Skocz do zawartości


Zdjęcie

Fizycy zdobyli nowe dowody na to, że wszechświat jest hologramem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
98 odpowiedzi w tym temacie

#1

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zawiłości świata fizyki kwantowej już na początku lat 90. ubiegłego wieku zaprowadziły niektórych naukowców do konkluzji, że wszechświat wraz z nami to rodzaj hologramu. Teraz być może pojawiły się na to poważne dowody.

 

Specjaliści z uniwersytetu w Southampton, współpracujący z kolegami z Kanady i Włoch, twierdzą, że istnieje konkretny dowód na to, wszechświat może być swego rodzaju iluzją. Są nim pewne nieregularności kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła, znanego też jako promieniowanie reliktowe lub CMB (ang. cosmic microwave background).

 

Teoria Holograficznego Wszechświata zakłada, że wszystko jest w istocie dwuwymiarowe, a trójwymiarowe jest tylko odczucie przestrzeni. Wszystko, od atomów z których się składamy po planety i gwiazdy, jest w istocie hologramem generowanym z płaskiej przestrzeni 2D dzięki drganiu strun. Przestrzeń 3D, czas i przede wszystkim grawitacja są iluzją, będącą konsekwencją tego procesu.

Można to porównać do oglądania filmów 3D. Dopóki nie użyje się specjalnych okularów, obraz na ekranie jest płaski, ale wystarczy je założyć, aby zobaczyć głębię i odczuwać przestrzeń. Widzom wydaje się wtedy, że oglądane przez nich rzeczy i ludzie mają wymiary i głębokość podczas gdy jest to jedynie projekcja 2D.

 

Zespół fizyków teoretycznych z Southampton w poszukiwaniu potwierdzenia teorii holograficznej natury wszechświata przeanalizował ogromne ilości danych, usiłując znaleźć  nieregularności promieniowania reliktowego. Osiągane rezultaty skłaniają ich do twierdzenia, że można w ten sposób wykazać powiązania między teorią grawitacji Einsteina i fizyką kwantową.

 

Innymi słowy sugerują, że to, co odkryli potwierdza, że żyjemy w hologramie i uznanie tego faktu spowodowałoby unifikację fizyki w swoistą teorię wszystkiego. Gdyby uznano ten model fizyczny, byłby to koniec teorii Wielkiego Wybuchu czy pojęć takich, jak inflacja wszechświata. Z drugiej strony byłoby to również wytłumaczenie na przykład dla paradoksu obserwatora w fizyce kwantowej, gdy sam fakt obserwacji zjawiska wpływa na wynik obserwacji. Jeśli wszystko jest hologramem, to tak właśnie być powinno.

Eksperci sugerują, że to dopiero początek tych badań i w ciągu następnych 5 lat powinno się udać zweryfikować założenia teorii holograficznego wszechświata poprzez inne prace badawcze. Fizycy nie są jeszcze zdolni do konsensusu, ale niewątpliwie holograficza teoria jest jednym z kierunków, w którym może podążać nowoczesna fizyka.

 

 

źródło: Tylkonauka.pl

 


  • 1



#2

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Promieniowanie reliktowe nie jest do końca regularne, to wiadomo od dawna. Wyciąganie z tego wniosku że wszechświat jest hologramem, to przesada. Ciężko się do tego odnieść, bo artykuł nie jest dostępny publicznie, jest tylko fragment. 


Użytkownik Wszystko edytował ten post 02.02.2017 - 21:04

  • 0



#3

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Promieniowanie reliktowe nie jest do końca regularne, to wiadomo od dawna. Wyciąganie z tego wniosku że wszechświat jest hologramem, to przesada.

 

No to dalej błądź po teoriach wielkiego wybuchu i co było przed. Tutaj na tacy ci wystawiają rozwiązanie, ale wy dalej szukacie tam, gdzie nie potrzeba. Smutne


  • 1



#4

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pomysł jest, ale nie wiadomo czy zgodny z rzeczywistością. 


  • 0



#5

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Osiągane rezultaty skłaniają ich do twierdzenia, że można w ten sposób wykazać powiązania między teorią grawitacji Einsteina i fizyką kwantową.

Jeśli uda się im z tego wyprowadzić działające wzory na unifikację teorii fizycznych, to będzie coś. Ale na razie nic nie wskazuje aby badacze coś takiego poznali.


  • 1



#6

Maska.

    Entuzjastyczny sceptyk i spiczastonose dulary

  • Postów: 711
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Gdyby uznano ten model fizyczny, byłby to koniec teorii Wielkiego Wybuchu czy pojęć takich, jak inflacja wszechświata.

Ale ta matryca skądś musiała się wziąć. Jeśli istnieje skutek, musiała istnieć przyczyna, a więc wracamy do punktu wyjścia.

Edit: Tutaj link do artykułu, który niedawno wkleiłem na sb.

http://www.cbc.ca/be...study-1.3961502

Użytkownik Post edytował ten post 02.02.2017 - 21:40

  • 1



#7

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

 

Gdyby uznano ten model fizyczny, byłby to koniec teorii Wielkiego Wybuchu czy pojęć takich, jak inflacja wszechświata.

Ale ta matryca skądś musiała się wziąć. Jeśli istnieje skutek, musiała istnieć przyczyna, a więc wracamy do punktu wyjścia.

Edit: Tutaj link do artykułu, który niedawno wkleiłem na sb.

http://www.cbc.ca/be...study-1.3961502

 

 

No właśnie, jakie implikacje niesie ta teoria? kto stworzyl hologram? sam się stworzyl?


  • 0



#8

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na razie nie ma żadnego hologramu. To PRZYPUSZCZENIE fizyków. Jak coś udowodnią, to będzie można dyskutować. Ja twierdzę, że na Jowiszu żyją konie. Pogadamy o ich kolorach?


  • 0



#9

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Na razie nie ma żadnego hologramu. To PRZYPUSZCZENIE fizyków. Jak coś udowodnią, to będzie można dyskutować. Ja twierdzę, że na Jowiszu żyją konie. Pogadamy o ich kolorach?

 

Ale na hologram są poszlaki, na konie nie ma poszlak. Hologram sami możemy tworzyć, koni na jowiszu - nie. 


  • 1



#10

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dlaczego nie? Dopóki nie ma na coś dowodu, możemy sobie gdybać o wszystkim :) tak samo prawdopodobny jest, póki co, hologram i konie.

 

Kronikarz-Koniarz twierdzi, że ma poszlaki. Mam pewne informacje, ale nie mogę się podzielić na razie. Musicie mi uwierzyć na słowo. Moja podświadomość podpowiada mi, że mam rację.


  • 1



#11

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie obraź się, ale także wróciłem do punktu wyjścia czytając to:

 

Teraz być może pojawiły się na to poważne dowody

 

A w temacie jest napisane, że: "Fizycy zdobyli nowe dowody" i gdzie te dowody? to zdobyli czy nie zdobyli?

 

Masz ode mnie plusa jedynie za chęci. Uważam, że obie teorie są dość ograniczone. Tzn. Nie dają jasno do zrozumienia co tak naprawdę się stało, bo nawet jeśli potwierdziło by się, że wszechświat jest hologramem, to w takim razie ktoś lub coś z zewnątrz musiał/o go stworzyć, a ciąg dalszy pokieruje do następnych pytań, kto wie? może świat jest labiryntem i może kiedyś odnajdziemy (odpowiedź) wyjście?


  • 0

#12

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gdyby hologram porównać do gry komputerowej to gdzie są te wszystkie błędy i glitche? Jak dotąd ja nigdy nie utknąłem w teksturach.


Użytkownik Sebastian. edytował ten post 02.02.2017 - 22:55

  • 2



#13

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nie obraź się, ale także wróciłem do punktu wyjścia czytając to:

 

Teraz być może pojawiły się na to poważne dowody

 

A w temacie jest napisane, że: "Fizycy zdobyli nowe dowody" i gdzie te dowody? to zdobyli czy nie zdobyli?

 

Masz ode mnie plusa jedynie za chęci. Uważam, że obie teorie są dość ograniczone. Tzn. Nie dają jasno do zrozumienia co tak naprawdę się stało, bo nawet jeśli potwierdziło by się, że wszechświat jest hologramem, to w takim razie ktoś lub coś z zewnątrz musiał/o go stworzyć, a ciąg dalszy pokieruje do następnych pytań, kto wie? może świat jest labiryntem i może kiedyś odnajdziemy (odpowiedź) wyjście?

 

Ale przecież to nie musi być nasze zadanie. Możemy odpowiedzieć na pytanie z pierwszej drabiniki, a kto stworzył naszych stwórców. Tego nie będzie nam dane zrozumieć. 


  • 0



#14

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Gdyby hologram porównać do gry komputerowej to gdzie są te wszystkie błędy i glitche? Jak dotąd ja nigdy nie utknąłem w teksturach.

 

Jest taki las. Napisz do shadow.


  • 1

#15

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale clickbaitowy tytuł xD W artykule naukowcy "sugerują, twierdzą, być może pojawiły się dowody, nie są jeszcze zdolni do konsensusu,", a w tytule ze zdobyli dowody na to ze...

No nieźle, zagranie iście onetowskie.


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych