Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ziemia rośnie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1

Dzięcioł.
  • Postów: 32
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Coraz większe zainteresowanie na świecie budzi hipoteza, iż Ziemia powiększa swoje rozmiary.

Ziemia jako młoda planeta była znacznie mniejsza niż obecnie. Wielkością przypominała Merkurego – jedną z najmniejszych planet naszego Układu Słonecznego i dopiero potem urosła do dzisiejszych rozmiarów. Pierwotny promień kuli ziemskiej w ciągu ostatniego 1,5 mld lat zwiększył się ponad trzykrotnie. Początkowo liczył około 2000 km, w okresie jurajskim 200 mln lat temu – doszedł do 3768 km, a obecnie ma 6370 km. Współcześnie wydłuża się o około 2 cm rocznie – głosi teoria ekspansji Ziemi.
Hipoteza ekspansji Ziemi, według której nasza planeta „puchnie” jak nadmuchiwany balonik sformułowana została jeszcze pod koniec XIX w. przez Jana Jarkowskiego – polskiego inżyniera pracującego w Rosji. Rozwijana była później m.in. przez Otto Hilgenberga i Samuela Carreya. Zwolennikiem tej teorii był też Bruce Heezen – współodkrywca dolin ryftowych w obrębie grzbietów śródoceanicznych. Idea rozszerzającej się Ziemi – choć sprzeczna z obecnie obowiązującą teorią globalnej tektoniki płyt – budzi coraz większe zainteresowanie i zyskuje zwolenników na całym świecie. Badania nad teorią ekspansji Ziemi rozwijane są m.in. w Australii, Nowej Zelandii, USA, Rosji, Niemczech. W Polsce takie prace prowadzone są we wrocławskim środowisku geologicznym – zwłaszcza przez Jana Koziara z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Stefana Cwojdzińskiego. Jan Koziar – najwybitniejszy dziś polski ekspansjonista, opracował większość globalnych zagadnień związanych z tą teorią. Wykładane są one w ramach specjalnego seminarium uniwersyteckiego.
Kontrowersyjna – zdaniem wielu badaczy – teoria ekspansji Ziemi pozwala jednak wyjaśnić wiele zagadek z przeszłości naszej planety. Coraz więcej danych wskazuje, że ekspansja Ziemi jest procesem realnym, który decydował o przebiegu ewolucji tektonicznej planety – mówi dr Stefan Cwojdziński z Dolnośląskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego we Wrocławiu.

Badania geofizyczne, geologiczne, hydrogeologiczne i geochemiczne dostarczyły w ostatnich latach nowych dowodów rozszerzania się Ziemi. Nasza planeta wyraźnie puchnie, przy czym skorupa ziemska rozrasta się dziś aktywnie pod dnem oceanów, a wielkie masywy lądowe stopniowo oddalają się od siebie. Rozpoznano cały system wielkich rowów – spękań skorupy ziemskiej. Niektóre powstały przed milionami lat, inne tworzą się w chwili obecnej.
Na przełomie wczesnej i środkowej ery proteozoicznej, około 1,6 mld lat temu, promień Ziemi był znacznie mniejszy od obecnego, a istniejące dziś wielkie płyty kontynentalne znajdowały się blisko siebie, tworząc jej ciągłą, zewnętrzną sferę. Cała planeta była niemal jednym kontynentem – płytkie morza zajmowały znaczne obszary, nie istniały jednak żadne oceany. Około 1,5 mld lat temu ten wielki ląd popękał, a poszczególne jego fragmenty zaczęły się odsuwać od siebie. W szczelinach pojawiły się pierwsze fragmenty oceanicznej skorupy. W erze mezozoicznej po raz pierwszy powstały wielkie zapadliska oceaniczne – Atlantyku, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego, które aktywnie rozszerzają się także dzisiaj. Pacyfik rozszerza się we wszystkich kierunkach – podobnie jak pozostałe oceany.
Teoria ekspansji Ziemi wyjaśnia pozornie paradoksalne zjawisko. Kontynent amerykański „odpływa” na zachód, oddalając się od Afryki i Europy. Powiększa się Atlantyk, ale jednocześnie nie zmniejsza się Pacyfik. Zwraca uwagę usytuowanie Afryki wokół okalających ją ze wszystkich stron oceanicznych dolin ryftowych, gdzie powstaje nowa skorupa oceaniczna rozprzestrzeniająca się obecnie w obie strony od osi doliny. Mało tego, sama Afryka jest wyraźnie rozciągana i rozrywana – czego dowodem może być system rowów wschodnio-afrykańskich, będących zaczątkiem przyszłego oceanu. Także basen Morza Śródziemnego stanowi młodą strukturę powstałą z rozrywania. Tym samym ewidentne jest radialne rozrastanie się obszarów oceanicznych wokół Afryki, co zaprzecza modelowi przyjętemu przez teorię tektoniki płyt – tłumaczy dr Cwojdziński.
Na powierzchni oceanów znajdują się tzw. plamy gorąca (hot spots). Są one wylotami rozgrzanej materii – zwanymi pióropuszami płaszcza (mantle plums) – wznoszącej się z płaszcza Ziemi. Stwierdzono, że odległości między plamami gorąca stopniowo się zwiększają, podczas gdy ich zakorzenienie w płaszczu Ziemi jest stabilne. Tego paradoksu nie da się wytłumaczyć inaczej niż teorią ekspansji Ziemi.
Wraz z rozszerzaniem oceanów przybywa w nich wody. W ostatnich latach odkryto wiele smokersów – szczelin i otworów w dnie oceanicznym, którymi wypływa z wnętrza Ziemi gorąca i silnie zmineralizowana woda. Jest to efekt procesów degazacji zachodzących we wnętrzu Ziemi. Prawie 58% objętości gazów wulkanicznych stanowi para wodna wydostająca się stamtąd.

Zmiany rozmiarów i równoczesny przyrost masy Ziemi miały wpływ na szybkość rotacji planety. Informacji o ruchu wirowym Ziemi udzielają koralowce. Badania rocznych, miesięcznych, a szczególnie dziennych, przyrostów korali, małży i stromatolitów pozwalają określić długość roku w dawnych epokach geologicznych. W kambrze – 500 mln lat temu – rok liczył 430 dni, w karbonie – 390 dni, a w jurze – 375 dni. Uczeni zwracają uwagę, że rotacja Ziemi była szybsza, ale czas jej obiegu wokół Słońca nie różnił się od obecnego. Było wprawdzie więcej dni w roku, ale doby były krótsze.
Idea ekspandującej Ziemi może stać się w nadchodzących latach jedną z szans polskiej geologii, a także Państwowego Instytutu Geologicznego, jako wiodącej placówki geologicznej w Polsce, ukierunkowaną na opracowywanie poszczególnych zagadnień związanych z ekspansją Ziemi, inicjowanie projektów naukowych także międzynarodowych, przygotowywanie publikacji – zaznacza dr Cwojdziński.
Jego zdaniem – z punktu widzenia zainteresowań polskiej geologii powinny to być następujące zagadnienia: nowy model ewolucji geologicznej obszaru Polski; stworzenie podstaw merytorycznych do nowego podejścia w badaniach zasobów Ziemi – w tym poszukiwań ropy i gazu ziemnego oraz rud metali; nowe podejście do badań ewolucji klimatu na rozszerzającej się Ziemi; reinterpretacja wyników badań paleomagnetycznych w kierunku dokumentowania rotacji bloków kontynentalnych i ich przemieszczeń; reinterpretacja wyników głębokich badań geofizycznych pod kątem weryfikacji odmiennego mechanizmu rozwoju skorupy i litosfery kontynentalnej na rozszerzającej się Ziemi. Teoria ekspansji Ziemi daje także nowe możliwości wyjaśnienia przyczyn trzęsień i poszukiwań metod ich skutecznego przewidywania. Rozwój teorii ekspansji Ziemi to możliwość weryfikacji i reinterpretacji danych z większości dziedzin geologii. To szansa na odrodzenie tej pięknej i pożytecznej nauki i umieszczenie jej w centrum zainteresowania opinii publicznej – podkreślił dr Cwojdziński.

Filmik



Źródło
  • 0

#2

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Zastanawia mnie jedno - skoro Ziemia rośnie - to gdzieś tam w środku powinna się robić pustka... No bo przecież chyba skoro skorupa zewnętrzna rośnie, magma 'zalepia' dziury tworząc dno oceaniczne, to ta magma pochodzi z wnętrza, ale skoro utworzyła warstwę zewnętrzną to w środku już jej nie ma :) . Więc co wtedy zapełnia środek ? Hmm, teoria pustej ziemii ? Lol...
  • 0

#3

Percepcja.
  • Postów: 363
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zastanawia mnie jedno - skoro Ziemia rośnie - to gdzieś tam w środku powinna się robić pustka... No bo przecież chyba skoro skorupa zewnętrzna rośnie, magma 'zalepia' dziury tworząc dno oceaniczne, to ta magma pochodzi z wnętrza, ale skoro utworzyła warstwę zewnętrzną to w środku już jej nie ma :) . Więc co wtedy zapełnia środek ? Hmm, teoria pustej ziemii ? Lol...


Jeżeli wogóle naprawdę ma miejsce takie zjawisko jak pęcznienie ziemi, to przecierz nie musi tam od razu robić się pustki. Wszystko pod skorupą ziemską jest pod przeogromnym naciskiem, więc jeśli się rozszerzy to pęczniejąc nie powstaną puste miejsca.

Nie wiem czy było to tam opisane bo czytałem szybko z braku czasu ale ziemia rośnie cały czas z tego powodu iż codziennie spadają na ziemie tony materii pochodzącej z komet, i chcąc niechcąc wzrasta. Gdzieś czytałem i to wychodzi jakoś dość duża liczba przyrostu rocznego nawet, niestety nie pamiętam dokłądnie jaka.
  • 0

#4

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

To już było, temat Ziemia w ciąży czy jakoś tak.. I ten filmik tam linkowałem.

Teoria nie trzyma się kupy, chyba, żeby wszystkie podręczniki do fizyki i geologii wyrzucić do śmieci.
  • 0

#5

AlienGrey.

    I know

  • Postów: 639
  • Tematów: 78
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Pewnie, że już było, ale wyszukanie "Ziemia rośnie" daje tylko jeden rezultat.

@Dzięcioł
Jeśli nie podasz źródła, zmuszony będę usunąć topic - ewentualnie zamknąć.
  • 0



#6

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

[url="http://www.paranormalne.pl/index.php?showt...;hl=w+ci%B1%BFy"]http://www.paranormalne.pl/index.php?showt...;hl=w+ci%B1%BFy[/url]

Alien, spokojnie, temat ma dopiero 2 godziny, pozatym support to druga linia ataku, w przypadku gdy modow nie ma :D .
  • 0

#7

AlienGrey.

    I know

  • Postów: 639
  • Tematów: 78
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

http://www.paranorma...(...)

Mówiłem, że było..

(...)
Alien, spokojnie, temat ma dopiero 2 godziny.

:victory:

(...)
pozatym support to druga linia ataku, w przypadku gdy modow nie ma grin.gif.

Czepiasz się :) heh


Filmik jest niezły ;)
Fajnie to wszystko do siebie pasuje :)
  • 0



#8

pazuzu.
  • Postów: 767
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

:)
filmik ciekawy teoria rowniez ale mnie osobisci zastanawia woda a wlasciwie jej brak w poczatkowej fazie rozwoju ziemi

na filmiku ziemia rosnie i przybywa wody tylko skad ona sie tam nagle pojawia
z angielskim u mnie cienko i nie wiem czy bylo to wyjasnione

jak to zwykle bywa jak czegos nie wiem to wymyslam jak by to moglo byc i tak w tym wypadku wymyslilem ze we wnetrzu ziemi moze zachodzic jakas reakcja fizykochemiczne z wydzielaniem duzych ilosci wody ktora przedostaje sie na jej powierzchnie
dodatkowo owa tajemnicza reakcja przebiega z interakcja objetosci (objetosc produktow jest wieksza niz objetosc substratow)

w ten sposob zalatwilem sobie pojawianie sie wody oraz przyrost objetosci (masa niekoniecznie wzrasta) ziemi
  • 0

#9

Dzięcioł.
  • Postów: 32
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pewnie, że już było, ale wyszukanie "Ziemia rośnie" daje tylko jeden rezultat.

@Dzięcioł
Jeśli nie podasz źródła, zmuszony będę usunąć topic - ewentualnie zamknąć.

OK, już podałem :)
  • 0

#10

Nuridan.
  • Postów: 47
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jesli sie moge wtracic:P
Ziemia nie rosnie:) :)
Ogladalem filmik pewniek kiedys tam:P
Np. wybuchy wulkanow pod woda:)
Toerytycznie gdy lawa wyplywa to od razu sie ochladza i powstaja nowe masy dna.
Ałe wulkany wybuchaly juz duzo duzo wczesniej:) wiec czemu ziemia sie nie powieksza???
Odp. Zeby np. jakas wyspa zwiekszyla swoja powierzchnie to w innym rejonie musi go ubyc:)
Co do slonca to sie powieksza:0 i tu nie ma watpliwosci:) nasz sloeczko ma juz swoje lata (co nie oznacza ze jest stare:) Za jakis czas slonce bedzie na tyle duze ze zycie na ziemi bedzie niemozliwe.
Stopnieja lodowce:0 woda zaleje kontynety, traby i huraganay beda siac spustoszenie(z powodu roznic cisnieniowych powietrza:)\
Za ciekawy los nas nie czeka:) Ale tego juz nie dozyjemy(znaczy sie nasze pokolenie:)
Pozdro
  • 0

#11

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A mi się wydaje, że ziemia rośnie, ale z innego bardziej banalnego powodu :) Zauważyłem, że rośliny, gdy umierają, pozostawiają po sobie szczątki, z których z czasem powstają warstwy gleby ;) Zauważyłem to, jak położyłem 2 lata temu deskę u mnie na posesji i w tym roku na wiosnę zwróciłem uwagę, że jest częściową pod ziemią :D Dlatego możliwe jest, że Ziemia rośnie :) Ale to moja teoria, nie jestem żadnym naukowcem czy coś w tym stylu, dlatego mogę się mylić ;) Pozdrawiam
  • 0

#12

Percepcja.
  • Postów: 363
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A myślisz że skąd te rośliny biorą energie do rośnięcia? Właśnie z gleby z rozłożonych cząstek poprzednich roślin/zwierząt i tak w kółko. Gdyby było tak jak mówisz to energia brałaby się z nikąd.
  • 0

#13

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Hmmm...Możliwe :) Jak wspominałem nie jestem naukowcem i tak tylko sobie wysnułem tą teorię :) Dzięki za wytłumaczenie tego zjawiska i popatrzę sobie jeszcze dalej na tą deskę, jeśli zarośnie całkowicie to będzie ciekawe ;) A tak nawiasem mówiąc, mi się wydaje, że rośliny czerpią energię z soli mineralnych które pochodzę od organicznych odpadów wcześniejszych roślin i chcąc niechcąc, jakieś nieużytki organiczne mogą zostawać na powierzchni gleby...Znowu snuję swoje teorie, ale tak jakoś mnie wzięło na to dzisiaj :D
  • 0

#14

Percepcja.
  • Postów: 363
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Deska to nie najlepszy obiekt do obserwacji bo Ci szybko zgnije. :) Ale kamień to już lepiej. Pamiętaj że ziemia cały czas "faluje" jakby to powiedzieć. Znaczy że rzeczy zapadają się pod ziemie bardzo głęboko i z czasem wychodzą na powierzchnie. Trwa to co prawda bardzo długo ale dzieje się. Dlatego kopiąc w ogródku jednego razy możesz nic nie znaleźć a później odnajdziesz skarb z przed tysięcy lat.
  • 0

#15

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

:) Zgadzam się z Tobą w pełni, Ziemia "faluje"...Wiesz mam problem z łączeniem faktów ze sobą i niekiedy przekłada się to na snucie nieprawdziwych teorii :) Dzięki za odpisy, pozdrawiam. A co do tej deski...Akurat przyszła mi na myśl, ponieważ została po robotach i jakoś przykuła moją uwagę :D
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych