Skocz do zawartości


Zdjęcie

Granie w gry komputerowe ma zdecydowanie pozytywny wpływ na sprawność i objętość mózgu

granie gry komputerowe pozytywny wpływ sprawność mózgu gra komputerowa mózg

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gry komputerowe a mózg człowieka. Na ten temat napisano i powiedziano już naprawdę wiele. Jedno można powiedzieć z całą pewnością – odpowiednio dawkowana komputerowa rozrywka ma pozytywny wpływ na rozwój mózgu. Dzięki najnowszym badaniom dowiedzieliśmy się właśnie, jak długo powinno się grać, by wzrosła objętość mózgu, a tym samym jego sprawność uległa zauważalnej poprawie.

 

 

mozg-big1-770x400.jpg

 

 

Badania na ten temat zostały przeprowadzone w Instytucie Maksa Plancka przez zespół pod kierownictwem prof. Simone Kuhn. Z eksperymentu wyraźnie wynika, że wystarczy 30 minut gry na komputerze przez dwa miesiące, by objętość istoty szarej w mózgu zaczęła się zauważalnie zwiększać. Największej poprawie podczas komputerowej rozrywki ulega wyobraźnia przestrzenna oraz zdolność do strategicznego myślenia.

 

Cały eksperyment trwał 2 miesiące. Podczas badania wykorzystano grę Super Mario 64. Grupa ochotników została poproszona o granie w wyżej wymieniony tytuł przez 8 tygodni, dokładnie 30 minut dziennie. Grupa kontrolna w tym samym czasie nie mogła korzystać z komputera w celach rozrywkowych (konkretnie – nie mogła grać w żadne gry komputerowe). Po zakończeniu eksperymentu naukowcy zdecydowali się porównać obraz mózgu obu grup za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI). Według wyników opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie Molecular Biology – uczestnicy pierwszej grupy, którzy codziennie korzystali z półgodzinnej dawki komputerowej rozrywki charakteryzowali się znacznie zwiększoną ilością substancji szarej w prawej części hipokampa oraz po obu stronach móżdżku. U osób przydzielonych do grupy kontrolnej nie zarejestrowano żadnych istotnych zmian w badanych obszarach mózgu.

 

Na podstawie powyższego eksperymentu i otrzymanych w nim wyników zespół naukowców z Instytutu Maksa Plancka wyciągnął wnioski, jakoby gry komputerowe były potencjalnym środkiem terapeutycznym u osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi spowodowanymi zmniejszającą się objętością hipokampa, kory przedczołowej i móżdżku (do chorób tego rodzaju można zaliczyć: zespół stresu pourazowego, schizofrenię, zaburzenia dwubiegunowe, chorobę Alzheimera). Jak podkreśla kierująca zespołem Simone Kuhn – kwestią otwartą pozostaje wpływ konkretnych gier na rozwój mózgu, gdyż podczas powyżej przytoczonego badania opierano się jedynie na jednej grze – Super Mario 64.

 

Tetris pomoże Ci schudnąć i zwalczyć nałóg

 

Zdaniem badaczy, już nawet krótka, niespełna kilkuminutowa gra na smartfonie, może osłabić apetyt na jedzenie, alkohol, kawę czy nawet narkotyki aż o jedną piątą.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Plymouth oraz Uniwersytetu Technologii Queensland w Australii odkryli, że granie w popularną grę Tetris przez trzy minuty dziennie, może znacznie zmniejszyć pragnienie, żeby jeść, spać, zapalić papierosa, wypić kieliszek piwa lub wina lub sięgnąć po narkotyki. Wyniki najnowszych badań zostały opublikowane w czasopiśmie Addictive Behaviors.

 

W eksperymencie wzięło udział 31 osób w wieku od 18 do 27 lat. Naukowcy prosili uczestników codziennie, siedem razy w ciągu dnia, za pomocą wiadomości tekstowych, aby powiadomili ich o pojawiających się u nich potrzebach fizycznych, takich jak jedzenie, chęć zapalenia papierosa czy sen.

 

W ponad 60% przypadków ludzie zgłosili naukowcom, że doświadczyli uczucia głodu lub pragnienia, 21% mówiło o chęci zapalenia papierosa lub wypicia porcji napoju alkoholowego, a 16% respondentów w ciągu dnia miało pragnienie, aby się przespać, zagrać w grę komputerową lub porozmawiać z przyjaciółmi.

 

Za każdym razem, kiedy psychologowie wysyłali do uczestników eksperymentu wiadomości tekstowe, prosili ich o zagranie przez 3 minuty dziennie w grę Tetris. W rezultacie wykazano, że gra znacznie zmniejsza te wszystkie potrzeby i sprawia, że ludzie przestają myśleć o uczuciu głodu, pragnienia czy senności.

 

 

image-770x433.jpeg

 

 

Autorzy badania przypisują to temu, że podczas gry w Tetris u ludzi zaczynają działać te same obszary mózgu, które są aktywowane w przypadku tej czy innej potrzeby.

 

Jak stwierdziła profesor Jackie Andrade z Uniwersytetu Plymouth „Gra w Tetris zmniejsza potrzebę sięgnięcia po używki, żywność i inne aktywności z 70% do 56%. Jest to pierwszy dowód na to, że interferencje poznawcze mogą być użyte poza laboratorium, aby zmniejszyć apetyt na substancje chemiczne, jedzenie i inne działania”.

 

„Uważamy, że efekt Tetris rzeczywiście istnieje. Nasze pragnienie obejmuje wyobrażanie sobie doświadczenia spożywania danej substancji lub oddawania się konkretnej działalności. Granie w ciekawą wizualnie grę, jak Tetris, zajmuje procesy psychiczne, które podtrzymują obrazowanie: trudno jest wyobrażać sobie coś i grać w tym samym czasie w Tetris” – stwierdziła Andrade.

 

„Jako narzędzie wsparcia, Tetris może pomóc ludziom zarządzać ich pragnieniami w ich codziennym życiu, na dłuższy czas” – dodała.

 

Simone Kühn z Instytutu Maksa Plancka zwraca uwagę na fakt, że mogą występować istotne różnice pomiędzy wpływem poszczególnych gier na badane fragmenty mózgu. Rodzi to pytanie, czy nie warto przeprowadzić odpowiednich badań, których celem byłoby stworzenie specjalnego systemu, oceniającego gry pod względem ich wpływu na mózg człowieka.

 

 

Źródło (tekst i fotografie): Wiedzoholik

 

źródło

 

źródło


Użytkownik Legendarny. edytował ten post 19.08.2015 - 09:25

  • 3



#2

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Pytanie, jak to wpływa na inteligencje społeczna i interakcję, bo w moim przypadku stracilem z 80 % przyjaciol, nie gram w pilke, bla bla bla


  • 0



#3

BassKat.
  • Postów: 172
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No nareszcie jakaś dobra wiadomość w mainstreamowych mediach o grach, a nie ciągle pitolenie że ''gry nawołują do przemocy''.
  • 0

#4

yzoja.
  • Postów: 68
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No ja z autopsji wiem, że gry, szczególnie FPSy, poprawiają widzenie peryferyjne.

 

Dobrze faktycznie, że ktoś w końcu coś pozytywnego mówi, bo szczerze już mam dość słuchania, jakie to granie jest "be".

 

Pytanie, jak to wpływa na inteligencje społeczna i interakcję, bo w moim przypadku stracilem z 80 % przyjaciol, nie gram w pilke, bla bla bla

 

ja przez grę poznałam swojego najlepszego przyjaciela ;D i więcej rozmawiam z ludźmi odkąd gram (na słuchawkach) niż jak robiłam cokolwiek innego. Możesz się zamknąć w książkach, wyobraźnię też pobudzisz, ale bez szans na jakiekolwiek społeczne interakcje, więc już tak nie demonizujmy samego grania.


  • 0




Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: granie, gry, komputerowe, pozytywny, wpływ, sprawność, mózgu, gra, komputerowa, mózg

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych