Skocz do zawartości


Zdjęcie

Życie przyszło z kosmosu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Meteoryty mogły przynieść na Ziemię substancje potrzebne do powstania życia. Przekonują o tym opublikowane dziś wyniki badań meteorytu, znalezionego w rejonie kanadyjskiego jeziora Tagish.
Dołączona grafika
Czy życie przybyło na Ziemię z kosmosu?

Meteoryt, który 6 lat temu wpadł do zamarzniętego jeziora, okazał się wyjątkowo ciekawym obiektem badań. Próbki pobrano na tyle szybko, że nie zdążył jeszcze odczuć niszczącego wpływu ziemskiej atmosfery. Znaleziono w nim małe sferyczne struktury, zawierające organiczny materiał, węgiel oraz cząsteczki ciężkich izotopów wodoru i azotu.

Co najważniejsze, węgiel z całą pewnością nie pochodził z Ziemi. Badania wskazują, że powstał w temperaturze bliskiej zera absolutnego, w czasach kiedy prawdopodobnie nie było jeszcze naszej planety, a być może nawet i Słońca. To potwierdza hipotezę, że materiał organiczny, potrzebny do powstania życia, mógł przywędrować na Ziemię we wnętrzu kosmicznych skał.
http://fakty.interia...smosu,823210,14
  • 0



#2

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Co za pacan pisał ten artykuł??? :o

Co najważniejsze, węgiel z całą pewnością nie pochodził z Ziemi. Badania wskazują, że powstał w temperaturze bliskiej zera absolutnego, w czasach kiedy prawdopodobnie nie było jeszcze naszej planety, a być może nawet i Słońca.

Mam zatem rozumieć, że we wnętrzach gwiazd, gdzie powstają wszystkie cięższe od helu pierwiastki panuje temperatura bliska zera absolutnego??? Interesujące... :P

Trzeba mieć naprawdę spory talent, żeby spieprzyć takiego krótkiego newsa. ;)
  • 0



#3

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Masz rację, nie znam dokładnych wyników badań meteorytu, ale to nie ma absolutnie żadnego znaczenia.
Wynika to z tego, że WIEM, że węgiel powstaje TYLKO w centrach gwiazd w EKSTREMALNIE WYSOKICH TEMPERATURACH i pod krańcowo wysokim ciśnieniem na skutek fuzji jąder atomowych lżejszych pierwiastków. I nie jest to moja interpretacja.

Myślę jednak, że problem autora newsa nie tkwi w nieznajomości podstawowych praw fizyki, a w nieumiejętności konstruowania logicznie poprawnej wypowiedzi w naszym ojczystym języku. Sadzę, że nasz pożal-się-Boże dziennikarz to chciał powiedzieć...:,

"Co najważniejsze, węgiel z całą pewnością nie pochodził z Ziemi. Badania wskazują, że" [meteoroid] "powstał w temperaturze bliskiej zera absolutnego, w czasach kiedy prawdopodobnie nie było jeszcze naszej planety, a być może nawet i Słońca."

...ale mu niestety nie wyszło. :P
Niby jedno słówko, a jaka wielka różnica w znaczeniu...
  • 0



#4

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wezmy poprawke na to, ze na portalach typu onet itd. nie pracuja zbyt profesjonalni ludzie, bo ja tam juz wiele takich dziecinnych kwiatkow widzialem, jak np. nazywanie astronautow z Nasa kosmonautami.
  • 0

#5

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przemo, wszystkie naturalnie występujące w przyrodzie izotopy węgla powstają w gwiazdach. Nie ma tu żadnego wyjątku. Tak naprawdę większość materii, która na co dzień nas otacza powstała we wnętrzu jakiejś dawno umarłej gwiazdy. Można powiedzieć, że Ziemia jest na pewno niemal w 100%, a człowiek w 90% pochodzenia gwiazdowego. :)
  • 0



#6

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli chodzi o naturalne (i masowe) powstawanie jąder węgla, to mogą one tylko powstawać w gwiazdach na skutek łączenie się (syntezy) trzech jąder helu-4 (dokładnie mówię tu o powstawaniu najbardziej rozpowszechnionego izotopu: węgla-12, którego jest 99% w naturalnym węglu; jest jeszcze ok. 1% węgla-13, ale on powstaje w nieco rzadziej występującej reakcji, ale także tylko w gwiazdach). Można jeszcze wspomnieć o nietrwałym radioaktywnym węglu C-14, który powstaje w atmosferze w śladowych ilościach na skutek pochłaniania przez azot-14 neutronów pochodzących z promieniowania kosmicznego. Ten izotop jest akurat nieocenionym pomocnikiem archeologów w datowaniu tzw. metodą radiowęglową.

Oczywiście możemy sztucznie produkować "zwykły" węgiel w akceleratorach i reaktorach, ale raczej tego się nie robi, bo po co? Taka produkcja może oczywiście mieć jakiś sens, ale to tylko w przypadku, gdy fizycy chcą badać właściwości jakichś wyjątkowo nietrwałych i niewystępujących w przyrodzie izotopów np. węgiel-8. Ale to z meteorytami nie ma już wiele wspólnego.

Mam nadzieję, że za bardzo nie zakręciłem. ;)
  • 0



#7

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na koniec dodam tylko, że choć środowiska (reaktor i jądro gwiazdy) mogą być odmienne, to warunki reakcji w gruncie rzeczy są analogiczne. W końcu jądra gwiazd często nazywa się potocznie "kosmicznymi reaktorami". :)
  • 0



#8

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nie tylko życie na ziemi zapoczątkowały meteoryty :) czytałem gdzieś że życie powstało na skutek reakcji naturalnych związków chemicznych, które zsyntezowały wyładowania elektryczne w atmosferze.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych