Skocz do zawartości


Zdjęcie

Księżycowa Cydonia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

ignisdei.
  • Postów: 3
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Większość z Was zna penie Twarz Cydonii, tzn. wypiętrzony 3-km twór geologiczny na Marsie, sfotografowany przez "Vikingi". Ileż to było interpretacji co do powstania i historii tego osobliwego artefaktu, jednak nie o tym chciałem pisać otóż bawiąc się robienie fotek wycinków Księżyca, w bardzo dużym powiększeniu udało mi się sfotografować osobliwy Twór (ta podkowa w centrum) podobny do Cydonii marsjańskiej. Oczywiście traktujcie .. z przymrożeniem oka.. choć na tym forum wszystko jest możliwe. :>
Dołączona grafika
  • 0

#2

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sfotografowałeś równinę "Mare Vaporum" z okolicznymi kraterami Triesnecker Agrippa i Godin. W centrum znajduje się słynna szczelina "Rima Hyginus", lecz fotka ma zbyt małą rozdzielczość, by ją dostrzec. Ponadto, fotka jest skręcona o 90 stopni w lewo. Wspomniany przez Ciebie twór, to pasma wzgórz. Jakim instrumentem robiłeś fotkę? Z owalnego kształtu wynika, że przyłożyłeś aparat do okularu teleskopu lub lunety.
  • 0



#3

ignisdei.
  • Postów: 3
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sfotografowałeś równinę "Mare Vaporum" z okolicznymi kraterami Triesnecker Agrippa i Godin. W centrum znajduje się słynna szczelina "Rima Hyginus", lecz fotka ma zbyt małą rozdzielczość, by ją dostrzec. Ponadto, fotka jest skręcona o 90 stopni w lewo. Wspomniany przez Ciebie twór, to pasma wzgórz. Jakim instrumentem robiłeś fotkę? Z owalnego kształtu wynika, że przyłożyłeś aparat do okularu teleskopu lub lunety.

Co do miejsca to w pełni się z Tobą zgodzę, to Morze Oparów, jednak wspomniana przecz Ciebie szczelina znajduje sie wyżej i nie ma jej na fotce. Ten post miał być żartem ;) , ów twór to bardzo interesująca formacja pod nazwa "Lade" (na cześć Heinricha von Lade) i rzeczywiście ma kształt podkowy , o rozmiarze bagatela 12x12 km. A co do fotki. To projekcja okularowa olympus sp-320, teleskop synta o lustrze 8 cali. Okular orto 6mm, zdjęcie zumowane, pow. o 400x. Mimo wszystko gratuluje znajomości topografii Księżyca. Pozdr. Robert
ps . może admin przeniósł by ten topik to sekcji o tajemnicach księżyca?
  • 0

#4

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Co do miejsca to w pełni się z Tobą zgodzę, to Morze Oparów, jednak wspomniana przecz Ciebie szczelina znajduje sie wyżej i nie ma jej na fotce.


Trochę się uparłem i drążę temat do końca. Szczelina Hyginus znajduje się w samym środku Twojego zdjęcia, co ewidentnie widać na wyraźniejszym zdjęciu porównawczym tego obszaru (Consolidated Lunar Atlas-D12), natomiast krater Lade znajduje się poza "kadrem"- bardziej na południe.
http://img487.images...inusladedo7.jpg
  • 0



#5

ignisdei.
  • Postów: 3
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Trochę się uparłem i drążę temat do końca. Szczelina Hyginus znajduje się w samym środku Twojego zdjęcia, co ewidentnie widać na wyraźniejszym zdjęciu porównawczym tego obszaru (Consolidated Lunar Atlas-D12), natomiast krater Lade znajduje się poza "kadrem"- bardziej na południe.
http://img487.images...inusladedo7.jpg

Ależ oczywiście ten obrazek rozwiewa wszelkie wątpliwości, no cóż wyszedłem na niedouka :wall: Trochę przyczyniło się do tego oprogramowania którego używam, konkretnie Virtual Moon Atlas,

Dołączona grafika

gdyż jak widać obszar ten nie jest widoczny po środku. No cóż Księżyc nigdy nie był moją mocną stroną, zdecydowanie wolę obiekty głębokiego kosmosu, pewniej się czuje i poruszam w ich towarzystwie.
Zdradź mi jeszcze proszę z jakiego programu, względnie atlasu korzystasz, bo ta fotka jest super full-wypas, Pozdr. Robert
  • 0

#6

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zdradź mi jeszcze proszę z jakiego programu, względnie atlasu korzystasz, bo ta fotka jest super full-wypas, Pozdr. Robert


CLA to taki fotograficzny atlasik bez nazw i współrzędnych, ale znakomicie uwidacznia zakątki "naszej" strony Księżyca. Znajdziesz tam jeszcze inne ciekawe stronki.

http://www.lpi.usra.edu/resources/cla/
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych