Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy człowiek exploduje w kosmosie bez skafandra?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1

meth777yl.
  • Postów: 116
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czy człowiek eksploduje będąc bez skafandra w kosmosie ?

Na podstawie teoretycznych symulacji i doświadczeń na zwierzętach wiadomo, że organizm będący wystawiony na działanie odkrytego kosmosu nie dozna natychmiastowych obrażeń i nie eksploduje, a krew nie będzie wrzeć i natychmiast nie straci się przytomności.

Mogą zaistnieć zjawiska o drugorzędnym znaczeniu, jak oparzenie słoneczne, opuchlizna skóry, nabrzmienie tkanek, które pojawią się po około 10 sekundach lub później. Mniej wiecej w tym samym czasie (10 s) człowiek zaczyna powoli tracić przytomność z powodu braku tlenu i różne obrażenia wewnętrzne poczynają się kumulować. Śmierć następuje dopiero po około minucie lub dwóch.

Eksplozja ciała nie następuje i takoż samo krew nie zaczyna od razu wrzeć, gdyż ciało ludzkie ma dość dużą pojemność cieplną, a dyfuzja ciepła do próżni jest niewielka (tylko na zasadzie promieniowania). Utrata przytomności następuje dopiero po wyczerpaniu zapasu tlenu z płuc i z krwi.

W Centrum Załogowych Lotów Kosmicznych NASA (Johnson Space Center) jest urządzenie pozwalające symulować warunki prawie bliskie próżni. Testuje się tam np. takie przypadki, jak przedziurawienie skafandra kosmicznego astronauty. Na podstawie doświadczeń stwierdzono, że do 15 sekund po dehermetyzacji utrata przytomności jeszcze nie następuje, ale oczywiście dehermetyzacja to nie nagły skok w przestrzeń kosmiczną i utrata tlenu jest wolniejsza.

W historii lotów kosmicznych nastąpiła już śmierć załogi z powodu dehermetyzacji kabiny, a działo się to podczas powrotu Sojuza-11(*) z orbity. Cała trzyosobowa załoga poniosła śmierć w wyniku uduszenia, ale oznak wrzenia krwi, czy eksplodującego ciała, nie stwierdzono.

opracowanie na podstawie http://baza.polsek.org.pl/
  • 0

#2

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zawsze myślałem, że w kosmosie mozna zamarznąć bez skafandra. Ciekawy artykuł, rozjaśnił przynajmniej mi pogląd o kosmosie.
  • 0



#3

Ringëril.
  • Postów: 589
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Każdego dnia dowiadujemy się czegoś nowego. Jakoś mnie wzięło na filozofie i doszedłem do wniosku : Po co mi to wiedzieć i tak nie polecę w kosmos. :)
  • 0

#4

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mimo wszystko nie chciałbym znaleźć się w otwartej przestrzeni kosmicznej bez skafandra, ale pomyślcie jaka piękna byłaby to śmierć, zdążylibyśmy jeszcze nacieszyć się widokiem Wszechświata...
  • 0



#5

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nawet nie zdazylbys zebrac mysli i skupic sie na zachwycie :D Ja zdecydowanie wolalbym podziwiac ten widok przez okno promu kosmicznego :D
  • 0

#6

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W historii lotów kosmicznych nastąpiła już śmierć załogi z powodu dehermetyzacji kabiny, a działo się to podczas powrotu Sojuza-11(*) z orbity. Cała trzyosobowa załoga poniosła śmierć w wyniku uduszenia, ale oznak wrzenia krwi, czy eksplodującego ciała, nie stwierdzono.

tu kwestia zbyt gwałtownej dekompresji ... w takiej sytuacji krew zaczyna wrzeć :P
  • 0

#7

mindmax.
  • Postów: 592
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Głębinowe ryby po wyciągnięciu na powierzchnię podobnież rozrywało.
W stosunku do ziemskiego to na orbicie pewnie jest podciśnienie,czy zostało zmierzone?
Czy faktycznie w kosmosie panują takie prawie sielskie warunki,że wystarczy sprzęt płetwonurka do "surfowania"?
  • 0

#8

zulugula.
  • Postów: 281
  • Tematów: 86
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam.Oglądałem chyba przed wczoraj discovery program.Była mowa tam o promach kosmicznych itp.Był tam przykład astronauty gdzie w jego skafandrze pojawiła sie dziura.Następstwa tego były takie że przez maleńki otworek do prużni wyssał się cały tlen łącznie tlen z organizmu,a póżniej bardziej drastyczne nastepstwa wyrwanie wszystkich wnętrzności przez ten otworek w skafandzre...makabra.Taki ludzki satelita będzie krążył przez dziesiątki lat na orbicie ziemi aż spadnie w atmosfere ziemską i spłonie...
  • 0

#9

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

myslalem ze ta eksplozja ma sie z jakimś ciśnieniem ... a co do krwi to dla mnie zawsze była bajka ze krew wrze :D
  • 0

#10

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No albo że ciało eksploduje też nie chciało mi się w to wierzyć :]
Ale też nie sądziłem że śmierć następuje dopiero po 1-2min :o w sume to dość niesamowite :hmm:
  • 0

#11

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

zartur82--> Serio? Program i godzina emisji poproszę. Nie wierzę by Discovery puściło taką głupotę... A nie oglądałeś przypadkiem ostatnio Obcego część 4?
  • 0

#12

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

On mówi prawdę też to widziałem kiedyś na Discovery, tylko nie pamiętam nic o wyssaniu wnętrzności przez ten otwór :hmm:
  • 0

#13

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No właśnie mnie chodzi o to wysysanie wnętrzności.. Bo to, że powietrze ucieknie ze skafandra to normalne (ale i tak nie z całego, bo są zabezpiecznia), w końcu jest różnica ciśnienia.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych