Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy osoby które rodzą się niewidome "widzą" sny?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1

Reko.
  • Postów: 155
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ostatnio myślałem sobie jak ciężko muszą mieć osoby niewidome.
Nie mogą oglądać telewizji, używać komputera... Cały ich świat to dźwięki i inne zmysły oprócz zmysłu wzroku.

Teraz nasuwa się pytanie: Czy osoby które urodził się niewidome "widzą" sny?

Takie osoby nigdy nawet przez chwilę nie widziały świata, żadnej rzeczy. Przedmioty badają zmysłem dotyku, jednak to nie daje im pełnego obrazu przedmiotu którego dotykają. Skoro nie zbadały świata zmysłem wzroku, to w jaki sposób widzą sny?
  • 0

#2

takitam.
  • Postów: 271
  • Tematów: 75
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

raczej widzą, mają zmysł dotyku który umożlwia im ''zaobserwowanie'' kształtu, problem mają z kolorami, nawt nie znają białego i szarego ... więc ciężko mi wyobrazić sobie jak odrysują w myśli ''zaobserwowany'' przedmiot zmysłem dotyku nie posiadając koloru.
  • 0

#3

Shadow.
  • Postów: 77
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem sny widzi każdy nie ważne czy widzi czy nie. Niewidomi aby zaobserwować świat muszą używać nie tylko zmysłów ale i wyobraźnie aby "zobaczyć" przedmioty po swojemu i tak powstają sny. ;p
  • 0

#4

takitam.
  • Postów: 271
  • Tematów: 75
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ale w jakich kolorach!?
Czytaj uważnie:
,,Teraz nasuwa się pytanie: Czy osoby które urodził się niewidome "widzą" sny?''
Taka osoba nigdy nie widziała zielonego, pomarańczowego, białego ma ciemność zna jeden kolor - kolor ciemności.
  • 0

#5

PTR.
  • Postów: 958
  • Tematów: 135
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oczywiscie ze widza. Mamy 5 zmyslow. Oczywiscie wzrok jest u nas dominujacy ale gdy go nie posiadamy wyostrzaja sie cztery pozostale.

bylo tez wiele przypadkow ze np niewidomi od urodzenia malarze malowali naprawde piekne obrazy
  • 0



#6

Wildens.
  • Postów: 321
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Możesz mi podać taki przykład?:E Coś mi się to nie widzi. Wyobraźnia rodzi się chyba z tych kształtów, które dostrzegliśmy (nie koniecznie zmysłem wzroku - kształt można wyczuć), a niewidomi nie mają pojęcia o kolorach. Wszystko ma jakiś kolor. Niewidomy nie zna żadnego. Jak więc jego wyobraźnia ma wytworzyć obraz, który racjonalnie myśląc, nie miał prawa wytworzyć się w umyśle takiej osoby? :mlotek:
  • 0

#7

pazuzu.
  • Postów: 767
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

niewidomi postrzegaja swiat glownie zmyslem dotyku dzieki niemu buduja w wyobrazni obraz badanego przedmiotu
do orientacji w przestrzeni posluguja sie rowniez sluchem

pytasz o kolory :) oczywiscie ze absurdem jest mowa o kolorach z niewidomym
jednak zmyslem dotyku mozna calkiem sporo odczuc

ty patrzyac na jakis przedmiot widzisz kolory i jego ksztalt i zwykle ci to wystarcza
niewidomy bada ten przedmiot w zupelnie inny sposob i chyba nawet w sposob pelniejszy
odczuje jego ksztalty swoimi palcami odczuje czy przedmiot jest cieply czy zimny jego chropowatosc ciezar itp.
z tych wszystkich odczuc powstaje w wyobrazni obraz ktory moze zostac przywolany we snie

czlowiek widomy wiekszosc bodzcow odbiera oczami i w pewien sposob mozna powiedziec ze mysli oczami
gdy zapytam cie gdzie sie znajduje twoj umysl to zapewne odpowiesz ze gdzies miedzy nimi
gdybym zadal takie samo pytanie osobie niewidomej wskaze obszar pomiedzy rekami
  • 0

#8

Robaczek.
  • Postów: 574
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Hmm, a skad wiecie czy nie widza kolorów tylko nie wiedza ze to kolory..
Bo wyobrazcie sobie..
Macie czarna kartke papieru..
I czarna farbe..
Narysuj cokolwiek..
Chyba ze tak jak my postrzegamy kolorami, tak oni kreuja swiat dotykiem i on jest tym kolorem- pewnie i tak mnie nie zrozumiecie..
  • 0

#9

Szada.
  • Postów: 486
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

ok 80% niewidomych to osoby nie dowodzące, więc tu sprawa jest w miarę oczywista.

Ale co w tym dziwnego? Jeśli świat ludzi niewidzących to świat kształtów, zapachów i dzięków to też pod czas snu od tak wygląda.

W odbiorze otaczającej przestrzeni - dla nas, ważne są kolory; dla nich - zapachy i dźwięki i to one tworzą całą szatę to kształtów które mogą poczuć.


Nam jest to naprawdę trudno wytłumaczyć, bo jeśli zamkniemy oczy, nie jesteśmy dostrzec takich detali jak niepełnosprawni.
  • 0

#10

Danki.
  • Postów: 360
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

najlepiej będzie znaleźć jakiegoś niewidomego i zapytać. inaczej nigdy nie będziemy pewni.

w swoim domu zamknij oczy. wiesz gdzie jest każda ściana, każda szafka mimo że ich nie widzisz. czujesz zapach jaki sie unosi i dźwięki jakie wydaje skrzypiąca podłoga gdy sie poruszasz. myśle że tak wyglądają sny tych którzy nie widzą.
  • 0

#11

Percepcja.
  • Postów: 363
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Skoro potrafią poruszać się w świecie na podstawie dotyku "tworząc" jakąś kopie aktualnej przestrzenii w pamięci to napewno widzą, tylko to widzenie może zupełnie nie pokrywać się z naszym tego słowa znaczeniem.

Pozatym w jaki sposób wzrok miałby być najwaspanialszym ze zmysłów. Jest u ludzi dominjący prawda, ale świat pojmowany inną drogą też ma mnustwo szczegółuw.
  • 0

#12

viatora.
  • Postów: 303
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

juz byla podobna dyskusja na forum, nie pamietam gdzie ale jestem pewna, ze wlasnie batalia toczyla sie o identyczny temat. Rzeczywiscie slyszalo sie o przypadkach malowania pieknych obrazow przez niewidomych
  • 0

#13

Percepcja.
  • Postów: 363
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Rzeczywiscie slyszalo sie o przypadkach malowania pieknych obrazow orzez niewidomych


Znacie może jakieś przykłady aby obejrzeć? Ciekaw jestem bardzo jak one wyglądjją, mogą mieć niesamowite ciekawe podejście.
  • 0

#14

Reko.
  • Postów: 155
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawe jak wyglądają takie obrazy. Na pewno przedstawiają wyobrażony przez artystę świat. Jak tacy artyści dobierają barwy?
  • 0

#15

set.
  • Postów: 121
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

witam. osoby niewidome widzą sny normalnie tak jak my widzimy sny. Sny nie są niczym innym jak poziomem focus w świecie astralnym w którym poprzez kody podawane są nam przyszłe zdarzenia, albo w innym focusie gdzie kreujemy sobie różne światy i zdarzenia... Osoby niewidome mają lepsze zdolności wchodzenia w inne światy, wyczuwania różnych obiektów i zjawisk lepiej i precyzyjniej a przez to mogą także te sny mieć całkiem świadome w których widzą kwiaty, drzewa, postacie...
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych