Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mickiewicz prorokiem?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Co ma wspólnego kanadyjski szaman z III częścią "Dziadów" Mickiewicza? Założę się, że tak dziwnej teorii dotyczącej interpretacji tekstu literackiego jeszcze nie czytaliście... najpierw powiem, że uwielbiamy czytać korespondencję od Was, drodzy czytelnicy. To jest wspaniałe, że tyle osób każdego dnia wiele razy wchodzi na strony Nautilusa w poszukiwaniu najnowszych informacji ze świata i Polski i bardzo często jest to początek Waszego serfowania w internecie... widzimy to po statystykach i będziemy się starali jak najbardziej urozmaicić nasze wiadomości. Staramy się zawsze segregować informacje docierające do nas i mamy kilka takich, których nie odważymy się przedstawić ze względu na... właściwie kryteriów jest kilka. Ale w końcu specjalizujemy się w tych nawet „najbardziej niezwykłych”, więc wszystko jest jak najbardziej w porządku .Pomyślałem, że to proroctwo w rankingu „najbardziej dziwacznych proroctw” zajmuje jedno z medalowych miejsc, ale... powinno Was zaciekawić. Czego sprawa dotyczy? Naszego narodowego wieszcza Adama Mickiewicza. Do napisania tego tekstu sprowokowała mnie informacja opublikowana w połowie lutego w amerykańskim serwisie internetowym poświęconemu przepowiedniom. Amerykanie coraz częściej zastanawiają się, kto będzie prezydentem „Walk In”, który ma przeprowadzić świat przez ważny moment.

Kim ma być „Walk In”?

„Walk In” ma być prezydentem USA. Wiemy o tym człowieku niewiele. Ma to być postać niezwykła, bardzo charyzmatyczna, dużego formatu przywódca. „Walk In” ma mieć dużą wiedzę o ludzkiej duchowości, o istotach z kosmosu przybywających na Ziemię, ma wreszcie mieć świadomość „planetarną” i przeprowadzi naszą planetę przez bardzo trudny moment. Tu nie jest jasne, o jaki moment chodzi, ale interpretowane jest to tak, że zapewne chodzi o czekające nas odwrócenie biegunów. Według kalendarza Majów może to nastąpić w 2012 roku i wtedy właśnie jest oczekiwane. Amerykanie nie są pewni, czy chodzi o następnego prezydenta czy może o jeszcze następnego, ale historia opublikowana poniżej może im przyjść z pomocą. Zanim jednak ją przedstawię, to przypomnijmy sobie jeden z najbardziej niezrozumiałych fragmentów dzieł Adama Mickiewicza.

A imię jego czterdzieści i cztery!

To dziwne zdanie znajduje się w III części „Dziadów”, dokładniej mówiąc w „Widzeniu Księdza Piotra”. Bóg zsyła na skromnego kapłana wizję, w której Polska jest przedstawiona jako Chrystus narodów. Wizja Księdza jest pełna symboli, pojawia się Herod, który uosabia cara mordercę i prześladowcę młodzieży polskiej. Zaś Poncjusz Piłat, który „umywa ręce”, to Francja, która patrzy z boku na cierpienia narodu polskiego. Analogią umęczenia Chrystusa na krzyżu są rozbiory – drzewo krzyża powstało z „trzech (…) ludów”, czyli zaborców. Pojawia się również taka oto dziwna strofa:

„Wskrzesiciel narodu,(…)
A imię jego czterdzieści i cztery”

Interpretatorzy dzieł mistrza uważali, że jest to imię przyszłego przywódcy Polaków. Ten cytat wielokrotnie interpretowany miał być symbolem samego Mickiewicza, alegorią Polski później powstańców roku 1944. Tłumaczenie słów „czterdzieści i cztery” budziło kontrowersje i dziś trudno stwierdzić, która z interpretacji jest najwłaściwsza. „Widzenie Księdza Piotra” można odczytywać jako zapowiedź zbawienia ludzkości, którego dokona naród polski po przez swoje cierpienie. Męczeństwo to ma także doprowadzić do uwolnienia Polski spod jarzma zaborców – tak przynajmniej można to interpretować z punktu widzenia historii Polski. Rok 1944 był tragiczny dla Polski, ale... czy rzeczywiście uwolniliśmy się wtedy od jarzma zaborców? Śmiem wątpić. I wtedy pojawiła się ta niezwykła interpretacja.

Mickiewiczowi chodziło o prezydenta USA!

To stało się wtedy, kiedy Fundacja NAUTILUS była gościem nocnej audycji „Jedynka Nocą” (być może w najbliższym czasie powtórzymy taki program). Było około 1-szej w nocy, kiedy do radia zadzwoniła pani Elżbieta, która na stałe mieszka w Kanadzie. Opowiedziała ona historię, którą postanowiliśmy Wam przedstawić.

To było w latach 60-tych, kiedy po raz pierwszy grupa polskich pracowników naukowych przyjechała na sympozjum do Kanady. Wśród nich byłam także ja i jak widać, a dzwonię z Kanady, ten wyjazd zmienił moje życie, ale nie o tym chciałam mówić. Wtedy podczas tego pobytu doszło do dziwnego wydarzenia, o którym powinniście się dowiedzieć, choć zdaję sobie sprawę, że kilka osób może uznać to za żart. Ale żartem nie jest.

Wybraliśmy się na wycieczkę w góry i tam spotkaliśmy obóz kanadyjskich indian, którzy co prawda mieli samochody i telewizory, ale nadal pielęgnowali tradycje przodków. Wśród nich był jeden, który pełnił rolę szamana. Udało mu się trafnie wskazać osobę spośród naszego grona, która miała pewien problem, o którym nie chcę w tej chwili mówić. Dodam tylko, że nie miał szans, aby się o tym dowiedzieć od kogokolwiek wcześniej. Wszyscy po prostu zaniemówili, a wtedy szaman zaproponował, że można mu zadać jedno pytanie, na które odpowie. Wszyscy byli mocno wystraszeni tym, co zademonstrował wcześniej i nikt nie miał pomysłu, jakie można mu zadać pytanie. I wtedy jeden z moich kolegów zadał najgłupsze pytanie, jakie można sobie wyobrazić, bo zapytał, o co chodziło Adamowi Mickiewiczowi, kiedy napisał w Dziadach „a imię jego czterdzieści i cztery”. Zrobiło mi się wstyd, że zapytał o coś tak głupiego, ale ku mojemu zdumieniu szaman zadumał się, zamknął oczy i przez dłuższą chwilę był nieruchomy. Wreszcie otworzył oczy i z pełną powagą odpowiedział tak:

„W czasie, kiedy pisał te słowa, przez jego głowę przebiegały nie jego myśli. Nikt z Twoich rodaków nie rozumie tych słów, a interpretacje są błędne. Świat czeka wielka próba, wielka zmiana. Będzie niezwykły człowiek, prezydent USA, wielki człowiek. On przeprowadzi świat przez tę burzę, pomoże każdemu, kto będzie tylko tego chciał. Będzie to czterdziesty czwarty prezydent Stanów Zjednoczonych. Tak należy interpretować słowa waszego poety. Ten człowiek będzie miał polskie korzenie, to będzie w tym sensie wasz prezydent. To miał na myśli poeta.”

Wtedy zapanowała kompletna cisza. Dodam, że inna przepowiednia dotycząca jednego z nas w pełni się spełniła. Musiałam komuś o tym opowiedzieć, bo jest to naprawdę jedna z najbardziej dziwnych spraw, które wydarzyły się w moim życiu. Wiem, że narażam się na śmieszność, ale trudno.


Od redakcji:
Sprawa jest interesująca z wielu powodów. Po pierwsze mamy w tej chwili 43-go prezydenta USA, a jego następcą będzie właśnie ktoś, kto zostanie 44-tym prezydentem USA. Jeżeli ten człowiek zostanie wybrany na drugą kadencję, to jego prezydentura przypadnie na rok 2012... Mieliśmy nawet ochotę napisać do obu patrii w USA, jacy kandydaci są brani pod uwagę i czy któryś z nich ma mieć polskie korzenie.

------------------------
Tekst: Jerzy Rastawicki
Źródło:
Fundacja NAUTILUS
  • 0



#2

Traper.

    Tajny Współpracownik

  • Postów: 1485
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bodajże za 2 lata, ale pewności nie mam :rotfl:
  • 0



#3

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Słyszałem już kiedyś coś takiego, ale najciekawsze, że było też o Kochanowskim coś podobnego. Jego wiersze nawiązują do przyszłości w dosyć wyraźny sposób. Nie jestem w stanie teraz przytoczyć fragmentów, ale gdzieś o tym czytałem.
  • 0



#4

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

a ja sadze ze to bedzie tak ze bedzie wojna i bush se kadydature przedluzy i dopiero w okolicach 2010 roku beda nowe wybory, moze to bedzie jeden z nas, jakby tak bylo to prosze nie zapominac o nas i o naszym "wspolnym" forum
  • 0



#5

Korynt.
  • Postów: 315
  • Tematów: 66
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Są wybory, ciekawe co będzie dalej...
  • 0

#6

MesaJah.
  • Postów: 53
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wygra Obama. Daję głowe za to. Możemy się założyć - jeśli tak, dostanę punkt reputacji, jeśli nie - dostanę bana xD po prostu to wiem
  • 1

#7

Mystic.
  • Postów: 141
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Hillary Clinton zwycięża w prawyborach w Kentucky


Senator Hillary Clinton odniosła zdecydowane zwycięstwo w prawyborach Partii Demokratycznej w stanie Kentucky, co dało jej kolejny argument, by kontynuować walkę o nominację prezydencką. Tymczasem zdaniem wielu ekspertów, jest ona już rozstrzygnięta na korzyść Baracka Obamy.


Na podstawie niepełnych jeszcze obliczeń, była Pierwsza Dama zdobyła 65% głosów, podczas gdy Obama 31%. Przewaga Clinton okazała się równie wysoka jak tydzień temu w sąsiedniej Zachodniej Wirginii.

W obu tych stanach, wiejskich i stosunkowo biednych, dominują wyborcy mało wykształceni i konserwatywni - elektorat popierający Clinton przeciwko Obamie, który ma za sobą przeważnie Demokratów młodych, liberalnych i z uniwersyteckim wykształceniem. Popierają go też masowo Afroamerykanie.

Tego samego dnia odbywały się także prawybory w zachodnim stanie Oregon. Jego mieszkańcy głosowali drogą pocztową. Wyników jeszcze nie obliczono, jednak oczekuje się tam wysokiej wygranej Obamy.

Po triumfie w Kentucky Hillary Clinton wygłosiła przemówienie, w którym zapowiedziała kontynuowanie batalii o nominację.

Odnieśliśmy dziś ważne zwycięstwo. To wasze masowe wotum zaufania. Niektórzy mówią, że wyścig jest już zakończony, więc nie warto dalej walczyć. Ja jednak nie ustąpię - powiedziała senator z Nowego Jorku.

Jej sympatycy na wiecu przywitali te słowa burzliwą owacją.

Obama ma wciąż o ponad 100 delegatów więcej na przedwyborczą konwencję Demokratów, która nominuje kandydata partii na prezydenta. Z analiz wynika, że nie jest prawdopodobne, by w wyniku pozostałych jeszcze prawyborów Clinton nadrobiła tę stratę.

Była Pierwsza Dama kwestionuje jednak te obliczenia, gdyż twierdzi, że należy jeszcze doliczyć delegatów z Michigan i Florydy, gdzie wygrała prawybory, ale nie zostały one uznane. Kierownictwo partii Demokratycznej wcześniej zapowiedziało, że rezultaty z tych stanów nie będą ważne, gdyż samowolnie przyspieszono tam termin głosowania.

Tymczasem sztab kampanii Obamy podał, że czarnoskóry senator z Illinois dysponuje obecnie 37 milionami dolarów na dalszą kampanię wyborczą. Jest to znacznie większa kwota, niż ta, którą posiada Clinton.

Na wiecu w Kentucky pani senator zaapelowała do swoich zwolenników o dalsze donacje, aby wyrównać swoje szanse z Obamą.


http://wiadomosci.wp...mp;ticaid=15ed0
  • 0

#8 Gość_radoslaw

Gość_radoslaw.
  • Tematów: 0

Napisano

Co do Adasia - jest jak najbardziej na czasie:

"
ODA DO MŁODOŚCI
Bez serc, bez ducha, to szkieletów ludy;
Młodości! dodaj mi skrzydła!
Niech nad martwym wzlecę światem
W rajską dziedzinę ułudy:
Kędy zapał tworzy cudy,
Nowości potrząsa kwiatem
I obleka w nadziei złote malowidła.

Niechaj, kogo wiek zamroczy,
Chyląc ku ziemi poradlone czoło,
Takie widzi świata koło,
Jakie tępymi zakreśla oczy.
Młodości! ty nad poziomy
Wylatuj, a okiem słońca
Ludzkości całe ogromy
Przeniknij z końca do końca.

Patrz na dół - kędy wieczna mgła zaciemia
Obszar gnuśności zalany odmętem;
To ziemia!
Patrz. jak nad jej wody trupie
Wzbił się jakiś płaz w skorupie.
Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem;
Goniąc za żywiołkami drobniejszego płazu,
To się wzbija, to w głąb wali;
Nie lgnie do niego fala, ani on do fali;
A wtem jak bańka prysnął o szmat głazu.
Nikt nie znał jego życia, nie zna jego zguby:
To samoluby!

Młodości! tobie nektar żywota
Natenczas słodki, gdy z innymi dzielę:
Serca niebieskie poi wesele,
Kiedy je razem nić powiąże złota.
Razem, młodzi przyjaciele!...
W szczęściu wszystkiego są wszystkich cele;
Jednością silni, rozumni szałem,
Razem, młodzi przyjaciele!...
I ten szczęśliwy, kto padł wśród zawodu,
Jeżeli poległym ciałem
Dał innym szczebel do sławy grodu.
Razem, młodzi przyjaciele!...
Choć droga stroma i śliska,
Gwałt i słabość bronią wchodu:
Gwałt niech się gwałtem odciska,
A ze słabością łamać uczmy się za młodu!

Dzieckiem w kolebce kto łeb urwał Hydrze,
Ten młody zdusi Centaury,
Piekłu ofiarę wydrze,
Do nieba pójdzie po laury.
Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga;
Łam, czego rozum nie złamie:
Młodości! orla twych lotów potęga,
Jako piorun twoje ramię.

Hej! ramię do ramienia! spólnymi łańcuchy
Opaszmy ziemskie kolisko!
Zestrzelmy myśli w jedno ognisko
I w jedno ognisko duchy!...
Dalej, bryło, z posad świata!
Nowymi cię pchniemy tory,
Aż opleśniałej zbywszy się kory,
Zielone przypomnisz lata.

A jako w krajach zamętu i nocy,
Skłóconych żywiołów waśnią,
Jednym "stań się" z bożej mocy
Świat rzeczy stanął na zrębie;
Szumią wichry, cieką głębie,
A gwiazdy błękit rozjaśnią -

W krajach ludzkości jeszcze noc głucha:
Żywioły chęci jeszcze są w wojnie;
Oto miłość ogniem zionie,
Wyjdzie z zamętu świat ducha:
Młodość go pocznie na swoim łonie,
A przyjaźń w wieczne skojarzy spojnie.

Pryskają nieczułe lody
I przesądy światło ćmiące;
Witaj, jutrzenko swobody,
Zbawienia za tobą słońce!
"

Co do Hillary - oczywiście że wygra wybory, jestem w stanie nawet przyjąć zakład, tylko ona ma odpowiednie geny pozwalające zająć to zaszczytne stanowisko...
  • -1

#9

Vaherem.
  • Postów: 705
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

radoslaw, właśnie, że nie wygra. Ale to bez znaczenia, bo i tak wszyscy kandydaci to Jaszczury.

a liczba jego 40 i 4...Majewski ostatnio w programie miał tą liczbę na koszulce, może to on ? :P
Zawsze jakoś sceptycznie podchodzę do takich rewelacji, ale i tak indiańskim szamanom ufam bardziej niż "Słynnej wróżce Agacie".
  • 0

#10 Gość_radoslaw

Gość_radoslaw.
  • Tematów: 0

Napisano

Jesteś następnym ignorantem:)
Nie wszyscy, chodzi o to że tylko ta Pani należy do rodzinki do której należało 33 prezydentów USA.
A reszta to pospólstwo i dlatego NIE MAJA NAJMNIEJSZYCH SZANS, a ta cala szopka z wyborami jest dla publiki, mediów i nieświadomej części świata, czyli jakichś 99%....
Pogadamy po wyborach, jak jesteś pewien swego to się załóż.
  • 0

#11

Vaherem.
  • Postów: 705
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Po pierwsze propnuje załozyć nową grupe na forum - Ignoranci :D
Okey, załóżmy się. Pokonany zakłada temat w hydeparku w którym przyznaję się do klęski :D
  • 0

#12

Mystic.
  • Postów: 141
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Też slyszalem już przed wyborami takie głosy że Hillary z góry skazana jest na zwycięstwo w wyborach. Teraz jednak jej sytuacja nie jest zaciekawa, bo superdelegaci się od niej odwracają, a to oni będą mieli decydujący głos na koniec.


Co do przepowiedni to nie wiem czy w przypadku zwycięstwa Clinton będzie taka dobra dla Polski, chociaż kto wie jak się sprawy potoczą, no ale korzeni polskich chyba jednak ona nie ma.
  • 0

#13

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Radoslaw, a jesli wygra Obama to co powiesz ? ze znaleziono zapiski, ze prapradziadek Obamy nalezal do scislej elity ?

a ta cala szopka z wyborami jest dla publiki, mediów i nieświadomej części świata, czyli jakichś 99%....


oczywiscie, a Ty jestes jednym z tych oswieconych co wiedza wiecej, co sa ponad tymi 99 %, typowa spiskowa megalomania. Pasuje tutaj jak ulal cytat z jednej ze stron, niestety nie jest to o tych 99% o ktorych mowisz:

- Większość ludzi jest łatwowierna - uwierzą we wszystko, co powie inny bez włączenia własnego mózgu.
- Ludzie lubią myśleć, że wiedzą coś ważnego - od tego uważają siebie za mądrych .
- Ludzie lubią myśleć, że inni są głupsi od nich - szczególnie, jeżeli inni milczą na ten temat.
- Ludziom podoba się, kiedy znają "tajemnice rządowe" - szczególnie w Stanach ten trend jest popularny.
- Ludzie mają bujną wyobraźnię - tak już niestety jest.


  • 1

#14

holi.
  • Postów: 457
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jesli wygra Obama to co powiesz ?


To nie wiesz, że jeśli wygra Obama, to jaszczury go uprowadzą, zrobią klona i podstawią własnego. Co za problem?

Co do przepowiedni z pierwszego posta, to Obama na pewno ma polskie korzenie! Tak jak Olisadebe ;) .
  • 0

#15

Alkazam.
  • Postów: 90
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Obama niewygra ;/ wiec niema nadczym gdybac ;/

http://pl.youtube.co...h?v=fJVydzNJrno
00:53:P
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych