Skocz do zawartości


Zdjęcie

Uczniowie z Torunia odkryli dwie nowe asteroidy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Uczniowie z Torunia odkryli dwie nowe asteroidy


Dołączona grafika

Zdjęcie w powiększeniu: TUTAJ

Maciej Małkowski i Piotr Tylenda, uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół im. prof. Stefana Banacha w Toruniu odkryli dwie nowe asteroidy. Ich odkrycie zostało potwierdzone 19 lutego przez harwardzkie Minor Planet Center i Międzynarodową Unię Astronomiczną.

Pracę uczniów koordynował Bogdan Sobczuk, nauczyciel przedmiotów ścisłych, a obserwacje wykonane zostały w ramach programu Hands-On Universe, Europe realizowanego w Polsce przez Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

Toruńskie liceum przystąpiło do programu EU-HOU dzięki inicjatywie jednego z najbardziej znanych obecnie polskich astronomów, prof. Bohdana Paczyńskiego, który wspólnie z dr hab. Lechem Mankiewiczem z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i dr hab. Grzegorzem Wrochna z Instytutu Problemów Jądrowych PAN w Świerku pod Warszawa opracował program webkamerkowych obserwacji astronomicznych dla szkół. Dzięki temu programowi pojawiły się nowe metody nauczania przedmiotów ścisłych, wykorzystujące także zdalnie sterowane teleskopy lub radioteleskopy.

"Od 2002 roku, kiedy przystąpiliśmy do programu EU-HOU, poznajemy nowe metody nauczania przedmiotów ścisłych" - mówi Bogdan Sobczuk, nauczyciel z toruńskiego liceum. "Korzystamy z gotowych zastawów ćwiczeń i materiałów udostępnianych przez EU-HOU oraz narzędzi takich jak zdalnie sterowane teleskopy i radioteleskopy. Prowadzimy też obserwacje naszymi instrumentami" - dodaje Sobczuk.

Maciej Małkowski i Piotr Tylenda, uczniowie z Torunia, którzy odkryli dwie nowe asteroidy, biorą udział w kampanii obserwacji drobnych ciał Układu Słonecznego zorganizowanej przez amerykański Astronomical Research Institute - ośrodek działający pod auspicjami Global Hands-On Universe - stowarzyszenia skupiającego programy HOU na całym świecie. Wyniki ich pracy trafiają do mieszczącego się na Harvardzie Minor Planet Center - ośrodka gromadzącego informację o najmniejszych obiektach naszego układu planetarnego dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Najprawdopodobniej młodzi odkrywcy z Torunia będą mogli nazwać odkryte przez siebie ciała. Na razie oba obiekty posiadają jedynie oznaczenia Minor Planet - K07C54V i K07D49P. Są to małe ciała - podobnych obiektów, o średnicy od kilku metrów do 1000 kilometrów, jest w Układzie Słonecznym nawet kilka milionów. Bardzo trudno jest oszacować rzeczywistą liczbę planetoid, dotychczas udało się odkryć 220 tysięcy tego typu ciał.

"O sukcesie naszego programu mówimy już wtedy gdy nauczyciele zaczynają wykorzystywać na lekcjach fizyki, matematyki czy informatyki narzędzia, które im udostępniamy czy prowadzą ćwiczenia opierając się na przygotowanych przez nas materiałach. Jest to autentyczne wzbogacanie programu nauczania oraz okazja do kształtowania wielu przydatnych umiejętności" - podkreśla dr hab. Lech Mankiewicz, dyrektor warszawskiego Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i koordynator programu EU-HOU w Polsce.

"Odkrycie przez uczniów nowych obiektów to już naprawdę wielkie wydarzenie - przede wszystkim w ich życiu. Mam nadzieję, że będzie to dla nich kolejna motywacja do dalszego zdobywania wiedzy" - dodaje Mankiewicz.

Źródło: EU-HOU
  • 0

#2

Fawin.
  • Postów: 22
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no prosze polska astroonomia sie szybko rozwija, ostatnio dosc czesto slyszy sie o odkryciach polakow w tej dziedzinie. Gratulacje, oby tak dalej
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych