Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kometa C/2006 P1 McNaught


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
159 odpowiedzi w tym temacie

#46

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Podawałem wcześniej linka z mapkami. Generalnie - przy Słońcu, pół godziny po zachodzie i pół godziny przed wschodem.
  • 0



#47

marek666.
  • Postów: 30
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ja tez ją dzis widzialem jakies 30 min jak zaszlo slonce fajnie swiecila na jasnym niebie :)
  • 0

#48

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kometa McNaught

Kiedy słońce zachodzi wieczorem, wyjdź na zewnątrz i patrz na wschód. Możesz zobaczyć na horyzoncie najjaśniejszą kometę od co najmniej 30 lat.

"Cóż za przepiękny widok! Ostatniej nocy kometa McNaught (C/2006 PA) była z łatwością dostrzegalna gołym okiem lub przy wykorzystaniu lornetki 10x50" donosi Cris Cook z Cape Cod, Massachusetts. "Jądro komety niczym jasna gwiazda żarzy się złotym światłem a za nim rozciąga się elegancji warkocz.

Kometa McNaught zbliża się w kierunku Słońca, jaśniejąc dramatycznie. Kilka dni temu, była ledwo widoczna na ciemnym niebie, ale obecnie jest widoczna gołym okiem nawet na jasnym niebieskim horyzoncie. Tylko planeta Wenus jest jaśniejsza.

źródło: http://spaceweather.com/
  • 0



#49

Luck4sh.
  • Postów: 115
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

u nas w Polsce tez mamy patrzec na wschod? kurde nie znam sie :/
Błagam odpiszcie konkretnie, najlepiej bez użycia filozoficznych słów :P
  • 0

#50

marek666.
  • Postów: 30
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja ja widzialem na zachodzie mniej wiecej tak jak slonce zaszlo to tam swiecila
  • 0

#51

Luck4sh.
  • Postów: 115
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Lol miałem dzisiaj sen ze ta kometa najpierw zaczeła wirowac a potem wybuchła jak petarda i spadła na ziemie i wielki wybuch pokryl lodem ziemie :|
  • 0

#52

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kometa nad Oslo - 8 styczeń



Mapka - dla tych którzy pytają gdzie i jak wysoko :) Wciąż da się ją zaobserwować.

Dołączona grafika

Dziś mam dogodne miejsce do obserwacji - 10piętro mojego bloku, na horyzoncie tylko niziny :) zobaczymy czy coś mi się uda wypatrzeć.
  • 0



#53

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Istnieje pewne małe (aczkolwiek realne) zagrożenie związane z ta kometą. Mianowicie zjawisko, które nosi nazwę CME - Coronal Mass Ejection czyli "koronalny wyrzut masy" / lub po prostu "wyrzut koronalny".

z wikipedii:

"są to olbrzymie obłoki plazmy i związane z nimi wmrożone pole magnetyczne wyrzucane gwałtownie z korony słonecznej w przestrzeń międzyplanetarną. Masa wyrzuconej materii sięga miliardów ton. Składa się ona głównie z elektronów i protonów z niewielkim dodatkiem jonów cięższych pierwiastków, jak hel, tlen i żelazo. Obłoki wyrzuconej plazmy osiągają prędkość od 400 do ponad 1000 km/s

Jedynie nieliczne koronalne wyrzuty masy (zazwyczaj typu HALO) osiągają okolice Ziemi. Wywołują one wtedy często gwałtowne zaburzenia ziemskiej magnetosfery i zorze polarne. Powstałe burze magnetyczne mogą spowodować uszkodzenia sieci przesyłowych energii elektrycznej na rozległych obszarach i zaburzać łączność radiową. Wyrzuty koronalne mogą uszkadzać także satelity i stanowią zagrożenie dla astronautów."

Dołączona grafika


Przelatująca w relatywnie niewielkiej odległości od nas kometa C/2006 P1 McNaught znajdzie się pomiędzy nami a Słońcem.

W roku 2002 kometa NEAT obserwowana przez aparaturę SOHO - przelatująca blisko Słońca spowodowała powstanie masywnych wyrzutów materii słonecznej.

Pobierz film: http://soho.nascom.n..._12/c2002v1.mpg


Pytanie brzmi, co stanie się jeśli taki masywny wybuch zostanie skierowany prosto w kierunku Ziemi?

Śledźmy jutro SOHO, bo będzie na co popatrzeć.

---

A tak na marginesie, kometa ta jest już jaśniejsza niż hale-bopp, a w mediach CISZA, nigdzie ani słowa o komecie. To potwierdza tylko, że madia przekazują nam to co chcą nam przekazać.

Dołączona grafika
  • 0



#54

waluta.
  • Postów: 437
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

bardzo ciekawy film, i mam nadzieje że jutro w SOHO kometa będzie jeszcze bardziej widoczna :mlotek:
  • 0

#55

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziś mam dogodne miejsce do obserwacji - 10piętro mojego bloku, na horyzoncie tylko niziny :) zobaczymy czy coś mi się uda wypatrzeć.

I jak poszło? Mam nadzieję, że nie patrzałeś na wschód ;->

Istnieje pewne małe (aczkolwiek realne) zagrożenie związane z ta kometą. Mianowicie zjawisko, które nosi nazwę CME - Coronal Mass Ejection czyli "koronalny wyrzut masy" / lub po prostu "wyrzut koronalny".

Jest też małe (ale realne) prawdopodobieństwo, że kometa eksploduje, a jej fragmenty spadną prosto na Opole równając je z ziemią ;-> Eury, podziwiam Twoje zdolności do łączenia niczym nie powiązanych wydarzeń i panikowania :-D
  • 0



#56

Vizard.
  • Postów: 13
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a tak na marginesie to monitoring SOHO nie działa ;/??
  • 0

#57

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem szanse zagrożenia ze strony komety są iluzoryczne.
Co najwyżej nastąpiłoby kilka awarii sieci elektrycznej.
To tylko kometa nie gwiazda.
  • 0



#58

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mam zamiar poobserwowac dzis (a w zasadzie to juz jutro) przed wschodem Slonca, natomiast nie wiem czy cos z tego wyjdzie bo rozpadało się...
  • 0



#59

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W roku 2002 kometa NEAT obserwowana przez aparaturę SOHO - przelatująca blisko Słońca spowodowała powstanie masywnych wyrzutów materii słonecznej.

WOW. Jakie ciekawe powiązanie ;)
Co może zrobić Słońcu mikroskopijna w porównaniu z nim kometa?

Kometa przeleci i wróci tam skąd przybyła. Tyle możemy się po niej spodziewać. No, ewentualnie jeszcze ładnego widoku na niebie. :)
  • 0



#60

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

jarecki

Co najwyżej nastąpiłoby kilka awarii sieci elektrycznej.

I to nawet nie.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych