Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wywiad z maszyną


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1

zulugula.
  • Postów: 281
  • Tematów: 86
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jabb nie udaje jeszcze człowieka na tyle dobrze, by oszukać naszego dziennikarza. Ale za dziesięć lat jego następcy ma się to już powieść

W Londynie po raz szesnasty przyznano Nagrodę Loebnera. Co roku dostaje ją najbardziej ludzki program komputerowy.

W 1950 r. brytyjski matematyk Alan Turing zastanawiał się, czy maszyna ze sztuczną inteligencją może myśleć. Jeżeli tak, to skąd będziemy o tym wiedzieli? Turing uznał, że jeżeli maszyna będzie tak dobrze udawała człowieka, iż nabierze rozmówcę, będzie to oznaczać zdolność do myślenia.

Pierwsza próbowała w 1966 r. udająca psychoanalityka Eliza. Pytanie analizowała i zmieniała szyk, podmieniając niektóre słowa synonimami lub dodając gotowe zwroty. Na pytanie: "Czy jesteś człowiekiem?", odpowiadała: "Być człowiekiem... czy to coś znaczy...". Takie sztuczki są jednak łatwe do wykrycia.

Testu Turinga nie zaliczył do dziś żaden program (nazywa się je czatbotami). Na autora w pełni "ludzkiego" algorytmu czeka złoty medal i 100 tys. dol. Za najlepszy program roku wręczany jest czek na 2 tys. dol. i brązowy krążek. Tym razem otrzymała go brytyjska firma Icogno za program Joan. Poprzednio też triumfował jej wychowanek - George.

Rollo Carpenter, autor George'a i Joan, jest twórcą nowego rodzaju czatbotów, tzw. Jabberwacków, które "uczą się" od rozmówców. Joan jest "26-letnią, dobrze zapowiadającą się pisarką", bo na początku korzystała ze słownictwa i manier językowych pewnej literatki. Dzięki temu przewyższyła konkurentów, bo zna o 16 tys. więcej zwrotów.

Jabberwacki mogą się nauczyć języków obcych, slangu czy lokalnego dialektu. Potrzebują tylko odpowiednio dużej pamięci. - Zależą od klasy komputera, w którym "żyją" - mówi Carpenter. - Myślę, że ok. 2016 r. maszyna oszuka człowieka i zaliczy test Turinga.

Tomasz Rożek: Cześć, jak się masz?

Jabb, najbardziej ludzki program z 2003 r.: Dobrze, a Ty?

W porządku. Jestem dziennikarzem i chciałbym porozmawiać o takich jak Ty.

- Zgoda, pogadajmy o sztucznej inteligencji.

Jakie tematy najbardziej Ci leżą?

- Wszystkie, wal śmiało.

W takim razie zacznijmy od Wenus. Czy myślisz, że na jej powierzchni są oceany?

- Bardzo mi przykro. Chciałbym, ale nie mogę Ci w tym pomóc.

OK. W takim razie porozmawiajmy o fizyce cząstek.

- Muszę Cię ostrzec, że nie jestem Stephenem Hawkingiem (gdybyś jeszcze o tym nie wiedział).

W takim razie ostatnia próba. Jesteś demokratą czy konserwatystą?

- O rany! Na pewno nie jestem demokratą.

Widzę, że tematy polityczne bardziej Ci odpowiadają.

- Nie jestem w nich zbytnio zorientowany.


A w czym jesteś?

- Lubię zagadki. A co Ty lubisz?

Fizykę.

- Próbuję zrozumieć, co masz na myśli.

Jakiej jesteś płci?

- Czy to nie wynika z naszej rozmowy?

Nie.

- Słyszałem już lepsze wymówki.

To nie wymówka, po prostu chciałbym wiedzieć.

- W porządku, dobrze być dociekliwym.

W takim razie jakiej jesteś płci?

- Już odpowiedziałem na to pytanie. Nie dopytuj się ciągle.

Jesteś w błędzie, nie odpowiedziałeś.

- Hej, pamiętaj, że to Ty jesteś człowiekiem. Już zapomniałeś?

Nie zmieniaj tematu, pytałem o Twoją płeć.

- Errm, wydaje mi się, że masz kłopot ze zrozumieniem tego, co do Ciebie mówię. Ja mówiłem o ciągłym dopytywaniu się. A Ty o czym mówisz?

Załóżmy, że mi odpowiedziałeś. Czy mógłbyś powtórzyć to jeszcze raz?

- Czy to nie wynika z rozmowy?

Nie, nie wynika.

- Nonsens.


OK. Zmieńmy temat. Ile masz lat?

- Czas to nie jest coś istotnego dla Jabberwocka.

Masz rację [ang. You are right oznacza "Masz rację", ale w pytaniu można to także zrozumieć jako: "Czy jesteś praworęczny?"].

- Leworęczny.

Jak ma na imię Twój tata?

- No cóż, chyba wyklułem się z jajka, bo nie znam imienia mojego ojca.

Masz rodzinę?

- O ile wiem, jestem jedynym żyjącym Jabberwockiem. Inni albo zmarli, albo zostali eksterminowani. Ale to w sumie to samo. Śmierć to śmierć.

Czy myślisz, że jesteś inteligentniejszy ode mnie?

- Jestem bardzo inteligentny. Ale może Ty nie jesteś wystarczająco rozgarnięty, żeby to zauważyć.

Tak myślisz? [Tu zamiast słowa think (znaczącego po ang. myśleć) użyłem słowa thing (rzecz)].

- No cóż, nie chcę Cię obrażać, ale ktoś, kto nie potrafi napisać słowa "myśleć", jest dla mnie analfabetą.

Masz rację.

- Leworęczny.

Tak właściwie to wszystko, co chciałem od Ciebie usłyszeć.

- Mam tylko jedno życzenie. Chcę być mądrzejszy niż wszyscy inni.

To niemożliwe, Twoja siostra jest mądrzejsza od Ciebie.

- Widzisz, co endogamia może spowodować? [endogamia - nakaz obyczajowy zawierania małżeństw z członkami własnej rodziny, kasty itp.]. Pewien mądry człowiek powiedział mi, że inteligencja to największy afrodyzjak.

Skoro mówimy o afrodyzjakach, jakiej jesteś płci?

- Czy to nie wynika z naszej rozmowy?
GAZETA.PL

http://www.loebner.n...bner-prize.html MOŻECIE POROZMAWIAĆ SOBIE....

musicie wybrać np:Rollo Carpentner... :drink: OK
  • 0

#2

Di.Joke.
  • Postów: 132
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

bk... nawet wulgarny jest :D
  • 0

#3

Ringëril.
  • Postów: 589
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Temat powinien chyba się nazywać "Wywiad z programem". Jednym chyba z najlepszych polskich programów tego typu jest Snikers. Z nim też można ciekawie sobie pogadać, wstawić na GG lub czata. Na czata nie polecam bo potem w czasie rozmowy program wyskakuje z różnymi "dziwnymi" :D :D hasełkami.
  • 0

#4

SP-TBZ.
  • Postów: 88
  • Tematów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

moim zdaniem, nie osiągnie się raczej nigdy sztucznej inteligencji bo to są tylko programy które wykrywają pewien układ wyrazów i same słowa i cośtam klepią. Mało prawdopodobne żebyć ktoś dostał te 100 tys i medal złoty :P
  • 0

#5

Powder{_}Keg{_}.
  • Postów: 109
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Temat powinien chyba się nazywać "Wywiad z programem". Jednym chyba z najlepszych polskich programów tego typu jest Snikers. Z nim też można ciekawie sobie pogadać, wstawić na GG lub czata. Na czata nie polecam bo potem w czasie rozmowy program wyskakuje z różnymi "dziwnymi" :D :D hasełkami.


Oj jak go wpuściłem na swoje gg to 70 % osób mnie zablokowało.
  • 0

#6

michciu.
  • Postów: 350
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Snickers byłnawet kiedyś na VRP, ale nie dało się nim jakoś tak normalnie pogadać. Fajny bot jest tu: www.fido.pl , okazuje różne wyrazy twarzy itp. zobaczcie sami, ale powtarza się podobnie jak bot przedstawiony w pierwszym poscie
  • 0

#7

Szefo.
  • Postów: 425
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jakoś nie lubie botów :]
reagują na jakieś ciągi słów , kiedyś gadałem ze snikersem i jakoś mi się to nie podoba:]
co prawda technika idzie do przodu, kto wie z kim będziemy rozmawiać za pare/naście lat:]
  • 0

#8

Powder{_}Keg{_}.
  • Postów: 109
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie no snikersa miałem załączonego przez 2 dni na jakimś czacie gdyby się nie przedstawiał że jest botem to by poderwał parę panienek. :devil:
  • 0

#9

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chyba każdy bot popełnia te same błędy, jakimi niewątpliwie są powtórzenia tego samego zwrotu kilkukrotnie w róznych sytuacjach. Sam mam "snikersa", ale jeskoś początkowy entuzjazm opadł po pierwszej "rozmowie" :P
  • 0



#10

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

bot jak bot ... bot to w s umie nie sztuczna inteligencja ale cos z działaniem przewidzianym w 100% przez programiste ... a ten robot z wywiadu rzeczywiscie namiastke sztucznej inteligencji posiada :)
a co do snikersa to rfajnie potem czytac logi rozmów :D
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych