Skocz do zawartości


Zdjęcie

Koniunkcja Wenus i Księżyca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

Matthew.
  • Postów: 73
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zobaczymy złączenie Wenus z Księżycem
W poniedziałkowy wieczór będziemy mieli okazję zobaczyć efektowne złączenie Księżyca z Wenus - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Do pięknej koniunkcji (czyli zbliżenia na niebie dwóch lub więcej ciał) dojdzie 19 lutego o godz. 18 naszego czasu. Wtedy młody Księżyc, będący tylko dwa dni po nowiu, złączy się z jasną Wenus. Oba ciała znajdą się wtedy trochę ponad 10 stopni nad zachodnim horyzontem i dzielić je będzie odległość kątowa niespełna dwóch stopni.

Całe zjawisko będzie doskonale widoczne gołym okiem, ale dysponując lornetką lub lunetą wyposażoną w okular dający niewielkie powiększenie a duże pole widzenia, będzie można podziwiać oba obiekty na raz.

Pozwoli to na dojrzenie szczegółów powierzchni młodego Księżyca, szczególnie dobrze widocznych na linii dnia i nocy. Zwiększając powiększenie możemy pokusić się o dojrzenie fazy Wenus, będzie to jednak trudne bo jest ona prawie w "pełni" i widzimy 90 proc. jej oświetlonej tarczy.

http://wiadomosci.on...0,686,item.html
  • 0

#2

Danki.
  • Postów: 360
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

bede musial to ogladac :)
  • 0

#3

Sitchin.
  • Postów: 72
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Będzie okazja aby odkurzyć swój teleskop i wydobyć z szafy. Choć Wenus szału nie robi jako obiekt do obserwacji :/ btw... jak ktoś znajdzie koniunkcje Nibiru z Jowiszem to niech da znać :lol
  • 0

#4

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

o ile pogoda da poogladac, oczywiscie ;)
  • 0

#5

mojo.
  • Postów: 355
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Kurcze a dopiero sprzedalem teleskop na allegro bo potrzebowalem kase!!! :( ale mam nadzieje ze golym okiem cos nie cos zobacze:P:P
  • 0

#6

Sitchin.
  • Postów: 72
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

o ile pogoda da poogladac, oczywiscie ;)

U mnie wczoraj było znośnie. Saturn widoczny gołym okiem około 19:00 na wschodniej części horyzontu (oczywiście bez ringów) :P [-0.1 magnitude]. Tylko od zachodu mam krzaków trochę i 10st nad horyzontem przy koniunkcji Księżyca z Wenus to może być za nisko ;( Podjechał bym sobie gdzieś na otwarty teren, ale raz jak wyciągnąłem lunetę, to przechodzący ludek patrzył na mnie jak na "ufola" :mrgreen: Ciężki żywot z tym odkrywaniem kosmosu :P
  • 0

#7

Sitchin.
  • Postów: 72
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No i zapomniałem o koniukcji :wall: i to wszytko przez "OneAnswer" :mrgreen: .
Ktoś obserwował i mógłby podzielić się wrażeniami?
  • 0

#8

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W najbliższy poniedziałek i wtorek, niespełna godzinę po zachodzie Słońca – o ile chmury nie zasłonią nieba - nad północno-zachodnim widnokręgiem będzie można zobaczyć złączenie młodego Księżyca i Wenus.
Wieczorem, 14 czerwca wąziutki sierp Księżyca będzie świecił trochę poniżej Wenus, natomiast 15, mniej więcej na tej samej wysokości nad horyzontem co planeta.
Źródło
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych