Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Wysyp" supermasywnych czarnych dziur


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

"Wysyp" supermasywnych czarnych dziur

Dołączona grafika

Mozaika zdjęć wykonanych przez Obserwatorium Chandra obejmująca obszar nieba 40 razy większy od księżyca w pełni (lewy dolny róg zdjęcia) zawierający ponad 1000 supermasywnych czarnych dziur.

Zdjęcie w powiększeniu: TUTAJ

Mozaika 126 zdjęć wykonanych przez obserwatorium rentgenowskie Chandra ujawnia ponad 1000 supermasywnych czarnych dziur w centrach galaktyk położonych w odległości od 6 do 11 miliardów lat świetlnych. Pole przeglądu obejmuje obszar 40 razy większy od księżyca w pełni znajdujący się w gwiazdozbiorze Wolarza.

Podczas procesu pochłaniania przez czarną dziurę dużych ilości materii emitowane jest promieniowanie w różnych długościach fali. Tego typu systemy znane są jako aktywne jądra galaktyk (AGN). Analiza danych z Chandry w połączeniu z wynikami badań wykonanych przez Teleskop Kosmiczny Spitzer oraz teleskopy Mayall i MMT w obserwatorium na Kitt Peak w Arizonie pozwalają astronomom lepiej poznać procesy zachodzące w środowisku supermasywnych czarnych dziur w okresie ich "dorastania".

W odróżnieniu od techniki zastosowanej w programie Chandra Deep Fields polegającej na wykonaniu zdjęcia niewielkiego fragmentu nieba z długim czasem ekspozycji tym razem wykorzystano technikę odwrotną - większy obszar nieba i krótsza ekspozycja. Technika ta pozwala wykryć bardzo odległe supermasywne czarne dziury znajdujące się w najjaśniejszych aktywnych jądrach galaktyk (AGN).

Wykonany przegląd stanowi kolejny test modelu AGN, który zakłada istnienie wokół supermasywnej czarnej dziury otoczki gazu w kształcie pączka lub torusa. W zależności od położenia torusa niektóre jądra są dla ziemskiego obserwatora zasłonięte, a inne nie. Na zdjęciu z Chandry odkryto ponad 600 zakrytych i 700 widocznych aktywnych jąder galaktyk. Niektóre obserwowane czarne dziury mają masę rzędu kilku miliardów mas Słońca.


Źródło: Chandra X – Ray Observatory
  • 0

#2

Gregorian.
  • Postów: 52
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie od dziś wiadomo, że w centrum każdej galaktyki jest czarna dziura. Moga zrobic tym sprzętem fotkę dowolnego fragmentu nieba i wszędzie im wyjdzie taki wysyp.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych