Skocz do zawartości


17 najgorszych chorób psychicznych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny

g-434072fa61f346da6b323d5a9500738a.jpeg

Sprawdźcie nasze zestawienie najgorszych chorób psychicznych, które mogą dopaść każdego z nas! Zobaczcie jakie schorzenia mogą spowodować, że wylądujecie w psychiatryku! 

 

Zespół Münchhausena

 

g-c611ab0aae876fdb04c2d5c5be4bae6b.jpg

 

Osoby cierpiące na to zaburzenie symulują objawy chorobowe lub celowo uszkadzają ciało, bądź doprowadzają organizm do choroby, aby zostać przyjętymi do szpitala. Nierzadko poddawani są tam inwazyjnej diagnostyce, która w końcu wyklucza istnienie choroby. Wówczas osoby te przenoszą się do innego szpitala, podając te same objawy choroby (bądź też na nowo je wywołują). Co więcej osoby te domagają się często także zabiegów chirurgicznych i niekiedy są im poddawane, co prowadzi do osłabienia organizmu bez istotnej przyczyny. Często przyczyną tego typu zachowania jest pragnienie bycia otoczonym opieką, a także nieumiejętność nawiązywania prawidłowych relacji międzyludzkich.

 

  • Zastępczy zespół Münchhausena

 

g-c29f964b4847363e96a3bf868feb2f06.jpeg

 

Zaburzenie o wyjątkowo dramatycznym przebiegu. Rodzice, przeważnie matki, wywołują u swoich dzieci dolegliwości chorobowe, na przykład podtruwając je. Z tego powodu dziecko często trafia do szpitala, gdzie rodzic odgrywa rolę oddanego opiekuna. W krańcowych przypadkach może dojść nawet do śmierci dziecka.

 

Podwójna tragedia tego zaburzenia polega na tym, iż matki są zwykle piętnowane z powodu swojego zachowania. Nic zresztą dziwnego, większość z nas zareagowałaby skrajnym oburzeniem na wieść o tym, że ktoś krzywdzi małe dziecko. Zachowanie to ma jednak głębokie podłoże psychiczne. Nie wynika ze zdeprawowania rodzica, ale z dużych, nierozwiązanych konfliktów i potrzeb wewnętrznych.

 

  • Syndrom obcej ręki

 

g-57924735aea67e0beb62b18d1f60a6f8.jpg

 

Jest to zaburzenie neurologiczne, które spowodowane jest najczęściej urazem głowy, bądź też wylewem, guzem mózgu, a także występuje często jako następstwo komisurotomii (chirurgicznym rozdzieleniu półkul mózgowych). Syndrom ten polega na tym, iż jedna z rąk zaczyna żyć jakby własnym życiem. Niekiedy osoby dotknięte tym schorzeniem nie są w stanie kontrolować „zachowania” tej ręki. Może ona np. odpinać guziki (podczas, gdy druga je zapina), a nawet znane są przypadki, w których „obca” ręka próbowała udusić swojego właściciela. Co ciekawe, pacjenci często też nie rozpoznają tej ręki jako własnej i traktują ją jako przedmiot, niepotrzebną rzecz ciągnącą się za nimi.

 

  • Psychalgia

 

g-d47df3ad657f0de53639d453a1206a70.jpeg

 

Cierpiący na to zaburzenie odczuwa bóle o takiej sile i takim natężeniu, który mógłby spowodować zagrożenie dla życia - gdyby tylko chory faktycznie posiadał jakąkolwiek patologię medyczną. Dolegliwości pojawiają się przeważnie w następstwie konfliktu emocjonalnego bądź problemów w życiu osobistym.

 

Osoba taka uzyskuje zainteresowanie rodziny i zespołu medycznego w związku ze swoimi bólami. Trzeba jednak rozróżnić psychalgię od symulacji, chory bowiem faktycznie odczuwa silne fizyczne cierpienie.
 

  • Wampiryzm

 

g-d498daa08bc02ad70c0472ede1480799.jpg

 

W połowie lat 80. XX wieku policjanci z Wirginii zatrzymali 20-letniego Jeffery'ego Wainwrighta pod zarzutem morderstwa. Ofiara 43-letni Charles Brownell, zajmował się wypalaniem cegieł i, jak sam twierdził, był wampirem.

Brwnell nie krył się ze swoim "wampiryzmem" od osiągnięcia dorosłości, ale mało kto traktował jego deklaracje poważnie. Niemniej, kiedy przez 2 tygodnie nie dawał znaku życia, sąsiedzi nieco się zaniepokoili, zwłaszcza że na zewnątrz mieszkania były ślady krwi. W środku policjanci odkryli znacznie więcej krwi, a także ludzkie organy i tkanki. Policja najpierw podejrzewała, że to Brownell zamordował kogoś i zbiegł. Badania laboratoryjne wykazały jednak, że prawda jest inna - to były szczątki samego Brownella. Interesujące, że badanie wątroby ofiary wykazało, że chorował na porfirię, rzadką chorobę genetyczną, na która choruje zaledwie 1 na 30 tysięcy osób.
Doktor David Dolphin, jeden z liczących się na świecie autorytetów w dziedzinie porfirii i innych chorób wątroby, uważa, że to właśnie za sprawą tej rzadkiej choroby ludzie bywali oskarżani o to, że są wampirami lub wilkołakami.

Ogólnie porfirie to grupa schorzeń uwarunkowanych genetycznie. Wątroba chorych na porfirię nie syntetyzuje w pełni wartościowego hemu (związek ten nadaje krwi czerwoną barwę) Prawidłowo synteza hemu składa się z 8 enzymatycznych etapów, zakłócenia na którymkolwiek z nich mogą doprowadzić do porfirii.

Dolphin uważa, że dla chorych na porfirę przebywanie na słońcu może mieć fatalne skutki. Często doprowadza to do uszkodzeń skóry a nawet odpadnięcia nosa albo palców. Za sprawą zapadniętych policzków i obkurczonych dziąseł zęby chorujących na porfirię mogą sprawiać wrażenie niemal wilczych kłów. Dodatkowo porfirii często towarzyszy bardzo bujne owłosienie. Wyobraźcie więc sobie osobę, która z domu wychodzi tylko nocą, mocno owłosioną, z wielkimi zębami i zniekształconą sylwetką. Czy nie przypomina wam wilkołaka?

 

Zdaniem Dolphina również żywiące się ludzką krwią wampiry to ofiary porfirii, chorzy, którzy "próbowali osłabić objawy tej strasznej choroby". Rzeczywiście jeżeli chory wypije dużo krwi, w pewnym stopniu może to uzupełnić niedobór hemu w organizmie i osłabić nieprzyjemne objawy. Obecnie chorzy leczeni są zastrzykami z hemu, ale w średniowieczu jedynie taka kuracja mogła przynieść pozytywny skutek. Desperacja podejmowanych prób nie powinna nikogo dziwić, gdyż deficyt hemu może prowadzić nawet do śmierci.
Genetyczna natura porfirii jest zgodna z ludowym przesądem, że ofiara ukąszenia wampira sama staje się wampirem. Jeżeli osoba chora ukąsi swojego "żywiciela", a ten mimo, że wcześniej nie wykazywał objawów porfirii może się nią niejako zarazić. Następuje to w momencie, gdy miał genetyczne predyspozycje do jej wystąpienia. Szok, jaki może nastąpić w organizmie pod wpływem stresu spowodowanego przez gwałtowną utratę krwi, może być bodźcem uaktywniającym chorobę.

Profiria to choroba genetyczna dlatego całkiem prawdopodobne że w średniowiecznej Europie mogły występować jej lokalne ogniska. W tej epoce ludzie podróżowali mało, a małżeństwa zawierano miedzy osobnikami spokrewnionymi. To wyjaśniałoby dlaczego mityczną ojczyzną wampirów mogła być odizolowana od świata Transylwania.

Chorzy na porfirię cierpią często na zburzenia psychiczne. Inna sprawa to tzw. wampiryzm kliniczny, którego podstawy leżą w psychice, a zaburzenie to choć nie bezpośrednio, może się wiązać również ze schizofrenią, depresją i obniżoną samooceną. Zaburzenie to jest jednak częściej związane ze "złożonym układem diadowym matka-dziecko, w którym "więzy krwi" przyjęły charakter wynaturzony i chorobliwy.

 

  • Stan opętania

 

g-bfc1f98494c1669baf0cc1eac6f969ee.jpg

 

W krajach Zachodu falę zainteresowania opętaniem przez demona wywołał film "Egzorcysta" z 1973 roku. Pojawiły się nawet opinie, że film ten odpowiada za swego rodzaju histerię, a nawet wywołał "nerwicę naśladowczą". W jednym z artykułów wymieniono 4 konkretne przypadki "filmowej neurozy", która rozwinęła się u pacjentów po obejrzeniu "Egzorcysty".

Co sprawia, że mózg ulega złudzeni, że jest się "opętanym" przez diabła? Dotychczas nie poznano odpowiedzi na to pytanie, choć istnieje już parę wskazówek i podjęto kilka prób jej sformułowania.

W 1923 roku Freud napisał, że opętanie jest formą nerwicy kreującej demony, które w rzeczywistości są projekcją represjonowanych pragnień na zewnętrzny świat.

Najsłynniejszym przypadkiem pętania analizowanym przez Freuda był Christoph Haizmann, odnoszący sukcesy malarz, którego karierę przerwało "opętanie przez diabła". Freud uznał, że urojenie Haizmanna było imaginacyjnym obrazem jego niedawno zmarłego ojca, bardzo zresztą przerażającej figury. Według Freuda źródłem urojenia malarza był nierozwiązany konflikt Edypa - Haizmann, jak pisał twórca psychoanalizy, chciał kontynuować swój związek z matką i żywił tłumną urazę do ojca, który stał mu na drodze.

 

Natomiast doktor Sally Hill i dr Jean Goodwin uważają, że Freudowska diagnoza przypadku Haizmanna jest błędna. Hill i Goodwin zgadzają się, że "szatan", który opętał Haizmanna, rzeczywiście stanowił wyimaginowany obraz jego ojca (który jak wiele wskazuje, brutalnie wykorzystywał w dzieciństwie swojego syna), ale dodają, że Haizmann doświadczył w dzieciństwie wielu innych głębokich traum. Mieszkając w Bawarii w XVII wieku, Haizmann (1618-1648) mógł oglądać na własne oczy dramat wojny trzydziestoletniej: śmierć, zniszczenia, morderstwa, publiczne egzekucje, gwałty, grabieże, tortury, głód, a nawet kanibalizm. To wszystko bez wątpienia mogło przyczynić się do dziecięcej traumy Haizmanna. Były to przeżycia tak silne, że zostały zepchnięte do najgłębszych zakamarków jego umysłu. Po latach wydostały się jednak na powierzchnię i przybrały postać diabła, który chciał go zniszczyć, tak jak niegdyś niemal zniszczył go jego ojciec.

Opętanie Haizmanna było więc odbiciem pełnego przemocy i traumatycznego dzieciństwa. W tym ujęciu opętanie demoniczne byłby więc kolejną manifestacją starań umysłu dziecka próbującego poradzić siebie z pełnym brutalności światem.

Czy również współczesne przypadki opętania demonicznego można w ten sposób wyjaśnić? Bardzo możliwe, że tak. W innym badaniu przeprowadzonym przez specjalistów z Vanderbilt University, szczegółowo przeanalizowano przypadki 5 dzieci, u których wystąpiło urojenie opętania. Jeden wątek przewijał się we wszystkich pięciu - ciężka trauma we wczesnym dzieciństwie i przemoc w rodzinie.

 

  • Zespół Cotarda - wiara w to, że nie istniejesz

 

g-410b905b100caef0a5dcac3f0df5d460.jpg

 

Zdarza się czasem, że mózg zaczyna przeczyć własnemu istnieniu - można to uznać za krańcowy objaw wyrzeczenia się siebie. Pacjenci cierpiący na to bardzo rzadkie zaburzenie, zwane zespołem Cotarda, wierzą w to, że oni sami nie istnieją lub nie istnieją poszczególne części ich ciała, albo że są martwi. To krańcowa postać urojeń negacyjnych. Pacjenci mogą byś nie tylko przekonani, że oni sami nie istnieją, mogą również wierzyć, że nie istnieje nikt inny- że nie istnieje cały świat, czyli w sumie nic nie istnieje. Niektórzy chorzy z zespołem Cotarda wierzą, że nie mają jakiegoś ważnego organu - serca lub mózgu, ma urojenia dotyczące wielkości własnego ciała (według nich ich ciało może być tak wielkie, że obejmuje nawet cały wszechświat). Często temu zespołowi towarzyszą skłonności samobójcze, a w wielu przypadkach, gdy pacjent przekonany jest o swoim nieistnieniu, poczucie własnej nieśmiertelności.

Przyczyny wstąpienia zespołu Cotarda mogą być wielorakie. Wśród potencjalnych sprawców wymienia się strukturalne wady mózgu oraz choroby związanie z zaburzeniami metabolizmu lub będące konsekwencją zatrucia., Inni specjaliści odwołują się raczej do rozlanych uszkodzeń mózgu, atrofii jąder podstawnych lub zmian w płatach ciemieniowych (w części głównej i środkowej). Możliwe są też inne przyczyny.

A teraz studium przypadku jednego z chorych na zespół Cotarda:
Neil to 26 latek, którego dzieciństwo było zupełnie normalne. Kiedy miał 20 lat oboje rodzice zginęli w katastrofie lotniczej. Neil był bardzo religijny i ta tragedia przybiła go podwójnie, zaczął się obwiniać o śmierć matki i ojca. Wycofał się ze wszystkich związków i stał się samotnikiem. Porzucił studia, trochę eksperymentował z twardymi narkotykami, ale w zasadzie na niczym mu nie zależało. Wkrótce po tragicznym wypadku Neil zaczął się interesować spirytyzmem, zwłaszcza reinkarnacją. Radzicie byli bardzo zamożni, więc dzięki spadkowi młody człowiek nie miał żadnych problemów materialnych i nic nie zakłócało mu pustelniczego życia.

Po pewnym czasie lekarzowi domowemu, który od dawna leczył rodzinę Neila, udało się go przekonać, by skorzystał z pomocy psychiatrycznej. Neil wyznał psychiatrze, że czuje się tak, jakby "wcale nie miał ciała; negował całą swoją fizyczność" wzrost, wagę, głowę, tors, kończyny. Mówił, że nic nie je i nie pije, nie wydala i nie wydziela, odmówił odpowiedzi na pytanie, dlaczego w tej sytuacji ubiera się, skoro bardzo rzadko opuszcza własny dom. Podczas jednego z etapów terapii poproszono Neila o wypicie szklanki wody, co też uczynił. Kiedy psychiatra spytał go potem, co się stało z wodą, odpowiedział, że wyparowała. Gdy naciskano go, by wytłumaczył to i podobne zjawiska, albo milczał, albo mówił " nie wiem". Takie niespójności nie wprawiały go w zakłopotanie.

 

  • Choroba szalonej ćmy

 

g-fa7d207eafa9d75bf478e1f546ccbed2.jpg

 

Choroba szalonej ćmy występuje wśród Indian Nawaho, zamieszkujących środkowowschodni obszar Stanów Zjednoczonych. Dla Nawaho choroba ta jest niczym AIDS dla Europejczyków - groźna i przerażająca. U dotkniętych tą przypadłością występują ataki przypominające napady padaczki oraz inne objawy powodujące w konsekwencji utratę kontroli nad sobą oraz napady histerii i zachowania samo destrukcyjne. Bardzo często towarzyszy temu przekonanie chorego, że jakaś część jego ciała - głowa, tors, narządy seksualne - gwałtownie się kurczy, ale takich zmian nie wykazują żadne badania lekarskie, są to objawy czysto psychosomatyczne. Sama nazwa wywodzi się stąd, że podczas ataków zachowanie chorego przypomina szaleńczo miotająca się ćmę.
Nawaho wierzą, że przyczyną tej choroby jest pogwałcenie tabu kazirodztwa.

 

  • Koro

 

g-494278e99d812557871db7a3c0b60ed2.jpg

 

Inną chorobą, która również wiąże się z kurczeniem się części ciała jest koro. To mało znane schorzenie występuje w południowej i południowo-wschodniej Azji. Jej objawem są intensywne i częste ataki panicznego lęku wynikającego z przekonania chorego (chorej), że jego (jej) organy płciowe ulegają zanikowi, grożą odpadnięciem albo są wchłanianie do środka. Co gorsza chorzy wierzą, że gdy to ostatecznie nastąpi, grozi im śmierć. Zaburzenie to znacznie częściej występuje u mężczyzn. Medycyna ani nauki behawioralne nadal nie potrafią wyjaśnić, dlaczego koro przybrało taką właśnie postać i dlaczego występuje tylko na tym obszarze Azji.

Antropologowie znają przypadki epidemii koro atakujących nawet całe wsie. Mężczyźni cierpiący na koro, zgodnie z dostępnymi opisami to zwykle "osobnicy niedojrzali i niesamodzielni, z brakiem pewności co do własnej potencji seksualnej i z problemami na tle ekspresji genitalnej.

Atak koro trwa od kilku godzin do kilku dni (czasami dłużej). Współcześnie leczy się ją za pomocą farmako- i psychoterapii.

 

  • Opętani przez Windigo

 

g-a813551989f3b5ced856792e86c8332f.jpg

 

Wśród plemion indiańskich z północno-wschodniej Kanady panuje wierzenie w strasznego i przerażającego potwora. Monstrum to, znane pod imieniem Windigo, to 5-metrowy olbrzym, którego ulubionym przysmakiem jest ludzkie mięso. Ma straszny pysk z wielką paszczą i ostrymi jak brzytwa zębami, nieustannie posykuje i wydaje inne głośne i przenikliwe dźwięki, a z ciągle wybałuszonych oczu kapie mu krew. Ma metrowej długości stopy z wielkimi zakrzywionymi pazurami, żyje w głębi lasu i nigdy nie marznie. Kiedy już dopadnie swoją ofiarę, nie daje jej żadnych szans - Indianie wierzą, że jeśli myśliwy nie wrócił z polowania, to dlatego, że stał się łupem Windigo.

Występująca wśród tych ludów psychoza to wiara w możliwość opętania przez Windigo. Opętanie to może spotkać każdego, kto nie potrafi zapewnić swojej rodzinie żywności; w tej społeczności to najgorsza osobista klęska i złamanie wszelkich norm społecznych. Ludzie, którzy wierzą, że są opętani przez Windigo, odczuwają, tak jak sam potwór, nieprzeparty pociąg do człowieczego mięsa, a ofiarami ich kanibalizmu stają się zwykle członkowie rodziny - o ile ich ktoś nie powstrzyma potrafią zabić i zjeść najbliższych.

 

  • Choroba "śpiącej krwi"

 

g-7af70b10d1378cdd8b48ebfab6ada676.jpg

 

Wśród Portugalczyków zamieszkujących Wyspy Zielonego Przylądka występuje choroba zwana jako sangue dormido, co dosłownie oznacza "śpiącą krew". Panuje tu przekonanie, że jeśli ktoś złamie jakieś bardzo ważne normy społeczne, jego krew może "zasnąć". Objawami choroby mogą być: ból, odrętwienie, paraliż, konwulsje, udary, atak serca, a nawet poronienie. Czasem chorzy sądzą, że ich mózg wysycha.

 

Owy krótki przegląd chorób pokazuje, że w psychiatrii zawsze istotny jest komponent społeczny i kulturowy, choroba psychiczna zawsze bowiem może stanowić formę ucieczki przed społeczną presją. Na przykład anoreksja dla kobiet w świecie zachodnim jest bez wątpienia swoistą odpowiedzą na nacisk wywierany przez kreowany przez modę ideał kobiecej urody i na niemożność osiągnięcia tego ideału.

Kolejna lekcja, jaka z niego wynika, to fakt, iż niektórzy wolą śmierć niż porażkę.

 

  • Taijin kyofusho

 

g-0b59578aa01ed8d84ca5d0c3b2ef7409.jpg

 

Jest zaburzeniem występującym wyłącznie w Japonii. Chory uważa, że wygląda, porusza się lub pachnie odrażająco dla innych. Czasem towarzyszy temu przekonanie, że może rozpaść się w pył, jeśli ktoś na niego spojrzy.

 

  • Zespół Krosakowa

 

zespol-korsakowa.jpeg

 

Zespół Korsakowa (organiczny zespół Korsakowa, psychoza Korsakowa lub zespół amnestyczny Korsakowa) – neuropsychiatryczne zaburzenie na podłożu organicznym o różnej etiologii. Jego nazwa pochodzi od rosyjskiego psychiatry Siergieja Korsakowa. Może się to przytrafić alkoholikom. W zaawansowanym stadium cierpiący nie przyswaja już nowych informacji, a jego pamięć ogranicza się do poprzednich 30 sekund. Luki w pamięci zastępuje konfabulacjami - na bieżąco wymyśla kłamstwa, które mają udowodnić, że orientuje się w rzeczywistości.

 

  • Schizofrenia

 

725409_schizofrenia.jpg

 

Osoby ze schizofrenią cierpią z powodu objawów psychotycznych. Są to omamy - halucynacje, złudzenia, urojenia, zaburzenia myślenia i lęk. Pacjenci ze schizofrenią często wycofują się z życia społecznego, np. mają kłopoty w kontaktach a otoczeniem, źle funkcjonują w warunkach stresu. Ważnym elementem choroby jest to, że pacjenci nie zdają sobie z niej sprawy i tracą kontakt z rzeczywistością.

 

  • Osobowość mnoga - dysocjacyjne zaburzenia tożsamości

def338ca9e5c2845952a1dcbe98c1843.jpg

 

Pacjent ma w jednym ciele wiele osobowości ludzkich które siebie nawzajem nie znają (najczęściej) lecz są w jednym ciele Co ciekawe, często te dwie osoby różnią się nie tylko charakterem, ale również płcią, wiekiem, ilorazem inteligencji, ostrością wzroku, ciśnieniem krwi, preferencjami seksualnymi czy alergiami.

 

  • Syndrom Sztokholmski

Black.jpg

 

Dodaję to jako ciekawostkę. To nie jest choroba psychiczna jako taka. Jest to dość zaskakująca reakcja i stan umysłu powstały na skutek bycia uwięzionym przez inną osobę. Zakładnicy i osoby uwięzione nierzadko doznają uczucia sympatii i współczucia w stosunku do swoich prześladowców. Często stają w ich obronie podczas rozprawy sądowej, jak również pomagają im uciec przed policją lub nawet odmawiają składania zeznań w sprawie. Tak stało się właśnie w 1973 r. w Sztokholmie, gdzie podczas napadu na bank zostało uwięzionych kilka osób. Osoby te już po uwolnieniu próbowały bronić swoich prześladowców. 

 

Odwrotnością Syndromu Sztokholmskiego jest Syndrom Limski.

 

 

 

Źródło: ***, Wikipedia

logo.png


  • 13

#2

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak stało się właśnie w 1973 r. w Sztokholmie, gdzie podczas napadu na bank zostało uwięzionych kilka osób. Osoby te już po uwolnieniu próbowały bronić swoich prześladowców.

E tam, przecież to w końcu Szwecja, u nich takie rzeczy są normalne.

Ciekawy artykuł, dałem plusika.


  • 0



#3

spooner.
  • Postów: 318
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zastępczy zespół Münchhausena

 

Kiedyś oglądałem filmik jak kobieta zaczęła dusić swoje niemowle.
Nie pamiętam już w jakim dokładnie miejscu to się wydarzyło ale była zamontowana kamera, która to wszystko zarejestrowała.
Kiedy ktoś wszedł do pomieszczenia, kobieta zaczęła płakać i gestykulować, jak to jej źle.
Czytałem też o przypadkach, gdzie rodzice posuwali się do zabójstwa własnego dziecka tylko po to, by mieć współczucie wśród znajomych i przyjaciół. Strasznie głupia i niepojęta choroba.

 

Zespół Cotarda - wiara w to, że nie istniejesz

 

To mnie zawsze intrygowało. Chciałbym tylko przez moment doświadczyć tego stanu i zrozumieć jak to możliwe, że jestem, poruszam się, rozmawiam chociaż wg. mnie nic nie istnieje, ani ja ani cały ten świat.

 

Osobowość mnoga - dysocjacyjne zaburzenia tożsamości

 

Kilka ciekawych filmów na filmweb.pl można znaleźć.


  • 0



#4

D!vine.

    超自然現象調查

  • Postów: 58
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Stan opętania to choroba?? :...:


  • 0

#5

Lupus28.

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Postów: 641
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@up, a dlaczego nie? Według mnie choroba psychiczna jest bardziej sensownym wyjaśnieniem tych "opętań", niż jakiś demon przejmujący kontrolę nad czyimś ciałem.


  • 0



#6 Gość_.Uzurpator.

Gość_.Uzurpator..
  • Tematów: 0

Napisano

To mnie zawsze intrygowało. Chciałbym tylko przez moment doświadczyć tego stanu i zrozumieć jak to możliwe, że jestem, poruszam się, rozmawiam chociaż wg. mnie nic nie istnieje, ani ja ani cały ten świat.

 

 

Weź sobie ecstasy (MDMA) to będziesz miał taki stan. O ile sobie taki podłożysz przed zażyciem. Że nic nie istnieje i tyle. Oszukali Cię i to pic na wódę wszystko.

Oczywiście to taki żart. To czysto naukowa wypowiedź nie zachęta.

 

Co do opętań. Wystarczy zmusić się i nie spać 5 dni. Oczywiście to jest ryzykowny stan, ale tam już na tym etapie można zobaczyć szatana, jezusa, boga i allaha.


  • 0

#7

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wystarczy zmusić się i nie spać 5 dni.

To takie proste przecież. Zawsze jak ktoś mi mówi, że nie śpi od iluś tam dni to powoduje to u mnie uśmiech politowania. Kiedyś nie spałem ponad 40h, do 50h bodajże nie dociągnąłem, bo zasnąłem nawet nie wiem kiedy. Dlatego jak ktoś pracuje, normalnie funkcjonuje, wykonuje jakieś podstawowe obowiązki i jak gdyby nigdy nic mówi, że nie spał już 3 dni, to wiadomo że oszust.


  • 0



#8

Ogon.
  • Postów: 14
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mozna by dodac katatonie. Chory nie reaguje na bodzce zewnetrzne,nie moze nic wypowiedziec, i zastyga w nietypowych pozycjach, czesto przez dlugie okresy czasu. Troche podobna jest dystonia,ktora moze wygladac tak:


  • 0

#9

Twoja stara.
  • Postów: 53
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

Wystarczy zmusić się i nie spać 5 dni.

To takie proste przecież. Zawsze jak ktoś mi mówi, że nie śpi od iluś tam dni to powoduje to u mnie uśmiech politowania. Kiedyś nie spałem ponad 40h, do 50h bodajże nie dociągnąłem, bo zasnąłem nawet nie wiem kiedy. Dlatego jak ktoś pracuje, normalnie funkcjonuje, wykonuje jakieś podstawowe obowiązki i jak gdyby nigdy nic mówi, że nie spał już 3 dni, to wiadomo że oszust.

 

 

Dokładnie. Zresztą jak ktoś nie spał 3 dni to widać to po jego zachowaniu i wyglądzie.


  • 0

#10 Gość_.Uzurpator.

Gość_.Uzurpator..
  • Tematów: 0

Napisano

Dlatego jak ktoś pracuje, normalnie funkcjonuje, wykonuje jakieś podstawowe obowiązki i jak gdyby nigdy nic mówi, że nie spał już 3 dni, to wiadomo że oszust.

 

 

Ja mówię o tym jak to działa. A nie o życiu prywatnym kogoś co hipotetycznie może spróbować to zrobić. Nie każdy pracuje na etat. Niektórzy nudzą się w domu i może mają czas i chęci.

 

Już w granicach 48 godzin bez snu będą halucynacje pierwsze. Przy 72h w zależności od kogo, ale już mogą być dość mocne. Wszystko powyżej 3 dni prowadzi do praktycznie snu na jawie.

 

I chyba zostałem źle zrozumiany bo...

 

 

Dokładnie. Zresztą jak ktoś nie spał 3 dni to widać to po jego zachowaniu i wyglądzie.

 

Gdzie ja napisałem, że osoby opętane to osoby bez snu? Co z tego, że widać. Ja mówię jak można symulować sobie halucynacje bez brania narkotyków. Można przyjmować amfetaminę 4 dni nie spać, nic nie będzie widać a w głowie mieć silne psychozy. Od głosów w głowie po ciągi bezsensownych myśli o wszystkim co jest przeciwko nam.


  • 0

#11

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Brak snu jest wyniszczający. Zaburza funkcje poznawcze, zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera (biała amyloidu), Halucynacje z nim związane występują z powodu niedotlenienia. Trudno jest umrzeć z braku snu na skutek krótkotrwały, ale na długotrwały jak najbardziej. Związane jest to z reakcja obronną naszego organizmu. Nawet jak będziemy walczyć, żeby nie zasnąć to i tak w końcu przegramy lub nasz mózg przejdzie w fazę REM, a potem już zygzakiem do przebudzenia. Gorzej jak ktoś cierpi na fatal familal insomnia, czyli śmiertelną bezsenność. Za przyczynę uznaje się priony, które zamiast mieć kwas asparaginowy mają asparaginę. Skutkiem tej choroby są własnie halucynacje. Nie ma lekarstwa, a umiera się po około dwóch latach. Podobno jeden z najgorszych rodzajów śmierci


  • 1





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych