Skocz do zawartości


12 rocznica łazika Opportunity na Marsie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny

NASA_Mars_Rover.jpgOpportunity (Mars Exploration Rover-B, MER-B) - pojazd, który w styczniu 2004 roku wylądował w obszarze  Meridiani Planum Czerwonej Planety - miał z założeniu działać tylko przez 90 marsjańskich dni (o 39 minut i 35.244 sekundy dłuższe od ziemskich). Jednak łazik się nie poddaje i obchodzi właśnie dwunastą rocznicę swojej obecności na Marsie. I działa nadal.

 

To ogromne osiągnięcie biorąc pod uwagę fakt, że oryginalna misja MER-B planowana była na trzy miesiące, podczas których miał on poszukiwać śladów wody na Marsie. Jednak działa do dziś pomimo koszmarnych warunków panujących na Czerwonej planecie, na której temperatura wahać się może od -140 do 35 stopni Celsjusza.

 

Oczywiście łazik, jako kosmiczny emeryt, nie działa już w pełni - niektóre z jego ramion się blokują, nie działają niektóre urządzenia naukowe, a do tego od zeszłego roku ma problemy z pamięcią (flash). Jednak nadal dzielnie przemierza on marsjańskie wydmy poszerzając naszą wiedzę o tej planecie.

 

Łazik napotyka na poważne problemy - zdarzało mu się zakopać na parę tygodni w piachu, ale inżynierom z Jet Propulsion Laboratory, gdzie znajduje się naziemna kontrola misji, udawało się go za każdym razem wyswobodzić.

I nie wygląda na to aby w najbliższym czasie łazik zamierzał się poddać, a my trzymamy kciuki za to aby nie poddawał się jak najdłużej.

 

3906-south-web.jpg

Widok z Cape Tribulation wykonany kamerą panoramiczną łazika Opportunity

 

Celem Opportunity było poszukiwanie, badanie i charakteryzowanie skał Marsa. Istotna była różnorodność zebranych próbek, co udało się osiągnąć. Na podstawie zebranych informacji można stawiać tezy odnośnie prawdopodobnego niegdyś istnienia i cyrkulacji wody w stanie ciekłym na tej obecnie suchej planecie. Pojazd pozwolił także na zebranie danych dotyczących atmosfery Marsa, zaobserwował w niej chmury typu cirrus, oraz wykonał obserwacje astronomiczne niemożliwe do przeprowadzenia z Ziemi, jak obserwacje tranzytu księżyców Marsa na tle tarczy słonecznej.

 

Przypomnijmy nieco szczegółów na temat misji i samego łazika na Czerwonej Planecie.

 

Na początku 2005 roku Opportunity opuścił krater Endurance, odnajdując własną osłonę termiczną używaną przy wejściu w atmosferę, a w niewielkiej odległości od niej także pierwszy meteoryt odkryty na innej planecie. Następnie wyruszył na południe, w kierunku widocznych z orbity większych kraterów Erebus i Victoria. Pojazd kontynuował badania aż do 25 kwietnia 2005, kiedy to ugrzązł w piaszczystej wydmie. Tkwił tam niemal bez ruchu przez ponad miesiąc. Nie wykonano żadnego poważniejszego manewru w obawie o uszkodzenie mechanizmu napędowego. Po przeprowadzeniu symulacji oraz niewielkiego testu, pojazd uruchomiono ponownie 4 czerwca. Jak miało się okazać, nie był to ostatni tego typu problem.

 

Victoria_Crater%2C_Cape_Verde-Mars.jpg

Panorama krateru Victoria, mozaika złożona ze zdjęć wykonanych w 2006 roku

 

Od września 2006 do sierpnia 2008 roku łazik prowadził badania krateru Victoria o średnicy 750 m, największego i najgłębszego z dotychczas napotkanych. W czerwcu 2007 roku na Marsie zaczął się sezon intensywnych burz piaskowych, sprawiając że oba łaziki misji MER uzyskiwały bardzo mało energii z paneli słonecznych. W sierpniu burze piaskowe osłabły i łazik Opportunity był w stanie przesłać nowe zdjęcia, a także podjąć dalszą wędrówkę. W listopadzie pojazd wjechał na wewnętrzne zbocze krateru.

 

MarsEndurance.jpg

Panorama krateru Endurance z widocznym polem wydm na dnie

 

Od sierpnia 2008 do sierpnia 2011 roku łazik podróżował przez równinę pomiędzy kraterami Victoria i Endeavour, napotykając mniejsze kratery, a także kilka meteorytów[8]. W maju 2010 roku ustalono, że Opportunity musi pokonać dłuższą, 19-kilometrową drogę, aby ominąć potencjalnie niebezpieczne wydmy. 15 grudnia 2010 roku łazik dotarł do krateru Santa Maria o 90-metrowej średnicy, w marcu 2011 roku zakończył badania skał na jego krawędzi i podjął dalszą wędrówkę.

 

9 sierpnia 2011 roku, po przejechaniu 21 km od krateru Victoria, łazik Opportunity dotarł na krawędź krateru Endeavou, w sierpniu 2014 pojazd operował na zachodniej krawędzi krateru. Ten obszar dostarczył dowodów, że dawniej była tu woda o mniejszej kwasowości niż wewnątrz krateru Orzeł, gdzie łazik wylądował. W dniu 27 lipca 2014 Opportunity przejechał 48 metrów, ale łączny przebieg wynosi już 40,25 km, ustanawiając nowy rekord przebyty poza Ziemią. Kiedy na początku roku 2014 łazik zbliżał się do tego rekordu, zespół opiekujący się pojazdem nazwał jeden z kraterów znajdujących się na zachodnim zboczu krateru Endeavour na cześć poprzedniego rekordzisty kraterem Łunochod 2 (średnicy 6 metrów). 

 

24 marca 2015 roku łazik pokonał dystans biegu maratońskiego, docierając do kolejnego interesującego miejsca, nazwanego Doliną Maratonu. Obserwacje tego miejsca z orbity wskazują na obecność minerałów ilastych, które są otoczone przez strome zbocza z widocznymi różnymi warstwami.

 

Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć przesłanych przez łazik:

 

794px-Opportunity_Rover%27s_Full_Maratho

Trasa przebyta przez łazik Opportunity do sola 3968 (24 marca 2015), o długości przekraczającej dystans biegu maratońskiego

 

512px-Opportunity_rover_traverse_map_sol

Trasa przebyta przez łazik Opportunity na powierzchni Marsa do 1487 dnia misji, do krateru Victoria

 

800px-Opportunity_heat_shield_Sol335B_P2

Odrzucona osłona termiczna lądownika, tuż za nią widoczny meteoryt Heat Shield Rock

2090c4c7c7e37c3cb7fc322dcd4bf51f.jpg

Skały bogate w siarczany na równinie Meridiani Planum

 

ee15ac675397aacbc0cf2474fb991eeb.jpg

Zachód słońca nad kraterem Gusev

 

79399cca0a77225130d489da6165496d.jpg

Marsjańskie sferule

 

20140103-200225.jpg

Kosmiczne Selfie

 

 

 

 

Źródło:

 

http://www.geekweek....unity-na-marsie

http://wiadomosci.on...j-planety/nr87e

http://www.space.com...red-planet.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/MER-B


  • 6



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych