Skocz do zawartości


Zdjęcie

Chińczycy wykupili radzieckie lotniskowce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

lotn.jpg

Okręt "Kijew" zamieniono w luksusowy hotel (enorth.com.cn)

 

W latach 1975-1991 radzieckie krążowniki lotnicze były największymi jednostkami morskimi ZSRR. Chińczykom musiały bardzo zaimponować, bo spośród trzech tego typu okrętów, dwa trafiły w ich ręce. Jeden przerobili na park rozrywki w Shenzhen, a drugi na luksusowy hotel w Tiencin.

 

Historia radzieckich krążowników lotniczych projektu 1143 jest bardzo zawiła. Szczególnie w przypadku okrętu "Mińsk", który kilkukrotnie został "uratowny przed śmiercią".

 

"Mińsk" - drugi okręt typu 1143

 

30 czerwca 1993 roku okręt "Mińsk" został wycofany ze służby. Przeszedł na emeryturę w wyniku poważnej awarii. Wymagała napraw na terenie stoczni Chernomorskiy w Mykolayiv, położonej na nowo niepodległej Ukrainie. Nie są znane powody, ale nawet nie podjęto próby naprawy.

 

Dwa lata później trafił w ręce biznesmena z Korei Południowej. Tam miał zostać zezłomowany, ale nieustane protesty ekologów doprowadziły do odejścia od tego pomysłu. Wówczas pojawiła się opcja Chiny.

 

Od południowo-koreańskiej firmy krążownik odkupiła chińska państwowa stocznia, zajmująca się między innymi złomowaniem okrętów. I tutaj ponownie okręt został uratowany przed "pójściem na części". Za kwotę 4,3 miliona dolarów chińskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją gier video wykupiło "Mińsk".

 

I co zrobili? Zamienili lotniskowiec w park rozrywki "Minsk World"! Tak, dzieło Związku Radzieckiego zostało zamienione w centrum rozrywki dla rodzin z dziećmi. W 2000 roku w Shenzen otwarto tą atrakcję, ale radość długo nie trwała. Firma, która zainwestowała swoje zyski w zakup okrętu "Mińsk" zbankrutowała w 2006 roku.

 

Okręt został wystawiony na aukcję. Kilka dni później wraz z terenem parku sprzedano go za ówczesne 128 milionów Jenów. Wykupiła je państwowa instytucja CITIC. Następnie dopiero w 2013 roku statek trafił w ręce Dalian Yongjia Group, firmy która zdecydowała się odtworzyć pomysł "Minsk World". Statek w 2017 roku znów stał się parkiem rozrywki, tym razem w mieście Nantong.

 

"Kijew" - pierwszy okręt typu 1143

 

Historia okrętu "Kijew" nie jest tak dramatyczna, jak w przypadku "Mińska", ale... ten lotniskowiec również trafił w ręce Chińczyków. Pierwszy "Kijew" trafił do służby w 1976 roku. Najpierw, jako okręt Floty Północnej, a dosłownie chwilę później wraz z 5 samolotami Jak-36M na pokładzie został przebazowany z Morza Czarnego przez Morze Śródziemne do Siewieromorska. Podczas swojej służby, "Kijew" przebył 240 850 mil morskich, z jego pokładu odbyło się 4258 startów samolotów i 9154 śmigłowców!

 

W 2000 roku, 7 lat po zakończeniu służby okrętu, inna chińska firma z miasta Tiencin wykupiła "Kijew". Tym razem nie powstał park rozrywki, ale... luksusowy hotel. To prawdopodobnie jedyna taka atrakcja na świecie. Na pokładzie "Kijewa" zmieszczono 148 pokoi hotelowych, w tym dwa apartamenty klasy prezydenckiej i trzy pokoje VIP. Posiada także własną restaurację, w której od czasu do czasu odbywają się dodatkowe imprezy i festiwale.

 

lotn2.jpg

NEWS.CN

 

lotn3.jpg

NEWS.CN

 

lotn4.jpg

NEWS.CN

 

Co ciekawe, na zdjęciach satelitarnych wokół Kijewa można zauważyć ewidentnie miejsce na kolejne okręty-hotele.

 

lotn5.jpg

google maps

źródło

 

 


  • 6

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych