Skocz do zawartości


Zdjęcie

Brytyjscy naukowcy budują tarczę magnetyczną mającą chronić astronautów przed promieniowaniem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

lukasz.8881.
  • Postów: 95
  • Tematów: 10
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Brytyjscy naukowcy budują tarczę magnetyczną mającą chronić astronautów przed promieniowaniem

Dołączona grafika

Brytyjscy naukowcy zamierzają stworzyć tarcze magnetyczne (podobne do deflektorów tarcz w serii popularnych seriali sci-fi „Star Trek”) w celu ochrony astronautów przed groźnym promieniowaniem.

Takie magnetyczne tarcze mogłyby zostać umieszczone na powierzchni statków kosmicznych oraz planet, by odbijać szkodliwe promieniowanie kosmiczne. Istnieje wielkie ryzyko zagrażające przyszłym odkrywcom, z czego najgroźniejszym jest nowotwór powstały w wyniku promieniowania z kosmosu oraz burz słonecznych, z którymi astronauci będą musieli się zmierzyć, kiedy odważą się opuścić magnetyczną osłonę ziemi. Szczegóły zostały zaprezentowane podczas spotkania w Royal Astronomical Society's National Astronomy w Preston w Wielkiej Brytanii. Dowodem potrzeby takiego wynalazku jest misja Apollo. Astronauci byli tylko dziesięć dni w kosmosie, ale gdyby przebywali w nim podczas burzy słonecznej, oni sami i ich statek zostałby „naładowany” śmiercionośną dawką promieniowania.

By stworzyć deflektor tarczy wokół statku albo księżyca, naukowcy muszą wytworzyć pole magnetyczne, a następnie wypełnić je zjonizowanym gazem zwanym plazmą. Plazma zostałaby zatrzymana w jednym miejscu dzięki stabilnemu polu magnetycznemu (bez niego plazma po prostu by odleciała). Kiedy promieniowanie miałoby styczność z plazmą, zostałoby zwolnione, a pole „przepchałoby” je po bokach. „Takie pole można wygenerować w odległości 20-30 kilometrów od astronautów”, twierdzi Dr Ruth Bamford z laboratorium w Rutherford-Appleton w Didcot w Wielkiej Brytanii. Taki wynalazek może być gigantycznym krokiem naprzód dla misji kosmicznych.

źródło: http://www.paranormalium.pl/
Oryginał na BBC, tłumaczenie: Darnok
  • 0

#2

Hippo.
  • Postów: 350
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hm... gdyby im się udało wybudować przed 2012, to by ziemie ochroniła przed aktywnością słoneczną :D . Według mnie, to dałoby szanse na tańsze budowanie baz na księżycu (Nie trzeba budować 5metrowego muru betonowego).
  • 0

#3

specyfik.
  • Postów: 159
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A po co ten mur na księżycu ? Bo nic o tym nie czytałem ? Sama wiadomość dość ciekawa, ale jak dla mnie niemożliwa do wykonania dla naszej obecnej cywilizacji.
  • 0

#4

Hippo.
  • Postów: 350
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chodzi mi o to, że na księżycu nie ma powłoki która by chroniła przed promieniowaniem. A baza na księżycu musi mieć powłoke jakąś (w tym wypadku byłby na razie beton grubości 5 metrów, albo więcej).
  • 0

#5

NpX.
  • Postów: 30
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nawet więcej niż 5 metrów. Bo takie 2-3 metrowe ściany były używane w Czarnobylu. Więc myślę że zdecydowanie zbudowanie bazy na Księżycu jest ważniejsze i do tego dochodzi ochrona takiej konstrukcji.

Pozdro for ALL!
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych