Skocz do zawartości


Zdjęcie

Komputer kwantowy Google i anatomia supremacji, czyli mass media kontra fakty


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 6588
 • Tematów: 760
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 27
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Google dowiodło kwantowej supremacji – napisał Financial Times, a zaraz potem ukazała się masa przedruków o totalnym przełomie i możliwościach spoza skali osiąganej przez najwydajniejsze superkomputery świata. Zapytam przewrotnie: Prawda czy fake news? Cóż, tradycyjnie mediom głównego strumienia trochę się... pomieszało.

 

             komp.kwant.png

 

Sprawa jest dość ciekawa, gdyż opracowanie Google'a pojawiło się pierwotnie na serwerach NASA, skąd jednak po chwili zniknęło. Dziennikarze FT zdołali zapoznać się z materiałem i zasadniczo zrobili to w porządku. Z jakiegoś powodu w przedrukach ich artykułu zaczęły pojawiać się błędy, ot, chociażby stwierdzenie o obecności 72 kubitów, jak relacjonuje INNPoland.pl.

 

Na szczęście do rzeczonego materiału dotarły m.in. również Ars Technica i New Scientist. Dlatego ze spokojem możemy skończyć pastwienie się nad krajowymi dziennikarzami i powiedzieć, jak było naprawdę – a to, daję słowo, bardzo ciekawa historia.

 

Chodź, będziemy liczyć kubity

 

Komputer kwantowy Sycamore, bo o nim tu mowa, powstaje wspólnymi siłami Google'a i NASA. Z założenia miał mieć 54 splątane kubity, ale jeden z nich nie działa.

 

Problem rozwiązany w eksperymencie polegał na wysłaniu losowych wzorów do kubitów i mierzeniu związanych z tym zjawisk. Jeśli zrobi się tak z jednym kubitem, wynikiem będzie ciąg przypadkowych cyfr. Natomiast w przypadku dwóch lub więcej splątanych kubitów występuje zjawisko zwane interferencją kwantową, przez co określone ciągi zaczynają się powtarzać.

 

Wzorzec interferencji można policzyć na klasycznym komputerze, ale tylko w momencie, gdy liczba bitów jest mocno ograniczona. Ustalono, że w superkomputerze Summit, który znajduje się obecnie na szczycie TOP500, pamięć skończy się przy 14 kubitach. Chmura Google'a sprostałaby 20 kubitom, potrzebując jednak 50 bln godzin pracy i petawata energii elektrycznej. Na tej podstawie można wnioskować, że już około 30 kubitów wystarczyłoby do wykazania supremacji kwantowej. Google poszło na całość i spróbowało z 54, a właściwie 53 licząc tylko te sprawne.

 

Niczym siatka ogrodzeniowa

 

Z ciekawostek: Sam projekt komputera kwantowego Google'a nie odbiega od większości innych, współczesnych koncepcji. Kubity są pętlami, wykonanymi z nadprzewodzącego drutu, po których prąd może płynąć w obydwu kierunkach. Zostały połączone z rezonatorami mikrofalowymi. Tak, aby sterować nimi za pomocą wiązek światła o odpowiedniej częstotliwości. Wszystkie kubity razem tworzą siatkę, przypominającą trochę siatkę ogrodzeniową. Pomijając egzemplarze skrajne, każdy kubit ma połączenie z czterema sąsiednimi, co można wykorzystać do ich wzajemnego splątania.

 

Rozkład prawdopodobieństwa

 

Komputer wygenerował przypadkowy zestaw cyfr, a następnie sprawdził, czy są rzeczywiście przypadkowe. Potrzebował na to mniej niż 10 minut, choć faktyczne obliczenia na kubitach zajęły 200 sekund, patrząc na czas procesora, a reszta to sterowanie. Dla odniesienia badacze oszacowali, że Summit w tym przypadku potrzebowałby 10 tys. lat. Oczywiście gdyby w ogóle był w stanie tego rodzaju operację wykonać, a nie jest z uwagi na niedobór pamięci operacyjnej.

 

Tak, jest to przykład wyższości obliczeń kwantowych nad konwencjonalnymi, ale technicznie rzecz biorąc, jest to także bardziej mierzenie układu kwantowego w celu uzyskania rozkładu prawdopodobieństwa, a nie wykonywanie obliczeń sensu stricto. Zaprezentowany system jest generatorem liczb losowych. Szalenie efektywnym, ale nienadającym się do niczego innego. Nie zrealizuje żadnego innego algorytmu. Elastyczność, czyli główny atut komputera, pozostaje więc po stronie rozwiązań konwencjonalnych. Choć oczywiście inżynierom Google i NASA nie można odmówić sukcesu, to jednak na tym etapie ciężko głosić rewolucję.

 

Spokojnie, jesteś bezpieczny/a

 

Ciężko zarazem rzeczowo skomentować opinie osób, które wysnuły teorię, że lada dzień szyfrowanie czegokolwiek straci rację bytu. Algorytm faktoryzacji Shora rozkładający liczby na czynniki pierwsze, który godzi w ideę RSA, znajduje się w powijakach. Komputery kwantowe faktoryzują w najlepszym wypadku liczby o kilka rzędów mniejsze niż stosowane w szyfrowaniu. Tymczasem Sycamore Google'a nie ma nawet pełnowartościowej korekcji błędów, ale to już temat na inny artykuł.

 

TL;DR Nie, IBM Summit niniejszym nie stał się przestarzałym szrotem. Elon Musk nie poleci na Marsa, przynajmniej nie dzięki komputerowi kwantowemu Google'a. A twoje pieniądze są bezpieczne – tak optymistycznie zakładam, mając nadzieję, że nie klikasz w byle co ;)

 

Untitled.png1.png

 

#2

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
 • Postów: 487
 • Tematów: 76
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Apropo to właśnie ostatnio Francja przegrała z Google sprawę sądową dot. Prawa do bycia zapomnianym.


 • 0

#3

Tiga.
 • Postów: 259
 • Tematów: 27
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Apropo to właśnie ostatnio Francja przegrała z Google sprawę sądową dot. Prawa do bycia zapomnianym.

I co to implikuje?
 • 0

#4

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
 • Postów: 487
 • Tematów: 76
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

 

Apropo to właśnie ostatnio Francja przegrała z Google sprawę sądową dot. Prawa do bycia zapomnianym.

I co to implikuje?

 

Nic, podałem tą informacje jako ciekawostkę, żeby nie musieć pisać o tym specjalnie tematu, bo nie mam na to czasu, a że temat jest odnośnie Google to nie zupełnie odbiega od wątku i dotyczy tej firmy.


 • 0

#5

Kwarki_i_Kwanty.
 • Postów: 510
 • Tematów: 44
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Hipoteza Riemanna jest czymś co we współczesnej - nazwijmy to - naukowej myśli ludzkiej wyrasta do rangi fenomenu. Rozwiązanie tego problemu matematycznego będzie jednym z największych osiągnięć w dziejach nauki, a tego kto tego dokona ogłosi się gigantem ludzkiego rozumu i wzorem przenikliwej inteligencji. Nie zagłębiając się w szczegóły, Hipoteza ta leży u podstaw wszystkiego, tworzy matematyczny język Wszechświata; cóż, nie wiem jak inaczej to określić. Dlatego odnosząc się do niniejszego artykułu, ogromnie ciekawą, intrygancką zagwozdką jest to, czy komputer kwantowy, jeśli byłoby to z perspektywy superkomputerów możliwe, będzie w stanie... sam rozwiązać tą Hipotezę, np. dając do algorytmów pewien zestaw ,,pożywki" w formie zestaw wzorów, składowych równań itp., na których komputer mógłby pracować i rozwiązać ów problem. 


 • 0

#6

ppp.
 • Postów: 766
 • Tematów: 35
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

https://www.xanadu.ai/cloud

Xanadu, firma działająca w obszarze fotonowych komputerów kwantowych, ogłosiła premierę pierwszej na świecie publicznie dostępnej w chmurze - fotonicznej platformy kwantowej. Deweloperzy mogą teraz uzyskać dostęp do procesorów kwantowych Xandau, na 8, 12, a wkrótce także w 24-kubitowych maszynach.

Komputery kwantowe oparte na fotonice mają wiele zalet w porównaniu do starszych platform. Procesory kwantowe Xanadu działają w temperaturze pokojowej. Można je łatwo zintegrować z istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną opartą na światłowodach, pozwala to w przyszłości połączyć komputery kwantowe z istniejącą siecią. Oferują również dużą skalowalność wspomagającą odporność na błędy, dzięki solidnym, odpornym na błędy fizycznym qubitom i elastyczności w projektowaniu kodów korekcji błędów. Xanadu’s unique type of qubit is based on squeezed states – a special type of light generated by our own chip-integrated silicon photonic devices.

 

https://thequantumda...r-in-the-cloud/

 

 

 

 

 


 • 1

#7

StatystycznyPolak.
 • Postów: 2559
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kwantowy pornhub  :serce:


 • 0#8

ppp.
 • Postów: 766
 • Tematów: 35
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

COVID zaraził też systemy bezpieczeństwa. Padają najwięksi jeden po drugim.

 

Dec. 8, 2020 FireEye, a Top Cybersecurity Firm, Says It Was Hacked by a Nation-State
https://www.nytimes....d-russians.html

31-08-2020 Hackean los móviles de tres ministros y un alto cargo del Ibex
https://www.larazon....idkqkfqtpi.html

19/07/2020 El Ibex 35 se enfrenta a demandas millonarias por fallos de ciberseguridad
https://www.vozpopul...1374163030.html

July 16, 2020 New BlackRock Android malware can steal passwords and card data from 337 apps
https://www.zdnet.co...7-applications/

2020/10/22 Cyber Criminal claims to have breached PagoFX, Santander international money transfer service. 1.67 GB of documents leaked
https://www.security...cuments-leaked/

2021/01/05 Hackers leak banking details of American Express, Santander and Citibanamex customers. Account holders in Mexico must contact their bank and get new payment cards
https://www.security...-payment-cards/

Dec 28, 2020 Kawasaki Heavy hack may have targeted defense-linked information
https://www.japantim...vy-data-breach/

 

Regulamin pkt. 7.6 .

Nie wprowadzaj w błąd forumowiczów, nawet,

jeżeli nie potrafisz odróżnić wirusa komputerowego od chorobotwórczego.

Jeszcze kary nie będzie, ale uważaj.

Staniq


 • 0

#9

ppp.
 • Postów: 766
 • Tematów: 35
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Podczas gdy zamkneli nas na kwarantannie świat przeżywa istną pandemie ataków hakerskich.

Może jest to związane z większą ilością czasu spędzanego w domu, a może z rozwojem technologii komputerów kwantowych jak sądzi większość expertów. 

Covid jest w pewnym sensie pośrednią przyczyną tej sytuacji.

Powyżej podałem parę przykładów z ostatniego roku, ale jest tego całe mnóstwo, chyba nigdy wcześniej aktywność hakerów nie była tak duża.


 • 0

#10

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 6588
 • Tematów: 760
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 27
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Up@

Gdybyś powyższe zdania napisał w poprzednim poście, nie było by mojego wpisu. Nie jest to pierwszy raz, kiedy piszesz coś, co tylko Ty sam rozumiesz.

#11

ppp.
 • Postów: 766
 • Tematów: 35
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

"Hakerzy włamali się do sieci producenta kamer bezpieczeństwa, uzyskując dostęp do materiałów wideo oraz podglądów na żywo pochodzących ze 150 000 urządzeń monitorujących. Cyberprzestępcy w czasie rzeczywistym obserwowali m.in. pracowników linii produkcyjnej Tesli, przesłuchania podejrzanych przez funkcjonariuszy amerykańskiej policji, oddziały OIOM szpitali czy codzienne czynności osadzonych w więzieniach na terenie Stanów Zjednoczonych. W ten sposób hakerzy chcieli pokazać, do jak wielkich rozmiarów urósł problem inwigilacji we współczesnym świecie, w tym USA."

https://www.cyberdef...wigilacji-w-usa


 • 0

#12

ppp.
 • Postów: 766
 • Tematów: 35
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

"Komputery kwantowe wykorzystują informację w sposób zupełnie odmmieny niż komputery klaszyczne, mogą rozwiązywać  złożone problemy, z którymi zwykły komputer nigdy by sobie nie poradził. Wiele z tych problemów dotyczy najbardziej palących potrzeb społeczeństwa, takich jak: zrównoważone sposoby wykorzystania energii na naszej planecie,  leczenie chorób i efektywe przemieszczanie się ludzi i towarów. Ponieważ natura tych zagadnień jest bardzo złożona, IonQ wierzy, że najlepszym sposobem na ich rozwiązanie jest wykorzystanie obliczeń kwantowych.

IonQ buduje najlepsze na świecie komputery kwantowe, aby sprostać takim wyzwaniom. Do 2023 roku IonQ planuje opracować modułowe komputery kwantowe, wystarczająco małe, aby można je było łączyć w sieci, co mogłoby utorować drogę do dominacji kwantowej w 2025 roku."

 

https://ionq.com/new...mputer-company/

 

Pomiędzy dwoma następującymi po sobie postami nie upłynęło 48 godzin.

Miałeś więc wystarczająco dużo czasu, aby edytować wcześniejszy post i dopisać

treść, którą napisałeś w tym poście. Posty pisane jeden za drugim w czasie możliwym do edycji 

traktujemy jako spam. Upomnienie.

Nie czyń tego więcej.

Staniq


 • 0

#13

Muhomorniczy.
 • Postów: 135
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

https://youtu.be/fCpHDmCX6Uk?t=3982

 

Polecam hurra optymistą optymistom posłuchać specjalistów. Bardzo ciekawa dyskusja. Od momentu zaznaczonego bo wcześniej są znane rzeczy. Wygląda na to że obecne komp. kwantowe nie maja żadnej użyteczności, a samo powstanie jakiś sensownych to koncepcyjnie jest daleki od rozwiązania problem.


 • 2

#14

ppp.
 • Postów: 766
 • Tematów: 35
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Comstock Mining Inc. zwiekszył swoje udziały w spółce Quantum Generative Materials LLC i zainwestuje 50 mln USD. w rozwój technologii komputerów kwantowych z zamiarem odkrycia nowych materiałów.

"Komputery kwantowe mają ogromny potencjał, aby sprostać pilnym wyzwaniom naszych czasów, takim jak niedobór zasobów naturalnych i zmiany klimatyczne", powiedział Corrado De Gasperis, Prezes i Dyrektor Generalny Comstock. "Od dłuższego czasu pracujemy nad stwożeniem nowych materiałów wraz z najepszą ekipą z GenMat oraz grupą specjalistów w dziedzinie obliczeń kwantowych i materiałoznawców. Wierzymy, że ich praca będzie przełomowa i wniesie wielki wkładu do naszych istniejących i planowanych projektów. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy uczestniczyć i zapewnić finansowanie oraz wsparcie komercjalizacji tak wyjątkowemu i rozwijającemu się zespołowi profesjonalistów zajmujących się tą transformacją."

 

https://finance.yaho...-104500445.html


 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u