Tylko, że lodowiec na marsie nie topi się tylko sublimuje, więc płynnej wody raczej tam nie uświadczysz.
Zakładam, że kilka milionów lat temu na Marsie mogło powstać życie. To, że sublimuje to wiadomo.
Napisano 10.09.2012 - 22:27
Tylko, że lodowiec na marsie nie topi się tylko sublimuje, więc płynnej wody raczej tam nie uświadczysz.
Napisano 10.09.2012 - 22:35
Napisano 10.09.2012 - 22:36
...
Robot który jest wstanie zrobić jakkolwiek sensowna analize mikrobiologiczną ważyłby pewnie tyle co T34, albo i wiecej.
Napisano 11.09.2012 - 11:26
Prawdopodobnie każda planeta zawiera nutkę wody, ziemia natomiast jest wyjątkowa pod tym względem, do dzisiaj naukowcy nie potrafią wyjaśnić tego, skąd wzięło się tyle wody na ziemi...
stronomowie potwierdzili odkrycie nowego rodzaju planety poza Układem Słonecznym - obfitującej w wodę i z gęstą, pełną pary atmosferą.
...co zdaniem naukowców, sugeruje, iż posiada więcej wody niż Ziemia...
Napisano 15.09.2012 - 13:36
Oryginalne nagranie z lądowania łazika Curiosity na Marsie pozostawiało wiele do życzenia – było w niskiej rozdzielczości, małej ilości klatek na sekundę i obraz był rozmazany. Potem pojawiały się wersje poprawione i myśleliśmy, że już nic lepszego nie zobaczymy. Bardzo się myliliśmy. Po wielu tygodniach mozolnej pracy nad poprawieniem jego jakości klatka po klatce, po interpolacji z 4 do 30 fpsów, poprawieniu kolorów etc możemy oglądać poniższy filmik. Efekt jest piorunujący!
http://www.youtube.com/watch?v=Esj5juUzhpU
Napisano 24.09.2012 - 01:06
Tylko nutke??
Z twojego postu prawdziwa wartosc ma fragment: "naukowcy nie potrafią wyjaśnić tego"
Napisano 08.01.2013 - 02:12
Napisano 12.03.2013 - 22:24
Napisano 05.05.2014 - 00:07
Wybaczcie odkop, ale nie wiem czy jest lepszy temat, a naprawdę mam problem z wyszukiwarką. Jak coś to proszę przenieść.
Łazik Curiosity sfotografował cylindryczny niezidentyfikowany obiekt na Marsie
Od czasu gdy na powierzchnię Marsa zjechał amerykański łazik Curiosity udało mu się wykonać wiele interesujących fotografii. Niektóre z nich przedstawiają rzeczy trudne do zrozumienia. Bez wątpienia do tej kategorii zdjęć należy sekwencja wykonana przed kilkoma dniami.
Chodzi o obserwacje dokonaną 28 kwietnia, w kraterze Gale. Dokonano go za pomocą jednej z kamer zainstalowanych na łaziku, 613 Navcams. Konkretnie jest to 6 klatek przedstawiających cylindryczny obiekt, który przylatuje z marsjańskiego nieba i leci w kierunku powierzchni. Oczywiście NASA nie zaoferowała też sensownego wyjaśnienia tej anomalii. Może to i dobrze, bo kolejne brednie o "artefaktach obrazu" byłyby raczej obrazą dla inteligencji.
Skoro zatem nie ma co liczyć na wyjaśnienia NASA trzeba postarać się o nie samodzielnie. Uderzające jest zwłaszcza to, że ten cylindryczny obiekt jest bardzo podobny do tego, który widziano wielokrotnie w okolicy meksykańskiego wulkanu Popocatepetl. Trzeba przyznać, że podobieństwo jest uderzające.
Czy to oznacza, że dzięki zdjęciom z Curiosity udało nam się potwierdzić, że pojawianie się takich cylindrycznych obiektów nie jest wyłączną domeną ziemskich wulkanów? Na to wygląda, ale w takim razie z czym mamy do czynienia? Być może jest to jakiś nieznany fenomen natury, albo jest to dowód na to, że zarówno na Marsie jak i na Ziemi dochodzi do czegoś co jest poza naszą zdolnością klasyfikacji i pojmowania.
innemedium.pl
Sprawa moim zdaniem o tyle ciekawa, że jak się dobrze orientuję to fenomen tych cylindrycznych obiektów, na tym forum nie spotkał jeszcze wyjaśnienia.
Napisano 05.05.2014 - 22:39
Up@ Co do tego "cylindrycznego" obiektu przedstawionego na zdjęciach to nasuwa mi się takie pytanie (jak zawsze przy tego rodzaju rewelacjach). Skoro mamy całą masę zdjęć przesłanych przez łazik Curiosity które wprost zachwycają swoją jakością, to dlaczego zdjęcia tego obiektu przypominają fotki wyświetlane na ekranie czarno białego Neptuna przez poczciwe ZX Spektrum?
Użytkownik pan juzek edytował ten post 05.05.2014 - 22:40
Napisano 06.05.2014 - 05:32
Popularny
Piękne wyraziste krajobrazy krateru Gale są robione podczas słonecznego dnia, tu zaś mamy nocne zdjęcia zachodzącego księżyca Fobosa.
Te ujęcia wymagały dłuższych ekspozycji jedną z czarno-białych kamer nawigacyjnych, stąd obraz Fobosa rozjechał się w długą krechę.
Napisano 26.09.2014 - 18:44
Idealna kula na Marsie - formacja naturalna czy pozostałość po wymarłej cywilizacji?
Praktycznie każdy dzień przynosi nowe rewelacje z Marsa. Nie dalej jak wczoraj donosiliśmy o dziwacznej anomalii, która wyglądała zupełnie inaczej niż typowe marsjańskie skały. Dzisiaj trzeba donieść o kolejnej tego typu obserwacji. Na jednym ze zdjęć widać kulę.
Kula zdająca się mieć ślady po obróbce, pojawiła się na zdjęciach z Marsa wykonanych przez łazik Curiosity w dniach SOL 746 i SOL 753. Amerykański pojazd co chwilę natyka się na jakieś dziwne skały, ale teraz z kulą jest to już szczyt wszystkiego.
Niektórzy zwracają uwagę, że sferyczny obiekt to nie jedyna dziwna rzecz na tym konkretnym zdjęciu i wskazują na niezwykły wystający z gruntu obiekt. Jednak jakkolwiek da się w tym wypadku zasugerować jakieś niezwykłe sploty okoliczności, które doprowadziły do powstania takiej długiej wystającej skały, to z idealnie sferyczną kulą jest już problem. Bo jak niby miała powstać taka skała na jałowej planecie, bez technologii obróbki kamienia, ani istot do tego zdolnych?
A tu jeszcze ten obiekt wspomniany w pierwszym akapicie:
innemedium.pl
Użytkownik Daniel. edytował ten post 26.09.2014 - 18:46
Napisano 18.12.2014 - 14:35
(Info z TVP Info... nie ma sensu zakładać nowego tematu, tu chyba pasuje idealnie)
Jest metan na Marsie. To może oznaczać życie. „Dokonaliśmy wielkiego odkrycia”
Amerykański łazik Curiosity wykrył na Marsie metan oraz molekuły organiczne w skałach. – Dokonaliśmy wielkiego odkrycia. Istnieje możliwość, że substancje te pochodzą od organizmów żywych. Musimy po prostu brać uwagę taką możliwość – komentują naukowcy.
Łazik Curiosity, który od sierpnia 2012 r. prowadzi badania wewnątrz liczącego 154 km średnicy krateru Gale, wykrył cykliczne emisje metanu do atmosfery. Ponieważ w warunkach, jakie panują na Ziemi metan związany jest bezpośrednio z cyklem życiowym roślin i zwierząt, powraca pytanie czy na Marsie, teraz lub przeszłości, istniało życie.
Uczeni ostrożnie o życiu na Marsie
Uczeni studzą emocje i podkreślają, że metan na Marsie może pochodzić również z procesów geochemicznych lub z innych nieznanych dotychczas źródeł. – Te okresowe znaczne wzrosty zawartości metanu w atmosferze - szybki wzrost, a później spadek – wskazują, że ich źródło musi być stosunkowo niewielkie – wyjaśnił Sushil Atreya z Uniwersytetu Michigan, który uczestniczy w projekcie Curiosity i dodał, że może być wiele źródeł biologicznych i niebiologicznych, takich jak np. reakcje zachodzące między wodą i skałami.
Molekuły organiczne w skałach
Podczas próbnych odwiertów w skałach Łazik wykrył także wyraźne ślady erozji wodnej, osady charakterystyczne dla pozostawionych przez płynącą wodę i molekuły organiczne. Ich pochodzenia dotąd nie zostało wyjaśnione. Jednak naukowcy obwieszczają wielki sukces. – Dokonaliśmy wielkiego odkrycia. Znaleźliśmy substancje organiczne na Marsie – powiedział podczas transmitowanej w internecie konferencji prasowej John Grotzinger z California Institute of Technology w Pasadenie.
Według niego istnieje możliwość, że substancje te pochodzą od organizmów żywych. – Musimy po prostu brać uwagę taką możliwość – dodał.
Wyniki tych badań opublikowano w najnowszym numerze czasopisma "Science". Curiosity to dysponujący najnowocześniejszą aparaturą badawczą z dotychczasowych łazików marsjańskich. Jego misja potrwa co najmniej do 2020 r.
źródełko - http://www.tvp.info/...lkiego-odkrycia
0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych