Skocz do zawartości


Zdjęcie

Golem.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Malkav.
  • Postów: 34
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W tradycji żydowskiej, Golem to człekokształtny, gliniany olbrzym, pozbawiony jednak duszy rozumiejącej neszama, tj. nie posiada własnej, wolnej woli, oraz nie potrafi mówić.

Ominę dawniejsze przekazy i przejdę do najbardziej znanej legendy o Golemie, która jednocześnie w małym stopniu odkrywa proces jego kreacji:

Najbardziej znana legenda na temat golema mówi o stworzeniu go przez rabina Jehudę Low ben Bezalela z Pragi, znanego również jako Marahal. W drugiej połowie XVI w. nasiliły się ataki na praskich Żydów, których posądzano o bezbożne praktyki i okultyzm. Aby obronić siebie i innych, rabin Marahal ulepił z gliny wielką postać człowieka, którą następnie ożywia za pomocą tajemnych rytuałów i modłów, na koniec wypisując na czole lub wkładając do ust Golema pergamin ze słowem Emet (w języku hebrajskim słowo to, אמת, oznacza "prawdę"). Wymazanie pierwszej litery powodowało powstanie słowa met (w języku hebrajskim מת oznacza "śmierć") co odbierało życie istocie. Według innych mogło to być również słowo Adam czyli "człowiek", natomiast po wymazaniu pierwszej litery dam co oznacza po hebrajsku "krew". Tak stworzona istota była jednak niema i bezmyślna, gdyż nie została stworzona przez Boga, mogła tylko wykonywać polecenia i pracować, sama nie mając własnej, wolnej woli. Według jednej z wersji legendy, po obronie Żydów przed atakami ludności Golem wpada w szał i zaczyna mordować tych, którym służył; rabin Marahal wyjmuje mu pergamin z ust i wykreślając pierwszą literę ze słowa Emet sprawia, że istota staje się na powrót glinianym posągiem. W innej wersji legendy, po wykonaniu pracy Marahal unieruchamia Golema zabierając mu pergamin ze słowem, a następnie ukrywa na strychu praskiej synagogi.


Czy kiedykolwiek istniał jakiś golem? Czy możliwe jest jego "zbudowanie"? Święte księgi żydowskie (jak, np Kabała) pełne są tajemnic, a tajemnica golema jest jedną z ciekawszych. Gdy kiedyś dojdę do dokładnych źródeł i pełnego opisu procesu kreacji, na pewno spróbuję coś robić w kierunku rozwiązania tej zagadki.


Źródło: Wikipedia

P.S: Nie byłem pewien gdzie to wsadzić, ale że to tradycje/wierzenia, dałem tu tutaj.
  • 0

#2

Danki.
  • Postów: 360
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ja tez chce takiego ale penie mi sie nie uda jak ld nawet nie mam :(
  • 0

#3

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To tylko taka bajka...
  • 0

#4

Malkav.
  • Postów: 34
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To tylko taka bajka...

Rujnujesz moje dziecięce marzenia, przez co narażasz mnie na nieprawidłowy rozwój ;<.
  • 0

#5

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Rujnujesz moje dziecięce marzenia, przez co narażasz mnie na nieprawidłowy rozwój ;<.

Ja?! To Żydzi. :rotfl:
  • 0

#6

Żbik.
  • Postów: 769
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tą historie o Golemie traktuje tak jak opowiadanie o Smoku Wawelskim czyli mit, legenda, opowiesc kulturowa dla danego regionu.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych