Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowa funkcjonalność forum - hostowanie plików graficznych.


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

D.K..

  Semper invicta

 • Postów: 3006
 • Tematów: 2578
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Witam wszystkich.

Uruchomiłam dziś na forum nową funkcjonalność, a mianowicie hostowanie plików graficznych. Oznacza to koniec z (jak mniemam) uciążliwym użeraniem się z serwisami hostującymi obrazki, znikaniem tychże po jakimś czasie i podobnymi atrakcjami. Obecnie dostępna jest jedynie możliwość dodawania zdjęć z dysku lokalnego komputera, funkcja automatycznego pobierania ich z wklejonego URL-a jeszcze nie jest gotowa – doszłam jednak do wniosku, że lepiej będzie udostępnić przynajmniej taką możliwość, a argumentem przemawiającym za uruchomieniem takiej opcji jak najszybciej była niedawna sytuacja w temacie Dagera Pluton na horyzoncie, gdzie zdjęcia z serwisu hostingowego zwyczajnie zniknęły po kilku dniach.
 
Na początek informacje porządkowe:
 • Obecnie nowa funkcja ma charakter pilotażowy – oznacza to, że traktuję najbliższy okres jako testowy, muszę sprawdzić, czy moje szacunki dotyczące wymaganej przestrzeni dyskowej na serwerach oraz ich wydajność się okazały słuszne. Jeśli nie, konieczne będą modyfikacje parametrów, co może w tej sytuacji wiązać się z okresową niemożliwością wrzucania obrazków na forum. Ale to się okaże za jakiś miesiąc.
 • Nowa funkcja jest dodatkiem do standardowej procedury polegającej na wklejaniu odnośników – oznacza to, że w dalszym ciągu będzie można zwyczajnie wklejać URL-e zdjęć dotychczasowym sposobem. Tutaj nic się nie zmienia. 
Procedura postępowania:
 
Dodawanie obrazków, które mają zostać przeniesione i hostowanie przez forum dostępne jest w trybie pełnej edycji posta (przycisk Więcej opcji pod oknem szybkiej odpowiedzi w widoku wątku). Dostępne są dwa rozwiązania przesyłania plików, standardowe i zaawansowane, różnią się „od kuchni”, ale z punktu widzenia użytkowników są praktycznie identyczne, poza jednym małym szczegółem, o którym poniżej. Jeśli któraś wersja sprawia problemy, wystarczy przełączyć się na drugą.
 • Kliknij Dodaj pliki / Wybierz plik. Otwarte zostanie standardowe systemowe okno wyboru plików. Jeśli korzystasz z zaawansowanego trybu wysyłania plików (przycisk o nazwie Dodaj pliki), możesz przytrzymać klawisz CTRL i zaznaczyć kilka obrazków naraz – wszystkie zostaną przesłane na forum za jednym zamachem. W przypadku trybu standardowego (przycisk o nazwie Wybierz plik) można wybrać tylko jeden plik.
Zaawansowany tryb wysyłania plików
 

img1.jpg

 
Standardowy tryb wysyłania plików
 

img2.jpg

 • Kliknij OK, Otwórz, czy jak to się tam w Twoim systemie nazywa :), po chwili nad przyciskiem dodawania zdjęć pojawią się otoczone ramką belki z Twoimi zdjęciami, jak na powyższych zrzutach ekranu (23m3orc.png).
 • W tym momencie Twoje obrazki zostały przesłane już na forum. Teraz trzeba je tylko będzie dodać do postu. Wystarczy ustawić kursor w żądanym miejscu postu (jak na poniższym zrzucie ekranu – miejsce kursora zaznaczone jest strzałką) i kliknąć Dodaj do wpisu.

img3.jpg

Poniższy zrzut ekranu przestawia prawidłowo dodany obrazek do posta – zwróć uwagę, że jest to zwyczajny znacznik jak BBCode, a więc można go traktować w podobny sposób – przenieść w inne miejsce, wycentrować w poście itp.
 

img4.jpg

 
Jeśli kursora w oknie edycji nie będzie, to obrazki i tak się dodadzą, ale pojawią się na samym dole Twojego posta.
 
Zarządzanie biblioteką dodanych przez siebie zdjęć:
 • Dostępna jest opcja zarządzania wrzucanymi przez siebie zdjęciami, wystarczy przejść w Ustawienia  swojego konta i z zakładek po lewej wybrać Załączniki. Wyświetlona zostanie lista wszystkich zdjęć, można na przykład usunąć niepotrzebne z nich.

img0.jpg

Ostatnią przydatną funkcją jest korzystanie z już wcześniej przesłanych zdjęć. Inaczej mówiąc wstawiać je do kolejnych postów bez konieczności każdorazowego przesyłania ich na forum. W oknie edycji posta (także dla szybkiej odpowiedzi, nie tylko dla pełnego edytora) należy w tym celu zlokalizować i kliknąć ikonę Moje media. W zakładce Załączniki dostępna będzie lista zdjęć – kliknięcie na wybrane spowoduje wstawienie go do postu w miejscu kursora.
 

img5.jpg


Limity: (wiem, że każdy wychodzi z założenia, że "ograniczenia i limity nie interesują mnie", ale przeczytać warto ;))
 • Maksymalny rozmiar pojedynczego pliku, jaki można wrzucić wynosi 8 MB dla wszystkich grup użytkowników. 
 • Maksymalny łączny rozmiar wszystkich obrazków (inaczej mówiąc quota) ustawiony jest obecnie na 20 MB, po okresie pilotażowym wartość ta zostanie zmieniona dla każdej z grup użytkowników zgodnie z ich rangą.
 • Maksymalna rozdzielczość pojedynczego zdjęcia to 3072 x 2304 piksele.
#2

pishor.

  sceptyczny zwolennik

 • Postów: 4740
 • Tematów: 275
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rozumiem, że obsługiwane formaty to .jpg i .png oraz, że duże jotpegi (.JPG) nie są wyświetlane?
I jeszcze takie, może głupie, pytanie ale zawsze mam z tym związane pewne obawy - po dodaniu zdjęcia znajdującego się na dysku lokalnym można je z niego usunąć lub zmienić jego lokalizację, bez obaw, że zniknie ono również z forum?
 
edit:
Dzięki za wyjaśnienia D.K.#3

D.K..

  Semper invicta

 • Postów: 3006
 • Tematów: 2578
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rozumiem, że obsługiwane formaty to .jpg i .png oraz, że duże jotpegi (.JPG) nie są wyświetlane?


Wielkość liter nie ma znaczenia, ani w przypadku nazwy pliku, ani rozszerzenia. Będą bez problemu obsługiwane i pliki selfie-lecac-z-golden-gate.jpg, jak i selfie-lecac-z-golden-gate.jpeg, selfie-lecac-z-golden-gate.JPG, selfie-lecac-z-golden-gate.JPEG itp.
 

I jeszcze takie, może głupie, pytanie ale zawsze mam z tym związane pewne obawy - po dodaniu zdjęcia znajdującego się na dysku lokalnym można je z niego usunąć lub zmienić jego lokalizację, bez obaw, że zniknie ono również z forum?


Oczywiście -- na forum trafia kopia. To samo działa zresztą w drugą stronę, jeśli zechcesz usunąć zdjęcie z postu na forum, skasowanie go z dysku nie wystarczy :)#4 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
 • Tematów: 0

Napisano

Ja tam z żadnymi serwisami nie miałem problemu. Bo z nich nie korzystałem. Ale to już zamierzchła przeszłość i cieszę się, że teraz mamy dużo wygodniejszą opcję! :) Dzięki DK.#5

Kazuhaki.
 • Postów: 589
 • Tematów: 176
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wspaniale! Skończą się problemy z hostingami, które po roku każą sobie płacić za wrzucone zdjęcia, a wiadomo gdy się ma ich pełno to trzeba zapłacić, żeby nie zniknęły z wszystkich tematów.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych