Skocz do zawartości


Zdjęcie

Odnaleziona kartka papieru powstałą 100 lat wcześniej niż dotąd sądzono


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

snake131.
  • Postów: 162
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Papier był wytwarzany w Chinach 100 lat wcześniej niż dotąd sądzono !

Kawałek kartki papieru sprzed 2000 lat, zapisany odręcznym czytelnym pismem, odnaleziony został w prowincji Gansu, w północno-zachodnich Chinach - donosi serwis internetowy China.org.

Kawałek papieru, o powierzchni 10 cm kwadratowych, wytworzony został z lnianych włókien. Znalezisko świadczy o tym, że historia wytwarzania papieru i ręcznego piśmiennictwa w Chinach jest o ponad 100 lat dłuższa, niż dotychczas sądzono.

Odkrycia dokonano podczas rekonstrukcji starożytnego garnizonu w pobliżu Przełęczy Yumen w Dunhuang. Garnizon był obsadzony wojskiem w czasach Zachodniej Dynastii Han (206 r. p.n.e.-25 r. n.e.).

Papier pochodzi z 8 roku p.n.e. - został zatem wytworzony wiele lat przed urodzeniem Cai Lun, uważanego za wynalazcę produkcji papieru w Chinach. Zdaniem Fu Lichenga, kustosza Muzeum Dunhuang, starożytni Chińczycy pisali na papierze o wiele wcześniej, niż dotąd przyjmowali naukowcy.

Cai Lun wynalazł metodę produkcji papieru z kory, płótna i sieci rybackiej w 105 roku n.e.

Eksperci ujawnili, że na odnalezionym kawałku papieru - który najprawdopodobniej jest fragmentem listu - zidentyfikowali ponad 20 starożytnych chińskich znaków.

Dołączona grafika

źródło : onet.pl
  • 0

#2

Luck4sh.
  • Postów: 115
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Myślę, że 100 lat w tak odległej historii to nic :) Na pewno w przypadku papieru
Chociaż jakby sie glebiej zastanowić, to w ciągu 100 lat w Egipcie mogło się zdarzyć bardzo wiele... A zresztą :) Ważne, ze teraz mamy papier ;p
  • 0

#3

Globox.
  • Postów: 90
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Egipcie mogło się zdarzyć bardzo wiele...

Czytaj uważnie! W CHNACH nie w Egipcie (tam był papirus).

najprawdopodobniej jest fragmentem listu

To wtedy poczta była? :D (żart)

Ciekawe znalezisko... I wyobraźcie sobie jak wyglądał by świat, gdyby nie ta karteczka :D Do szkoły nosilibyśmy gliniane tabliczki, lub prasowane zwierzęce skóry :D
  • 0

#4

Szada.
  • Postów: 486
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

ale właśnie list!?
ja nie interesuje się tym co było p.n.e. ale istniały tam wtedy "poczty" w jakiś sposób.
wg. fenomen papieru nie jest taki super jak wszyscy mówią mnie np. bardziej interesuje to że ludzie już umieli wtedy pisac i mieli potrzebe żeby to robic.
  • 0

#5

Globox.
  • Postów: 90
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ale istniały tam wtedy "poczty" w jakiś sposób.

Byli gońcy i posłańcy... o Maratonie nie słyszałaś?
  • 0

#6

snake131.
  • Postów: 162
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawe czy pocztówki też były :)
  • 0

#7

Szada.
  • Postów: 486
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

słyszałam ale w pierszej chwili patrzyłam na tą poczte przez pryzmat dzisiejszych czasów, ciekawe co jest opisane w tym liscie znalazl ktos jakis informacji o tresci ?
  • 0

#8

snake131.
  • Postów: 162
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tego niewiem ale sprubuje sie dowiedzieć ale to już nie dziś powieważ jestem zmęczony :>
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych