Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy świadomy umysł może być wolny ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czy świadomy umysł może być wolny ?

Ostatnio naszły mnie pewne przemyślenia. Iluminaci, tajemnice, afery, człowiek zaczyna sobie myśleć, że na każdym kroku jest niewolnikiem, niewolnikiem w świecie pełnym ludzi, którzy za nic mają sobie dobro i szczęście drugiego człowieka. Kontrolują go na każdym kroku, każdy jego ruch, myśl itp. :) . Człowiek chce od tego uciec. Umiera – i trafia do nieba, piekła, własnego wyobrażonego świata, reinkarnuje się... I tak cały czas, pomyślałem sobie, czy świadomy swej egzystencji umysł może być kiedykolwiek naprawdę wolny ? Robić co mu się tylko podoba ? Przebywać gdzie chce, tworzyć, niszczyć, obserwować ? Czy my kiedykolwiek możemy stać się naprawdę wolni ?

Bo zaczynam mieć wrażenie, że po śmierci ciała trafię do kolejnego więzienia, do kolejnej „iluzji wolności” w oczekiwaniu na koniec... Swoją drogą, jak może wyglądać koniec ostateczny ? Co się stanie z duszą ? I czy ten ostateczny koniec kiedykolwiek nastąpi ?

Zamieściłem w "Wiara i Religia" bo dotyczy ludzkich przekonań i egzystecjni, a także w pewnym sensie wartości religijnych...
  • 0

#2

PTR.
  • Postów: 958
  • Tematów: 135
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dobrze ze zaczales w ta strone rozmyslac ale troche sie zaplatales bo sam sobie zaprzeczasz :P

wolny umysl to taki umysl ktory nie ma absolutnie zadnych ograniczen.
To ze teraz w tym swiecie wydaje Ci sie ze jestes zniewolony i przezywasz cierpienie jest tak naprawde zwierciadlem Twojego wlasnego umyslu.

W skrocie powiedzial bym tak ze niebo, pieklo i kazdy inny swiat ktorego doswiadczamy jest tylko i wylacznie wynikiem naszych poprzednich dzialan i od naszych obecnych czynow zalezy czy uwolnimy sie z tej egzystencji czy tez bedziemy musieli ponownie sie tu odrodzic gdy nie rozwiazalismy swoich problemow.

Proponuje zebys przestal myslec o tym calym zniewoleniu a lepiej zajal sie zyciem i zalatwianiem wszystkich rzeczy, ktore Ci gdzies wisza na sumieniu jako te niezalatwione. :)
  • 0



#3

Berith.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Mi się nie podoba ten świat, dlatego że ktoś ciągle narzuca nam swoją wolę. Nie podoba mi się także to, iż coś ważniejszego ode mnie (np. Bóg) ma nade mną władzę, dlatego też stopniowo się odwracam od jakichkolwiek religii i mam nadzieję że po śmierci, wszyscy będziemy sobie równi i w pełni będziemy mogli o sobie decydować.
  • 0

#4

Pyziak.
  • Postów: 703
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

nie podoba Ci się ten świat?
a) zmień go.
b) 'zejdź' z niego.
powodzenia
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych