Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budzą się wulkany


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
687 odpowiedzi w tym temacie

#106 Gość_Horror

Gość_Horror.
  • Tematów: 0

Napisano

Pan Grimsson dodał: "Mamy plan awaryjny w naszym własnym kraju, więc myślę, że to najwyższy czas, aby rządy państw europejskich oraz właściciele linii lotniczych również rozpoczęli przygotowania."


Czyli czas przesiąść się na balony :mrgreen:

Jak Katla "beknie", to nie tylko przewoźnicy będą mieli problem. A to że "beknie" jest 100% pewne. Tylko kiedy...

Brytyjscy eksperci zapowiadają w nadchodzących miesiącach wybuch o wiele potężniejszego, niż Eyafjoll, wulkanu Katla. - Tak było za każdym razem w przeszłości - ostrzegają.
Takie erupcje można było jeszcze niedawno obserwować na Eyjafjöll. Błyskawica...
- Ilekroć Eyafjoll wybuchał w ciągu minionego tysiąclecia, poprzedzał o pół roku wybuch Katli - powiedział "Independentowi" profesor Bill McGuire z Uniwersytetu Londyńskiego. Tak było w roku 920, w 1612 i w 1821, ale zdarzało się to regularnie co około sto lat.
Ostatni raz oba wulkany odezwały się w 1918 roku. Podobne ostrzeżenie dwóch holenderskich wulkanologów cytuje "Daily Telegraph".
źródło


Tak więc siedem dni / pół roku / 100 lat...
Oby za te sto lat, albo za tysiąc. Wtedy przewoźnicy bedą świadczyć swoje usługi siłą umysłu - naprzykład.
  • 1

#107

mpiwowski.
  • Postów: 148
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Katla się budzi, coraz większe odczyty są :D
  • 0

#108

Morningstar.

    לוציפר

  • Postów: 412
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawa sprawa... Coraz więcej tych trzęsień ziemi itd. W tym roku coś się jeszcze wydarzy... strach pomyśleć czy nie dotknie i Polski
  • 0



#109 Gość_Horror

Gość_Horror.
  • Tematów: 0

Napisano

Eyjafjallajokull.
Zestawienie podwójnych ujęć z kamer. Autor „rozkręcał” się od 16 kwietnia.
Ostatnie trzy dni to gęsty zapis od świtu do nocy.

Tutaj cały album

Fajnie się ogląda, fota za fotą.
  • 0

#110

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Wg najnowszej analizy przeprowadzonej przez islandzkich ekspertów,prawdopodobieństwo kolejnej erupcji wygląda następująco:

  • Prawdopodobieństwo,że drugi islandzki wulkan wybuchnie w tym roku: więcej niż 80 procent
  • Grzbiet Kolbeinsey (ostatni wybuch: 1999) lub nowe podwodne szczeliny w jego pobliżu - prawdopodobieństwo wybuchu: 80 procent
  • Krafla (1984) / Theistareykjarbunga (<1000 pne) / strefy spękań Tjörnes (1868) - prawdopodobieństwo wybuchu: 52 procent
  • Askja (1961) - prawdopodobieństwo wybuchu: 66 procent
  • Bárðarbunga (1903) i sąsiednich Grímsvötn (2004) - prawdopodobieństwo wybuchu: 84 procent
  • Grímsnes (> 3500 lat pne) - 40 procent
  • Reykjanes (1879) - 50 procent
  • Eyjafjallajökull - prawdopodobieństwo, że obecna erupcja potrwa ponad 30 dni: 34 procent
  • Katla - prawdopodobieństwo wybuchu: 64 procent
  • Inne islandzkie wulkany nie wymienione na tej liście: prawdopodobieństwo wybuchu: mniej niż 40 procent

Trzęsienia ziemi w okresie pomiędzy 18-20 kwietnia

Dołączona grafika

Trzęsienia ziemi w okresie pomiędzy 20-22 kwietnia

Dołączona grafika

Źródło: http://feww.wordpres...ikely-to-erupt/

I jeszcze coś na deser.Robi wrażenie :>

http://www.youtube.com/watch?v=n6dDesUPkMo&feature=player_embedded


  • 5



#111

hubiii p.
  • Postów: 500
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

a mialo byc tak fajnie .
Wulkan znów pokazuje ze nie śpi .. chyba ponownie będzie jakas erupcja

WEBCAMS


Dołączona grafika

Użytkownik hubiii p edytował ten post 22.04.2010 - 23:39

  • 3

#112

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Szczerze mówiąc przeraża mnie ta sytuacja. Może to głupio zabrzmi ale wolę już globalne ocieplenie niż ochłodzenie klimatu ;/ jestem strasznym zmarzluchem na samą myśl o zimie tracę humor. A poza tym tyle jest depresji zimowych aż chwilami odechciewa się żyć... A jak jest piękna pogoda to aż na sercu robi się cieplej jak natura tętni życiem :) Więc mam nadzieję że wulkany trochę popuszczą i się uspokoją. ;]

Użytkownik Alexi Arduscoini edytował ten post 23.04.2010 - 08:46

  • 0

#113

hubiii p.
  • Postów: 500
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

dzis patrze znow jakby sie lekko uspokoil .
Wczoraj w nocy zarzucilem zgrywanie z 3 kamer i poszedlem spac, niestety nie wylaczylem screen-savera ;( zamiast wulkanow mam przez 7 h flurry .. ;(((
mam 5 min filmik przyspiesze go x10 i wrzuce wieczorem na forum.

edit
chyba sie cos dzieje
Dołączona grafika

Użytkownik hubiii p edytował ten post 23.04.2010 - 13:34

  • 0

#114

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bomby wulkaniczne i fala uderzeniowa ;)

http://www.youtube.com/watch?v=BicT13ecUbc&feature=player_embedded


  • 1



#115

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przygotujcie się na drugi wulkan, 10 razy większy

EYJAFJOELL TO "DROBNA GENERALNA PRÓBA"

Przygotujcie się na wybuch Katli, drugiego islandzkiego wulkanu, znacznie większego niż Eyjafjoell - ostrzegają brytyjscy wulkanolodzy i prezydent Islandii.- Nie byłbym zdziwiony, gdyby Katla wybuchł w najbliższym roku, ale o tym, jaki to będzie miało wpływ na Wielką Brytanię i północną Europę będzie zależało od kierunku wiatru - powiedział w sobotnim wydaniu dziennika "The Independent" prof. Bill McGuire z UCL w Londynie (University College London).

McGuire, który zasiada w brytyjskim sztabie antykryzysowym Cobra wskazuje, iż czynny Katla jest 10 razy większy niż znajdujący się w sąsiedztwie Eyjafjoell i ma znacznie większy krater - obecnie pokryty lodową czapą. Kombinacja topniejącego lodu z lawą powoduje eksplozję i wyrzucanie popiołu w atmosferę.

Obawy McGuire'a podziela prof. Jon Davidson z uniwersytetu w Durham, zauważając, iż wybuch wulkanu Eyjafjoell zwykle poprzedza wybuch Katli.

Próba generalna

Prezydent Islandii Olafur Grimsson w piątkowym programie BBC Newsnight nazwał niedawny wybuch wulkanu Eyjafjoell "drobną generalną próbą" poprzedzającą erupcję Katli. Według niego niewiadomą nie jest to, czy Katla wybuchnie, lecz kiedy to nastąpi.

Dlatego europejskie rządy i linie lotnicze powinny jego zdaniem zacząć się do tego przygotowywać, np. zbadać skutki częstego latania przez chmury wulkanicznego pyłu dla silników samolotów, ustalić limity pyłu wulkanicznego niepowodujące szkód w silnikach, skoordynować zarządzanie przestrzeni powietrznej.

Straty liczone w miliardy

Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ocenia, że straty linii lotniczych wywołane wulkanicznym pyłem uwolnionym przez wybuch Eyjafjoell sięgnęły 1,3 mld euro.

Katla wybucha zwykle raz na ok. sto lat. Po raz ostatni erupcja wulkanu wystąpiła w 1918 r.

Tak relacjonuje sytuację portal TVN24

Natomiast portal
Fire Earth ostrzega przed potężnym trzęsieniem ziemi,które może wystąpić na Islandii.

  • 1



#116

Box.
  • Postów: 225
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

No to będzie albo wielkie kaboom, albo spora zadyma ^^

Jestem ciekaw jak sytuacja się rozwinie. W głębi siebie oczekuję czegoś na światową skalę. Sceptycy będą rękoma i nogami łapać się za co popadnie aby udowodnić, że to tylko zbieg okoliczności, a zwolennicy teorii 2012 będą doszukiwać się oczywistych powiązań. 

Jakie mamy szanse, że po wybuchu Katli dojdzie do czegoś, co odbije się na Ziemi na dłuższy okres czasu? Jakieś obniżenie temperaturki? Tak ze 2-3 stopnie nikomu nie zaszkodzi :) Nawet się wielcy ekologowie ucieszą, a tak straszyli topnieniem lodowców i efektem cieplarnianym. 

Powodzie na Islandii to na pewno, trzęsienia ziemi być może odczuwalne w Europie (co nie jest ostatnio niczym dziwnym... raczej dziwne jest ich pochodzenie), przesłonięcie tarczy słonecznej przez pył? Ta ostatnia opcja jest chyba najgorsza, ale nie grozi nam chyba takie zaciemnienie jak w przypadku gdy wyginęły dinozaury?

Gdzie można znaleźć zdjęcia z kamer LIVE? Bo w tym temacie nie ma linku, albo ja jestem ślepy :>


  • 1

#117

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

ZORZA POLARNA NAD WULKANEM EYJAFJALLAJOKULL


  • 1



#118

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gdzie można znaleźć zdjęcia z kamer LIVE? Bo w tym temacie nie ma linku, albo ja jestem ślepy :>



Poniżej taki bonus dla wszystkich zainteresowanych wulkanami.


Volcano Links

FEWW Volcanic Activity Forecast
Volcano Watch:
Volcanism Links:
Wszystkie linki oraz wiele innych znajduje się na stronie źródłowej http://feww.wordpress.com/
  • 3



#119

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Obawy wybuchu dotyczą również Hekli ... wybuchała ok 20 razy w minionym tysiącleciu powodując zniszczenia.

Piękna zorza nad Heklą :

Zorza nad Heklą
  • 1

#120

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Obawy wybuchu dotyczą również Hekli ... wybuchała ok 20 razy w minionym tysiącleciu powodując zniszczenia.

Piękna zorza nad Heklą :

Zorza nad Heklą


Zorza piękna.. na Islandii zorza to nic szczególnego ale.. myślę, że aktywność słoneczna ma wpływ na wulkany..
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych