Skocz do zawartości


Zdjęcie

Inteligentne mieszkania - nie musisz nic robić


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W południowej Korei oddano do użytku osiedle tzw. inteligentnych mieszkań. Zastosowane w nich najnowsze rozwiązania technologiczne, znacznie ułatwiają życie rezydentom.

W każdym apartamencie znajduje się panel, który kontroluje wszystkie domowe urządzenia. Można nim na przykład uruchamiać filtry powietrza zamontowane w każdym pomieszczeniu. Panel monitoruje jednocześnie zużycie energii, płaci rachunki za prąd i rejestruje wiadomości wideo przysłane przez Internet albo nagrywane przez sąsiadów. Do systemu podłączony jest też telewizor, który informuje kiedy skończyło się pranie albo kto przyszedł z wizytą i czeka pod bramą wejściową. Panel może też odbierać instrukcje od właściciela, nawet gdy nie ma go w domu.

Na razie oddano do użytku sto inteligentnych mieszkań, deweloperzy zapewniają jednak, że w niedalekiej przyszłości będą budować około 30 tysięcy takich apartamentów rocznie. Niedługo domowe systemy nowej generacji mają być kontrolowane przez osobiste minikomputery. Według istniejących już planów właściciele będą nosić minikoputery tak jak ręczne zegarki; będą one włączać i wyłączać sprzęt, otwierać drzwi i monitorować miejsce pobytu mieszkańca na terenie budynku. Domowe urządzenia będą rozumiały instrukcje głosowe; mówiące lodówki będą udzielały porad kuchennych i informowały o przeterminowanej żywności. Lustro w sypialni będzie przypominać plan dnia; a szafa pomoże wybrać odpowiedni zestaw ubrań, informując jaka jest pogoda.

Eksperci uważają, że wszystkie technologiczne problemy są już rozwiązane, nie wiadomo jednak, czy konsumenci zdecydują się zapłacić za dodatkowe wygody.
http://wiadomosci.on...0,686,item.html
  • 0



#2

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czyli w Polsce jeszcze 20, 30 lat i dogonimy skośnookich :) Od zawsze byłem fanem gadżetów i nowinek technicznych więc taki dom to dla mnie ideał, o ile oczywiście nie będzie zbytnio ingerował w naszą wolność / prywatność.
  • 0



#3

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Można nim na przykład uruchamiać filtry powietrza zamontowane w każdym pomieszczeniu

takie cos to i ja mam w domu :D ale nie filtry tylko klimatyzacje
ale resszta bajerów jak najbardziej na czasie :D niezłe :) no jak zawsze azja = wszystkie nowości
  • 0

#4

Ringëril.
  • Postów: 589
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wracasz do domu i wszystko się samo robi :) Żyć, nie umierać :D Oglądasz TV, a obok ciebie jeździ sobie automatyczny odkurzacz, a zmywarka pozbierała naczynia i bierze się za mycie :)
  • 0

#5

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Myślę, że nawet jeżeli taka technologia kiedyś dojdzie do polski, to będzie na nią stać tylko najbogatszych w kraju, bo nawet przeciętny polak, który jakimś cudem dorobił się durzej kasy nie kupi bo za drogo :)
  • 0



#6

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pomysł bardzo fajny,tylko im więcej elektroniki i bajerów tym więcej rzeczy do psucia.
Pewnie co poniektórzy umarliby wtedy z nudów.
Ale większąść nie pogardziłaby (w tym ja) takim mieszkankiem.
  • 0



#7

Szefo.
  • Postów: 425
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bill Gates ma taką chatke :)
ja bym nie pogardził tylko jak powiedzieliście dużo rzeczy jest do popsucia :]
ja bym się zanudził jakbym leżał na łóżku i wszystko by się robiło samo :)
może jeszcze za mnie w toalecie się załatwią :]
  • 0

#8

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ja osobiście lubię takie technogadżety, ale w takim domu nie chciałbym mieszkać. Prąd wyłączą, albo centralny komp się popsuje i cała chata leży...
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych