Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czas budowy Piramidy Cheopsa

piramidacheopsa

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
607 odpowiedzi w tym temacie

#481

ir0nm0nk3y.
  • Postów: 17
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O tym chyba tu nie było:) Tak poza tym to fajny temat.


Ukryta komnata pomoże rozwiązać zagadkę Wielkiej Piramidy?

Wielka Piramida w Gizie od setek lat stanowi tajemnicę. Mimo rozwoju nauki, nie udaje się wciąż wyjaśnić wielu kwestii. Jak człowiek mógł zbudować coś podobnego tysiące lat temu, skoro nawet dziś stworzenie podobnej budowli wymagałoby niewyobrażalnych nakładów środków i sił. Jednak francuski architekt J.P. Houdin wierzy, że mógł odkryć tajemnicę konstrukcji piramidy.
Czy ukryta komnata w Wielkiej Piramidzie może pomóc rozwiązać kilkusetletnią zagadkę, w jaki sposób starożytni Egipcjanie przesuwali ważące kilka ton bloki, które stworzyły jeden ze starożytnych cudów świata?

Niewielkie pomieszczenie może pomóc wesprzeć teorię mówiącą, że Piramida Cheopsa budowana była od wewnątrz poprzez spiralny wewnętrzny tunel. Idea ta przeciwna jest przeważającym do tej pory poglądom mówiącym, że grobowiec zbudowano przy użyciu zewnętrznej rampy.
Zwolennik pierwszej z teorii, francuski architekt Jean-Pierre Houdin mówi, że przez wieki ignorowano dowody na ten pogląd.
- Idea mówiąca, że piramidy budowane były od zewnątrz była zła – mówi. Jak można dalej rozwiązywać nasuwające się problemy, skoro pierwszy element w całym rozumowaniu jest błędny?

Z kolei egiptolog Bob Brier uważa, że nawet najbardziej rozpowszechniony pogląd mówiący o budowie piramid zawiera pewne sprzeczności. Dla przykładu wskazuje on tutaj na pojedynczą prostą rampę, która wydaje się niepraktyczna.
Aby dostarczyć bloki kamienne na szczyt leżący na wysokości 147 m., rampa musiałaby mieć ponad 1.5 km długości i być wykonana z kamienia. Przez lata konstruowania piramidy, robotnicy musieliby nieustannie zwiększać wysokość rampy wraz z tym, jak rosła piramida.
- Było to jak budowanie dwóch piramid. Ponadto nigdy nie odnaleźliśmy pozostałości takiej rampy – dodaje.

Kolejna teoria sugeruje, że kamienna rampa oplatała piramidę, jednak rampa zewnętrzna mogłaby zasłonić jej powierzchnię, czyniąc niemożliwym inspektorom używanie kątów i krawędzi do przeprowadzania odpowiednich kalkulacji w czasie konstrukcji – wskazuje Brier.
Grecki historyk Herodot uważał z kolei, że do budowy używano niewielkich zbudowanych z drzewa dźwigów lub podnośników. Brier mówi jednak, że potrzeba ich było tysiące a na ich zbudowanie nie starczyłoby drewna z całego Egiptu.

OBSESJA

Dla Houdina, architekta z Paryża, zagadka piramidy to sprawa natury rodzinnej. Jego ojciec, inżynier, wymyślił teorię o użyciu wewnętrznej rampy 10 lat wcześniej. Wkrótce zainteresował się tym Houdin, o czym opowiada on w swej książce pt. „The Secret of the Great Pyramid: How One Man’s Obsession Led to the Solution of Ancient Egypt’s Greatest Mystery” („Sekret Wielkiej Piramidy: Jak obsesja jednego człowieka doprowadziła do rozwiązania wielkiej tajemnicy starożytnego Egiptu”). Wkrótce porzucił on architekturę, poświęcając się w pełni swej teorii.

ZEWNĘTRZNA RAMPA, WEWNĘTRZNY TUNEL

Houdin mówi, że Wielka Piramida powstawała w dwóch etapach. Pierwsze kamienie wciągano po prostej zewnętrznej rampie, przy pomocy której wzniesiono podstawy budowli, na których spoczywa cała jej masa. Architekt dodaje, że wapienne bloki używane w budowie rampy zostały potem wykorzystane w konstrukcji górnych poziomów piramidy, co tłumaczy fakt, dlaczego nie odnaleziono śladów takiej konstrukcji.
Archeolog Josef Wegner twierdzi, że widzi w tym pewien sens.
- Pogląd mówiący, że użyto wykutych mniejszych bloków do budowy rampy, którą potem rozebrano, aby skonstruować wyższe sekcje piramidy, mógł być bardzo logicznym rozwiązaniem pozwalającym na przyspieszenie jej budowy.
Po ukończeniu podstawy piramidy robotnicy zbudowali nachylony wewnętrzny spiralny tunel, który potem rozbudowywano. Ponieważ, jak mówi Brier, leży on wewnątrz piramidy, „kiedy skończono układanie bloków w górę, rampa zniknęła”.

UKRYTA KOMNATA

Nowe dowody odkryte na wysokośc dwóch-trzecich piramidy zdają się wspierać teorię Houdina. W północno-wschodniej części piramidy znajduje się otwór. Wchodząc do niego Brier znalazł się w niewielkim pomieszczeniu w kształcie litery L. Nie był on pierwszą osobą, która odwiedziła to miejsce, lecz do tej pory egiptolodzy nie interesowali się nim. Houdin twierdzi, że miejsce to doskonale odzwierciedla jego teorię.

OBRACANIE BLOKÓW

Aby wewnętrzny tunel mógł funkcjonować trzeba było zostawić wszystkie cztery końce piramidy otwarte – mówi Houdin, bowiem w przeciwnym razie nie dałoby się obrócić bloków pod kątem prostym. W miejscach tych na krańcach piramidy robotnicy mogli obracać bloki, być może przy użyciu drewnianych dźwigów, a następnie wepchnąć je w następny korytarz. Zarówno otwór, jak i komnata były pozostałościami po takich pomieszczeniach – twierdzi Houdin. Ponad to znajdują się one w jednym z miejsc, gdzie według komputerowego modelu Houdina, miały się znajdować. Wewnątrz powstałej sieci korytarzy, która oplatała piramidę, a następnie została prawdopodobnie zamurowana, powinny znajdować się dwa wejścia do tuneli pod odpowiednim kątem, z których każde prowadziło do części wewnętrznej rampy.
Na drodze do rozwiązania tajemnicy i być może potwierdzenia jego teorii stoją masywne bloki, którymi przed tysiącami lat zamknięto tunele. Jeśli rzeczywiście owa nieznana przestrzeń wewnątrz budowli stanowi zaginione ogniwo w konstrukcji Wielkiej Piramidy, pozostaje pytanie, dlaczego nikt do tej pory ich nie odkrył.

WAŻNA WSKAZÓWKA

Jednak pierwsza wskazówka mogąca stanowić ważny dowód na istnienie wewnętrznej rampy, była efektem łuta szczęścia. W 1986 roku grupa Francuzów poszukujących bezskutecznie ukrytych wewnątrz Wielkiej Piramidy komnat, wykonała badanie gęstości budowli używając techniki zwanej mikrograwimetrią. Jakieś 15 lat później, w czasie jednej z konferencji, gdzie Houdin prezentował swą teorię odnośnie wewnętrznych ramp, spotkał się z nim członek owej wyprawy, który przekazał mu obraz z badań, który odrzucony został jako niewytłumaczalny.

Brier w pomieszczeniu, które stanowić może rozwiązanie tajemnicy konstrukcji piramid.
Jednak dla Houdina i Briera wyjaśnienie było proste. Na obrazie widniało coś, co przypominało spiralną strukturę wewnątrz zewnętrznych ścian piramidy.
- Jeśli nie widziałbym tamtego diagramu, z pewnością uznałbym to za kolejną zwykłą teorię – mówi Brier.

NASTĘPNY KROK: POTWIERDZENIE

Wyniki badań z 1986 roku, otwór w piramidzie i inne dowody czynią teorię Houdina możliwą, ale jednak wciąż daleko do jej uznania. Wenger wskazuje jednak, że „weryfikacja istnienia rzekomej wewnętrznej rampy mogłaby być przełomowym odkryciem”.
Houdin wierzy z kolei, że może stać się to szybciej, niż się zakłada. Sugeruje on, że kamera na podczerwień umieszczona w odległości ok. 50 m. od piramidy mogłaby zarejestrować potencjalne niewielkie różnice w wewnętrznych materiałach i temperaturach. Owe różnice mogłyby wskazać na pozostałości wewnętrznej struktury.
- Potrzebujemy jedynie zgody władz Egiptu, aby móc zostać niedaleko piramidy przez 18 godzin, aby wykonać tam jej zdjęcia – mówi. Wystarczy zielone światło z Kairu i tajemnice piramidy runą… – kwituje Houdin.

Mój odnośnik tu trochę filmów i więcej o teorii Houdina i Briera
  • 1

#482

broszatan.
  • Postów: 53
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No cóż, średnia temparatury obecnie w Petersburgu w zimie wynosi -5 do - 15 stopni, więc nie bardzo wiem czy to ułatwiało pracę. Poza tym, skoro ciągnięto rok, to ciągnięto też przez bagna, bo zima nie trwa w Petersburgu 12 miesięcy.
Naciąganie faktów? Wykuwanie i obróbka oraz transport to mogła być domena innych grup roboczych. Nie widzę problemu, wiesz, jak budujesz dom to nie wszyscy rzucają się do murowania jednego pustaka, tylko robią osobno- bo tak szybciej..

Czyli na minusie, czyli po lodzie, lub zmarźlinie. Nie wiesz czy ułatwiało to pracę? Jak mogę dyskutować z czymś tak oczywistym? Druga rzecz że cała akcja trwała 9-12 miesięcy, natomiast przeciąganie skały miało miejsce tylko w zimie i też na to czekano, zresztą jakby nie miało ułatwić pracy to nie czekaliby na zimę i zmarźniętą ziemię.

"Po oczekiwaniu na zimę, gdy ziemia była zmrożona, zaczęto przeciągać kamień przez okoliczne wsie. Dokonano tego za pomocą specjalnych metalowych sań i kul wykonanych z brązu." -wikipedia

Tak? Arabowie w VII wieku też rozwalali wejście dynamitem? A wcześni chrześcijanie, którzy w piramidzie odbywali swoje ceremonie?
Okradanie grobów królewskich jest potwierdzeniem przekupności urzędników w pewnych okresach starożytnego Egiptu, tych zdecydowanie gorszych. Mamy nawet proces pochodzący z Epoki Późnej- właśnie włamywaczy do grobowca. I co?

To, że pierwszym który wszedł do WP (wszystkie bloki przedsionkowe były zamknięte, a tak zwany "szyb złodziei" był również zapieczętowany), był Abd Allah al-Ma'mun, rzeczywiście pozostawił po sobie ślad, ale nic tam nie znalazł. Chrześcijanie w piramidzie? Coś więcej, bo jestem więcej niż przekonany, że nic takiego nie miało miejsca.

Wytłuszczone- kłamiesz, bo pomijasz przykłady, które już Ci podałem.
Piramida Czerwona

By dobrze zrozumieć Gry przypatrzymy się bliżej tym dwóm budowlom, możemy zauważyć istotne szczegóły, które pozwolą nam opowiedzieć dalszy ciąg możliwej historii budowniczych. W innym temacie zauważyłem kiedys takie różnice:
"Nieprawda:) Komory w czerwonej są budowane na podstawie/podeście - nie są "zawieszone w środku", porównując dwa rysunki przekroju widzimy różnicę. Jeśli są takie podobne i piramida Cheopsa służyła jako grobowiec, powiedz mi po co szyby wentylacyjne doprowadzające powietrze do tejże piramidy (wiem że wychodzą na odpowiednią część nieba). Egipcjanie jako specjaliści w mumifikacji zwłok zdawali sobię sprawę jaki wpływ ma świeże powietrze na mumie i w żadnej innej piramidzie nie znajdujemy kanałów wentylacyjnych. Wiemy jak wielka uwagę przykładali do trwałości mumii a Cheops jako jedyny z faraonów na pewno nie potrzebował szybów dla swej uchodzącej duszy skoro inni też nie potrzebowali. Poza tym spójrz na rozmiary tych budowli. Piramida czerwona jest o wiele niższa od piramidy Chufu ale ma tylko o 8m krótsze boki. Jest to spowodowane przez brak umiejętności budowniczych rozwiązania ogromnego nacisku dla budowli powyżej 100 metrów wysokości i kątów nachylenia ścian powyżej 50 stopni, co uwidacznia nam przykład piramidy łamanej w Dahszur gdzie próba budowania z tym nachyleniem skończyła się rozjeżdżaniem piramidy, zmianą projektu i zastosowaniem 43 stopni, gdzie i tak podstawa ma tam 188 metrów. O ileż większe problemy napotkali by Egipcjanie próbując budować piramidę z kilkoma tunelami i szybami wewnątrz jej co na pewno nie ułatwiło by utrzymania jej boków razem."
Wygląda na to jakby 'łamana' była budowana jako pierwsza, a tuż po wpadce, zapadnięciu się ściań i zmiany planów nachylenia, wybudowano czerwoną, która była szczytem mozliwości Egipcjan. Faron nie mógł sobie pozwolić na brak miejsca spoczynku, okryłby się hańbą. (PŁ ma kąt 43,21 po zgięciu, PCZ 43,22 co może wskazywać na rozpoczęcie drugiej budowy na sprawdzonym kącie pochylenia ścian i podobnej podstawie). Budowa 2 takich obiektów miała duży wpływ na gospodarkę kraju, zatem wrócono do mniejszych obiektów i na tym skończyła się wielka pogoń egipskich władców za bogami.
Co do piramidy Chefrena to przypisywanie mu tejże budowli jest równie racjonalne co Cheopsowi WP. Tak, idę w kierunku adaptacji kompleksu z gizy przez egipcjan.

Super że podałeś przykład piramidy Neferirkare I. Na początek mały cytat z wiki:
"Piramida została początkowo zaplanowana i wybudowana jako piramida schodkowa o 6 stopniach, o długości boku 72 m i wysokości 52 m. Następnie ją powiększono i nadano jej kształt klasycznej piramidy o kształcie ostrosłupa, której długość boku wynosiła 104 m, a wysokość – 72 m.
....
Zarówno piramida, jak i cały kompleks grobowy nie zostały nigdy wykończone. Piramidę obłożono okładziną zewnętrzną tylko w jej dolnych warstwach. Ze świątyni grobowej wybudowana została jedynie kamienna część zachodnia, służąca bezpośrednio kultowi zmarłego władcy, oraz ceglana część wschodnia, obejmująca przejście z rampy do dziedzińca, na którym stały drewniane kolumny i ołtarz."


Wow, prawie sto lat po Cheopsie, doświadczeń zebranych przy budowie WP (tjaa) i wracają do ich pierwszych tworów (piramid schodkowych), zmieniają plany, a i tak nie dają rady zdążyć na czas. Coś tu nie pasuje. Tak prezentuje się budowla budowana przez egipcjan po WP:
Dołączona grafika
Piramida Chatenkausa II, Userkafa:
Położona jest w północnej Sakkarze, na północny wschód od piramidy Dżesera. Leży na osi północ – południe, podobnie jak grobowce władców z III dynastii. Pierwotnie liczyła 49 m wysokości, długość jej boku wynosiła 73,3 m, a kąt nachylenia ścian 53°. Została zbudowana z olbrzymich bloków z grubsza ociosanego wapienia oraz obłożona okładziną wapienną z Tury

źródło: wikipedia


Teraz wygląda tak:
Dołączona grafika

Nadal widzisz tutaj postęp? Bo ja widzę "walenie głową w mur" i same porażki.

W związku z powyższym stwierdzam, że pozostałą część cytatu uznaję za nieważną.

W związku z powyższym stwierdzam, że dowody świadczą na korzyść mojej teorii i nie wiem dlaczego są pomijane.

A co dalej, Twoja wypowiedź:

Teraz pomyślmy dlaczego
a) Cheops tak wyeksploatował budżet, że nie było kraju stać na nową, wielką piramidę
b) pozycja nowego monarchy była słaba, zamiast zajmować się swoim grobowcem musiał walczyć o troń
c) wysokie podatki nałożone przez Cheopsa, skrajna centralizacja spowodowały niesamowity ucisk chłopstwa, przez co dalsze utrzymywanie tego stanu rzeczy groziło rewoltą oraz przewrotem pałacowym
d) piramidę Cheopsa zbudowali kosmici, ale niestety zapomnieli zbudować innych, więc Snofru i Chefren musieli się męczyć.

nie ma najmniejszego sensu, więc ją pominę.

Może, jak nie to po raz kolejny pokaż mi, gdzie leży błąd w moich wyliczeniach. Jeżeli nie pokażesz, to po prostu nie ma co na ten temat rozmawiać, bo ja Ci pokazuję, a Ty tego nie obalasz.

Ostatnie 2-3 strony tematu i porównań, pokazują jak Twoje wyliczenia mają się do rzeczywistości. Teoria a praktyka to dwie inne rzeczy, nie zamierzałem Ci pokazywać na liczbach błędów w Twoich wyliczeniach -pomnożyłeś, podzieliłeś bezbłędnie :) Błędy polegały na Twoich założeniach, obraniu pewników w tych działaniach i ogromnemu uproszczeniu.

Zaciekawiony porównywał tylko i wyłącznie nałożenie kopuły, która w jednym fragmencie została nałożona na mauzoleum, a ważyła wg niego 300 ton- to już można porównywać.

6 Lat. Tego nie można porównywać.

Eeee? Wiemy. W II poł II tyś pne.

Domyślamy się, przypuszczamy. Ew. poproszę źródła.

Artemizjon architektonicznie stoi kilka sfer wyżej niż piramida. W dodatku w środku znajdował się posąg Artemidy, jego wyrzeźbienie teżtrochę trwało. A zresztą Grecy to nie Egipcjanie, ich terminy aż tak nie goniły.
Dziwisz się, że piramida stoi a latarnia nie? OK. Powiem Ci, że budynek stojący w pionie jest mniej stabilny niż taki ostrosłup, ze względu na podstawę. I znacznie, ale to znacznie trudniej go wykonać, ustawić do odpowiedniego pionu, zbalansować itp... Ale tak. To zaiste dziwne, że piramida stoi, a wieża-nie.
Koloseum- wiadomo, jak to wyglądało, nie było osobnych krzesełek ani nawet prl-owskich ławek, ale jednak 50 000 to zawsze 50 000. No nie wiem, czy było aż tak często odbudowywane, biorąc pod uwagę, że przez 1600 lat nikomu nie zależało zbytnio na tym, aby koloseum istniało lub nie- a nawet nie było wystarczających zdolności, wyraźnych różnic w stylu też nie widać. Architektonicznie stoi jeszcze milion razy wyżej niż WP, ze względu na wszechobecne łuki chociażby, możliwość napełniania i opróżniania wody oraz cytat z wiki:
W wielu publikacjach mówi się jakoby widzowie Koloseum mogli je opuścić w ciągu 5-6 minut. Nie jest to do końca zgodne z prawdą. Taką możliwość mieli widzowie zajmujące dolne i środkowe rzędy. Widzowie z górnych rzędów musieli przejść korytarzem o ukośnym stropie, który ma w najwyższym miejscu około 2,2 metra, co spowalniało ich wychodzenie. Prawdopodobnie takie rozwiązanie miało na celu umożliwienie patrycjuszom opuszczenie obiektu bez konieczności mieszania się z plebsem. Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że system rozprowadzania widzów był przemyślany, a budowane współcześnie w USA stadiony nadal na nim się wzorują
Co do łuku Tytusa, to wiesz, transport kamienia jest "trochę" utrudniony w ponadmilionowym mieście przy użyciu prymitywnych narzędzi.


Nie będę już tej odpowiedzi rozbijał na drobne. Żadna z tych budowli nawet w polowie nie dorównuje piramidzie względem wielkości, gabarytom budulca, wiekowi, wytrzymałości i czasie powstawania. W niczym, a przypominam, że WP była budowana tysiące lat wcześniej i nigdy jej nie odbudowywano jak w przypadku Waszych przykładów, które raz na sto lat przechodzą generalny remont.

Bo może są pod piramidą?

A może nie? :)

Żadne źródło nie podaje informacji o wysadzaniu czegokolwiek dynamitem.

Howard Vyse używał materiałów wybuchowych w WP.

Użytkownik broszatan edytował ten post 11.01.2014 - 15:27

  • 2

#483

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Czyli na minusie, czyli po lodzie, lub zmarźlinie. Nie wiesz czy ułatwiało to pracę? Jak mogę dyskutować z czymś tak oczywistym? Druga rzecz że cała akcja trwała 9-12 miesięcy, natomiast przeciąganie skały miało miejsce tylko w zimie i też na to czekano, zresztą jakby nie miało ułatwić pracy to nie czekaliby na zimę i zmarźniętą ziemię.

"Po oczekiwaniu na zimę, gdy ziemia była zmrożona, zaczęto przeciągać kamień przez okoliczne wsie. Dokonano tego za pomocą specjalnych metalowych sań i kul wykonanych z brązu." -wikipedia


Znaczy to też, że potrzeba było specjalistycznych butów dla calego mnóstwa robotników. Nie wyobrażam sobie, żeby ciągnąć 1250 ton ślizgając się... Wielkie ułatwienie w tym kontekście :)

To, że pierwszym który wszedł do WP (wszystkie bloki przedsionkowe były zamknięte, a tak zwany "szyb złodziei" był również zapieczętowany), był Abd Allah al-Ma'mun, rzeczywiście pozostawił po sobie ślad, ale nic tam nie znalazł. Chrześcijanie w piramidzie? Coś więcej, bo jestem więcej niż przekonany, że nic takiego nie miało miejsca.


Gdzieś czytałem, być może nawet w tym wątku, albo o elektryczności w Egipcie, że sadza pozostawiona przez pochodnie prawdopodobnie pochodzi z czasów n.e., kiedy to chrześcijanie mieli odbywać tutaj swoje spotkania. Może się mylę.

Jeśli są takie podobne i piramida Cheopsa służyła jako grobowiec, powiedz mi po co szyby wentylacyjne doprowadzające powietrze do tejże piramidy


Na to pytanie nie znam odpowiedzi, z tego co czytałem, wynika jednak że miało to ułatwić podróż faraonowi... No cóż, dość zbdurne tłumaczenie moim zdaniem. Nie wiem, po co te "wentylacje", nie umiem na to pytanie odpowiedzieć.

Co do piramidy Chefrena to przypisywanie mu tejże budowli jest równie racjonalne co Cheopsowi WP. Tak, idę w kierunku adaptacji kompleksu z gizy przez egipcjan.


A to z jakich powodów...?

Super że podałeś przykład piramidy Neferirkare I. Na początek mały cytat z wiki:
"Piramida została początkowo zaplanowana i wybudowana jako piramida schodkowa o 6 stopniach, o długości boku 72 m i wysokości 52 m. Następnie ją powiększono i nadano jej kształt klasycznej piramidy o kształcie ostrosłupa, której długość boku wynosiła 104 m, a wysokość – 72 m.
....
Zarówno piramida, jak i cały kompleks grobowy nie zostały nigdy wykończone. Piramidę obłożono okładziną zewnętrzną tylko w jej dolnych warstwach. Ze świątyni grobowej wybudowana została jedynie kamienna część zachodnia, służąca bezpośrednio kultowi zmarłego władcy, oraz ceglana część wschodnia, obejmująca przejście z rampy do dziedzińca, na którym stały drewniane kolumny i ołtarz."

Wow, prawie sto lat po Cheopsie, doświadczeń zebranych przy budowie WP (tjaa) i wracają do ich pierwszych tworów (piramid schodkowych), zmieniają plany, a i tak nie dają rady zdążyć na czas. Coś tu nie pasuje. Tak prezentuje się budowla budowana przez egipcjan po WP:

Piramida Chatenkausa II, Userkafa:
Położona jest w północnej Sakkarze, na północny wschód od piramidy Dżesera. Leży na osi północ – południe, podobnie jak grobowce władców z III dynastii. Pierwotnie liczyła 49 m wysokości, długość jej boku wynosiła 73,3 m, a kąt nachylenia ścian 53°. Została zbudowana z olbrzymich bloków z grubsza ociosanego wapienia oraz obłożona okładziną wapienną z Tury

źródło: wikipedia

Teraz wygląda tak:


Nadal widzisz tutaj postęp? Bo ja widzę "walenie głową w mur" i same porażki.


Po pierwsze- Neferikare była kobietą, tak więc z samej natury Egiptu miała pozycję niższą niż Cheops.
Po drugie- co z tego, że nie dokończono tej piramidy? Najważniejsze było pochowanie zmarłej. Podobne sytuacje zdarzają się jeszcze w okresie Nowego Państwa- władców chowano w niewykończonych komorach grobowych, ponieważ im się nie dożyło do końca budowy.
Myślisz, że każdy miał fundusze i tyle czasu na budowę piramid co Cheops? To jesteś w sporym błędzie. Budowa potężnych piramid, ściąganie olbrzymiej ilości drewna z Ugarit, wyprawy wojskowe- to wszystko kosztowało władców. Nawet pozycja boga, jakim był Cheops, była ograniczona. Wiesz czym?
Buntem ludu. Lud nie był w stanie znieść masakrycznych podatków, jakie były na niego nałożone.
Z tego też powodu zaczęto oszczędzać na budowie piramid. Bo widzisz- koszty ładowane w to były po prostu zbyt duże. Większość piramid V i VI dynastii było wypełnione cegłami oraz gruzem, ze względu na oszczędności. Dlatego nie mogły być za duże, jak i dlatego wyglądają dzisiaj jak wyglądają.

No, ale wg Ciebie faraonowie przez 3000 lat posiadali miliony ton złota, nieskończone zapasy pożywienia oraz pełnię kontroli nomarchów, więc było ich stać na budowę coraz wyższych piramid.

Podam Ci taki przykład. Bazylika Mariacka w Gdańsku została zbudowana w latach 1343-1502, a ratusz 1378–1382. Są to jednocześnie do dzisiaj najwyższe budynki Gdańska.
Od tego czasu cofnęliśmy się w rozwoju? Gdańsk był biedniejszy(chociaż w XVII był najbogatszym, najbardziej wpływowym i jedynym europejskim miastem Polski)? Czy może po prostu niektórzy uznają, że nie ma potrzeby budować wyżej?

Ostatnie 2-3 strony tematu i porównań, pokazują jak Twoje wyliczenia mają się do rzeczywistości. Teoria a praktyka to dwie inne rzeczy, nie zamierzałem Ci pokazywać na liczbach błędów w Twoich wyliczeniach -pomnożyłeś, podzieliłeś bezbłędnie :) Błędy polegały na Twoich założeniach, obraniu pewników w tych działaniach i ogromnemu uproszczeniu.


Hmmm... nie zauważyłem, żeby ktoś mi pokazał, poza tym, że "nie jest możliwe" i "nie wydaje mi się"

6 Lat. Tego nie można porównywać.


W 6 lat zostało zbudowane mauzoleum, a nie położona kopuła, która jest nawiasem ujmując, ponad 6 razy cięższa niż najcięższe kamienie z piramidy.

Domyślamy się, przypuszczamy. Ew. poproszę źródła.


Wszędzie to znajdziesz. Gdyby były starsze, to znaleźlibyśmy ceramikę, broń, ewentualnie mierniki laserowe, fundamenty pod wyrzutnię rakietową czy cokolwiek.

Nie będę już tej odpowiedzi rozbijał na drobne. Żadna z tych budowli nawet w polowie nie dorównuje piramidzie względem wielkości, gabarytom budulca, wiekowi, wytrzymałości i czasie powstawania. W niczym, a przypominam, że WP była budowana tysiące lat wcześniej i nigdy jej nie odbudowywano jak w przypadku Waszych przykładów, które raz na sto lat przechodzą generalny remont.


Czy aby na pewno?

Artemizjon
zdaniem Pliniusza świątynia była dziewięć razy budowana i burzona
W 356 p.n.e. świątynię spalił szewc Herostrates w nadziei, że ten występek unieśmiertelni jego imię
Świątynia z IV wieku została zniszczona podczas najazdu Gotów w roku 262 i już nigdy jej nie odbudowano

a jak widzisz niektóre kolumny stoją do dzisiaj.
Dołączona grafika

latarnia z Faros
Budowla została uszkodzona kilkakrotnie na skutek trzęsień ziemi, była też przebudowywana. Prawdopodobnie już w II wieku runęła najwyższa część latarni. W IX wieku jej dolna część została zaadaptowana na meczet o nietypowej orientacji – wzdłuż osi północ-południe. Latarnia uległa uszkodzeniu przez trzęsienia ziemi w latach 1261, 1303 i 1323, po którym nie została odbudowana. Wieża została ostatecznie zniszczona przez trzęsienie w 1375

Dołączona grafika

Tak wyglądało Koloseum w średniowieczu, a nie wydaje mi się by było przed tym czasem remontowane. Do dzisiaj odpadła tylko jedna ściana południowa, a właściwie jej część, po trzęsieniu ziemii w 1349 roku.

Tymczasem piramida z samej natury budowy jest wyjątkowo stabilna. Jak byłeś dzieckiem to też pewnie zauważyłeś, że forma piramidy jest najtrwalszą, łatwo osiągalną formą. Chyba, że jest wypełniona gruzem.


Jeszcze chciałem poruszyć jeden temat- o kamieniarstwie. W kontekście tego, że taka obróbka kamienia jest jak najbardziej możliwa.

to zbudowano z wyciosanych kamieni, bez użycia zaprawy murarskiej.
Dołączona grafika

sztukę obróbki opanowano doskonale na wschodzie- w Armenii oraz Syrii.
klasztor a Armenii
Dołączona grafika

gdzie budowano też budowle wielkowymiarowe
Dołączona grafika

Dołączona grafika


Można dopasować kamienie? Można.
  • 0

#484

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Te "szyby wentylacyjne" prawdopodobnie nie służyły wentylacji. Odkryto je w XIX wieku gdy zewnętrzna wykładzina była już zerwana, więc możliwe że ich wyloty pierwotnie były zaślepione. Po odsłonięciu otworów odkrywcy poczuli chłodny powiew i dlatego uznali że to wentylacja. Tyle tylko że otwory od strony komory były zasłonięte kamiennymi płytkami a skoro tak to nie mogły pełnić swej roli.
  • 0



#485

XGOŚĆ.
  • Postów: 429
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nie istotny jest czas budowy Piramidy Cheopsa! Istotne jest przeznaczenie całej budowli i okolic. :]

"Jeśli ktoś uważa, że piramidy są największą zagadką starożytnego Egiptu, to jak sądzę jest w błędzie. Opisy starożytnych przekazują nam większą zagadkę niż piramidy, o wiele bardziej tajemniczą, bo oglądaną w zamierzchłej przeszłości, zaginioną i nie odnalezioną do tej pory - egipski Labirynt. Jednak i on blednie przy największej budowie wszechczasów jaką jest jezioro Mojrisa. Jeśli moje rozumowanie jest słuszne, to mamy do czynienia z największym przedsięwzięciem hydrotechnicznym - ogromnym zbiornikiem retencyjnym, dzięki któremu dolina Nilu stała się największym spichlerzem starożytności i bezpiecznym miejscem dla monumentalnych budowli Egiptu. W tej koncepcji piramidy są tylko elementem w wielkim systemie nawadniania i okiełznania wylewów wielkiej rzeki.

Labirynt egipski stanowi chyba największą zagadkę ostatnich dwóch tysięcy lat. To, że istniał, świadczą relacje naocznych świadków (ich relacje poniżej). Z opowieści starożytnych wynika, że był zbudowany z potężnych płyt kamiennych."

Zachęcam do przeczytania całego artykułu :]

źródło: http://uleszka.uprow...egipt/egipt.htm
Nie wklejam ze względu na bardzo dobrze przygotowany artykuł ;]
  • 1

#486

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dobrze przygotowany? A gdzie źródła? Bo cytaty to ja se też mogę powymyślać :>
  • 0

#487

OpenYourMind.
  • Postów: 272
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Cytaty przedstawicieli jedynie słusznej nauki byłyby znacznie satysfakcjonujące?
Jeżeli tak to niestety ich może nie być, ponieważ Ci osobnicy jedynie słusznej nauki, zburzyliby ogólny światopogląd, gdyby puścili trochę pary z ust i ruszyli ignoranckie głowy, byłoby trzeba od nowa przepisywać wiele książek i dotychczasową wiedzę i naukę można byłoby wyrzucić do kosza, a papier z książek jedynie objawionej nauki posłużyłby jako papier toaletowy, a po co coś poprawiać skoro tak jest łatwiej jak obecnie prawda?
A to jest zupełnie nie na rękę światowym elitom i oficjalnym naukowcom z nimi powiązanymi.
I proszę mnie nie pytać o Źródła bo to moje zdanie po przeanalizowaniu skomplikowanego systemu zwanym życie jak do tej pory. Poza tym każde Źródła mają gdzieś indziej i dalej swoje dalsze Źródła i tak dalej, co nie oznacza że każde jest objawione prawdą okraszoną "oficjalnymi autorytetami", do tego wszystkiego trzeba tez ruszyć samodzielnie głową i nie słuchać wszystkich jak popadnie i łykać jak młody pelikan, "bo tak znany naukowiec powiedział to tak musi być".

Użytkownik OpenYourMind edytował ten post 12.01.2014 - 13:01

  • 1

#488

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chodziło mu raczej o to aby autor dał jakieś odnośniki to tekstu, aby móc sobie odszukać kontekst tych fragmentów.

To tajemnicze jezioro którego szuka autor strony, to dzisiejsze jezioro Karun w osadzie Al Fajum. Jest tworem naturalnym, bo powstało w zagłębieniu tektonicznym, Egipcjanie natomiast poszerzyli kanał łączący je z Nilem i wznieśli obwałowania aby mogło pomieścić więcej wody. W okresie wezbrań rzeki, część wody przekierowywano do jeziora, gdy woda opadała tamowano kanał, utrzymując podwyższony poziom. Obecne jezioro zamuliło się i jest trzy razy mniejsze niż pierwotnie. Miasto Fajum w oazie było centrum kultu boga Sobka - przedstawianego jako człowiek z głową krokodyla. Główna świątynia z przyległościami była nazywana Krokodylopolis - miasto krokodyli.
Jako labirynt zidentyfikowana kompleks świątynny w Hawarze - stoją tam dwie piramidy Anenenhata, mało dziś efektowne. Zbudowano je jako gładkie ostrosłupy obłożone wapieniem ale wypełnione cegłą mułową. Gdy skradziono wapień z zewnątrz, rdzeń został zerodowany. Z wapienia wykonano też obłożenie korytarzy które zachowały się względnie dobrze. Komora grobowa została wycięta w monolitycznym bloku kwarcytu i waży około 100 ton.
  • -1



#489

XGOŚĆ.
  • Postów: 429
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Oczywiście, że dzisiaj to jezioro nazywa się Karun, ale w starożytności nosiło dokładną nazwę Moeris po polsku jezioro Mojrisa. Obecni geolocy uważają, że jezioro jest tworem naturalnym, natomiast starożytni uważali, że jest tworem sztucznym, a to bardzo ciekawe... !?

http://pl.wikipedia....i/Jezioro_Karun

 

Monolith chciałbyś już wszystko podane na tacy. Autor artykułu przedstawił swoją tezę co odkrył po satelitarnych zdjęciach i nie tylko. Teraz do Ciebie należy, jeżeli fascynuje Cię prawda, sprawdzenie czy autor pieprzy 3 po 3 czy gada przybliżoną prawdę.


  • 0

#490

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@up

Obecni geolocy uważają, że jezioro jest tworem
naturalnym, natomiast starożytni uważali, że jest tworem sztucznym, a to bardzo
ciekawe... !?


no cóż, starożytni uważali też, że woły ryczą,bo jeden z nich się zgubił i czują się samotne[Liwiusz]

Użytkownik Lechista edytował ten post 14.01.2014 - 00:00

  • -4

#491

XGOŚĆ.
  • Postów: 429
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

@up

Obecni geolocy uważają, że jezioro jest tworem
naturalnym, natomiast starożytni uważali, że jest tworem sztucznym, a to bardzo
ciekawe... !?


no cóż, starożytni uważali też, że woły ryczą,bo jeden z nich się zgubił i czują się samotne[Liwiusz]

 

 

Akurat w przypadku mistrza retoryki to wielce prawdobodobne, że woły w jego czasach tak się czuły, natomiast temat dotyczy starożytnego Egiptu.  ;p


  • -1

#492

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jezioro Karun, czyli jezioro Moerisa jest zbiornikiem jak najbardziej naturalnym. Potwierdzają to badania geologów i tu nie ma wątpliwości. Staroegipska nazwa Moeris wywodzi sią najprawdopodobniej od słowa Mewer - egip. Wielkie Jeziora.

Upadek Starego Państwa spowodowały przede wszystkim długotrwałe susze. Nil przestał wylewać  przez wiele lat pod rząd. W kraju, w którym panował dostatek, zapanował powszechny głód i nędza. Dochodziło do wypadków kanibalizmu.Właśnie wtedy zaczęła się grabież grobowców królewskich i arystokracji. Struktury państwa zachwiały się i Egipt rozpadł się na wiele państewek walczących z sobą. O powszechnej nędzy informują nas "Lamentacje" Ipuwera.

"Zaprawdę,serca są gwałtowne, zaraza jest w całym kraju, krew jest wszedzie, śmierci nie brakuje[...].
Zaprawdę,wielu zmarłych pogrzebano w rzece, nurt jest grobem, a miejsce mumifikacji stało się nurtem[...].

Strażnicy mówią : "Chodźmy plądrować!"[...] Brakuje ziarna, węgla drzewnego, róznych owoców[...].
 
Kiedy przyroda ustabilizowała się i Nil zaczął wylewać, a Egipt ponownie scentralizował się, faraonowie zaczęli myśleć o zbudowaniu zbiornika retencyjnego.
Wybór padł na dzisiejsze jezioro Karun, które prawdopodobnie 4 000 lat temu zajmowało podobny obszar. Za pomocą śluz, tam i kanałów stworzono duży zbiornik retencyjny słodkiej wody, który nawadniał pola Egipcjan.
W jego utrzymaniu szczególnie zasłużyli się Senuseret II i Amenemhat III. Władcy kazali zagospodarować Fajum, która za Starego Państwa była jedynie obszarem bagiennym, obwarować jezioro potężnymi wałami ziemnymi, utworzyć tamy, pogłębić i poszerzyć dawny naturalny, zamulony kanał zwany kanałem lub rzeką Józefa (ar. Bahr Yusuf). Praca rozpoczęta za Senusereta została ukończona za jego wnuka Amenemhata.

Działalność Senusereta głównie skupiała się na zagospodarowaniu bagnistych terenów, położonych wokół największej z oaz na Pustyni Zachodniej, oazy Fajum. W wyniku zakrojonej na szeroką skalę akcji, bagniste tereny zostały przekształcone w żyzne tereny uprawne z licznymi osadami, których mieszkańcy uprawiali: pszenicę, jęczmień i len oraz hodowali bydło i owce. Obszary te stały się najbogatszym rejonem rolniczym Egiptu. W pobliżu jeziora (współczesna jego nazwa brzmi Birket Karun) Senuseret rozkazał wznieść miasto, rodzaj osady dla rzemieślników zatrudnionych przy budowie kompleksu grobowego króla. Pozostałości tej osady usytuowanej na skraju terenów uprawnych i pustynnych (w pobliżu współczesnej osadu arabskiej El-Lahun), odkrył w 1889 roku William Petrie. Miasto to składało się z trzech dzielnic oddzielonych murami, zaplanowanych w równych geometrycznych rzędach. W mieście znajdowała się "dzielnica" być może dla samego władcy i jego świty. Zbudowano tam dwukondygnacyjne luksusowe domy z wieloma pomieszczeniami. Większość jednak stanowiło niewielkie jednopoziomowe domy, przeznaczone dla budowniczych. Drugą, wielką inwestycją w Delcie, zrealizowaną w czasach Senusereta (nie ma na to bezpośrednich przekazów egipskich, a wiedzę o tym zawdzięczamy tradycji greckiej) było przekopanie kanału, łączącego bezpośrednio Deltę z Morzem Czerwonym. Rozmiary kanału pozwalały na przepływanie nim nawet dużych statków i okrętów. Kanał wymagał jednak ciągłych napraw, obsypujących się brzegów. Usprawniał jednak i znacznie skracał komunikację pomiędzy Deltą i morzem.
Piramida Senusereta II w El-Lahun.
Senuseret tak mocno był związany z okolicami Fajum, że rozkazał w tym właśnie rejonie, wznieść dla siebie swój kompleks grobowy. Piramida Senusereta II znajduje się około 3 kilometry na północ od El-Lahun, na skraju oazy Fajum.

W okresie, który opisuje Pliniusz, labirynt znajdował się nad brzegiem jeziora Moeris. Jezioro to było wówczas zasilane wodą z Nilu, płynącą sztucznie wykopanym kanałem Józefa. Utrzymując wysoki poziom wód w jeziorze można było prowadzić w jego otoczeniu uprawy. Od tamtych czasów kanał został częściowo zasypany, co spowodowało wysychanie i znaczne skurczenie się jeziora. Obecnie poziom lustra wody znajduje się w depresji, wiele metrów poniżej poziomu morza. Tak więc rejony, które w czasach opisywanych przez Pliniusza znajdowały się nad jeziorem Moeris, obecnie znajdują się na obszarze pustyni.


Użytkownik kpiarz edytował ten post 15.01.2014 - 09:43

  • 2



#493

XGOŚĆ.
  • Postów: 429
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czyli starożytni mieli rację i jezioro Mojrisa jest tworem sztucznym (a ci pseudo geolodzi niech się bujają) po przez kanał Józefa zostało powiększone, aby Nil nie zalewał miejscowości.  W moim przekonaniu wkład budowniczych polegał zapewne na zbudowaniu śluz oraz sztucznych brzegów tam, gdzie poziom gruntu był obniżony i nie zapewniał utrzymanie wody w zamierzonych granicach. Było to i tak gigantyczne przedsięwzięcie geodezyjno-budowlane.


  • 0

#494

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To owszem, tylko że Herodot myślał że jezioro jest całkiem sztuczne - z wykopaną misą i doprowadzeniem - dlatego wydało mu się to jeszcze większym cudem architektonicznym.

 

Jeszcze się tak odniosę do Piramidy Łamanej - jej dolna część była budowana pod większym nachyleniem niż piramida Cheopsa bo 54 stopnie. Gdyby udało się ją dokończyć pod takim nachyleniem, miałaby wysokość ok. 160 metrów.


  • 0



#495

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak, Herodot mógł nie wiedzieć, że podstawą wielkiego zbiornika wodnego było niewielkie, naturalne jeziorko. Pamiętajmy, że Herodot nie znał hierolifów, ani jęz. egipskiego, jego informacje pochodziły od kapłana egipskiego, który też mógł wszystkiego nie wiedzieć, lub wiedział, tylko mówił, co uważał za stosowne. Egipcjanie byli dumnym narodem, wysoko cenili swoją historię i cywilizację, a Greków uważali po trochę za barbarzyńców, którzy zaczęli dominować w ich państwie.

Według kronik egipskich, budowa zbiornika Moeris trwała ok. 100 lat I na pewno była wykonana w ramach możliwości ówczesnej wiedzy inżynieryjnej starożytnego Egiptu.

Ja jestem raczej zwolennikiem teorii spiskowych, ale tutaj nie mam wątpliwośći, pochodzenie jeziora było naturalne, Egipcjanie przez wiele lat pracy wybudowali wspaniały system irygacyjny, który spowodował w dużym stopniu uniezależnienie się do kaprysów Nilu.


Użytkownik kpiarz edytował ten post 15.01.2014 - 11:49

  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych