Skocz do zawartości


 Ruszyła okolicznościowa Liga Typerów z okazji Euro 2024 - zapraszamy do typowania wyników meczów! 


Zdjęcie

Tajemnica Rosalii Lombardo - najpiękniejszej mumii świata


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

04ae002c8adf94f8.jpg

Rosalia Lombardo.Foto: Sibeaster [domena publiczna] / Wikimedia Commons

 

Alfredo Salafii był gwiazdą już za swojego życia. Opracował nową metodę balsamowania zwłok, którą wykorzystał do zakonserwowania ciała dwuletniej Rosalii Lombardo. Do dnia dzisiejszego zmarłą 98 lat temu dziewczynkę nazywa się Śpiącą Królewną, bo wygląda tak, jakby przed chwilą usnęła.

 

Niewiele wiemy o dzieciństwie Alfredu Salafii oprócz tego, że urodził się w rodzinie o wojskowych tradycjach w 1869 roku. W młodości kształcił się w zawodzie lekarza i ostatecznie zdobył posadę na Uniwersytecie w Palermo, gdzie zaczął eksperymentować z balsamowaniem zwłok w kostnicy, po które nikt się nie zgłosił.

 

Metodą prób i błędów opracował własną technikę, dzięki której zyskał na tyle dobrą reputację, że w 1902 roku poproszono go o zakonserwowanie ciała premiera Włoch Francesco Crispi. W tym przypadku Salafii miał naprawić to, co zepsuł zespół balsamistów z Neapolu, któremu powierzono zmarłego polityka. Środowisko balsamistów uważało, że naprawienie oszpeconego ciała - szczególnie usunięcie szarego koloru skóry - jest niemożliwe, ale miesiąc intensywnej pracy Salafii przyniósł oszałamiające efekty. Ciało Francesco Crispi wyglądało tak dobrze, że wystawiono je na widok publiczny. By je zobaczyć, ściągały tłumy ludzi. Jak można było się spodziewać, Salafii zyskał rozgłos i sławę.

 

W 1904 roku poproszono sycylijskiego balsamistę o zabezpieczenie zwłok innej prominentnej osoby, kardynała Michelangelo Celesi. I tym razem uzyskany przez niego efekt był tak naturalny, że dostojnika Kościoła zaczęto określać mianem "człowieka, który śpi".

Przez kolejne lata Salafii przyjmował zlecenia zabalsamowania zwłok bliskich wielu zamożnych mieszkańców Palermo.

 

W 1920 roku do balsamisty zgłosił się zrozpaczony ojciec zmarłej nagle na zapalenie płuc dwuletniej Rosalii Lombardo.

 

Rosalia Lombardo - Śpiąca Królewna

 

Mimo że Salafii zakonserwował wiele ciał, zabalsamowanie zwłok tej właśnie dziewczynki przyniosło profesorowi największą sławę. W tym przypadku włoski balsamista użył dopiero co opracowanej i znanej sobie tylko metody. Dzięki jego pracy po 98 latach ciało Rosalii w odróżnieniu od innych dziecięcych mumii, które również znajdują się w katakumbach kapucynów w Palermo na Sycylii, wygląda świeżo i naturalnie. Dziewczynka wygląda jak żywa - zachowała brzoskwiniowy kolor cery, blond włosy ozdobione dużą żółtą jedwabną kokardą i wszystkie rzęsy.

 

Alfredo Salafii zmarł w wieku 63 lat w 1932 roku na udar mózgu. Przez długi czas myślano, że wraz z jego śmiercią utracono tę cudowną technikę balsamowania. Dopiero w 2009 roku włoski antropolog Dario Piombino Mascali z Instytutu Mumii w Bolzano przy wsparciu Towarzystwa National Geographic odszukał krewną zmarłego balsamisty, w której mieszkaniu wśród pozostawionych przez Salafii notatek odkrył odręcznie spisaną recepturę na cudowne zakonserwowanie ciała.

 

Dzięki temu odkryciu wiemy, że w przypadku ciała Rosalii Salafii wykorzystał formalinę, alkohol, kwas salicylowy, glicerynę i sole cynku. Stosowaną obecnie przez balsamistów formaliną Salafii zastąpił krew dziewczynki, zabijając tym samym bakterie - profesor był jednym z pierwszych, którzy wykorzystali ją do konserwacji. Alkoholem wysuszył ciało, co pozwoliło je zmumifikować, kwasem salicylowym powstrzymał rozwój grzybów, gliceryną zapobiegł nadmiernemu wyschnięciu, a przez użycie soli cynku nadał ciału sztywność.

 

To właśnie sole cynku według Melissy Johnson Williams, dyrektora Amerykańskiego Towarzystwa Balsamistów, były najbardziej odpowiedzialne za utrzymanie nadzwyczajnie dobrego stanu ciała. Dokładne proporcje mieszanki według przepisu balsamisty, to: "jedna część gliceryny, jedna część formaliny nasyconej siarczanem cynku i chlorkiem i jedna część alkoholu nasyconego kwasem salicylowym".

 

W tym samym roku, w którym odnaleziono notatki Salafii, telewizja National Geographic zleciła wyprodukowanie filmu dokumentalnego pt. "Katakumby Palermo". Na potrzeby zdjęć do filmu ekshumowano mumię dziewczynki i prześwietlono ją. Wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania naukowców. Okazało się bowiem, że wszystkie narządy wewnętrzne są idealnie zachowane.

 

Obecnie ciało małej Rosalii zamknięte jest w szklanej, wypełnionej azotem trumnie, stojącej na marmurowym postumencie. Rosalia Lombardo wciąż pozostaje jedną z najlepiej zachowanych mumii na świecie.

źródło


  • 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych