Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nie ma czegoś takiego jak "samiec alfa"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

bdab8a09533f1409.jpg

Foto: Tambako The Jaguar / CC BY-ND 2.0 / Flickr

 

 

 

Samiec alfa – wszyscy znamy to określenie. Lecz koncepcja ta, wywodząca się z natury (wilki, okazując agresję, narzucają stadu swoją dominację) została obalona przez naukowców. Zwrócił na to niedawno uwagę pisarz Saladin Ahmed.

 

David Mech opisał ideę samca alfa w latach 70. – ale miał na myśli zachowanie, które zaobserwowano u zwierząt trzymanych w niewoli. W swojej książce zatytułowanej "The Wolf: Ecology and Behavior of an Endangered Species" (Wilk: ekologia i zachowanie zagrożonego gatunku) napisał, że samce alfa zdobywają kontrolę nad swoją sforą poprzez brutalne walki z innymi samcami.

 

Jest prostsza droga do bycia liderem stada

 

Ale prawie 30 lat później, w 1999 roku, odrzucił tę teorię po badaniach nad tym, w jaki sposób wilki zachowują się na wolności.

W naturze – pisze Mech – wilki porzucają swoje stado, gdy dojrzewają, i poszukują samic, z którymi mogłyby stworzyć nową sforę. Samiec i samica przewodzą nowej grupie z prostego powodu: zostają rodzicami.

 

Mech napisał na swojej stronie internetowej (Wolf News and Info), że jego książka z 1970 roku nadal jest wydawana, pomimo tego, że kilka razy próbował nakłonić wydawcę do tego, by zaprzestał jej publikacji.

 

Konkurs dziobania

 

Przy okazji Twitterowej dyskusji wokół koncepcji samca alfa, jeden z użytkowników - Mike Westphal - wskazał inną pracę naukową, która również obala tezę o zdobywaniu przywództwa poprzez agresję.

 

W książce z 2003 roku zatytułowanej "Sexual Selections: What We Can and Can't Learn about Sex from Animals" (Seksualna selekcja: co możemy, a czego nie możemy nauczyć się o seksie od zwierząt) biolog Marlene Zuk opisuje, że w grupie kur hierarchia wśród samic jest ustalana w "konkursie" dziobania. A koguty w ogóle nie są częścią owych grup "społecznych".

 

Zatem osoby, którym podoba się idea samca alfa powinny mieć świadomość, skąd wzięło się to określenie. Jeśli już mielibyśmy szukać przykładów zachowań w stylu samca alfa w przyrodzie, to dotyczy ona zwierząt trzymanych w niewoli.

 

źródło


  • 2

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych