Skocz do zawartości


Zdjęcie

Halloween


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zapomniane znaczenie Halloween



Dołączona grafika
Samhain


Wigilia Wszystkich Świętych, Hallow E'en, Halloween, Dzień Zmarłych, Samhain. Jakkolwiek by jej nie nazwać, ta specyficzna noc poprzedzająca Święto Zmarłych (1 listopada) była uważana przez wieki za jedną z najbardziej magicznych nocy w ciągu całego roku. Noc mocy, podczas której zasłona oddzielająca nasz świat od świata zmarłych jest najcieńsza.

W czasie, gdy święto Halloween jest tak bardzo rozpowszechnione na całym świecie, niewielu spośród nas wie, że prawdziwym początkiem Halloween jest uroczystość oddawania czci naszym przodkom oraz dzień zmarłych. Czas, w którym zasłony między światami są najcieńsze i w którym tak wiele osób "widzi" drugą stronę życia. Czas, w którym na chwilę stykają się światy duchowy i materialny, i w którym wzrasta potencjal dla magicznej kreatywności.

Starożytne obrządki

W czasach starożytnych był to dzień specjalny, jeden z najbardziej czczonych dni w ciągu roku.

W kalendarzu celtyckim był to jeden z najważniejszych dni, oznaczający środek roku, Samhain, lub "koniec lata". W przeciwieństwie do Wielkiego Święta Wiosennego 1 maja, lub Beltain, dzień ten reprezentował odwrotny punkt roku, wigilie nowego roku, który rozpoczyna się na początku ponurej części roku. Świętowany przez Celtów, dzień ten ma również swoje odpowiedniki w innych kulturach, na przykład w egipskiej czy meksykańskiej, jako Dia de la Muerta, czyli dzień zmarłych.

Celtowie wierzyli, że normalne prawa czasu i przestrzeni były tego dnia powstrzymywane, przez co tworzyło się okno, przez które świat duchów mógł się mieszać ze światem żywych. Była to noc, w której zmarły mógł przeciąć zasłonę i wrócić do życia na ziemi, aby świętować ze swoją rodziną lub klanem. Dlatego wielkie irlandzkie kopce pogrzebowe były rozjaśniane wielkimi, przymocowanymi do ścian pochodniami, aby duchy zmarłych mogły znaleźć drogę do nich.

Dołączona grafika
Samhain


Jack-olantern

Z tej pradawnej tradycji wywodzi się jedna z najbardziej znanych ikon wakacji: Jack-o-lantern. Pochodzący z irlandzkiego folkloru Jack-o-lantern byl używany jako światło dla zagubionej duszy Jacka, znanego oszusta, uwięzionego między dwoma światami. Jack podobno naciąga diabła na przewóz drzewa i przez wyrzeźbienie w drewnie obrazu krzyża łapie go w pułapkę. Jego wybryki uniemożliwiły mu dostęp do Nieba, a zdenerwowanie diabła również i do Piekła, wobec czego Jack jest zagubioną duszą, złapaną w międzyświatową pułapkę. Na pocieszenie diabeł dał Jackowi rozżarzoną grudkę węgla do oświetlania sobie drogi podczas przechodzenia przez ciemności pomiędzy światami.

Pierwotnie w Irlandii rzeźbiono rzepy, zaś świece umieszczane wewnątrz nich jako latarnie miały pomóc zagubionej duszy Jacka wrócić do domu. Stąd określenie: Jack-o-lantern (latarnia Jacka). W późniejszych czasach, gdy irlandzcy emigranci przybyli do Nowego Świata, bardziej uchwytne były dynie, które rzeźbione w ten sam sposób pełniły taką samą funkcję.

Dołączona grafika


Święto Zmarłych

Gdy Kościół zaczął ogarniać Europę, starożytne pogańskie rytuały zostały zaadaptowane do świąt kościelnych. Kościół, nie mogąc wesprzeć ogólnego święta dla wszystkich umarłych, stworzył święto błogosławionych umarłych, zaś Święto Wszystkich Świętych zostało przekształcone w Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Wszystkich Dusz.

Dziś już zatraciliśmy znaczenie tego najważniejszego czasu w ciągu roku, kiedy to współcześnie zamienił się on w święto cukierków z chodzącymi po domach dzieciakami przebranymi za postacie z kreskówek.

Wiele kultur posiada uroczystości czczące zmarłych. Czyniąc to, uzupełniają one cykl narodzin i śmierci i utrzymują w harmonii i porządku wszechświat wczasie, gdy ponurym cyklem rozpoczynamy kolejny rok.

Gdy zapalisz w tym roku świecę, miej na uwadze prawdziwą intencję tego czasu, jednego z magicznych związków między dwiema stronami życia i czasu, by zapamiętać tych, którzy byli przed nami. Czasu, by obdarzyć ich wdzięcznością i serdecznością i aby oświetlić im drogę do domu.

Christian Hummel, paranormal.about.com
Tłumaczenie: Ivellios, http://www.paranormalium.pl

Użytkownik +..... edytował ten post 30.10.2007 - 14:16

  • 0



#2

fifi.
  • Postów: 34
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak, tylko że Dzień Zmarłych i Halloween nie odbywają się 1 listopada.
Osobiście uważam, że obchodzenie Halloween w Polsce jest głupotą - nie tylko dlatego, że mamy własną kulturę, ale również przez co najmniej niesmaczny i komercyjny (współcześnie) charakter tego święta.
  • 0

#3

Cote-d'Or.
  • Postów: 614
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Myślę podbnie jak fifi mamy własną tradycję, którą należy się kultywować, a takie Halloween czy Waletynki to wymysły Amerykanów, a jak wiemy nie wszystko co amerykańskie jest dobre.
  • 0

#4

Labamba.
  • Postów: 59
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

mi się wlasnie dziś w nocy (ok 0:30 ) przytrafiło cos dziwnego, oczywiście jako jedyny w domu nie spałem, niewiadomo dlaczego nagle z nosa zaczeła mi lecieć krew i to dość dobrze, cały czas coś było słychac jakies trzaski, jakieś dziwne podmuchy wiatru które nagle ustwały i wkońcu kiedy już połozyłem się do łużka usłyszałem coś jakby drzewo się turlało wkotłowni, neiwiem dlaczego akurat dziś w nocy się to działo ale to chyba dość dziwne.

a co do halloween to jakas głupota wymyślona przez amerykanów, obchodzenie tego w Polsce to idiotyzm taki jak noszenie ubrań z napisaem USA :mad: przeciez my żyjemy w Polsce !!!!
  • 0

#5

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

a co do halloween to jakas głupota wymyślona przez amerykanów

Do kurki nędzy czytajcie uważnie!
Halloween nie pochodzi wcale z USA, zostało tylko przez Amerykanów "ucukierkowane", ludzie złoci... to święto ma swoje korzenie w kulturze irlandzkiej, nie amerykańskiej...
  • 0



#6

Labamba.
  • Postów: 59
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a co do halloween to jakas głupota wymyślona przez amerykanów

Do k***y nędzy czytajcie uważnie!
Halloween nie pochodzi wcale z USA, zostało tylko przez Amerykanów "ucukierkowane", ludzie złoci... to święto ma swoje korzenie w kulturze irlandzkiej, nie amerykańskiej...


no i irlandzcy robotnicy pzrywieźli je do usa, tak czy inaczej chodzi mi o to że to amerykańskie halloween jest beznadziejne i kretyńskie własnie przez to ucukurkowienie jak napsiałeś :)

BTW wiesz że przekleństwo mimo wykropkowania dalej jest przekleństwem ? mam nadzieje że jesteś honorowy i sam sobie dasz warna, jesteś ?

EDIT: no dobra tak to może być :D do kurki nędzy :D
  • 0

#7 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

to święto ma swoje korzenie w kulturze irlandzkiej, nie amerykańskiej...


Ale zostało zaadaptowane przez Amerykanów do tego stopnia, że jest obecnie utożsamiane już tylko z dzieciakami wysmarowanymi plakatówkami, przebranymi za czarownice i diabełki i wrzeszczącymi: cukierki albo psikus! (były wczoraj również i u mnie) ;-)
Poza tym, pradawne zwyczaje są kultywowane w Irlandii i Szkocji nadal, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nadal, wczesnym świtem, kiedy nad wrzosowiskami unosi się mgła, słychać śpiewy wykonywane w dziwnym, starożytnym języku przekazywanym z matki na córkę, którego znaczenie i sens znają tylko one, wybrane.
  • 0

#8

Żbik.
  • Postów: 769
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

cukierki albo psikus! (były wczoraj również i u mnie)  

Heh, pamiętam jak w tamtym roku byłem wtedy u babci(głeboko wierzaca i sluchaczka radia M.) w domu kiedy własnie pojawiły się takie dzieci w przescieradłach i tych bajerach. Moja babcia niewiele myslac chwycila za szczotke i wyzywajac dzieci od antychrystów przegonila że już wiecej sie tam nie pokazali.

A jeśli chodzi o Halloween to według mnie jest to troche naśmiewanie się ze śmierci, naśmiewanie się ze smierci przez amerykanow, którzy rozkrecili mocno tak na dobra sprawe to "święto". Amerykanie jako ludzie boja się bardzo smierci dlatego wszystko obracaja w zart, taka to juz ich natura...
  • 0

#9

aRON.
  • Postów: 108
  • Tematów: 18
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Amerykanie, nawet z rzeczy poważnych robią sobie jaja.

[ Dodano: 2006-11-01, 21:46 ]
Póbowałem przyzwać ducha - bez skutku

Ale nadal w nie wierze

"Ciemno wszedzie, głucho wszedzie, co to będzie, co to będzie." - Dziady
  • 0

#10

Perzu.
  • Postów: 56
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

We wtorek prowadziłem lekcje angielskiego na temat halloween i pani była niezadowolona, że napisałem o tradycji halloween wywodzącej się z Irlandii, a nie o amerykańskim halloween :/ Przecież amerykańskie halloween to praktycznie żadna tradycja tylko komercja :/
  • 0

#11

pandemia.
  • Postów: 440
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja uznaje nasze Święto Zmarłych i dzień Zaduszny.
Hallowen jest mi z gruntu obcy i tak już umnie pozostanie do końca życia.

Ale nie wiem jak to będzie z moim synkiem za powiedzmy 5 - 6 lat... reklama i komercja robi swoje... :-|
  • 0

#12

godot1981.
  • Postów: 61
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a ja w ten dzien sie urodzilem ;)

:drink:
  • 0

#13

Reko.
  • Postów: 155
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W ten dzień otwierają się bramy niebios i piekieł.
  • 0

#14

Halloween.
  • Postów: 516
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Halloween - co o tym sądziecie?Mnie sie wydaje , ze to super swieto (w Polsce zle odbierane), nie ze wzgledu na to, ze dzieciaki zbieraja cuksy tylko na ten klimat , wieczor , stroje , duchy , zjawy itp. , ciekawa historia swieta.Irytuje mnie kiedy ludzie myla ten dzien (31 paź) z dniem 1 lis czyli WŚ.To nie to samo.Mam nadzieje , że kiedys wejdzie ten zwyczaj/obrzed/swieto do Polski.Wiecej info tu :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Halloween
  • 0

#15

Marchewa.
  • Postów: 536
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ja szczerze nie chciałbym żeby po ulicach latały tu dzieciaki i dzwoniły o 22 bo ONE CHCĄ CUKIERKA!! wole swięto WŚ (osobiście wole iść do kościoła niż biegać w przebraniu... dla mnie żadnego klimatu to nie ma...)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych