Skocz do zawartości


Zdjęcie

Miliarder Elon Musk znalazł sposób, jak uczynić Mars zdatnym do zamieszkania

Elon Musk Mars terraformacja kolonizacja kosmos

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

mars.jpg
Fot/ Wiedzoholik

 

 

Elon Musk nie ukrywa faktu, że jego największym pragnieniem jest umieszczenie ludzi na Marsie. Zamierza tego dokonać wraz ze swoją firmą SpaceX, jednak w wywiadzie ze Stephenem Colbertem wyznał także, że zamierza z tym wszystkim pójść o krok dalej. Zamierza on bowiem uczynić Czerwoną Planetę zdatną do zamieszkania poprzez zrzucenie na nią bomby jądrowej. Musk dodał także, że innym sposobem byłoby uwalnianie gazów cieplarnianych na powierzchni planety – jednak byłaby to zdecydowanie powolniejsza metoda.

 

Być może pomysł ten brzmi nieco kontrowersyjnie, to jednak ma on sporo sensu. Zrzucenie bomby nuklearnej na Marsa, uwolniłoby ogromne pokłady ciepła, roztapiając pokłady dwutlenku węgla na biegunach. Dodatkowa jego ilość pogrubiłaby nieco warstwę atmosferę planety – teoretycznie. Jeśli byłaby ona wystarczająco gruba, to na powierzchni Marsa mogłaby pojawić się ciekła woda w dużej ilości. Mogłoby to zapoczątkować efekt cieplarniany na Czerwonej Planecie, który kontynuowałby roztapianie lodu, wzrost temperatury oraz pogrubianie atmosfery. W końcu na Marsie mogłyby utworzyć się warunki zdolne do utrzymania życia.

 

Jedyny problem mógłby tkwić w wytworzonym promieniowaniu, jednak Musk twierdzi, że ulatywałoby ono z powierzchni planety szybciej, niż z powierzchni Ziemi, ponieważ nasza atmosfera jest dużo grubsza. Pojawia się jednak jeszcze jeden problem, skąd wziąć tyle bomb atomowych?

 

Ich ilość potrzeba do wywołania takiego efektu jest naprawdę ogromna. Mowa tutaj o takiej liczbie, że potrzeba byłoby użyć całego arsenału USA oraz Rosji, a podejrzewamy że mocarstwa niechętnie pozbyłyby się swoich zasobów.

 

 

 

Źródło: Wiedzoholik


Użytkownik Legendarny. edytował ten post 12.09.2015 - 14:15

  • 4



#2

Daikin.
  • Postów: 248
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Taaa... pominął tylko drobny szczegół. Mars raczej nie jest w stanie utrzymać atmosfery na dłużej. Procesy odpowiedzialne za utrzymanie "tarczy" magnetycznej prawie ustały więc jedno dmuchnięcie słońca i po atmosferze.


  • 2



#3

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Ten pomysł nie jest wcale taki nowy, bo wymyślili go pisarze SF w latach 60tych bodaj.
  • 2



#4

Zwiezda.
  • Postów: 26
  • Tematów: 5
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Bomba atomowa miała już być użyta do zapoczątkowania reakcji jądrowych na gazowych olbrzymach a to przecież nic nie da.


  • 0

#5

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na co komu reakcje jądrowe na gazowych olbrzymach?
  • 2



#6

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Szczerze mówiąc dziwi mnie fakt, że człowiek z wielkimi ambicjami podboju kosmosu i właściciel chyba najbardziej znanej prywatnej "firmy kosmicznej" zupełnie w swoich rozważaniach pominął tak "drobny" fakt jak brak magnetosfery na marsie... Chyba, że na to też ma jakiś sposób?


  • 1



#7

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Właśnie to mnie też zastanawia, gość nie jest przecież głupi. Albo jest to chwyt marketingowy mający wypromować go i jego firmę (w co też wątpię, bo przy tak znanym fakcie jak brak magnetosfery na Marsie zrobiłby z siebie pośmiewisko i byłaby to antyreklama, a jak już wspomniałem, to jest inteligentny człowiek) albo być może wie o czymś o czym my jeszcze nie wiemy? (mam na myśli jakaś technologię lub sposób użycia obecnej technologii)
  • 0



#8

Mitolog.
  • Postów: 12
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Taaa... pominął tylko drobny szczegół. Mars raczej nie jest w stanie utrzymać atmosfery na dłużej. Procesy odpowiedzialne za utrzymanie "tarczy" magnetycznej prawie ustały więc jedno dmuchnięcie słońca i po atmosferze.

  

Szczerze mówiąc dziwi mnie fakt, że człowiek z wielkimi ambicjami podboju kosmosu i właściciel chyba najbardziej znanej prywatnej "firmy kosmicznej" zupełnie w swoich rozważaniach pominął tak "drobny" fakt jak brak magnetosfery na marsie... Chyba, że na to też ma jakiś sposób?

Faktem tez jest iż taka magnetosfera kiedyś istniała na Marsie i w jakiś dziwny sposób zniknęła... idąc dalej tym krokiem można postawić tezę iż ktoś mógł wysadzic/zniszczyć magnetosfere celowo... idąc dalej skoro da się takie coś "wyłączyć" to i pewnie da rade tez "wlaczyc".

Ah zapomniałem dodać swoją myśl :) czy nie sądzicie ze jest to dziwne? Zainteresowanie czerwona planeta wśród "elity" jest zaskakująco duże zważywszy na fakt nieznajomości własnej planety (znamy około 5% oceanu którym moim zdaniem powinna interesować się ludzkość i dążyć do jego zbadania zanim wyruszymy w podróże kosmiczne osiedlająć nowe planety).

Użytkownik Mitolog edytował ten post 14.09.2015 - 20:36

  • 0

#9

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

idąc dalej skoro da się takie coś "wyłączyć" to i pewnie da rade tez "wlaczyc".

 

To raczej nie takie proste, mars po prostu jest za mały. Wystygł i brakło silnika magnetosfery.

 

 

Zainteresowanie czerwona planeta wśród "elity" jest zaskakująco duże zważywszy na fakt nieznajomości własnej planety (znamy około 5% oceanu którym moim zdaniem powinna interesować się ludzkość i dążyć do jego zbadania zanim wyruszymy w podróże kosmiczne osiedlająć nowe planety).

 

Czy ja wiem czy zaskakująco duże? Dla mnie to jasne, że kosmos budzi większe emocje niż nasze ziemskie oceany (mimo, że także fascynujące). Jest też dużo bardziej medialny - nawet najmniejsze kosmiczne odkrycie przechodzi z większym echem niż odkrywanie kolejnych gatunków kilometry pod powierzchnią wody (co ma miejsce praktycznie codziennie). No i wreszcie Mars jest dla ziemi "bliźniaczą planetą sąsiadką" - bardzo podobne temperatury, długość dobry no i prawdopodobnie podobna przeszłość.


  • 0






Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: Elon Musk, Mars, terraformacja, kolonizacja, kosmos

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych