Skocz do zawartości


Zdjęcie

Polski naukowiec buduje muchę - szpiega


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

"Życie Warszawy": Absolwent Politechniki Warszawskiej buduje mechanizm przypominający muchę. Latająca maszyna będzie mogła szpiegować, a nawet podkładać miniładunki wybuchowe.

Rafał Żbikowski od kilku lat kieruje zespołem konstruującym mechanicznego owada w Uniwersytecie Cranfield przy brytyjskiej Akademii Obrony. Przyznaje jednak, że potrzebuje jeszcze sporo czasu, by ukończyć prace.

Urządzenie będzie miało mnóstwo zastosowań zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Na polu walki żołnierz - zamiast czołgać się w błocie pod ostrzałem - po prostu sięgnie do plecaka i rzuci w powietrze kilka takich mikrosamolotów (micro air vehicles, MAV), by spenetrowały teren przed nim. Wyposażone w kamery niewielkie obiekty pofruną, by namierzyć wrogów lub ładunki wybuchowe, rannych kolegów albo przerażonych cywilów.- MAV-y mogą nawet być stosowane do przenoszenia minibomb, które będą w stanie zniszczyć np. konkretny komputer. A więc zamiast bombardować cały budynek, wystarczy zdetonować wybrany niewielki cel. Takiej funkcji domaga się armia USA - powiedział Żbikowski "Życiu Warszawy".

Jego wynalazek można będzie też zastosować poza tradycyjnie pojmowanym polem walki - przykładowo na ulicach miast, a nawet wewnątrz budynków. MAV-y będą mogły podglądać i podsłuchiwać potencjalnych terrorystów. Mechaniczne muchy, wzorowane na polskich owadach - muchach bzykach, przydadzą się także w realizowaniu zadań cywilnych w jaskiniach, studniach czy tunelach. Zamiast wkraczać do zawalonej kopalni, by szukać ofiar, wystarczy wysłać "mucholota" i obserwować wyniki jego prac na monitorze.
http://wiadomosci.on...15,16,item.html
  • 0



#2

Cierń.
  • Postów: 161
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeszcze będzie tak że na polu bitwy żałnierze będą wyposażeni w klapki na muchy :P
  • 0

#3

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Albo Muchozol :rotfl: , tak na serio to całkiem fajny pomysł i bardzo przydatny, chyba słowo "pluskwa" zostanie zastąpione terminem "mucha podsłuchowa"...
  • 0



#4

CheGitarra.
  • Postów: 112
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No sorry, ale taka mucha musiałaby mieć chyba ładunek z antymaterii by wogóle dało się odczuć skutki działania tej minibomby - ile konwencjolanlego TNT albo plastiku by się go tam zmieściło <pomijając całą resztę potrzebną do odpalenia> - chyba nie więcej, niż w kapiszonie czy spłonce od naboju, a to ilość "dość" znikoma.

Bardziej przemawiałby do mnie nanobot zjadający wroga, i działający dzięki energii z rozkładu jego tkanek, ale do tego daleeeeeeka droga :wow:





_________________
Jestem kosmitą, przyznaję bez bicia... :wow:
Nie jestem wariatem... najwyżej socjopatą... :wow:
IRKEN ROX! :wow:
  • 0

#5

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

ile konwencjolanlego TNT albo plastiku by się go tam zmieściło <pomijając całą resztę potrzebną do odpalenia>

Zmieści się wystarczająco by narobić szkód w komputerze, może uszkodzić twardy dysk, procesor, albo inne ważne podzespoły...
  • 0



#6

CheGitarra.
  • Postów: 112
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pit, widziałeś, jak wygląda twardziel z bliska? Jest zamknięty w dość twardej, stalowej obudowie, i nie sądzę, by dało się go uszkodzić, odpalając na nim nawet pokaźną petardę :wow:
Co do procesora - to już prędzej, ale dane i tak zapisane są na twardzielu... :wow:





_________________
Jestem kosmitą, przyznaję bez bicia... :wow:
Nie jestem wariatem... najwyżej socjopatą... :wow:
IRKEN ROX! :wow:
  • 0

#7

Baal.
  • Postów: 399
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

CheGitarra, a widziałeś twardziela od spodu? Jest odsłonięty i widać elektronike.
  • 0

#8

CheGitarra.
  • Postów: 112
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Serio? Nie może być... to chyba widziałem jakiegoś archaicznego twardziela, albo coś mi się popitoliło... dawno nie prułem żadnego na części :devil:





_________________
Jestem kosmitą, przyznaję bez bicia... :wow:
Nie jestem wariatem... najwyżej socjopatą... :wow:
IRKEN ROX! :wow:
  • 0

#9

Yashiru.
  • Postów: 8
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Skoro taki projekt jest już realizowany, to wiedzą jak skonstruować skuteczną minibombe.
  • 0

#10

CheGitarra.
  • Postów: 112
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Powstaje jeszcze problem dostania się do wnętrza obudowy - wystarczy dać nieco silniejszą blachę na pokrycie i odpowiednio zabezpieczyć wloty / wyloty powietrza aby potrzeba było 10 much na samo dostanie się do środka :devil:





_________________
Jestem kosmitą, przyznaję bez bicia... :wow:
Nie jestem wariatem... najwyżej socjopatą... :wow:
IRKEN ROX! :wow:
  • 0

#11

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A co za problem zrobić zwarcie i już można spalić co nieco.
  • 0

#12

muHa.
  • Postów: 123
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A co za problem zrobić zwarcie i już można spalić co nieco.


No może by można wytworzyć impuls elektromagnetyczny, ale czy w takiej musze da się upchnąć taki mechanizm, bo to chyba jakieś elektomagnesy musiałyby być.

Komputer by przestawał działać, a nigkt by nie znał przyczyny, dobra taka mucha :lol :
  • 0

#13

CheGitarra.
  • Postów: 112
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przede wszystkim jakieś źródło energii, a impusl żeby miał jakie takie działanie, potrzebuje tej energii sporo. Chyba że by podłączyć tą muchę kablami do jakiegoś generatora :-D





_________________
Jestem kosmitą, przyznaję bez bicia... :wow:
Nie jestem wariatem... najwyżej socjopatą... :wow:
IRKEN ROX! :wow:
  • 0

#14

muHa.
  • Postów: 123
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przede wszystkim jakieś źródło energii


No fakt, o najważniejszym zapomniałem.
  • 0

#15

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

E tam, wystarczy jak wleci do zasilacza, połączy metalowymi nózkami odpowiednie miejsca i pożar gotowy - bez zbędnego dodatkowego zasilania.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych