Skocz do zawartości


Dostrzeżono układ z trzema gwiazdami


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

3-gwiazdy-589cx205.jpg

fot. GeekWeek

 

Układy planetarne w większości przypadków posiadają jedną gwiazdę, choć rzadziej występują też układy binarne, posiadające dwie. Ostatnio jednak astronomom z amerykańskiego Univerisity of Notre Dame udało się przy użyciu teleskopu Kilodegree Extremely Little Telescope (KELT) dostrzec układ posiadający aż trzy gwiazdy.

 

W układzie tym oprócz trzech gwiazd znajduje się planeta KELT-4Ab należąca do kategorii tzw. gorących Jowiszy. Tak w zasadzie to ona razem z jedną z gwiazd tworzy jądro całego układu, dwie pozostałe znajdują się dużo dalej - mają one okres orbitalny wynoszący 4000 lat, ale jednocześnie kręcą się one wokół siebie - pełen taki obrót zajmuje im z kolei 30 lat.

 

Układ ten znajduje się około 685 lat świetlnych od Ziemi, a naukowcy początkowo sądzili, że to prosty układ planetarny z jedną planetą orbitującą wokół gwiazdy, jednak oddalając obraz trafili oni najpierw na drugą z gwiazd, a potem na kolejną.

 

To odkrycie pokazuje nam nie tylko jak dziwne konfiguracje mogą występować we wszechświecie, ale poszerza także naszą wiedzę o formowaniu i ewolucji planet przybliżając nas nieco do naszego głównego celu - znalezienia drugiej Ziemi, gdzieś tam w kosmosie.

Źródło: University of Notre Dame

 

 

 

 

 

Autor:Krzysiek Dzieliński

Źródło: GeekWeek

geekweek_logo.png


  • 3

#2

maxus_pl.
  • Postów: 8
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

"Układy planetarne w większości przypadków posiadają jedną gwiazdę, choć rzadziej występują też układy binarne, posiadające dwie."

 

Nie wiem z jakiego to jest artykułu, ale według mojej wiedzy większość układów we wszechświecie jest podwójnych. Przynajmniej tak wynika z książek Michio Kaku :)


Użytkownik maxus_pl edytował ten post 14.04.2016 - 06:21

  • 1

#3

Kolorowa wiedźma.
  • Postów: 238
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

ciekawe... dwie gwiazdy orbitujące wokół jednej innej...

na moje oko, ta w środku musi być wielka, skoro je przechwyciła... bo raczej nie powstały tam sobie na obrzeżach dysku ekliptyki, (gdzie jest najmniej materiału), tak masywne twory, by mogły zacząć płonąć...

właściwie to nie jest jakieś bardzo dziwne, czasami układy słoneczne mijają się w bardzo niewielkich odległościach, to nie jest tak że wszystkie przemieszczają się idealnie równolegle i nigdy się nie spotykają.

zastanawia mnie masa słońca wewnętrznego, masz może o tym jakieś informacje wonder?  :)


  • 0



#4 Gość_.Uzurpator.

Gość_.Uzurpator..
  • Tematów: 0

Napisano

Heh w każdym dokumencie o kosmosie jaki oglądałem mówią, że nasza gwiazda jest wyjątkiem a większość układów jest podwójnych, potrójnych a nawet poczwórnych.


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych