Skocz do zawartości


Kłamstwa - kto ma rację?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Po dwóch latach milczenia Watykan postanowił wypowiedzieć się na temat światowego bestselleru wydawniczego - powieści "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna. - "To haniebne kłamstwa" - powiedział we wtorek kardynał Tarcisio Bertone, który wymieniany jest przez media jako jeden z następców schorowanego Jana Pawła II.

- Książka ma na celu oczernianie Kościoła Katolickiego - powiedział Bertone mediolańskiej gazecie Il Giornale. - Wielu ludzi czytających tę powieść wierzy w te bajeczki i bierze kłamstwa za prawdę. To manipulacja.

O jakie manipulacje chodzi? - Bohaterowie książki Browna odsłaniają spisek uknuty u zarania chrześcijaństwa przez grupę ludzi chcących zataić prawdziwą historię życia Jezusa. Chrystus miał być jakoby mężem Marii Magdaleny i miał dzieci. Watykan ma być spadkobiercą twórców wielkiego kłamstwa.

- Pytam, co by było, gdyby ktoś napisał powieść zakłamującą historię Islamu, szkalującą buddyzm lub też rozpowszechniającą kłamstwa o Szoa? - pyta retorycznie kardynał. Tarcisio Bertone ostro skrytykował katolickie księgarnie, które dla zysku sprzedają sensacyjną powieść Browna.
Czekam z opiniami.Co o tym myslicie?
  • 0

#2

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Kod to tylko książka. Fikcja, umiejętnie wykorzystująca fakty historyczne(jak niektóre postacie na przykład).
Problemem jest to, że wielu czytelników uznało, że Dan Brown napisał pewną relację tego jak było naprawdę. Ale to na głupotę ludzką się nie poradzi.
  • 0

#3

ktosiuf.
  • Postów: 1007
  • Tematów: 13
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Masz rację. Każda książka która z samego zalozenia ma obalac cos w co wszyscy wierzą skazana jest na sukces. Oczywiście to kwestia marketingu...........
  • 0

#4

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Biblia też zostala skazana na sukces :P : Kwestia marketingu... :P :
  • 0

#5 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Jak ja wiedzialem co napiszecie.Takie to przewidywalne :P
  • 0

#6

PTR.
  • Postów: 958
  • Tematów: 135
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

nie zmienia to faktu ze wiele faktow poruszonych w ksiazce jest calkowicie prawdziwych
  • 0



#7

Danix.
  • Postów: 68
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

to się nazywa "odświeżenie tematu" :D

osobiście nie oglądałem filmu ani nie czytałem książki ale chyba jednak musze chociaż go obejrzeć :) Słyszałem dużo opini. Da się go znaleść w necie?
  • 0



#8

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Kod to tylko książka. Fikcja, umiejętnie wykorzystująca fakty historyczne


A Biblia to nie ?
  • 0

#9

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nie, Biblia nie. Oczywiście dla chrześcijan nie. Dla innych to już różnie.
Ale kot da Vinciego to fikcja czysta i wiara w rzeczy tam zawarte, to jak wiara w to, że gdzieś jest Hogwarth i Harry Potter.
  • 0

#10

Szefo.
  • Postów: 425
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Da się go znaleść w necie?

oczywiście ze tak :)
napisz na pw to Ci moge podac stronke/i gdzie można to pobrać ;)

zalezy jak to na to patrzy
jeżeli ktos jest zagorzałym katolikiem to ta ksiażka bedize dla niego jedynie ciekawą pozycja w domowej bilbioteczce ;)
a jezeli ktos sie zastanawia czy jest Bóg, czy Jezus nie ulegał męskim pokusom to ta ksiazka sprawi że taki ktos uwierzy w to co świetnie napisał pan Brown

wg mnie świetna książka ale kryminalna a nie historyczna xD
  • 0

#11

Ireth.
  • Postów: 123
  • Tematów: 7
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Fikcj, fikcja i jezcze raz fikcja...Wiele juz było ksiązek poruszajacych temat zawarty w "Kodzie" i takie ksiażki będą wydawane. Wszytsko to jest jednak fikcją, produktem wyobraźni autora. Celem, której jest trafienei do odbiorcy, rozbudzerniem jego wyobraźni i refleksji nad pytaniem: A jeśli, to co on pisze jest prawdą? Niemniej nadal pozostaje to fikcją w którą wpecione są wątki, które rzeczywiście mogłby mieć miejsce-ale nie muszą ;-) Na prawde nie ma sensu ani nadmiernie sie zachwycać tym i mówić "Wszytsko co jest tutaj napisane to najkprawdziwsza prawda" ; ani też bulwersować się tym i krzyczeć :"To są kłamstwa i oszczerwstwa!" Ponieważ to jest tylko i wyłacznie fikcja ;-)
  • 0

#12

mithrandir.

    Pan Satyros

  • Postów: 531
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

osobiście nie oglądałem filmu


Film polecam, bo dobry. Nie wiem dlaczego tak gnoili w recenzjach, tak samo jak Piratów z Karaibów 2 - a film przedni... :surprised:
  • 0



#13

Szefo.
  • Postów: 425
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Piraci wymiatają :D

a kod zjechali no bo nie oceniali samego filmu tylko treści ktore nie zgadzały się z kościołem
dlatego zjechali kod po całości :)
  • 0

#14

Ireth.
  • Postów: 123
  • Tematów: 7
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

a mnie sie film nie podobał z kilku powodów: irytował mnie trochę (wszytsko wiedzący) głowny bohater i niektóre fakty były trochę zbyt poudziwniane
  • 0

#15

Cierń.
  • Postów: 161
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A mnie ten film zanudził całkowicie. :-| Książka była całkiem fajna, chociaż zakończenie mogło być lepsze.

Co do tematu: Wszystko zależy od tego jak się traktuje literaturę. Nie można wierzyć we wszystko to co ktoś napisze bo to nie mądre. No chyba że dogłębnie się to sprawdzi.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych