Skocz do zawartości


Zdjęcie

Próbując wydłużyć życie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika


Oto tajemnica starsza, niż sam Matuzalem: dlaczego się rodzimy, by umrzeć po osiągnięciu trzycyfrowego wieku?

Niedawno naukowcy odkryli, w jaki sposób genetyczne uszkodzenie komórek oraz ich zdolność do regeneracji decydują o tym, jak długo będziemy żyć. Badanie może doprowadzić do opracowania nowych sposobów leczenia przerażających chorób, które powodują, że małe dzieci przedwcześnie się starzeją i umierają; pierwsze próby leczenia takich chorób planowane są w ciągu następnego roku.

W chwili, gdy wiek 969 lat i eliksir życia wiecznego Matuzalem wciąż są w sferze wiary i science-fiction, badacze sądzą, że przynajmniej teoretycznie możliwe jest "znaczne" wydłużenie życia.

Niegdyś sądzono, że proces starzenia się był zaprogramowany, dostosowany do ludzkiej kondycji i śmierć była po prostu przeżyciem. Jednakże średnia długość życia w krajach rozwiniętych uparcie wydłużała się, o dwa lata w ciągu dekady lub o pięć godzin w ciągu doby.

Dziennik "Nature" ogłosił szczegóły badań u myszy, które zestarzały się i umarły w ciągu trzech tygodni, ponieważ brakowało u nich genu odpowiedzialnego za naprawianie uszkodzonego DNA, a także występowała u nich choroba powodująca przedwczesne starzenie się. Profesor Laura Niedernhofer z Uniwersytetu w Pittsburgu (USA) powiedziała, że ich odkrycie pokazuje, że uszkodzenie DNA i zdolność do samonaprawy były decydujące przy określaniu długości życia myszy.

"Uszkodzenie, w tym uszkodzenie DNA, powoduje funkcjonalny upadek, który my wszyscy odczuwamy jako starzenie się", powiedziała profesor Niedernhofer. "Jednak odpowiedź na to uszkodzenie jest określona genetycznie, przede wszystkim przez gen regulujący ilość hormonu wzrostu i insuliny. Unikanie lub zmniejszenie uszkodzenia DNA powodowane przez źródła takie jak światło słoneczne i dym papierosowy, a także przez metabolizm, również mogą opóźniać proces starzenia się".

Kluczowym odkryciem było to, że myszy, u których brakowało genu naprawiającego DNA i które umarły po trzech tygodniach, przeszły podobne zmiany, które wystąpiły u myszy, które żyły dwa i pół roku, co pokazuje, ze u tych drugich ów gen był aktywny przy procesie starzenia się.

Profesor Jan Hoejimakers, przewodniczący wydziału genetyki w Uniwersyteckim Centrum Medycznym im. Erazma w Rotterdamie (Holandia), powiedział, że to dopiero "wczesne dni", rozumiejąc jednak, dlaczego się starzejemy, możemy otworzyć sobie drogę do nowych sposobów leczenia chorób związanych z wiekiem.

"Możemy spróbować leczyć choroby występujące u małych dzieci, które zbyt szybko się starzeją, aby sprawdzić, czy możemy pomóc takim pacjentom. Być może do takiej próby dojdzie w przeciągu sześciu miesięcy, może roku", powiedział Hoejimakers.

Na dłuższą metę mogłoby to doprowadzić do przeżycia starości w dobrym zdrowiu i do wydłużenia życia, które prawdopodobnie mogłoby zostać prędzej zakończone przez chorobę lub zranienie, niż przez starość, nigdy jednak nie osiągniemy nieśmiertelności.

"Nie należy mówić o tym jako o sekrecie wiecznego życia, byłoby to co najmniej niepoważne", powiedział Hoejimakers. "Myślę, że naprawa doskonała nie jest możliwa; w naturze nic nie jest doskonałe. Zawsze istnieje jakieś uszkodzenie stawiające opór i powodujące śmierć komórki, która z kolei przyczynia się do starzenia się. Wydaje mi się, że teoretycznie powinno być możliwe znaczne wydłużenie życia - o ile mielibyśmy wystarczającą wiedzę - obecnie jednak jesteśmy od tego bardzo dalecy".

Prosty akt życia powoduje uszkodzenie komórek, co z kolei prowadzi do śmierci. Produktem ubocznym oddychania jest reaktywny tlen, który powoduje uszkodzenie DNA, które musi być bez przerwy naprawiane. Gdy organizm się starzeje, wzrasta uszkodzenie i zmiany metaboliczne, które skupiają się na naprawie.

"Mogą istnieć sposoby, dzięki którym możemy sami wywoływać odpowiedzi zwiększające trwałość komórek - które mogą spowodować zdrowsze starzenie się, próbując przy tym wydłużyć twoje życie - te sposoby to może być na przykład zażywanie leków lub substancji chemicznych", powiedział Hoejimakers.

Przedstawiciel Kościoła rzymskokatolickiego powiedział, że badanie brzmi "fascynująco" i niesie ze sobą potencjał nowych metod leczenia chorób powodujących przedwczesne starzenie się.

"Jeśli chodzi o domniemane wydłużanie życia, to ma ono znaczenie bardziej społeczne, niż teologiczne. Życie nadal jednak będzie zmierzało ku końcowi. Możemy czekać trochę dłużej na spotkanie ze Stwórcą, jednak prędzej czy później sami tego zechcemy", powiedział.

Powiązania z DNA

Badacze zaczęli badać związek między uszkodzeniem DNA a starzeniem się pod koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy niemiecki lekarz badający piętnastoletniego afgańskiego chłopca skontaktował się z Centrum Pomocy Medycznej imienia Erazma. Jego pacjent cierpiał na problemy ze słuchem i wzrokiem, spadek masy mięśniowej i utratę wagi, anemię, nadciśnienie i niewydolność nerki. Badacze zbadali komórki chłopca pod kątem obecności mechanizmu naprawiającego DNA i nie znaleźli prawie żadnej aktywności. Przebadali wówczas jego DNA i odkryli, że chłopiec posiadał mutację genu, który odgrywał ważną rolę w procesie naprawy komórek, i że ta mutacja doprowadziła do przedwczesnego starzenia się.

Inne formy progerii (tak się nazywa ta choroba), w tym syndrom Cockayne, powodują niski wzrost i przedwczesne starzenie się, a w konsekwencji śmierć.

Ian Johnston, scotsman.com, 21 grudzień 2006
Tłumaczenie: Ivellios, http://www.paranormalium.pl
  • 0



#2

Danki.
  • Postów: 360
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

interesujace ale wg mnie nie powinno byc niesmiertelnych osob bo po kilkuset latach by popelnily samobojstwo z powodu tego ze dla nich tego zycia jest "za duzo"
  • 0

#3

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Spoko, jeśli dusza uzna że czas przebywania w danym ciele dobiegł końca sama ucieknie ;)
  • 0

#4

Mayo.
  • Postów: 210
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nie powinno byc niesmiertelnych osob bo po kilkuset latach by popelnily samobojstwo


Jak mogą się zabić, skoro są nieśmiertelne? :P

Mógłbym pożyć tak ze 130 lat pod warunkiem, że żyłbym w dobrym zdrowiu
i moi najbliżsi też by tyle żyli :D
  • 0

#5

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jak mogą się zabić, skoro są nieśmiertelne?

strzalem w glowe :)
  • 0

#6

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nieśmiertelność raczej oznacza, że ciało nie może umrzeć naturalnie, ale można je zabić :) .
  • 0

#7

ShadowLady86.
  • Postów: 92
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Widzę że tematy naukowe mają krótki staż na tym forum, a szkoda :(

Artykuł bardzo konkretny. Poruszył on problem polimerazy DNA, enzymu, który odpowiedzialny jest za replikację oraz tzw. autokorektę, co zostało opisane w artykule. Fakt, że wraz z wiekiem spada wydajność tego enzymu, co powoduję nagromadzanie się błędów. Ale czy gdyby ulepszyć mechanizm samonaprawczy, człowiek stałby się nieśmiertelny? Otóż nie moi drodzy, nie do końca...

Jak wiemy człowiek żyje i rozwija się fizycznie dzięki podziałom komórkowym. Niestety, komórki nie mogą się dzielić wiecznie. Na końcowych odcinkach DNA znajdują się tzw. telomery, które chronią DNA przed uszkodzeniem. Po każdym podziale, skracany jest fragment telomeru - gdy zostanie on całkowicie zlikwidowany, komórka nie może się dalej dzielić i umiera.

Wraz z wiekiem organizm nie nadąża z tworzeniem nowych komórek, telomery zużywają się szybciej. Gdy organizm nie wyrabia już z odnową komórek, po prostu umiera.

Co ciekawe, niektóre wirusy oraz komórki nowotworowe mają enzym "telomerazę", który pozwala im na odbudowę telomerów. To umożliwia im życie wiecznie! :o
  • 0

#8

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Fizyka może wydłużyć życie

Spożywanie żywności wzbogaconej o naturalne izotopy może być sposobem na długowieczność - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Chemistry & Industry"

Nie mamy się czego obawiać. Aby móc jak najdłużej zachować młody wygląd nie trzeba będzie jeść zmodyfikowanej genetycznie żywności. Wystarczy, by w naszej diecie występowały produkty pochodzące z mięsa zwierząt, które były karmione w specjalny sposób. Ale zanim będzie to możliwe, upłynie zapewne sporo czasu. Mikhail Shchepinov, były pracownik uniwersytetu oksfordzkiego, a teraz właściciel firmy badawczej Retrotope, przeprowadził bowiem swój eksperyment na razie jedynie na nicieniach.

Karmił je pożywieniem wzbogaconym o ciężki izotop wodoru deuter. Tym samym wydłużył ich życie o około jedną dziesiątą.

Jak to było możliwe? DNA nicieni stało się bardziej odporne na procesy uszkodzeń genetycznych. Izotopy zastąpiły atomy w najwrażliwszych wiązaniach, w wyniku czego komórki stały się silniejsze. -W ten sposób doszło do zwolnienia procesu utleniania, a więc i starzenia - tłumaczy Shchepinov.

Oddychając, umieramy

Głównym źródłem i bezpośrednią przyczyną uszkodzeń w komórkach budujących nasz organizm są bowiem reaktywne formy tlenu. Powstają one w procesie normalnego komórkowego oddychania, ale także mogą być generowane przez czynniki zewnętrzne. Ważną rolę odgrywa też zdolność komórek do podziałów, która w procesie starzenia ulega wyczerpaniu.

Deuter jest naturalnym izotopem wodoru. Różni się od niego ilością neutronów w jądrze. O ile wodór nie ma żadnego, o tyle deuter ma jeden neutron.

Shchepinov nawołuje do przebadania pod tym kątem także ciężkich form węgla czy azotu. To zresztą dla celów prowadzenia tego typukomercyjnych badań naukowiec założył wspomnianą firmę Retrotope.

Nadzieję w pracach Shchepinova widzą i inni naukowcy. - Wstępne prace wskazują, że z tym sposobem wydłużania życia nie wiążą się efekty uboczne. Gdyby potwierdziły to kolejne eksperymenty, dowody byłyby gruntowne - komentuje Charles Cantor, profesor inżynierii biomechanicznej na Uniwersytecie Bostońskim.

- To bardzo nowoczesny pomysł- ocenia z kolei inny z naukowców Aubrey de Grey, gerontolog z Uniwersytetu Cambridge i dodaje, że nie można wykluczyć go jako rodzaju stosowanej w przyszłości terapii.

Ale są też inne głosy. Niektórzy naukowcy zwracają uwagę, że niemożliwością jest spożywanie deuteru w ilościach, które miałyby istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka.

To nie jest eliksir młodości

Wątpliwości te potwierdzają także dotychczasowe próby zastosowania podobnego rozwiązania u większych zwierząt, na przykład u gryzoni. Kończyły się bowiem niepowodzeniem.

- Nie spodziewam się, by metoda ta okazała się eliksirem młodości -powiedział Nick Bostrum, dyrektor Future of Humanisty Institute przy uniwersytecie oksfordzkim.

Jego rada na zachowanie młodości brzmi niezwykle znajomo. -Póki co radziłabym nie zaprzestawać jedzenia warzyw - mówi Bostrum.
http://www.rzeczposp.../nauka_a_2.html
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych