Skocz do zawartości


Zdjęcie

NASA prezentuje niesamowitą panoramę Marsa. 1,8 mld pikseli


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

d1.jpg

NASA/JPL-Caltech/MSSS

 

 

Łazik Mars Curiosity Rover zrobił nowe, jak na razie najlepsze, panoramiczne zdjęcie Czerwonej Planety. Niesamowita panorama, złożona z ponad tysiąca osobnych zdjęć, składa się z 1,8 mld pikseli i każdy chętny może obejrzeć ją w sieci. Trzeba przyznać, że zdjęcie mocno pobudza wyobraźnię.

 

To nie pierwsza panorama Marsa, jaką NASA stworzyła w oparciu o zdjęcia łazika Curiosity, ale to zdecydowanie najlepsza taka fotografia, jaką udało się wykonać. Panorama pokazuje nam region Glen Torridon, obszar Marsa położony na zboczu góry Mount Sharp, który bada łazik amerykańskiej agencji kosmicznej. Zdjęcia były robione między 24 listopada i 1 grudnia 2019 roku, a cała panorama składa się z około 1200 indywidualnych zdjęć zrobionych kamerą łazika.

 

- Po raz pierwszy w czasie trwania misji poświęciliśmy tyle czasu na wykonanie tak szczegółowej panoramy Marsa w 360 stopniach - tłumaczy Ashwin Vasasada z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w Pasadenie w Kalifornii.

 

Do wykonania zdjęć Marsa w rozdzielczości 1,8 miliarda pikseli łazik Curiosity wykorzystał specjalną kamerę masztową Mastcam wyposażoną w teleobiektyw. Za dostarczenie tego sprzętu Amerykańskiej Agencji Kosmicznej odpowiada firma Malin Space Science Systems z San Diego.

 

Zdjęcie wyższej jakości

 

W sieci znajdziemy też wersję w najwyższej jakości, tylko uwaga, waży ona ponad 2 GB!

 

NASA przygotowała rówmież bardzo interesujące wideo bliżej opisujące to zdjęcie. Agencja pokazuje tu np. ogromny, ponad 4-kilometrowy krater uchwycony na panoramie, możemy też zobaczyć ślady Curiosity pozostawione przez niego na powierzchni Marsa. Generalnie zdjęcie robi niezwykłe wrażenie, bo oglądamy tu przecież inną planetę - i to w tak wysokiej jakości!

 

 

źródło

źródło


  • 6

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych