Skocz do zawartości


Zdjęcie

8 najbardziej kontrowersyjnych operacji CIA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Teorie spiskowe nie istnieją. Istnieją za to praktyki spiskowe. O trwających lub planowanych tajnych operacjach nie dowiemy się praktycznie niczego. Ale... kwerenda w odtajnionych materiałach archiwalne może nam dać odpowiedź na pytanie, co zdarzyło się w przeszłości.

 

Zapraszam na kalejdoskopowy przegląd operacji CIA, które do dziś budzą kontrowersje.

 

Fałszywe szczepienia w Pakistanie

 

6df5ab4f23c610cfmed.jpg

Fot. LamdaCZ, Flickr.com, na lic. CC

 

Lipiec 2011. Shakil Afridi, lekarz współpracujący z CIA w Pakistanie został aresztowany. Według dziennika The Guardian, Afridi w porozumieniu z amerykańskim wywiadem opracował fałszywy program szczepień. Akcja objęła mieszkańców miasta Abbottabad, w którym ukrywał się Osama bin Laden. Prawdziwym celem programu było pobranie materiału DNA członków rodziny terrorysty.

Plan CIA nie powiódł się i nie pomógł w namierzeniu bin Ladena. Działania Agencji Wywiadowczej spotkały się z ostrą krytyką międzynarodowej opinii publicznej i organizacji charytatywnych. CIA nie komentuje swojej roli w przeprowadzonej akcji szczepień.

 

Operacja Mongoose (Mangusta)

 

3d7a9721b80ef171med.jpg

Fot. Wisconsin Historical Images, Flickr.com, na lic. CC

 

Styczeń 1959. Od momentu gdy Fidel Castro przybył do Hawany i objął władzę w kraju aż do przekazania władzy bratu w 2008 r. znajdował się na celowniku rządu USA. Po klęsce inwazji w Zatoce Świń przeprowadzonej przez Kubańczyków szkolonych przez CIA, administracja prezydenta Kennedy'ego opracowała nowy plan mający obalić rządy Castro. Operacja Mongoose była tajnym programem propagandowym, obejmującym m.in. wojnę psychologiczną oraz sabotaż.

„Mangusta” miała wywołać bunt Kubańczyków i odsunięcie Castro od władzy. Władze amerykańskie liczyły na utworzenie nowego rządu, skłonnego do współpracy z USA.

W tym samym czasie ówczesny dyrektor CIA, Allen Dulles, zapalił zielone światło dla mniej demokratycznych metod pozbycia się dyktatora. Centralna Agencja Wywiadowcza zaoferowała kubańskiej mafii 150 000 dolarów za zamordowanie Castro oraz wspierała ją opracowując scenariusze zamachu. Trzeba przyznać, że agenci byli bardzo pomysłowi. Dyktator miał zginąć od trucizny w jedzeniu, zatrutych cygar, a nawet… eksplodujących małż.


Operacja Mockingbird

 

120fc758e3c21f30med.jpg

Fot. Diva Eva, Flickr.com, na lic. CC

 

Rok 1948. Projekt propagandowy, który miał na celu wpłynąć na amerykańskie i zagraniczne media. W latach 50. w operację było zaangażowanych ponad 400 dziennikarzy i 25 gazet. Działania obejmowały zakaz publikacji wiadomości niewygodnych dla CIA, pisanie newsów i komentarzy na zlecenie oraz zapewnienie „przykrywki” dla agentów, którzy wcielali się w dziennikarzy. Pracownicy gazet, którzy nie chcieli współpracować z wywiadem byli podsłuchiwani.
10 szalonych teorii naukowych

 

Projekt MKULTRA

 

d53798b0f4da0484med.jpg

Fot. Brian Selzer, Flickr.com, na lic. CC

 

Rok 1955. Doniesienia o eksperymentach CIA z narkotykami nie są jedynie domeną teorii spiskowych. Na początku lat 50. uruchomiono projekt MKULTRA, który oficjalnie miał przygotować wywiad na ewentualność użycia środków psychotropowych przez Związek Radziecki i Chiny. W ramach projektu testowano działanie różnych substancji na organizm człowieka. Ponurym epizodem MKULTRA jest operacja Midnight Climax. Grupie nieświadomych osób podano LSD. W wyniku operacji zmarło 5 osób.

 

Operacja PBSUCCESS

 

1ffbbeaf9f85ba76med.jpg

Fot. Timothy Redaelli, Flickr.com, na lic. CC

 

Rok 1954. CIA wspiera zamach stanu, który obalił rządy prezydenta Gwatemali Jacobo Arbenz Guzmána. Amerykanie chcieli powołać rząd przyjazny Stanom Zjednoczonym. Podejrzewali Guzmána o związki z ZSRR, co nie zostało udowodnione. W wyniku przewrotu władzę objął pułkownik Carlos Castillo Armas, który wprowadził dyktaturę i doprowadził do destabilizacji politycznej kraju, trwającej aż do 1996 r.

Zamach stanu to nie jedyny grzech, jaki ma na sumieniu CIA w kontekście Gwatemali. W latach 1946 – 48 przeprowadzano eksperymenty medyczne na pacjentach szpitali psychiatrycznych. Setki osób bez swojej wiedzy i zgody zostało zarażonych syfilisem i rzeżączką. Dopiero w zeszłym roku sekretarz stanu Hillary Clinton oficjalnie przeprosiła mieszkańców Gwatemali za wydarzenia sprzed ponad 60 lat.

 

Operacje Star Gate, Sun Streak, Grill Flame

 

132e2c2efa02442amed.jpg

Fot. Okeos, Flickr.com, na lic. CC

 

Lata 1972 – 96. CIA we współpracy z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych przeprowadziła serię eksperymentów mających zbadać zjawiska paranormalne. Projekty pochłonęły 20 mln dolarów. Przez ponad 20 lat badano różne formy percepcji pozazmysłowej, takie jak telepatię czy jasnowidzenie. Wyniki nie są zachwycające. Agenci poddani specjalnym treningom mylili się w 80% przypadków.
Tajemnica Trójkąta Bermudzkiego wyjaśniona?

 

Przemyt narkotyków

 

aa6d01b765cd2d0dmed.jpg

Fot. P-A-S, Flickr.com, na lic. CC

 

Dziennikarz śledczy Gary Webb wpadł na trop operacji przemytu kokainy na wielką skalę, w której ręce maczały grupy przestępcze z Nikaragui, Stanów Zjednoczonych oraz Centralna Agencja Wywiadowcza.

Narkotyki produkowane w Nikaragui były przerzucane do Stanów, gdzie trafiały w ręce gangów z San Francisco i Los Angeles. Gary Webb odkrył, że CIA wiedziała o całym procederze. Władze Agencji zaprzeczają doniesieniom dziennikarza.

 

UFO

 

cead17213f6a6b76med.jpg

http://s2.blomedia.p...11/07/8-ufo.jpg

 

Dzięki serialowi „Z archiwum X” to chyba najlepiej znana tajemnica amerykańskich służb specjalnych. CIA jest podejrzewana o uciszanie świadków i ukrywanie szczątków statków kosmicznych, które rzekomo miały się rozbić na terytorium USA.

W rzeczywistości Agencja we współpracy z lotnictwem wojskowym prowadziła badania, które miały ustalić skąd biorą się zdjęcia i nagrania niezidentyfikowanych pojazdów latających oraz czy rzeczywiście przedstawiają przybyszów z innych planet. CIA podejrzewała, że na amatorskich zdjęciach uwieczniono nieznane statki powietrzne, skonstruowane przez Związek Radziecki.

Źródło: Discovery

Źródło:http://gadzetomania....peracji-cia,all


  • 3

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych