Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kto wie lepiej Bóg czy Kościół


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

http://www.lastampa....mDN/pagina.html

 

W latach siedemdziesiątych, kiedy rozmawiało się z księdzem na temat duchów często można było spotkać  się z pobłażliwym uśmiechem i stwierdzeniem,  "duchy? jakie tam duchy"  natomiast  joga, bioterapia znajdowały w klerze zrozumienie a nawet i wsparcie. Natomiast jeśli chodzi  o egzorcyzmy to temat nie istniał kompletnie a jeśli już udało się którymś z księży porozmawiać o nich kojarzyły

się im ze Średniowieczem.
 

W latach dziewięćdziesiątych czy też dwutysięcznych przyszła nagle odmiana joga stała się satanizmem, bioterapia otwarciem na demony i opętania a egzorcyzmy stały się super ważne dla Kościoła i ustami biskupów stwierdzono, że jedynie księża nie tylko powinni

je wykonywać, ale jedynie oni mogą skutecznie egzorcyzmować.
Ktoś życzliwy Kościołowi powie - Kościół ewoluuje ale obiektywny zauważy, że kościół zmienia zdanie w zależności od tego co mówić

mu się kalkuluje.

W latach siedemdziesiątych w Kościele były jeszcze resztki filozofii Oświecenia, w latach dziewięć dziesiątych lawinowo mnożono

w Kuriach egzorcystów i chciano by Kościół był jedynym społecznym dysponentem wiedzy na temat etyki i moralności oraz by jego wykładnia w tej kwestii była jedyna i niepodważana.

 

Czyżby ten artykuł świadczył o jakimś opamiętaniu się Kościoła i powrotem w nurt Oświeceniowego rozumu.


  • 0



#2

Yoh.
  • Postów: 617
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W dzisiejszych czasach kościół nie istnieje. A przynajmniej nie istnieje on w takiej formie, w jakiej istnieć powinien. Stąd prawdopodobnie tak duży wysyp "ateistów". W odpowiedzi na pytanie zadane w nazwie tematu - nikt. Swoją drogą, interpunkcja i brak znaku zapytania na końcu ostatniego zdania - tak, musiałem xD


Użytkownik Yoh edytował ten post 20.06.2015 - 19:18

  • 0



#3

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie wiem o czym świadczy ten artykuł bo jest po włosku. A bioterapia i duchy to nie ma nic wspólnego z oświeceniem, to jest ciemnota.
  • 4



#4

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

W latach siedemdziesiątych, kiedy rozmawiało się z księdzem na temat duchów często można było spotkać  się z pobłażliwym uśmiechem i stwierdzeniem,  "duchy? jakie tam duchy"  natomiast  joga, bioterapia znajdowały w klerze zrozumienie a nawet i wsparcie. Natomiast jeśli chodzi  o egzorcyzmy to temat nie istniał kompletnie a jeśli już udało się którymś z księży porozmawiać o nich kojarzyły

się im ze Średniowieczem.

Zależy kto rozmawiał i z jakim księdzem.

 

 

ustami biskupów stwierdzono, że jedynie księża nie tylko powinni

je wykonywać, ale jedynie oni mogą skutecznie egzorcyzmować.

Oj, to coś tak mam wrażenie, że autor nie rozmawiał z księżmi ani w latach 70. ani teraz - bo gdyby zajrzał choćby do KKK to dowiedziałby się, iż zasada egzorcyzmowania tylko przez duchownych nie jest nowinką lat 90. lecz wielowiekową tradycją, wywodzoną zresztą z Biblii, gdzie wypędzaniem demonów zajmowali się uczniowie Chrystusa, uznawani za protoplastów dzisiejszego kleru.

 

To, że kiedyś się o czymś szeroko w mediach nie słyszało, nie oznacza, że tego nie było. Kościół wcale nie popadł w latach 90. w większe zacofanie - on po prostu cały czas stara się być taki sam jak był przed wiekami.

 

Notabene: "kto wie lepiej Bóg czy Kościół?" - a kto wie co wie Bóg?


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 20.06.2015 - 19:41

  • 0



#5

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jest wysyp ateistow, bo sie ludziom (a już szczegolnie mlodym) w ****** poprzewracalo. Co do Kosciola, to wydaje mi sie, ze ten Franciszek moze wam dac tkai Kosciol jaki chcecie, ale nie wiem czy nie bedziecie tego zalowac za jakies ... 50 lat.


Użytkownik owerfull edytował ten post 22.06.2015 - 02:33

  • -6

#6

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Lepszy Franciszek niż tych dwóch co było przed nim razem wziętych.


  • 0



#7

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Franciszek krytykuje panstwa, ktore nie chca przyjmowac uchodzcow, ciekawe czy tych co wyrzucaja chrzescijan do morza tak chetnie by przyjal do Watykanu. Nie bez powodu mowi sie o nim - papiez lewak.


  • 0

#8

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bóg nie istnieje, więc nic nie wie, a kościół ewoluuje tak jak mu się to podoba i tak, by zysk dalej płynął. Jak będzie trzeba to i legalizacje marihuany poprą, byle ktoś przyszedł dać coś na tace jeszcze.


  • 0



#9

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bóg nie istnieje, więc nic nie wie, a kościół ewoluuje tak jak mu się to podoba i tak, by zysk dalej płynął. Jak będzie trzeba to i legalizacje marihuany poprą, byle ktoś przyszedł dać coś na tace jeszcze.

Wszechwiedzacy sie widze znalazl xD To juz jednak wole agnostykow niz ateistow. Byc moze ateizm jest takim samym fundamentalizmem jak chrzescijanstwo?


  • 0

#10

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wszechwiedzący? To co napisałem to taka oczywistość, że wie to każdy zdrowo myślący.


  • 0



#11

Aton.
  • Postów: 33
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W latach 70 było największe rozprężenie w Kościele, a i teraz nie zmniejsza się więc nie dziwię się, że księża wtedy wierzyli, że człowiek ma magiczne moce. Zasady, które istniały przez wieki, zostały zatracone. 

 

Ale to wszędzie tak. Kto by pomyślał 8 lat temu na tym forum żeby np. moderator wykorzystywał swoje dodatkowe funkcje żeby dopisywać własne opinie do cudzych postów?

 

 

 

A propos egzorcyzmów i opętań, ciekawy film.

 

 

 

Kto by pomyślał na tym forum, że po raz n-ty tu wrócisz po swoim n-tym hucznym odejściu.

 

11.6 Decyzje moderatorów o ostrzeżeniach są nieodwracalne i nie podlegają dyskusji w sytuacji naruszenia niniejszego Regulaminu.

ostrzezenie.gif

/Connor

 

 

 

 

Wskaż zatem miejsce, w którym ową decyzję podważyłem, a postawię Ci flachę. ;) A wróciłem bo chciałem sprawdzić dlaczego liczba odwiedzin forum spadła o 60%, teraz już wiem.


Użytkownik Aton edytował ten post 22.06.2015 - 06:11

  • 0

#12

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W latach 70 było największe rozprężenie w Kościele, a i teraz nie zmniejsza się więc nie dziwię się, że księża wtedy wierzyli, że człowiek ma magiczne moce. Zasady, które istniały przez wieki, zostały zatracone. 

 

 

Odpowiadam @Atonowi ale również @Zaciekawionemu chcę powiedzieć że rozmawiałam z księżmi na temat. Rozmowy dotyczyły właśnie istnienia i zaistnienia egzorcyzmów latach dziewięćdziesiątych (choć nie tylko tego okresu), związku z pojawieniem się sporej liczby uzdrowicieli egzorcystów świeckich którzy właśnie na terenie kościołów prowadzili swoje praktyki. Wysyp świeckich egzorcystów spowodował reakcję Kościoła i zaczęło się mnożyć mianowanych księży egzorcystów. Wcześniej w całej Polsce było ich chyba kilku a obecnie działa ich przynajmniej kilkuset.
W latach osiemdziesiątych przyjeżdżało do Polski wielu mnichów tybetańskich i oni spowodowali wzrost zainteresowania duchowością magiczną wśród ludzi a odpowiedzią Kościoła na to zjawisko było pojawienie się kółek charyzmatycznych, kół modlitewnych.

Nie chcę przez to powiedzieć, że tego nie było dawniej ale na pewno nie było na tą skalę i tak nagłośnione. W Krakowie działało Duszpasterstwo Akademickie czyli "Beczka" u Dominikanów ale nie miało to takiego sekciarskiego i mistycyzującego charakteru jak obecnie działające grupy. 

 

W latach siedemdziesiątych nie było wśród księży takiego zacietrzewienia apostolskiego i nie czuło się  atmosfery obsesji i niechęci a nawet agresji do ludzi z poza Kościoła mam tu na myśli głównie świeckich a właściwie ludowych niejednokrotnie "nawiedzonych" znachorów, wyganiaczy złych duchów. Kościół wtedy działał bardziej moderująco. Teraz wygląda raczej, że sam stanął na czele ludowego mistycyzmu i nie godzi się przynajmniej w Polsce by ktoś mu wchodził w drogę w  jakkolwiek rozumianych sprawach duchowych lub cudownych.


  • 0



#13

JGK.

    Libertarianin

  • Postów: 37
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@Daniel. Ateizm to też jest wiara w to że Bóg nie istnieje. Nie da się udowodnić tego, że gdzieś nie istnieje wszech inteligenta istota. Nauka bardziej wskazuję na istnienie takiej istoty, niż jej nieistnienie.
  • 0

#14

Antymateria.
  • Postów: 392
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

 

Ateizm to też jest wiara w to że Bóg nie istnieje. Nie da się udowodnić tego, że gdzieś nie istnieje wszech inteligenta istota. Nauka bardziej wskazuję na istnienie takiej istoty, niż jej nieistnienie.

Poprawka ateizm to "wiedza" że Bóg nie istnieje a nie "wiara".Ponieważ jak można wierzyć że czegoś nie ma?

Nauka wskazuje na istnienie istoty boskiej? Na prawdę? W takim razie przedstaw nam te dowody naukowcu.Z tego co mi wiadomo nauka nie zajmuje się takimi rzeczami bo jest to tylko kwestia wierzeń, tak samo jest ze zjawiskami paranormalnymi.


  • 0

#15

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

 

Jest wysyp ateistow, bo sie ludziom (a już szczegolnie mlodym) w ****** poprzewracalo.

Nom. Jacyś ateiści, dzieci z ADHD, z autyzmem, rudzi, regulacje ws dopuszczonego do produkcji zabawek plastiku, raki, powodzie, na co to komu, komu to potrzebne?! Jakieś fanaberyje, na pole orać ze swoją babą jak Bóg przykazał, a nie sie do kompjutrów zabierajo, paniska...


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych