Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mikroorganizmy wydzielające światło - ktoś coś wie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

jachu.
  • Postów: 32
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie wiem, czy to odpowiednie miejsce na forum, jednak zjawisko to nie jest powszechnie znane nawet wśród mieszkańców nadmorskich miejscowości w Danii, gdzie się z nim zetknąłem. Googlowanie nie pomogło. Proszę więc Was o rozwiązanie tej małej tajemnicy.

Jak już wspomniałem rzecz działa się w Danii, dokładnie w 1995 roku na wybrzeżu Morza Północnego. Za dnia, mimo chłonej nazwy tegoż morza, plaże obfitują w turystów, choć nie tak licznie jak nasze, nadbałtyckie kurorty. Chciałoby się rzec, że plaża jak plaża, choć w tym miejscu akurat morze raczyło amatorów kąpieli sporą ilością meduz, z którymi kontakt nie należał do przyjemnych. Nocą zaś była to wspaniała miejscówka do spacerów. Właśnie podczas takiego spaceru miało miejsce ciekawe zjawisko.

Przechadzając się podczas odpływu w miejscach nie tak dawno jeszcze pokrytych wodą, "szurnięcie" butem po piasku wywoływało niezwykle efektowny efekt (efektowny efekt, heh) fluorescencji. Żółtozieloną smugę ciągnącą się na piasku przez ułamek sekundy za nogą tego, kto "szurał". Takie "napromieniowane podeszwy", idziesz, szurasz i świecą. Opisałem to na tyle dokładnie, na ile dałem radę i mam nadzieję, że zorientujecie się mniej więcej jak mogło to wyglądać.

Pracujący wówczas w Danii ojciec wypytał znajomych w robocie i spotkał się w dużej mierze ze zdziwieniem i niedowierzaniem, jednak ktoś powiedział mu, że jest to zasługa jakichś drobnych organizmów zamieszkujących piasek, a być może wodę i po odpływie pozostających na plaży. Może jakiś element planktonu, naprawdę nie mam zielonego pojęcia.

Będę wdzięczny za wszystkie wskazówki w tym temacie. Pozdrawiam.
  • 0

#2

Grafik NPN.
  • Postów: 71
  • Tematów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Za owe zjawisko odpowiedzilane są bioluminescencyjne glony które przy "poruszeniu" świecą ,takie rzeczy czasami zadazaja sie i na naszym wybrzeżu
  • 0

#3

Danki.
  • Postów: 360
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

tak jak powiedzial moj poprzednik to zajprawdopodobniej jakieś mikroorganizmy
  • 0

#4

Nicole-collie.
  • Postów: 783
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Jest to po prostu gatunek glona, który wydziela światło...widziałam je chyba z milion razy, oglądając programy przyrodnicze bądź naukowe... :mrgreen:
  • 0

#5

jachu.
  • Postów: 32
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dzięki, zwłaszcza za odpowiedź Grafika NPN za kluczowe słowo "bioluminescencja". Oczywiście w całej sprawie nie doszukiwałem się niczego paranormalnego i miło mi dowiedzieć się, że zjawisko to występuje także nad naszym morzem. Nie omieszkam sprawdzić. Jednakże "żyjątkami" za zjawisko odpowiedzialnymi nie są prawdopodobnie glony (wikipedia nie wymienia ich przy zjawisku bioluminescencji), lecz któryś z elementów zooplanktonu, być może osłonice.
  • 0

#6

MaXo.
  • Postów: 14
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nic dziwnego mój wujek był ok.5 lat temu nad jakimś jeziorem w Polsce i w wodzie znajdywały sie mikroorganizmy które jak sie poczepało wode to świeciły zielono-żółtym światłem mój wujek przywiuzł 3 butle po 5 litrów z tymi mikroorganizmami i się nimi bawiliśmy :rotfl:
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych