Skocz do zawartości


Odkryto największą planetę orbitującą wokół dwóch słońc


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Kep.jpg

Kepler-1647 b, największa zaobserwowana dotychczas planeta orbitująca wokół dwóch gwiazd. Wizja artystyczna / Lynette Cook / universal-sci.com

 

Jeśli kiedykolwiek będziecie spoglądać w kierunku gwiazdozbioru Łabędzie powinniście skierować swoją uwagę na największą planetę jaką dotychczas odkryto. Nie jest to co prawda możliwe bez specjalnego sprzętu, a takim definitywnie dysponują naukowcy z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda (Goddard Space Flight Center - GSFC), którzy tego odkrycia dokonali.
 
GSFC to ośrodek NASA znajdujący się w Greenbelt w stanie Maryland, USA, a ściślej, projektowo-badawcze laboratorium związanym z badaniami przestrzeni kosmicznej. Centrum sprawuje kontrole nad wieloma istotnymi projektami realizowanymi przez NASA, począwszy od Kosmiczny Teleskop Hubble'a czy programu Explorer, na prosta ROSAT czy Compton Gamma Ray Observatory skończywszy.
 
Kepler-1647b, lub też Tattooine, jak niektórzy ją nazywają, znajduje się w odległości ok. 3.700 lat świetlnych od nas, jej wiek szacuje się na mniej-więcej 4.4 miliarda lat. Jest więc ona w podobnym wieku co Ziemia. Gwiazdy nowo odkrytej planety są stosunkowo podobne do naszej gwiazdy, Słońca, z tą różnicą, że jednak z nich świeci jaśniej od niego, a druga odrobinę ciemniej.
 


Kepler-1647b.jpg

Porównanie rozmiaru kilku planet okołopodwójnych, Kepler -1647b jest wyraźnie większa niż inne planety. Wizja artystyczna / Lynette Cook / universal-sci.com

 

Jak zauważyliście, planety orbitujące wokół dwóch gwiazd nazywa się planetami okołopodwójnymi (lub też planetami typu P). Układy takie mogą powstawać na różne sposoby, albo poprzez dołączenie się drugiej gwiazdy do układu z jedną, lub uformowanie się podwójnego układu, w ramach normalnego procesu powstawania planet z dysku protoplanetarnego otaczającego układ podwójny.
 

Odkrycie tej planety zajęło nam zaskakująco długo, szczególnie, że duże planety łatwiej jest wykrywać niż mniejsze.

- powiedział astronom SDSU, Jerome Orosz, jeden z autorów publikacji odkrycia.
 
Kepler-1647b potrzebuje aż 1107 dni aby okrążyć swoje gwiazdy, a więc nieco ponad 3 lata. To najdłuższy czas orbitalny kiedykolwiek zarejestrowany w przypadku egzoplanet. Za ciekawostkę można uznać fakt, że planeta orbituje wokół swoich gwiazd w taki sposób iż znajduje się w tzw. strefie habitalnej, , czyli w takiej odległości od macierzystej gwiazdy, gdzie są warunki do istnienia ciekłej wody, a tym samym potencjalnie także i życia.
 

Kepler-1647b fot2.jpg

Obraz prezentowany z lotu ptaka, orbita planet okołopodwójnych Kepler, a wśród nich Kepler-1647b oznaczona jest na czerwono, jest znacznie większa niż orbity innych planet. Dla porównania, niebieska orbita oznacza orbitę Ziemską. Wizja artystyczna / B. Quarles / universal-sci.com

 

Podobnie jak Jowisz, Kepler-1647b jest gazowym olbrzymem, a więc planetą raczej niesprzyjającą życiu. Jednak jeśli planeta posiada księżyce, w dogodnych warunkach to one mogły by być miejsce jego występowania.
 
Autorzy zamierzając dojść do kolejnych wniosków prowadząc dalsze badania. Jednak na ich wyniki przyjdzie nam trochę poczekać.
 
 
 
 
Tłumaczenie własne.
 
 
Źródło: Universal-Sci

Kepler.jpg


Użytkownik critter edytował ten post 28.06.2016 - 18:36

  • 1



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych