Skocz do zawartości
Zdjęcie

Naukowcom udało się stworzyć roboty wykonane z żywych komórek zwierzęcych zamiast metalu i plastiku.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Spectra Carmen.
  • Postów: 32
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

robotbio.jpg

 

Naukowcom udało się stworzyć roboty wykonane z żywych komórek zwierzęcych zamiast metalu i plastiku.

 

To niezwykłe osiągnięcie jest dziełem naukowców ze Stanów Zjednoczonych, którzy wykorzystali komórki skóry i serca afrykańskich szponiastych żab do stworzenia robotów zdolnych do samodzielnego poruszania się.

 

„To zupełnie nowe formy życia” - powiedział Michael Levin z Allen Discovery Center na Uniwersytecie Tufts w Medford w stanie Massachusetts. „Są żywymi, programowalnymi organizmami”.

 

Te małe roboty o długości mniejszej niż 1 mm oparte są na projektach wyprodukowanych przez superkomputer, który opracował i przetestował setki możliwych konfiguracji 3D.

 

„Celem jest zrozumienie oprogramowania życia” - powiedział Levin.

 

https://youtu.be/usgwRZhBUTo

 

„Jeśli zastanowisz się nad wadami wrodzonymi, rakiem, chorobami związanymi z wiekiem, wszystkie te rzeczy można by rozwiązać, gdybyśmy wiedzieli, jak tworzyć struktury biologiczne, aby mieć pełną kontrolę nad wzrostem i formą”.

 

Podczas gdy potencjalne naukowe i medyczne korzyści z badań są jasne, niektórzy naukowcy zadawali pytania na temat etyki pracy z zasadniczo nowymi formami życia.

 

„W którym momencie staną się istotami o interesach, które należy chronić?” powiedział Thomas Douglas z Oxford Uehiro Centre for Practical Ethics.

 

„Myślę, że nabrałyby znaczenia moralnego tylko wtedy, gdyby zawierały tkankę nerwową, która umożliwiała pewne życie psychiczne, takie jak zdolność do odczuwania bólu”.

 

http://zagadkiswiata...hp?readmore=162


  • 3#2

Duże W.
  • Postów: 14
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czemu ten artykuł przypomina mi terminatora?! ;) Ostatnio zauważyłem, że te wszystkie scenariusze filmów sf zaczynają się spełniać. Wszechobecne automatyzacja, w fabrykach roboty, samobieżne samochody, drony i pozostałe rozwiązania w wojsku. Weźmy mad maxa, który jest ciekawą metaforą paliw, mamy ostatnio problemy ze źródłami energii, u nas mamy walkę o węgiel, albo jakie kontrowersje wokół energii jądrowej. Weźmy Mechaniczną Pomarańczę jak się rozwinęło nasze społeczeństwo. Dlatego ten artykuł jak same filmy sf o podobnej tematyce jest ciekawą wróżbą naszej przyszłości. 


  • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u