Skocz do zawartości


Zdjęcie

Gwiezdne przedszkole Wielkiej Mgławicy w Orionie w szczegółach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gwiezdne przedszkole w szczegółach



Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik optyki adaptacyjnej, obserwatorium Gemini udało się wykonać niesamowite zdjęcia ponaddźwiękowych "pocisków", przebijających się przez wodór w Wielkiej Mgławicy w Orionie.

Wielka Mgławica w Orionie to bliski, odległy o ok. 1500 lat świetlnych od nas region formowania się nowych gwiazd. To "gwiezdne przedszkole" umożliwia nam obserwacje wpływu masywnych gwiazd na gęsty gaz międzygwiazdowy.


Dołączona grafika

Zdjęcie "Pocisków" w Wielkiej Mgławicy w Orionie.

Zdjęcie zostało wykonane w trzech zakresach podczerwieni przez obserwatorium Gemini
z wykorzystaniem optyki adaptatywnej, co pozwoliło uzyskać tak wyraźny obraz.
Niebieskie początki tych struktur to rozgrzany gaz, złożony głównie z żelaza,
a pomarańczowe "ogony" składają się głównie z wodoru cząsteczkowego.

Link do zdjęcia ukazującego skalę precyzji wykonanego zdjęcia.


"Pociski w Orionie" zostały po raz pierwszy zaobserwowane w świetle widzialnym w roku 1983, a dopiero w 1992 roku udało się ustalić, że te obiekty pochodzą najprawdopodobniej z wnętrza mgławicy. Przypuszcza się, że powstały w wyniku jakiegoś nieznanego procesu związanego z powstaniem gromady gwiazd w środku Mgławicy. Pociski poruszają się z prędkością 400 kilometrów na sekundę. To ponad tysiąc razy więcej niż prędkość dźwięku. Ponadto nazwa "pocisk" nie jest precyzyjna - obiekty te są rozmiarów dziesięciokrotnie większych niż średnica orbity Plutona, a ślady, jakie pozostawiają, mają długość ok. 5 lat świetlnych.

Na przedzie każdego pocisku znajduje się chmura gazowa, złożona głównie z atomów żelaza, podgrzanych do temperatury ok. 5000 stopni Celsjusza (na zdjęciu niebieskie). Za nią ciągnie się długi ślad wodoru w postaci cząsteczkowej, rozgrzanego do 2000 stopni Celsjusza (pomarańczowe).

Zdjęcie zostało wykonane przy wykorzystaniu optyki adaptatywnej, pozwalającej wykonywać szczegółowe zdjęcia dzięki korekcji zniekształceń wprowadzanych przez ziemską atmosferę. Żółtopomarańczowy laser skierowany w niebo powoduje wytworzenie "sztucznej gwiazdy", dzięki której w czasie rzeczywistym oblicza się, jak zniekształcenia atmosfery wpłyną na światło podczerwone i odpowiednio koryguje się zwierciadło teleskopu.


źródło: Gemini Press Releases
źródło polskiego opracowania: www.astronet.pl
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych