Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pentagram w parku.

Pentagram Nysa Dziwne miejsca

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#16

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

pentagram to gwiazda wpisana w koło a nie w kwadrat...   :facepalm:

to jest tylko gwiazdka

nie ma koła, nie ma pentagramu...

 

Koło nie jest potrzebne.

 

Za Wikipedią:

 

"Pentagram, gwiazda pitagorejska – figura geometryczna – wielokąt gwiaździsty foremny."

 

220px-Pentagram_green.svg.png

 

"W wielu kulturach pentagram uważany jest za symbol magiczny."

 

Ale jest również po prostu ładną figurą geometryczną idealnie nadającą się na wykorzystanie jako układ ścieżek w takim małym parku, przecinających się i pozostawiających miejsce po środku na jakiś trawnik, drzewko, fontannę. Nie dopatrywałbym się tutaj żadnej okultystycznej konspiracji. Zresztą pentagram bywa nie tylko symbolem okultystycznym, magicznym. Znany jest także pod nazwą gwiazdy Salomona i widnieje na fladze muzułmańskiego Królestwa Marokańskiego.

 

pobrane.png

 

Podobnie swastyka nie jest pierwotnie symbolem nazistowskim i również występuje od wieków w wielu kulturach, naziści ją sobie zaadoptowali, bo im się spodobała.


Użytkownik Legendarny. edytował ten post 14.04.2016 - 23:08

  • 0



#17

Kolorowa wiedźma.
  • Postów: 238
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

ja wiem że to co mówi wikipedia to dla niektórych jest świętość... ale według książek z historii które ja czytałam, czasem nie do końca

 

sama gwiazda, to gwiazda pitagorejska.

 

ale pentagram jako symbol magiczny czy szatański, jest wpisany w okrąg.

 

dodatkowo można podzielić pentagram na biały i czarny

biały jest wtedy kiedy gwiazda "stoi na dwóch nogach" (przypomina człowieka)

tak ustawiony pentagram używany był już przez druidów, wydrapywali go na kociołkach jeszcze przed naszą erą, ramiona symbolizowały wtedy równowagą czterech żywiołów i człowieka (lub duszy/ energii)

 

natomiast w czasach tępienia przez kościół symbolów pogańskich, jakiś duchowny, kręcąc w ręce takim pentagramem, stwierdził że z pewnej perspektywy (dwie nóżki w górze) pentagram wygląda jak głowa kozła,czy koziorożca który miał być symbolem szatana i przemianowano symbol jedności człowieka z naturą na coś złego.- czarny pentagram

czasami jeszcze wpisuje się czaszkę lub głowę kozła w środek tej gwiazdy


Użytkownik Enetra edytował ten post 14.04.2016 - 23:13

  • 0



#18

Lupus28.

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Postów: 641
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Pentagram i gwiazda pitagorejska to jedna nazwa dla tej samej figury geometrycznej.

 

sama gwiazda, to gwiazda pitagorejska.

od pentagramu.

Tzn. co się wzięło od pentagramu?


  • 0



#19

Kolorowa wiedźma.
  • Postów: 238
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

miało być że koło odróżnia ją od pentagramu, źle mi się napisało, nie skasowałam do końca.... już poprawione.

gwiazda to gwiazda, pentagram to gwiazda pitagorejska wpisana w okrąg


Użytkownik Enetra edytował ten post 14.04.2016 - 23:21

  • 0



#20

Lupus28.

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Postów: 641
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wikipedia nie jest jedynym źródłem, to samo podaje choćby słownik języka polskiego: http://sjp.pwn.pl/sz.../pentagram.html, czy pewna strona matematyczna: http://www.math.edu....a-pitagorejska.

Pentagram i gwiazda pitagorejska są synonimami.


  • 0



#21

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

ja wiem że to co mówi wikipedia to dla niektórych jest świętość... ale według książek z historii które ja czytałam, czasem nie do końca

 

sama gwiazda, to gwiazda pitagorejska.

 

ale pentagram jako symbol magiczny czy szatański, jest wpisany w okrąg.

 

dodatkowo można podzielić pentagram na biały i czarny

biały jest wtedy kiedy gwiazda "stoi na dwóch nogach" (przypomina człowieka)

tak ustawiony pentagram używany był już przez druidów, wydrapywali go na kociołkach jeszcze przed naszą erą, ramiona symbolizowały wtedy równowagą czterech żywiołów i człowieka (lub duszy/ energii)

 

natomiast w czasach tępienia przez kościół symbolów pogańskich, jakiś duchowny, kręcąc w ręce takim pentagramem, stwierdził że z pewnej perspektywy (dwie nóżki w górze) pentagram wygląda jak głowa kozła,czy koziorożca który miał być symbolem szatana i przemianowano symbol jedności człowieka z naturą na coś złego.- czarny pentagram

czasami jeszcze wpisuje się czaszkę lub głowę kozła w środek tej gwiazdy

 

Dla mnie to co mówi Wikipedia nie jest świętością, ale czytałem o badaniu które wykazało, że w sprawach niekontrowersyjnych (nie związanych z polityką czy drażliwymi tematami z historii) artykuły na Wikipedii są z reguły rzetelne i wiarygodne. Więc w miarę ufam Wikipedii w takich sprawach i jak potrzebuję szybkiego źródła którym się mogę podeprzeć to najłatwiej mi zajrzeć na Wikipedię

 

Poszukałem trochę poza Wikipedią i jeśli chodzi o pentagram jako symbol magiczny to wygląda na to, że masz rację, wszędzie jest wpisany w koło. Ale pentagram bez koła to też pentagram, bo to jest też nazwa zwyczajnej figury geometrycznej. Nazwa pentagram pochodzi z greckiego "pentagrammon", utworzonego z wyrazów "pente" (pięć) i "gramme" (linia). Dosłownie można więc to przetłumaczyć jako pięć linii albo pięciolinia, pentagram składa się właśnie z pięciu linii. Nie ma tu mowy o żadnym kole.


Użytkownik Legendarny. edytował ten post 14.04.2016 - 23:30

  • 0



#22

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@ Entera

No chyba że ty mówisz o zastosowaniach magicznych. Pentagram wpisany w koło był jednym z typów pieczęci magicznej (pentakl). Ale pentagram jako taki to właśnie gwiazda pięcioramienna rysowana z krzyżującymi się kreskami, koło czy kwadrat nie są potrzebne.

 

Podział na pentagram "biały" i "czarny" nosi wyraźne rysy chrześcijańskiego dualizmu i jest generalnie bardzo późny, bo aż z XIX wieku, kojarzenie odwróconego pentagramu z szatańskim kozłem jest jeszcze późniejsze bo z końca XIX wieku kiedy to taką interpretację przedstawił LaVey. Generalnie duża część tego co dziś kojarzymy z satanizmem to wytwór wyobraźni okultystów z przełomu XIX/XX wieków.


  • 0



#23

Kolorowa wiedźma.
  • Postów: 238
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

tylko że tu cały czas rozkminiali drugie dno tego pentagramu, właśnie tą magiczną stronę.

magiczny pentagram

-pentakl- dzięki zaciekawiony,to było właśnie to słowo które wyleciało mi z głowy :)


  • 0



#24

stary dziad.
  • Postów: 103
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No ja właśnie w sprawie drugiego dna...

Jest w ogóle sens orać park na 5 ścieżek, żeby zrobić pentagram? Jakoś mało z tego parku zostało..


  • 0

#25

Kolorowa wiedźma.
  • Postów: 238
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No ja właśnie w sprawie drugiego dna...

Jest w ogóle sens orać park na 5 ścieżek, żeby zrobić pentagram? Jakoś mało z tego parku zostało..

jest sens. masz tu zrobiony skrót w każdą stronę, który znając ludzką naturę i tak zostałby wydeptany,tylko nie w schludną gwiazdkę, a w wąskie krzywe ścieżki..

 

ludzie nie będą musieli robić sobie dodatkowych skrótów przez trawnik.

poza tym, te ścieżki są widoczne bardziej wyraźnie z góry niż z poziomu gruntu.

z poziomu wzroku, takie długie proste linie, od końca do końca, wydłużają optycznie park w każdą stronę.

gdyby go jeszcze porządnie zagospodarować i odciąć od świata zewnętrznego jakimś szpalerem nie tylko od południowego zachodu, ale naokoło ...


Użytkownik Enetra edytował ten post 15.04.2016 - 08:25

  • 0



#26

Kaacperx.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mnie dziwi to, dlaczego ktoś sobie wybrał taki kształt :) Pewnie  powiecie ,, a dlaczego by nie" Mnie to się wydaje dziwne. Czym oni się kierowali wtedy? Na pewno było to zamierzone, bo przez przypadek się nie zrobi takiego kształtu. Czy wiecie czy są inne takie miejsca w Polsce? Gdzie też w jakimś miejscu jest tak duży pentagram?


  • 0

#27

Joshua.
  • Postów: 36
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wg. mnie pentagram z jednym ramieniem w górę jest neutralny, a z dwoma ramionami w górę jest symbolem satanistycznym. Jeżeli nawet odrzucimy hipotezę że architektowi się spodobała wizja parku z uliczkami w tym kształcie, a powiedzmy był satanistą, to umieszczając jedno ramię na wprost kościoła, to być może chciał przedstawić wielkość satanizmu nad chrześcijaństwem? ;)


  • 0


 


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: Pentagram, Nysa, Dziwne, miejsca

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych