Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowe spojrzenie na deja vu


  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nowe spojrzenie na deja vu


Niewidomy człowiek doświadczający deja vú. To brzmi jak zaprzeczenie - jednak pierwsze badanie tego rodzaju przypadku wywróciło do góry nogami całą teorię o deja vú. Tradycyjnie sądzi się, że obrazy z jednego oka są opóźniane i docierają do mózgu w kilka mikrosekund po obrazach z drugiego oka - powodując odczucie, że dana sytuacja była już wcześniej widziana. Jednakże badacze z Uniwersytetu w Leeds w USA donieśli o pierwszym przypadku niewidomego, który doświadczył deja vú poprzez zapach, słuch i dotyk.

Uniwersytet ten jest światowym liderem w badaniu deja vú. Szczegółowa praca uniwersyteckiego Instytutu Nauk Psychologicznych została opublikowana zarówno w mediach naukowych, jak i w serwisach informacyjnych. Praca ta szczególnie jest nakierowana na rozumienie chronicznego deja vú, przy którym pacjenci są nękani przez uczucie, że "byłem tutaj wcześniej".

W nowym artykule opublikowanym w dzienniku "Brain and Cognition" badacze Akira O'Connor i Chris Moulin opowiadają, jak zwykłe wydarzenia - typu rozpinanie kurtki przy usłyszeniu jakiegoś utworu muzycznego, czy usłyszenie urywka rozmowy podczas jedzenia obiadu w szkolnej stołówce - były przykładami wywołania deja vú u osoby niewidomej.

"Po raz pierwszy takie zjawisko zostało opisane w naukowej literaturze", powiedziała O'Connor. "Jest to bardzo przydatne, ponieważ dostarcza badania konkretnego przypadku, który zaprzecza teorii optycznego opóźnienia ścieżki. Chcielibyśmy rozmawiać więcej ze ślepymi ludźmi, choć nie ma żadnego powodu, by uwierzyć, że doświadczenia takich ludzi są nienormalne lub inne od doświadczeń innych ludzi. Optyczne opóźnienie ścieżki jest teorią dość starą, lecz wciąż szeroko pojmowaną - było podstawą sekwencji deja vú w noweli Josepha Hellera 'Catch-22'. Mamy więc silny dowód na to, że optyczne opóźnienie ścieżki nie jest wytłumaczeniem dla zjawiska deja vú. Odkrycia są tak oczywiste, tak intujcyjne, że dziwnym jest, że to badanie nie zostało wykonane nigdy wcześniej".

O'Connor przyznaje, że doświadczanie deja vú jest dla niej prawie niewytłumaczalne. "Ponieważ wygląda to tak subiektywnie, psychologia, w dążeniu do obiektywności, odsunęła się z dala od deja vú. Psycholodzy jednak przywieść na myśl sprawę typu 'Mam to na końcu języka', czyli uczucie towarzyszące nam, gdy nie potrafimy wypowiedzieć wymaganego słowa. Chcieliśmy dojść do takiego samego sposobu rozumienia deja vú".

Teza O'Connor, która zostanie uzupełniona w przyszłym roku, bierze pod uwagę doświadczenie z wprowadzeniem w deja vú poprzez hipnozę. "Teraz sądzimy, że doświadczenie deja vú jest wywoływane, kiedy praca obszaru mózgu odpowiedzialnego za koncentrację zostaje zaburzona", powiedziała O'Connor.

W jednym z eksperymentów studenci są proszeni o to, aby zapamiętali słowa, których zapomną po wprowadzeniu w stan hipnozy - wtedy jest im pokazywane ponownie to samo słowo w celu wywołania uczucia, że widzieli je już wcześniej. Około połowa studentów mówiła o uczuciu podobnym do deja vú - z czego połowa stwierdziła, że na pewno było to deja vú.

O'Connor chce prowadzić dalsze badania. "To by było naprawdę ciekawe, gdyby zrobiono jakieś neuroobrazowanie u ludzi podczas prawdziwego spontanicznego doświadczenia deja vú - jtrudno jednak mieć takich ludzi na zawołanie..."

ScienceDaily, 29 listopad 2006
Tłumaczenie: Ivellios, http://www.paranormalium.pl
  • 0



#2

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To, że doświadczają tego niewidomi czegoś dowodzi. Moim zdaniem deja-vu mogą być zjawiskami podobnymi do proroczych snów. To co uważa się za zdarzenie, które już się wydarzyło jest pewnie obrazem z marzeń sennych. Są to właściwie prorocze sny! Niektórzy sądzą, że są to obrazy z wcześniejszych wcieleń, ale taka teoria jest chyba mało prawdopodobna, choćby zważywszy na brak konkretnych dowodów i podstaw do takich założeń. Wszak do końca nie wiadomo, czy dusza ludzka reinkarnuje, czy nie. Tego, że sen śni się nam w nocy, a zdarzenie powtarza się za dnia możemy często doświadczyć sami.
  • 0



#3

AlienGrey.

    I know

  • Postów: 639
  • Tematów: 78
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

(...) Tradycyjnie sądzi się, że obrazy z jednego oka są opóźniane i docierają do mózgu w kilka mikrosekund po obrazach z drugiego oka - powodując odczucie, że dana sytuacja była już wcześniej widziana(...)

Co powoduje takie anomalium????
Osobiście dosyć często doświadczam deja vú i nie powiedziałbym, że jest to jakieś uchybienie w pracy mózgu, sytuacje, które mi się powtarzają, nie wątpliwie zdarzyły się już kiedyś. W momencie deja vú mogę nawet powiedzieć(w sumie, to pomyśleć), co zaraz nastąpi(!!)[generalnie od niedawna, może od pół roku potrafię tak "myśleć"], dla tegoż bardzo interesuje mnie wspomniany temat ;)
  • 0



#4

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

U niewidomych nie może się to na tym raczej opierać. ;)
  • 0



#5

tybysh.
  • Postów: 330
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

BlackPerson,jakis rok temu mialem tez kilka takich sytuacji,w ktorych wiedzialem co zostanie przez kogo powiedziane;] Ostatnio nie miewam takich sytuacji (a szkoda,bo to fajne uczucie).Najlepsze co moze byc to seria deja vu nastepujaca tuz po sobie-mialem kiedys 5 deja vu w przeciagu kilku minut;]
  • 0

#6

bprulez.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mi ostatnio coś takiego przydarzyło sie dwa lata temu na sylwestra. Podczas rozmowy ze znajomymi w jakiś sposób wiedziałem co powiedzą, odgadywałem co drugie słowo. Może to było spowodowane alkocholem :drink: A może alkochol posłużył poprostu jako jakiegoś rodzaju wzmacniacz. Nie wiem :hmm:
  • 0

#7

AlienGrey.

    I know

  • Postów: 639
  • Tematów: 78
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

(...)bo to fajne uczucie(...)

:agree:

Edit by Wiesio
Za podobne posty będą warny. Pomyślicie może wtedy, żeby napisać coś, a nie "tylko żeby było"

  • 0



#8

reaper.
  • Postów: 532
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Również miewam deja-vu, chyba jak każdy ;) Nie mam ich całych serii jak niektórzy tu pisali, ale i tak dokładnie wiem na czym to polega. Wątpię, aby to wywołane było opóźnieniem dostarczanai informacji do mózgu przez jedno oko. To nie może być to ponieważ człowiek za bardzo dziwnie czuje się w tych sytuacjach.
  • 0

#9

Jankess.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja miałem to uczucie w miarę niedawno i powtarza się co jakiś czas.
Siedzę na lekcji i nagle.... naszło mnie... spoglądam prawa spoglądam lewo.. i nie wiem czemu wiedziałem że kolega zaraz się do mnie odwróci i spyta co porabiam... w tym czasie wiedziałem że zaraz drugi podejdzie do mnie od tyłu choć nic na to nie wskazywało... oczywiście zawsze co mi się to trafi kumple gapią się na mnie jak na zwłoki bez życia bo zapadam w minutowy letarg po czym odzyskuje świadomość z otoczeniem i mówię ,,Miałem deja-vu"... po wychodzeniu z tego letargu mam podobne uczucie jak nurek wypływający szybko z wody...
  • 0

#10

AlienGrey.

    I know

  • Postów: 639
  • Tematów: 78
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A może to całe deja vú to jakiś przeciek informacji z przyszłości, albo z innego wymiaru? ;)
No bo co innego?
Dysfunkcja mózgu?? To skąd wiadomo, co zaraz nastąpi?
A co do uczucia w trakcie deja vú, to faktycznie niepowtarzalne, tak różne od wszystkiego jak... hmmm, jak orgazm...(bez żadnych domysłów proszę :P to jedyna rzecz jaka mi się nasuwa)
  • 0



#11

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A jak można nazwać zjawisko, kiedy w pewnym dniu przypominamy sobie, że siedzimy dokładnie w tym samym miejscu, robiąc dokładnie to samo (a dokładniej pisząc dokładnie taki sam tekst) podczas gdy w TV leci dokładnie ten sam program co jakiś rok, może dwa wcześniej?
  • 0



#12

Erni.
  • Postów: 40
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak w artykule jest napisane :

Jednakże badacze z Uniwersytetu w Leeds w USA donieśli o pierwszym przypadku niewidomego, który doświadczył deja vú poprzez zapach, słuch i dotyk.

Ja miałem Deja Vú przez dotyk oraz słuch. Nie wiedziałem że to jakieś dziwne jak się ma Deja Vú przez te dwa sposoby.

A! moim zdaniem nie należy wierzyć naukowcom w te ich wytłumaczenia wielu zjawisk niewyjaśnionych. Po prostu nie mają co powiedzieć, więc gadają głupoty.
  • 0

#13

llokram.
  • Postów: 30
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja juz sie do tego calego 'deja vu' przyzwyczailem. Swego czasu w wakacje mialem dosc czesto, teraz gora raz, moze 2 dziennie.
  • 0

#14

Erni.
  • Postów: 40
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No ja też muszę powiedzieć że się przyzwyczaiłem do tego zjawiska. Często mi to się zdarza na miesiąc. Jakieś 10 razy na miesiąc. Ja tą liczbę uważam za dużą jak na takie zjawisko.
  • 0

#15

Martix.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Deja vu to bardzo ciekawe zjawisko ,nie zdarza mi się aż tak często jak innym i nie umiem dzięki temu powiedzieć co się stanie za chwilę. Po prostu mam to uczucie (jest dziwne ,ale nieprzyjemne też nie jest ,prawda?) ,też czasami wydaję mi się ,że o tym śniłam jak jakiś jasnowidz :P
A to ,że niewidomy miał deja vu mnie nie dziwi ;]
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych