Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czas budowy Piramidy Cheopsa

piramidacheopsa

  • Please log in to reply
607 replies to this topic

#421

broszatan.
  • Postów: 53
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawy dokument i wypowiedzi osób które mają pojęcie o architekturze i budownictwie. Dobre i konkretne przedstawienie matematyki występującej w tejże budowli, film skupił się na piramidzie Cheo na co też zwracałem uwagę rok czy dwa lata temu w innym temacie. Według mnie rozbija dużo argumentów postawionych przez naszych drogich sceptyków, a mnie zachęcił do powrotu na forum w aktywnej formie, masz plus :)
  • 0

#422

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No cóż, filmik obejrzałem, teraz spróbuję jakoś na niego opowiedzieć.

1. Nie rozumiem dlaczego autorka twierdzi, że Egipcjanie liczby pi nie znali. Znali ją, byli bardzo blisko poznania dokładnego liczby pi. Ba, znali też dwa ważne twierdzenia, przypisywane przez nas Grekom- tw. Pitagorasa oraz tw. Talesa
2. Sprawa linii przebiegającej przez Machu Piccu, Gizę, Nazca, i innymi miejscami, była już dyskutowana na forum. Zresztą, zawiera ona tylko wybrane miejsca, pomijając inne.
3. Podobnie sprawa ma się co do obróbki granitu
4. Chciałbym, żeby ktoś mi wytłumaczył, skoro 12 000 lat temu była wielka katastrofa, która zniszczyła wielką cywilizację, to sprzed tego okresu znamy tylko i wyłącznie prymitywne narzędzia?
5. Zaciekawiło mnie stwierdzenie, przy jednej z inkaskich budowli, że nie da się włożyć nawet żyletki czy czegoś podobnego między kamienie. Kilka sekund później- kilkucentymetrowe szpary :) Takie tam.
6. Tak powiedział mój informator!
  • 0

#423

broszatan.
  • Postów: 53
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No cóż, filmik obejrzałem, teraz spróbuję jakoś na niego opowiedzieć.

1. Nie rozumiem dlaczego autorka twierdzi, że Egipcjanie liczby pi nie znali. Znali ją, byli bardzo blisko poznania dokładnego liczby pi. Ba, znali też dwa ważne twierdzenia, przypisywane przez nas Grekom- tw. Pitagorasa oraz tw. Talesa
2. Sprawa linii przebiegającej przez Machu Piccu, Gizę, Nazca, i innymi miejscami, była już dyskutowana na forum. Zresztą, zawiera ona tylko wybrane miejsca, pomijając inne.
3. Podobnie sprawa ma się co do obróbki granitu
4. Chciałbym, żeby ktoś mi wytłumaczył, skoro 12 000 lat temu była wielka katastrofa, która zniszczyła wielką cywilizację, to sprzed tego okresu znamy tylko i wyłącznie prymitywne narzędzia?
5. Zaciekawiło mnie stwierdzenie, przy jednej z inkaskich budowli, że nie da się włożyć nawet żyletki czy czegoś podobnego między kamienie. Kilka sekund później- kilkucentymetrowe szpary :) Takie tam.
6. Tak powiedział mój informator!


1. Czyli możemy stwierdzić że oficjalny nurt nauki i nauczanie w szkołach niesłusznie przypisuje to twierdzenie Pitagorasowi? Proponuje się skupić na jednostce miary egipcjan i "przypadkowej" wartości nadanej przez nich, a nie znajomości czy też nie liczby Pi. Przypadek tak jak wiele innych?
2. Fakt, lecz narratorka w filmie przyznaje sama że nie wszystkie z ważnych (przynajmniej dla nas, ludzi współczesnych i odkrytych przez nas) budowli znajdują się na tej linii. Temat zgłębie i postaram się rozwinąć w najbliższym czasie, jednak kluczowym zdaniem jest to co zapisałem w nawiasie :)
3. To co zostało przedyskutowane, nijak ma się do rzeczywistości. Opinie ludzi którzy pracę z kamieniem widzieli na filmach, lub znają z opowiadań możemy włożyć między bajki. Pomimo, że moje prawie całe doświadcznie zawodowe związane jest z inną dziedziną, miałem okazję spróbować pracy związaniej z kuciem, rozkuwaniem i szlifowaniem wszelkiego rodzaju kamienia, pracowałem również na młocie pneumatycznym BKA30 (cała przygoda trwała około dwóch lat). Wypowiedzi ludzi odpowiedzialnych za budowę i projektowanie potężnych współczesnych budowli są dla mnie bardziej racjonalne i zgodne z rzeczywistością, oczywiście z zachowaniem szacunku dla WYOBRAŻEŃ na temat pracy w kamieniu ludzi, którzy mają pojęcie na ten temat tylko z opowiadań lub subiektywnego odczucia nie popartego praktyką. Jeśli komukolwiek majacego PRAKTYKĘ w dziedzinie obróbki i wszelkiego rodzaju prac z kamieniem polecimy wykonanie podobnych czynności z użyciem narzędzi sugerowanych przez naszych opiniotwórców naukowych każą nam się stuknąć w "beret" i wrócić 1 kwietnia :) Jeśli nie, rzucam wyzwanie.
4. Co według Ciebie przetrwa dłużej; Ipod, czy proste, miedziane dłuto? Druga sprawa to czy stało się coś 12 tyś. lat temu czy 32. Najważniejszy jest fakt że nie mogli tego zbudować egipcjanie i to twierdzenie stawia nam kolejne pytania których tak się boimy. To irracjonalne i każdy sceptyk wierzący w takie cuda staje się wierzącym, nie sceptykiem. Dlaczego? Patrz pkt. 3.
5. To stwierdzenie użyte zostało przy omawianiu jednej z komór w piramidzie Cheopsa, nie całej piramidy (uznajmy że zgodnie z głównym nurtem tak ją będziemy nazywać :->) i jest całkowicie prawdziwe.
6. To w pełni zamierzona i odpowiednia specyfika tego filmu. Zauważ że zostały wymienione tylko te nazwiska, niezależnych i ważnych osób w dziedzinach architektury i budownictwa, by nie wymieniać tych, po których od razu odrzuciłbyś ten film (lub inna osoba, nie oceniam... ). Ten film ma postawić tylko kilka pytań, które zmuszą Cię do przemyśleń. Pytania anonimowe, które możesz zadać sobie osobiście, opierając się na opinii osób nie powiązanych z historią alternatywną, lub paleoastronautyką, a światem obecnym, którego możesz doświadczyć empirycznie (fajne, bardzo popularne ostatnio słowo :-D)

Film trwa dwie godziny, jest w nim o wiele więcej ciekawych zagadnień na których warto się skupić. Pozdrawiam :)
  • 2

#424

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oficjalny nurt nauki mówi, że Pitagoras pierwszy opisał swe twierdzenie w formie matematycznej i dlatego nazwano je po jego nazwisku. Ale w wersji praktycznej było znane wcześniej. Trójki liczb odpowiadające sobie zgodnie z twierdzeniem znane są już z mezopotamii, w strożytnych indiach twierdzenie znano w formie algebraicznej, bez odniesienia do geometrii trójkąta. W chinach też znano je w starożytności, nawet często nazywając je Twierdzeniem Gang Shao

Jeśli komukolwiek majacego PRAKTYKĘ w dziedzinie obróbki i wszelkiego rodzaju prac z kamieniem polecimy wykonanie podobnych czynności z użyciem narzędzi sugerowanych przez naszych opiniotwórców naukowych każą nam się stuknąć w "beret" i wrócić 1 kwietnia

Robiono już praktyczne doświadczenia działania miedzianej piły podsypywanej piaskiem - działała.

Może używano jakiś prostych technik jak ta:

Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 03.01.2014 - 01:12

  • 0



#425

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dobrze, siedź i piłuj granit piłką przez kilka miesięcy, może uda Ci się wykonać plan na czas... Kilku pokoleń.
Z własnego doświadczenia powiem, pracuje przy twardych stopach metalu które cholernie trudno się obrabia, kamienie które były używane a budowach twardością dorównują takim stopom. Mimo używania tarcz węglikowych, karbonowych bądź z nasypem diamentowym przecięcie głupiego kanału odlewczego mającego milimetr średnicy zajmuje chwilkę czasu, nawet mimo kilku tysięcy obrotów na minutę. Do tego dochodzi możliwość blokowania narzędzia w wyciętym otworze.
Teraz weźmy do ręki piłkę i machajmy w tą i z powrotem kilkanaście razy na minutę, ciekawe jak by to wyszło, prawda?
Na pewno nie uwierzę, że z taką dokładnością zrobiono to wszystko piłką miedzianą i piaskiem. Prędzej uwierzę, że mieli jakiś inny sposób który Ci wielcy odkrywcy i "naukofcy" nie wymyśla bo nie wiedzą jakie możliwości miał człowiek. (a czemu nie powiedzieć, że zrobili jakąś maszynę która kilkukrotnie przyspieszała pracę, np tarcza napędzana przez obracanie mechanizmu z trybów, coś w stylu prymitywnego silnika z biegami, a co głupi nie byli). Jedno dla mnie jest pewne, nauka a prawda nie zawsze idą w parze bo więcej jest domysłów niż pewności.

Aha a co do żyletek, przez te tysiące lat to ten kamień nie jest w tym samym stanie co na początku, prawda? Są procesy wietrzenia skał i inne efekty powodowane przez środowisko które niszczy budowle. Czy to nie jest oczywiste?

Użytkownik BrainCollector edytował ten post 03.01.2014 - 02:17

  • 0



#426

broszatan.
  • Postów: 53
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Oficjalny nurt nauki mówi, że Pitagoras pierwszy opisał swe twierdzenie w formie matematycznej i dlatego nazwano je po jego nazwisku. Ale w wersji praktycznej było znane wcześniej. Trójki liczb odpowiadające sobie zgodnie z twierdzeniem znane są już z mezopotamii, w strożytnych indiach twierdzenie znano w formie algebraicznej, bez odniesienia do geometrii trójkąta. W chinach też znano je w starożytności, nawet często nazywając je Twierdzeniem Gang Shao


"Proponuje się skupić na jednostce miary egipcjan i "przypadkowej" wartości nadanej przez nich, a nie znajomości czy też nie liczby Pi. Przypadek tak jak wiele innych?" Tak czy siak, dzięki za wyjaśnienie, zawsze człowiek czegoś nowego się dowie :)

Film który zamieściłeś niczego nie dowodzi. Dlaczego nikt nie nie pokaże błyskawicznej obróbki kamienia z zachowaniem gabarytów i precyzji wykonania takimi jak w piramidzie Cheopsa lub budowli w Abydos? Bo nie ma takiej możliwości, ot co :)
  • 0

#427

kubsiu.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Burzy rozpętać nie chciałem ale wyszło jak zawsze ;) . Tak jak wspominałem sceptykiem ani wierzącym nie jestem ale patrząc na tą budowle ciężko uwierzyć że zbudowal ją sam człowiek, zresztą nie tylko tą ;). Sam z chęcią obejrzałbym filmik w którym to ktoś obrabia taki kamień w skali 1:1 dłutem a potem ustawia go jeden na drugim. Piramida to zagadka która chyba już nie będzie w pełni rozwiązana lub jest tylko prawda zachwiała by historię. Setki faktów są zapewne ukrywane wiec dlaczego nie to? Film jest bardzo ciekawy i dlatego go tu umieścilem. Szczególnie ciekawe dla mnie były dane matematyczne. Szczerze prędzej uwierzę niezależnym naukowcom niż płatnym archeorologom którzy pilnuja dziedzictwa kulturowego które sami stworzyli i trzymaja się swojej wersji. Zdaje mi się że wiecej wiemy o dinozaurach niż o tym jak powstały pewne budowle .
  • 2

#428

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kamieniarz z filmiku zaprezentowanego nam przez Zaciekawionego, posługuje się narzędziami stalowymi. Czy któryś ze sceptyków próbował rozłupać blok kamienny miedzianym klinem lub przecinakiem ? Trzeba pamiętać, że w czasie Cheopsa nie znano jeszcze brązu.
Bardziej przekonuje mnie teoria Davidowitza o odlewaniu bloczków z betonu. Przynajmniej mogło to być wykonalne w tamtych czasach.
Artykuł na ten temat : http://www.sm.fki.pl..._jak_zbudowano.
  • 3



#429

broszatan.
  • Postów: 53
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Taka ciekawostka z dzisiaj, może nie dotyczy obróbki, bo to już wyjaśniliśmy, lecz transportu. Parę osób wcześniej proponowało takie rozwiązanie; lewitacja akustyczna. Jednak się da.

Tutaj kolejna próba znalezienia grobowca faraona, znowu nie w piramidzie. Aż dziwne nie? : - > Klik

Użytkownik broszatan edytował ten post 03.01.2014 - 12:11

  • 0

#430

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W mitologiach ludów zamieszkujących tereny dzisiejszego Peru i Boliwii są podania o kamieniach przenoszonych drogą powietrzną. Również na Pacyfiku, na wyspie Nan Madol, są budowle z potężnych kamieni. I tam spotykamy mity, o potężnych bliźniakach, którzy za pomocą wielkiego smoka wybudowali Nan Madol w ciągu jednej nocy, a kamienie same ustawiały się na rozkaz bliźniaków.

W mitach,w kronikach egipskich brakuje żadnych informacji na temat budowy piramid w Giza. Dziwne jest to w narodzie, który uwielbiał wszystko zapisywać.

Więc można dojść do następujących wniosków :

1. Wybudowanie 3 wielkich piramid było tak proste, że nie warto było o tym pisać - każdy o tym wiedział.
2. Piramidy już stały, gdy pierwsi Egipcjanie zaczeli się osiedlać nad brzegiem Nilu i nikt nie wiedział, kto je wybudował.

Natomiast wybudowanie piramidy Dżesera było tak dużym osiągnięciem, że budowniczego Imhotepa ubóstwiono.

Do Lechisty

Załóżmy, że nasza cywilizacja nagle została zniszczona / nieważne z jakiego powodu /. Co po 12.000 lat znajdą archeolodzy ? Bardzo niewiele.
Książki rozpadną się w pył. Narzędzia stalowe zniszczy rdza. Po naszych miastach nie ostanie się nawet gruz.

A poza tym nie wiemy, kim byli przedstawiciele rasy ludzi, którzy pozostawili po sobie monumentalne budowle. Może to byli rasiści, którzy nie utrzymywali kontaktów z ludźmi niecywilizowanymi ? Takimi rasistami byli starożytni Egipcjanie, którzy dość pogardliwie odnosili się do mieszkańców ziem położonych bardziej na południe, nie próbowali ucywilizować Etiopczyków. Czarni mieszkańcy Afryki byli im potrzebni tylko jak niewolnicy lub co najwyżej wojownicy.

Użytkownik kpiarz edytował ten post 03.01.2014 - 14:21

  • 2



#431

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

1. Czyli możemy stwierdzić że oficjalny nurt nauki i nauczanie w szkołach niesłusznie przypisuje to twierdzenie Pitagorasowi? Proponuje się skupić na jednostce miary egipcjan i "przypadkowej" wartości nadanej przez nich, a nie znajomości czy też nie liczby Pi. Przypadek tak jak wiele innych?


Mhmmm. Egipcjanie stosowali trójkąt królewski, prostokątny o bokach 3,4,5.

4. Co według Ciebie przetrwa dłużej; Ipod, czy proste, miedziane dłuto? Druga sprawa to czy stało się coś 12 tyś. lat temu czy 32. Najważniejszy jest fakt że nie mogli tego zbudować egipcjanie i to twierdzenie stawia nam kolejne pytania których tak się boimy. To irracjonalne i każdy sceptyk wierzący w takie cuda staje się wierzącym, nie sceptykiem. Dlaczego? Patrz pkt. 3.


Co przetrwa: fabryka produkująca ipody czy sam ipod? Nie mamy żadnych śladów wysokiej, zaawansowanej cywilizacji z okresu przed 3500 p.n.e.

5. To stwierdzenie użyte zostało przy omawianiu jednej z komór w piramidzie Cheopsa, nie całej piramidy (uznajmy że zgodnie z głównym nurtem tak ją będziemy nazywać :->) i jest całkowicie prawdziwe.


Nie komór w piramidzie, bo było to na otwartrym powietrzu, być może też e Egipcie a nie w Peru, nie pamiętam. Ale z całą pewnością na powietrzu. i nie jest prawdziwe, bo chwilę później w rogach ekranu były kilkucentymetrowe braki ;)

6. To w pełni zamierzona i odpowiednia specyfika tego filmu. Zauważ że zostały wymienione tylko te nazwiska, niezależnych i ważnych osób w dziedzinach architektury i budownictwa, by nie wymieniać tych, po których od razu odrzuciłbyś ten film (lub inna osoba, nie oceniam... ). Ten film ma postawić tylko kilka pytań, które zmuszą Cię do przemyśleń. Pytania anonimowe, które możesz zadać sobie osobiście, opierając się na opinii osób nie powiązanych z historią alternatywną, lub paleoastronautyką, a światem obecnym, którego możesz doświadczyć empirycznie (fajne, bardzo popularne ostatnio słowo :-D)


W tym filmie podawanych jest większosć nazwisk- geologów, fizyków, matematyków, historyków- sceptyków, ale nie tego najważniejszego- informatora. Człowieka, który jak było widać, ma gigantyczną wiedzę, ale nie wiemy, kim jest...

Film który zamieściłeś niczego nie dowodzi. Dlaczego nikt nie nie pokaże błyskawicznej obróbki kamienia z zachowaniem gabarytów i precyzji wykonania takimi jak w piramidzie Cheopsa lub budowli w Abydos? Bo nie ma takiej możliwości, ot co :)


Nikt nie mówił, że obróbka była błyskawiczna- tylko, że była możliwa. A tego już filmik dowodzi.

Trzeba pamiętać, że w czasie Cheopsa nie znano jeszcze brązu.


Na Bliskim Wschodzie znajomość brązu to około 2000 lat przed Cheopsem, więc sądzę, że w Egipcie brązu w czasach IV dynastii używano masowo. Około 2500 p.n.e. znajomość tego metalu zbliżała się już do Polski, a my tu mówimy o Egipcie..

Tutaj kolejna próba znalezienia grobowca faraona, znowu nie w piramidzie. Aż dziwne nie? : - > Klik


W czasach Herhora już dawno nie chowano w piramidach...

Więc można dojść do następujących wniosków :

1. Wybudowanie 3 wielkich piramid było tak proste, że nie warto było o tym pisać - każdy o tym wiedział.
2. Piramidy już stały, gdy pierwsi Egipcjanie zaczeli się osiedlać nad brzegiem Nilu i nikt nie wiedział, kto je wybudował.


3. Napisano, lecz znajduje się to w nieodnalezionym archiwum
4. Napisano, lecz nie przetrwało do dzisiaj.


Załóżmy, że nasza cywilizacja nagle została zniszczona / nieważne z jakiego powodu /. Co po 12.000 lat znajdą archeolodzy ? Bardzo niewiele.
Książki rozpadną się w pył. Narzędzia stalowe zniszczy rdza. Po naszych miastach nie ostanie się nawet gruz.


Oczywiście. Ale zostaną prawdopodobnie fundamenty przynajmniej niektórych budowli, tytanowe części, potężne reaktory jądrowe?

A poza tym nie wiemy, kim byli przedstawiciele rasy ludzi, którzy pozostawili po sobie monumentalne budowle. Może to byli rasiści, którzy nie utrzymywali kontaktów z ludźmi niecywilizowanymi ? Takimi rasistami byli starożytni Egipcjanie, którzy dość pogardliwie odnosili się do mieszkańców ziem położonych bardziej na południe, nie próbowali ucywilizować Etiopczyków. Czarni mieszkańcy Afryki byli im potrzebni tylko jak niewolnicy lub co najwyżej wojownicy.


Nie wiem, do czego zmierzasz ;)

"Proponuje się skupić na jednostce miary egipcjan i "przypadkowej" wartości nadanej przez nich, a nie znajomości czy też nie liczby Pi. Przypadek tak jak wiele innych?"


Pamiętajmy o jednym. Metry nie istnieją, to tylko nasz wymysł. Gdybyśmy żyli w średniowieczu, nikt z nas nie wiedziałby co to metr, kilometr czy centymetr. To, że coś wynosi dokładnie metr? Nie wiem, czy wynosi, ale moim zdaniem to zbieg okoliczności. Problem jest w tym, że nawet gdyby istniała wcześniej cywilizacja na ziemii... nie mamy pojęcia, czy używałaby systemu metrycznego.
Ludziom XXI wieku wydaje się, że jesteśmy najlepsi, wszystko mamy i wszystko porównujemy do siebie. System metryczny zupełnie tu nie pasuje, bo nie był używany przed XVIII wiekiem. Do dzisiaj stosujemy też inny system, sześćdziesiątkowy- w godzinach. Jest to stary system sumeryjski. W średniowieczu główną miarą były jakieś łokcie, stopy, sążnie itp. To, że dzisiaj mamy metry, nie znaczy, że jest to system doskonały i musiała mieć go cywilizacja zaginiona.

W mitologiach ludów zamieszkujących tereny dzisiejszego Peru i Boliwii są podania o kamieniach przenoszonych drogą powietrzną. Również na Pacyfiku, na wyspie Nan Madol, są budowle z potężnych kamieni. I tam spotykamy mity, o potężnych bliźniakach, którzy za pomocą wielkiego smoka wybudowali Nan Madol w ciągu jednej nocy, a kamienie same ustawiały się na rozkaz bliźniaków.


No cóż, magia jest dla mnie dużo lepszym wytłumaczeniem niż super zaawansowana technologia z przeszłości. ;)
  • 0

#432

broszatan.
  • Postów: 53
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

1. Czyli możemy stwierdzić że oficjalny nurt nauki i nauczanie w szkołach niesłusznie przypisuje to twierdzenie Pitagorasowi? Proponuje się skupić na jednostce miary egipcjan i "przypadkowej" wartości nadanej przez nich, a nie znajomości czy też nie liczby Pi. Przypadek tak jak wiele innych?


Mhmmm. Egipcjanie stosowali trójkąt królewski, prostokątny o bokach 3,4,5.


Został zastosowany w "komnacie królewskiej", a to że również go znali w niczym nie przeszkadza.

4. Co według Ciebie przetrwa dłużej; Ipod, czy proste, miedziane dłuto? Druga sprawa to czy stało się coś 12 tyś. lat temu czy 32. Najważniejszy jest fakt że nie mogli tego zbudować egipcjanie i to twierdzenie stawia nam kolejne pytania których tak się boimy. To irracjonalne i każdy sceptyk wierzący w takie cuda staje się wierzącym, nie sceptykiem. Dlaczego? Patrz pkt. 3.


Co przetrwa: fabryka produkująca ipody czy sam ipod? Nie mamy żadnych śladów wysokiej, zaawansowanej cywilizacji z okresu przed 3500 p.n.e.


Może właśnie na jedną z takich fabryk patrzysz i mylisz ją z grobowcem :) Według mnie mamy wiele śladów, od opisów starożytnych, poprzez realne dowody których staramy się za wszelką cenę nie dostrzegać.


5. To stwierdzenie użyte zostało przy omawianiu jednej z komór w piramidzie Cheopsa, nie całej piramidy (uznajmy że zgodnie z głównym nurtem tak ją będziemy nazywać :->) i jest całkowicie prawdziwe.


Nie komór w piramidzie, bo było to na otwartrym powietrzu, być może też e Egipcie a nie w Peru, nie pamiętam. Ale z całą pewnością na powietrzu. i nie jest prawdziwe, bo chwilę później w rogach ekranu były kilkucentymetrowe braki ;)



Musiałem włączyć film jeszcze raz. Na filmie pokazują świątynie w Abydos która jest również zagadkowa. Te małe szpary na rogach są tylko efektem upływu czasu i nie stanowią żadnej skazy na kunszcie wykonawców. Jedź, zobacz, nie wciśniesz żyletki :)

6. To w pełni zamierzona i odpowiednia specyfika tego filmu. Zauważ że zostały wymienione tylko te nazwiska, niezależnych i ważnych osób w dziedzinach architektury i budownictwa, by nie wymieniać tych, po których od razu odrzuciłbyś ten film (lub inna osoba, nie oceniam... ). Ten film ma postawić tylko kilka pytań, które zmuszą Cię do przemyśleń. Pytania anonimowe, które możesz zadać sobie osobiście, opierając się na opinii osób nie powiązanych z historią alternatywną, lub paleoastronautyką, a światem obecnym, którego możesz doświadczyć empirycznie (fajne, bardzo popularne ostatnio słowo :-D)


W tym filmie podawanych jest większosć nazwisk- geologów, fizyków, matematyków, historyków- sceptyków, ale nie tego najważniejszego- informatora. Człowieka, który jak było widać, ma gigantyczną wiedzę, ale nie wiemy, kim jest...


Nie ma żadnego informatora, może to tylko metafora. Co za różnica czy jest, czy go nie ma? Czy dyskredytujesdz odpowiedzi ludzi wykształconych w swoim zawodzie, z doświadczeniem jak mało kto, ponieważ nie znasz autora pytań i innej teorii? Ja byłem informatorem i co to zmienia? :))

Film który zamieściłeś niczego nie dowodzi. Dlaczego nikt nie nie pokaże błyskawicznej obróbki kamienia z zachowaniem gabarytów i precyzji wykonania takimi jak w piramidzie Cheopsa lub budowli w Abydos? Bo nie ma takiej możliwości, ot co :)


Nikt nie mówił, że obróbka była błyskawiczna- tylko, że była możliwa. A tego już filmik dowodzi.


Mówi. Według głownego nurtu archeologów wybudowana została w 20 lat. Pomyśl nie tylko o 2 mln. bloków do wykucia i transporcie na odległość setek km, ale o przygotowaiu terenu, obłożeniu piramidy, ułożeniu posadzki (pomimo że jako jedyna stoi na skalnym podłożu, które też trzeba było wykuć, została przygotowana pod nią specjalna posadzka), stanowisk roboczych, mieszkań dla niewolników, transportu żywności, projekcie i wielu wielu innych drobniejszych sprawach. Nie da rady, to irracjonalne dla człowieka który choć trochę orientuje się w budownictwie, lub chociaż na zdrowy rozsądek porówna podobne i dużo łatwiejsze prace, prowadzone przez współczesnych ludzi w tamtych rejonach.

Trzeba pamiętać, że w czasie Cheopsa nie znano jeszcze brązu.

Na Bliskim Wschodzie znajomość brązu to około 2000 lat przed Cheopsem, więc sądzę, że w Egipcie brązu w czasach IV dynastii używano masowo. Około 2500 p.n.e. znajomość tego metalu zbliżała się już do Polski, a my tu mówimy o Egipcie..


Obojętnie, brązowe czy miedziane. Czy z jednym, czy z drugim dłutem nie da rady :) To fantastyka.


Tutaj kolejna próba znalezienia grobowca faraona, znowu nie w piramidzie. Aż dziwne nie? : - > Klik


W czasach Herhora już dawno nie chowano w piramidach...


Jestem w przekonany że w piramidzie chufu nie chowano nigdy :)


Pozwolę sobie odpowiedźieć na Twoje następne argumenty, żeby nie rozbijać tematów wiele postów.

Więc można dojść do następujących wniosków :

1. Wybudowanie 3 wielkich piramid było tak proste, że nie warto było o tym pisać - każdy o tym wiedział.
2. Piramidy już stały, gdy pierwsi Egipcjanie zaczeli się osiedlać nad brzegiem Nilu i nikt nie wiedział, kto je wybudował.


3. Napisano, lecz znajduje się to w nieodnalezionym archiwum
4. Napisano, lecz nie przetrwało do dzisiaj.


Prawda!
5. Znaleziono, ale nie pokazano.

Załóżmy, że nasza cywilizacja nagle została zniszczona / nieważne z jakiego powodu /. Co po 12.000 lat znajdą archeolodzy ? Bardzo niewiele.
Książki rozpadną się w pył. Narzędzia stalowe zniszczy rdza. Po naszych miastach nie ostanie się nawet gruz.


Oczywiście. Ale zostaną prawdopodobnie fundamenty przynajmniej niektórych budowli, tytanowe części, potężne reaktory jądrowe?


Nie. Przecież mówimy tu o innej technologii, być może takiej której jeszcze nie znamy. Wcale nie musiały zawierać tytanowych części czy korzystać z reaktorów jądrowych. I znowu, może właśnie na taki patrzysz myląc go z grobowcem :))

"Proponuje się skupić na jednostce miary egipcjan i "przypadkowej" wartości nadanej przez nich, a nie znajomości czy też nie liczby Pi. Przypadek tak jak wiele innych?"


Pamiętajmy o jednym. Metry nie istnieją, to tylko nasz wymysł. Gdybyśmy żyli w średniowieczu, nikt z nas nie wiedziałby co to metr, kilometr czy centymetr. To, że coś wynosi dokładnie metr? Nie wiem, czy wynosi, ale moim zdaniem to zbieg okoliczności. Problem jest w tym, że nawet gdyby istniała wcześniej cywilizacja na ziemii... nie mamy pojęcia, czy używałaby systemu metrycznego.
Ludziom XXI wieku wydaje się, że jesteśmy najlepsi, wszystko mamy i wszystko porównujemy do siebie. System metryczny zupełnie tu nie pasuje, bo nie był używany przed XVIII wiekiem. Do dzisiaj stosujemy też inny system, sześćdziesiątkowy- w godzinach. Jest to stary system sumeryjski. W średniowieczu główną miarą były jakieś łokcie, stopy, sążnie itp. To, że dzisiaj mamy metry, nie znaczy, że jest to system doskonały i musiała mieć go cywilizacja zaginiona.


Ale wyliczenia na to wskazują. Uniwersalny język matematyki raczej.

Cytat
W mitologiach ludów zamieszkujących tereny dzisiejszego Peru i Boliwii są podania o kamieniach przenoszonych drogą powietrzną. Również na Pacyfiku, na wyspie Nan Madol, są budowle z potężnych kamieni. I tam spotykamy mity, o potężnych bliźniakach, którzy za pomocą wielkiego smoka wybudowali Nan Madol w ciągu jednej nocy, a kamienie same ustawiały się na rozkaz bliźniaków.


No cóż, magia jest dla mnie dużo lepszym wytłumaczeniem niż super zaawansowana technologia z przeszłości.


Przy użyciu proponowanych narzędzi przez Ciebie, musiały to być magiczne dłuta :)) Ja w magię nie wierzę, raczej w naukę i technologię.

Użytkownik broszatan edytował ten post 03.01.2014 - 18:25

  • 0

#433

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Może właśnie na jedną z takich fabryk patrzysz i mylisz ją z grobowcem :) Według mnie mamy wiele śladów, od opisów starożytnych, poprzez realne dowody których staramy się za wszelką cenę nie dostrzegać.


Jakie to dowody?
Czytałem gdzieś kiedyś o rzekomych maszynach, w sensie automatach, w czasach starożytności. Moim zdaniem nie jest to wykluczone, ba, nawet prawdopodobne, przynajmniej część z nich. Sęk jednak w tym, że były to jednorazowe wypadki. Na pewno żadnego automatu nie produkowano masowo. Nie mogły więc wziąć udziału w budowie piramidy :)

Musiałem włączyć film jeszcze raz. Na filmie pokazują świątynie w Abydos która jest również zagadkowa. Te małe szpary na rogach są tylko efektem upływu czasu i nie stanowią żadnej skazy na kunszcie wykonawców. Jedź, zobacz, nie wciśniesz żyletki :)


Byłeś? Ja się z tym zgadzam, że to przez czas. Tylko pytanie, na ile to było precyzyjne kiedyś? Tego na 100% nie wiemy. Twierdzenie, że "nawet dziś nie da się wcisnąć żyletki między dwa bloki" jest więc bez sensu, skoro się da i to widać gołym okiem, na jej własnym filmie.

Nie ma żadnego informatora, może to tylko metafora. Co za różnica czy jest, czy go nie ma? Czy dyskredytujesdz odpowiedzi ludzi wykształconych w swoim zawodzie, z doświadczeniem jak mało kto, ponieważ nie znasz autora pytań i innej teorii? Ja byłem informatorem i co to zmienia? :))


jest, ponieważ jeślibym chciał dzisiaj się spotkać z tym informatorem, żeby samemu mi to wytłumaczył, to nie mam takiej możliwości. Nie wiem, gdzie się odezwać. W związku z tym, nie mogę sprawdzić wiarygodności tego człowieka, jego własnej opinii. Nie sprawdzę nawet w internecie.
może to nie kwestia tego, kto mów- bo generalnie chodzi o treść, ale sam fakt, że nie podaje swojego nazwiska- powoduje wrażenie, że człowiek boi się to powiedzieć, bo....? Bo? Bo sobie wymyślił, albo jest bardzo niepewny tego co mówi? Ewentualnie autorka go wymyśliła?

Mówi. Według głownego nurtu archeologów wybudowana została w 20 lat. Pomyśl nie tylko o 2 mln. bloków do wykucia i transporcie na odległość setek km, ale o przygotowaiu terenu, obłożeniu piramidy, ułożeniu posadzki (pomimo że jako jedyna stoi na skalnym podłożu, które też trzeba było wykuć, została przygotowana pod nią specjalna posadzka), stanowisk roboczych, mieszkań dla niewolników, transportu żywności, projekcie i wielu wielu innych drobniejszych sprawach. Nie da rady, to irracjonalne dla człowieka który choć trochę orientuje się w budownictwie, lub chociaż na zdrowy rozsądek porówna podobne i dużo łatwiejsze prace, prowadzone przez współczesnych ludzi w tamtych rejonach.


Akurat na odległość setek kilometrów transportowano tylko nieliczne, najcięższe bloki, co z resztą było wspomniane w filmie. Reszta była wydobywana na miejscu: Sfinks jest pozostałością złoża wapienia, jakie kiedyś tam było. Zresztą, nie chce mi się już tego po raz kolejny mówić, ale kilka stron wcześniej masz obliczenia, dotąd nie krytykowane, gdzie wyliczyłem, że jest możliwość budowy samej piramidy w 14,5 roku. Fakt faktem, że nie dodałem do tego czasu budowy mieszkań oraz wyrównania, jednak nie wydaje mi się, by trwało to 6 lat. Tak więc w 20 lat da się zmieścić.

Obojętnie, brązowe czy miedziane. Czy z jednym, czy z drugim dłutem nie da rady :) To fantastyka.


Przedstaw alternatywną wersję- czym w takim razie?

Jestem w przekonany że w piramidzie chufu nie chowano nigdy :)


Sęk w tym, że nie chodzi tylko i wyłącznie o Cheopsa, ale o dziesiątki innych piramid na terenie Egiptu.

Prawda!
5. Znaleziono, ale nie pokazano.


W teorii jest to możliwe, jednak wziąwszy pod uwagę, że rozczytanie hieroglifów zajmuje wiele miesięcy, uważam, że zdjęcia zdążyłyby przeciec. Tak można zrobić z tekstem łacińskim, ale nie hieroglifami. Mało prawdopodobne moim zdaniem.

Nie. Przecież mówimy tu o innej technologii, być może takiej której jeszcze nie znamy. Wcale nie musiały zawierać tytanowych części czy korzystać z reaktorów jądrowych. I znowu, może właśnie na taki patrzysz myląc go z grobowcem :))


To dlaczego zostawiali za sobą miedziane druciki oraz budowle z kamienia?

Ale wyliczenia na to wskazują. Uniwersalny język matematyki raczej.


Nie, to my widzimy metry wszędzie gdzie tego nie trzeba robić :)
  • 0

#434

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Lechisto, czy Egipcjanie znali wzór na pole kwadrata ? Bo z papirusu Rhinda wynika, że Egipcjanie opracowali jedynie poprawny wzór na obliczanie pola prostokąta. Mierząc pole trójkąta, mnożyli długość jednego boku przez połowę długości drugiego, co powodowało wiele nieścisłości. Za to dosyć dokładnie wyliczali pole koła, przy czym w ich kalkulacjach liczba pi wynosił 3,16, a nie 3,14.

Czy matematycy egipscy nie posiadając dokładnej wiedzy, potrafiliby tak dokładnie zaplanować budowę piramidy ?

Szukałam śladów artefaktów brązu / narzędzia / z czasów Cheopsa, ale nie mogłam znleźć. Czy możesz mi podać link, ewentualnie inne źródło, które o tym informuje ?

Są ślady technologicznie zaawansowanej cywilizacji, tylko trzeba umieć znaleźć. Taką typową budowlą / oficjalnie świątynia / jest Puma Punku w Boliwii. Nawet Wiki jest bezradna w wielu szczegółach. Dla mnie ruiny Puma Punku wyglądają jak zrujnowany kompleks przemysłowy.
http://pl.wikipedia....wiki/Puma_Punku

Użytkownik kpiarz edytował ten post 03.01.2014 - 19:37

  • 1



#435

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

Samych artefaktów zdjęć nie posiadam, jak znajdę to napiszę. jednak miedź pojawiła się w Egipcie w okresie kultury badarskiej, bezpośrednio poprzedzającej kultury Nagada, czyli około 4000 p.n.e. zapewne. Na wiki podają, że pierwsze narzędzia brązowe pojawiły się w Egipcie ok 3500 pne, z mapki wynika to samo, że metalurgia brązu upowszechniła się w Egipcie między 3500 a 3000 pn.e., czyli około 350 lat przed Chufu. Z kolei na wiki w wersji niemieckiej piszą, że na dobre narzędzia brązowe zaczęły dominować za panowania Chasechemui, władcy z II dynastii.

O odrębnej matematyce egipskiej można mówić do nastania panowania Greków, kiedy język egipski został zastąpiony greckim i wraz z matematyką babilońską została ona wchłonięta przez myśl grecką. Niektóre egipskie koncepcje były później rozwijane przez matematyków arabskich, kiedy Egipcjanie zaczęli pisać ich alfabetem.
Najstarszym odkrytym egipskim tekstem matematycznym jest tzw. papirus moskiewski, pochodzący ze starożytnego Egiptu z okresu Średniego Państwa, datowany 2000 p.n.e.–1800 p.n.e. Jak wiele starożytnych tekstów matematycznych skupia się na czymś, co dziś nazwalibyśmy "zadaniami z treścią" i miał zapewne służyć rozrywce. Jedno z zadań ukazuje metodę obliczania objętości ściętego ostrosłupa o kwadratowej podstawie:
V=(a^2+ab+b^2)*h/3

Jeśli ci powiedzą: ścięta piramida o wysokości 6, z 4 w podstawie i 2 na szczycie. Powinieneś podnieść to 4 do kwadratu, uzyskując 16. Masz podwoić[14] 4, uzyskując 8. Podnieś 2 do kwadratu, uzyskując 4. Dodaj 16, 8 i 4, uzyskując 28. Weź trzecią część 6, czyli 2. Weź dwukrotnie 28, dostaniesz 56. Zobacz, ma być 56. Prawidłowo.

Papirus Matematyczny Rhinda (ok. 1650 p.n.e.) to kolejny ważny egipski tekst matematyczny, podręcznik arytmetyki i geometrii. Oprócz metod przeprowadzania mnożenia, dzielenia i działań na ułamkach, zawiera również dowody posiadania przez Egipcjan szerszej wiedzy matematycznej, w szczególności znajomość liczb pierwszych, liczb złożonych, średnich arytmetycznej, geometrycznej i harmonicznej, uproszczonej wersji sita Eratostenesa i liczb doskonałych (w szczególności dla liczby 6). Pokazuje również metodę rozwiązywania równań liniowych oraz szeregów arytmetycznych i geometrycznych.
Papirus Rhinda sugeruje również znajomość pierwocin geometrii analitycznej. Znajdują się w nim bowiem:
metoda obliczenia liczby π z dokładnością lepszą niż 1%,
próba kwadratury koła
najstarsze znane użycie kotangensa.
Z papirusu berlińskiego (ok. 1300 p.n.e.) wynika, że starożytni Egipcjanie potrafili rozwiązywać równania kwadratowe.


To z wiki, zagadnienie historii matematyki, co do wiedzy Egipcjan. Ani z tego co posiadam o Egipcie, ani z neta nie mogę wynaleźć czy to umieli, ale patrząc na to wyżej- zdecydowanie tak.

Dlaczego uważasz, że Puma Punku to starożytny kompleks przemysłowy?
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych