Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy na Marsie wybuchł wulkan?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

wulkan na marsie1.jpg

Powiększa się dziwna smuga nad wulkanem Arsia Mons na Marsie. Fot. NASA.

 

Kilka dni temu nad jednym z wulkanów na Czerwonej Planecie wytworzyła się tajemnicza smuga. Natychmiast pojawiły się głosy, że jest to efekt erupcji wulkanu.

 

Na najnowszych zdjęciach Marsa, wykonanych przez instrument Visual Monitoring Camera (VMC), zainstalowany na pokładzie sondy Mars Express, możemy zobaczyć, że smuga zmniejszyła swój zasięg w kierunku północnym planety, ale za to zwiększyła swoją objętość w okolicach samego wulkanu Arsia Mons.

 

Naukowcy z NASA oświadczyli, że dziwna smuga o długości tysięcy kilometrów nie jest efektem erupcji wulkanu, a jedynie pyłem zawierającym również cząsteczki lodu wodnego, który rozprzestrzenia się po szczątkowej atmosferze Marsa na skutek prądów powietrznych, będących naturalnym skutkiem nadejścia zimy na półkuli południowej.

 

Oficjalnie uważa się, że obecnie żaden z marsjańskich wulkanów nie wykazuje aktywności i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie się to zmieniło. Jednak istnieje pewna grupa badaczy, którzy są pewni, że wulkany wciąż mogą być aktywne, ale od milionów lat pogrążone w głębokim śnie.

 

wulkan na marsie2.jpg

Smuga nad wulkanem Arsia Mons. Fot. NASA/ESA.

 

Na jedną i drugą hipotezę nie mamy niezbitych dowodów. Załogowe misje na Marsa powinny na tę sprawę rzucić nieco więcej światła. Gdyby okazało się, że Czerwona Planeta wciąż jest aktywna wulkanicznie, to byłaby to wspaniała wiadomość nie tylko z punktu widzenia dostarczenia energii na potrzeby egzystencji tam ludzi, ale również transformacji tego globu w drugą Ziemię.

 

Arsia Mons to najbardziej wysunięty na południe wulkanu tarczowej formacji Tharsis Montes, leżącej w regionie Tharsis. Wulkan wznosi się 9000 metrów ponad otaczającą go wyżyną, a średnica jego kaldery wynosi ok. 110 kilometrów. Wulkan posiada 29 otworów w skorupie, którymi możne wydobywać się lawa.

 

Najnowsze badania wulkanu wskazują, że ostatnio był on aktywny ok. 50 milionów lat temu, a szczyt aktywności miał miejsce 150 milionów lat temu. Z danych uzyskanych za pomocą sondy Mars Express wynika, że zestalona lawa na zboczach wulkanów liczy sobie od 115 do zaledwie 2 milionów lat.

źródło

 


  • 3#2

erebeuzet.
  • Postów: 864
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ale przecież rok temu już udowodniono, że ze względu na zbyt niski poziom CO2 na Marsie uzyskanie efektu cieplarnianego jest niemożliwe, a co za tym idzie: nie jesteśmy w stanie hodować tam roślin. Oczywiście można by budowac ogrody szklarnie. Ale gdyby bylo to tanie, mielibyśmy na ziemi urodzaj takich instalacji. Należy dodać, że Mars posiada większe przyciąganie, a więc dodatkowo wytrzymałość budowli musiała by być wzmocniona.
Taki wybuch wulkanu jeśli jest częsty nie wpływa więc na zmianę klimatu planety.
Jeśli natomiast to jednorazowa anomalia na martwej planecie to jaki ona może mieć wpływ na atmosfere?
Resztki gazów w końcu przebily się, tłumionie miliony lat i wypalające ogień do ostatniej iskry. Nie widzę tam lawy. A Wy?
To takie pierdniecie skały (8
  • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych