Skocz do zawartości


Zdjęcie

Naukowcy już wiedzą, jak zmienić grupę krwi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1

Sabaku No Gaara.
  • Postów: 560
  • Tematów: 97
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Naukowcy już wiedzą, jak zmienić grupę krwi

Dołączona grafika
Stacja krwiodawstwa w Kielcach

Międzynarodowa grupa badawcza z udziałem naukowców szwedzkich opracowała metodę zamiany grup krwi pobranej do transfuzji. Poinformował o tym w poniedziałek prof. Martin L. Olsson ze szwedzkiego Uniwersytetu Lund.

- Poszukiwaliśmy od wielu lat czegoś w rodzaju kamienia filozoficznego - powiedział prof. Olsson. - Udało nam się odkryć specjalny typ enzymów, przy pomocy których można stworzyć uniwersalną krew. Nadaje się ona do przetoczenia pacjentom z każdą grupą krwi.

Działanie odkrytych enzymów można, według prof. Olssona, porównać do działania pralki. Dzięki nim krew grupy A, B lub AB jest "prana", stając się uniwersalną krwią grupy 0 . Dzieje się tak, bo enzymy usuwają tzw. łańcuchy węglowodanów z czerwonych ciałek ludzkiej krwi.

- Dzięki temu każdą krew można przetworzyć na krew przydatną do przetoczenia dowolnemu pacjentowi. Zostaje więc usunięte jedno z największych zagrożeń dla chorych, jakim jest podanie im krwi niezgodnej z ich własną grupą - zaznaczył Olsson.

Jak zauważył, odkrycie to pozwoli zlikwidować problem zaopatrzenia szpitali w odpowiednią ilość krwi wszystkich grup.

Zespół badawczy, który opracował metodę zmiany grup krwi, przeprowadził już z sukcesem kliniczne testy na pacjentach.

Źródło artykułu : KLIK
  • 0

#2

Patryczek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 18
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kolejny problem rozwiązany dzięki nauce ;)
  • 0

#3

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hm Prima Aprilis byl wczoraj. Mam nadzieje, ze odkrycie jest autentyczne bo jesli tak to niesie ze soba niesamowite mozliwosci.
  • 0



#4

swistak22.
  • Postów: 35
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

czyli teraz jak będę oddawał krew to pójdzie ona na dalsze przetwarzania aż do grupy 0? bardzo dobra szansa na szybki powrót do zdrowia, dla osób z rzadko spotykanymi grupami krwi :D
  • 0

#5

Sabaku No Gaara.
  • Postów: 560
  • Tematów: 97
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Hm Prima Aprilis byl wczoraj.

Tak, ale data artykułu to 2007-04-02, więc raczej to prawda. A możliwości rzeczywiście mogą okazać się olbrzymie, wliczając w to ocalenie wielu istnień.
  • 0

#6

Patryczek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 18
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja mama zero rh+ ;]
  • 0

#7

skitty0.
  • Postów: 121
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No to kolejny problem rozwiązany. :) Zapewne przyda się to wielu ludziom.
  • 0

#8 Gość_reneq16

Gość_reneq16.
  • Tematów: 0

Napisano

Mojej przerabiać nie trzeba, niech żyje grupa krwi 0 :D Może teraz w szpitalach będę czuł się bardziej swojsko :lol
A tak na poważnie, to rozwiąże wiele problemów... Niech żyją naukowcy!
  • 0

#9

Asieńka.

    Wiedźma

  • Postów: 979
  • Tematów: 28
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ciekawe ale trochę naciągane, bo to nie grupa krwi jest przyczyną konfliktu a odczynnik Rh albo raczej jego brak. Sama mam grupę krwi O Rh - i wiem na pewno że nie należy ta grupa do najrzadziej spotykanych przynajmniej w Polsce czy Europie, ale brak odczynnika Rh powoduje że jest to grupa krwi, która może być stosowana do transfuzji u każdego człowieka i najczęściej używa się jej w nagłych przypadkach czyli w momencie gdy zachodzi konieczność ratowania ludzkiego życia i nie ma czasu na dodatkowe badania. Tak więc jak dla mnie wiadomość że naukowcy mogą zmienić grupę krwi nic nie wnosi bo też i po co ją zmieniać jeśli ważną rolę stanowi odczynnik Rh, no chyba, że będą zmieniali tylko tą krew która Rh nie zawiera, ale to też problem bo to właśnie brak Rh jest bardziej rzadki niż poszczególne grupy krwi. Zauważcie że lepiej dostać taką grupę krwi jaką się ma niż jakiś przerobiony substytut i dla mnie lepszym odkryciem mogła by być możliwość pozbywania się Rh. Jeszcze lepszą możliwością jest propagowanie krwiodawstwa, zapewniam że to nic nie boli.
  • 0



#10

artur448.
  • Postów: 14
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hm Prima Aprilis byl wczoraj. Mam nadzieje, ze odkrycie jest autentyczne bo jesli tak to niesie ze soba niesamowite mozliwosci.


a tak w ogóle...to dlaczego ludzie maj tak różne grupy krwi? czytałem wiele na ten temat...ale...zawsze pozostaje "ALE" :cafe:
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych