Skocz do zawartości


Zdjęcie

Świadkowie Jehowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
150 odpowiedzi w tym temacie

#151

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6612
  • Tematów: 763
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie rozumiesz tego, co napisałem. 

 

Ten człowiek nie odkrywa ameryki, tylko próbuje znaleźć błędy w tłumaczeniach i kopiach. Słowo "próbuje", jest tutaj kluczowe, ponieważ nie istnieją oryginały, tylko kopie z błędami, sporządzone z innych, starszych kopii, które również zawierały błędy. To tzw. inżynieria wsteczna, z tą jednak różnicą, że nie wiemy jaki wyraz i gdzie został skopany.

 

Znamiennym przykładem jest jeden z elementów śmierci Jezusa na krzyżu - przebicie boku włócznią. Ten element występuje tylko w ewangelii św.Jana. Czy występuje tam jako jedyny tekst, czy w innych ewangeliach był i go usunięto - nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że występował w apokryfach (tekstach, które zostały usunięte z Biblii, lub są tekstami uznawanymi za nieuświęcone w religii katolickiej i religiach chrześcijańskich). 

 

Znajomość języków starożytnych jest pomocna w odnalezieniu słów oryginalnych, lecz na przeszkodzie stoją (jak wspomniałem wcześniej) błędne tłumaczenia i błędy kopiowania, oraz zamiana słów, które kopiście/tłumaczowi wydawały się bardziej wzniosłe lub bardziej odpowiednie, a zmieniały znaczenie lub sens.

Niestety, nie można się cofnąć w czasie, aby wykonać porównanie z oryginałem.


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych