Skocz do zawartości


Zdjęcie

Świątynie w Abu Simbel


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Abu Simbel (rzadziej – Abu Sunbul, ar. أبو سمبل, z greckiego Syene) – miejscowość w okręgu Muhafazah w Egipcie.
Położona niegdyś nad Nilem, teraz nad Jeziorem Nasera, w Dolnej Nubii, około 300 km na południe od Asuanu. W starożytności miasto rozwijało się prężnie dzięki znajdującym się w okolicy pokładom sjenitu (czerwonego granitu), miedzi i kamieni szlachetnych. W Abu Simbel znajduje się kompleks świątynny złożony z dwóch świątyń zbudowanych przez Ramzesa II.

Świątynie zbudowano w XIII wiek p.n.e., a dokładniej w latach 1279-1213 p.n.e., w czasie panowania faraona Ramzesa II. Miała ona ukazywać potęgę Egiptu przybyszom z Nubii.

Świątynie zostały odkryte w 1813 roku, a w roku 1817 zbadał je jeden z pierwszych archeologów świata – Giovanni Battista Belzoni.

Dołączona grafika
Świątynie Abu Simbel

Dołączona grafika
Świątynia Nefertari nad brzegiem Jeziora Nasera w Abu Simbel

Dołączona grafika
Świątynia Ramzesa II w Abu Simbel


Wielka świątynia

Wielka świątynia w Abu Simbel została poświęcona bogom słońca Amonowi-Re i Re-Horachte oraz bogu ciemności Ptahowi. Tworzyła ona rozległy kompleks, wchodzący nawet 56 m w głąb skały. W rzeczywistości jednak, jej wejścia strzegą cztery olbrzymie posągi Ramzesa II. Kolosy o wysokości 20 m, podpierając ścianę fasady, świadczą o potędze króla. Między nogami posągów, znajdują się kolejne, członków rodziny Ramzesa – jego matki Mut-tuy, żony Nefertari oraz jego synów i córek.

Wykonane wewnątrz pierwszej komnaty dekoracje to reliefy upamiętniające rzekome zwycięstwo Ramzesa II w bitwie pod Kadesz. Znajdują się tam również wizerunki bóstw, którym poświęcono świątynię oraz Ramzesa.

Do ciekawostek związanych z Wielką Świątynią należy zjawisko zachodzące dwa razy w roku, 19 lutego i 21 października wschodzące słońce oświetla wizerunek Amona-Ra i Ramzesa, po chwili także Re-Horachte. Jedynie wizerunek Ptaha nigdy nie jest oświetlony promieniami słońca – jak przystało na bóstwo ciemności. Po przeniesieniu świątyni udało się zachować to zjawisko.

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Zdjęcia wnętrza Wielkiej Świątyni


Mniejsza świątynia

Mniejsza świątynia w Abu Simbel, poświęcona została boginii miłości i piękności Hathor oraz Nefertari. Fasadę tej świątyni zdobi sześć posągów - dwa posągi królowej usytuowane pomiędzy czterema przedstawiającymi Ramzesa. O nadzwyczajnym szacunku, jakim Ramzes darzył Nefretari świadczy fakt, że posągi Nefretari dorównują swą wysokością posągom jego własnym.

Wewnątrz świątyni znajduje się sala hypostylowa ozdobiona hatoryckimi kolumnami.


Przeniesienie Świątyni

Z powodu budowy Wysokiej Tamy Asuańskiej i zarazem, utworzenia Jeziora Nasera, wiele zabytkowych budowli w Nubii zostało zagrożonych zalaniem. Aby uchronić Abu Simbel przed zniszczeniem, w latach 1964-1968, świątynie zostały przeniesione ponad lustro wody, na miejsce położone o około 65 m wyżej, w stosunku do swej uprzeniej lokalizacji. Operacja została sfinansowana przez rząd Egiptu i UNESCO. Kierownikiem prac był z ramienia UNESCO Kazimierz Michałowski. Koszt operacji wyniósł około 36 mln dolarów. W 1979 r. świątynia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

By zachować niezwykłą naturę świątyń, czyli fakt, że zbudowane zostały na zboczach skalnych, zbudowano sztuczne wzgórza, które otaczają świątynie. Zaistniała w związku z tym, konieczność przesklepienia grot, w których pierwotnie znajdowały się świątynie, kopułami z żelbetu. Bez tego zabiegu stropy nad świątyniami nie utrzymałyby ciężaru przeniesionych zabytków.


Dołączona grafika
Świątynia Hathor i Nefretari z boku

Dołączona grafika
Świątynia Hathor i Nefretari

Dołączona grafika
Świątynia Hathor i Nefretari

Dołączona grafika
Front Wielkiej Świątyni


Turystyka

Abu Simbel stanowi w chwili obecnej jeden z najistotniejszych zabytków Egiptu. Nie dociera tam jednak linia kolejowa Kair-Asuan, tak więc można się tam dostać albo samolotem albo samochodem, w konwoju wyruszającym w nocy z Asuanu i docierającym na miejsce rano.


Zrodło: http://pl.wikipedia....wiki/Abu_Simbel
  • 0

#2

Baal.
  • Postów: 399
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Super... Musze tam kiedys pojechac.
  • 0

#3

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

Światynia Ramzesa II:
1 - pomieszczenie kultu słońca
2 - siedzące kolosy Ramzesa II
3 - większy dziedziniec kolumnowy
4 - boczne komnaty
5 - mniejszy dziedziniec kolumnowy
6 - sanktuarium
7 - stela małżeństw hetyckich
8 - południowa kaplica kuta w skale
9 - północna kaplica kuta w skale
10 - obecny zasięg betonowej kopuły

Światynia Nefertari i Hathor:
11 - stojące kolosalne posągi
12 - dziedziniec kolumnowy
13 - westybul
14 - sanktuarium
15 - obecny zasięg betonowej kopuły


Inne zdjęcia świątyń:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Więcej zdjęć:
http://www.egipt.amra.pl/abusimbel.php
http://www.synaj.com/abu.htm
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych