Skocz do zawartości


Zdjęcie

Najbardziej niezwykłe i zdumiewające budynki świata.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#16

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hmm. Nie mieszkam w Tatrach a mimo to musiałem zmienić technologie krycia dachu z dachówki Brass na karpiówkę idealnie dobraną kolorystycznie i taka samą wymiarową jak ta stosowana sto kilkadziesiąt lat temu. Dzięki Bogu nikt nie robi już żeliwnych okien dachowych bo pewnie musiałbym takie kupić zamiast zwykłych...

 

Istnieją tak zwane obszary ruralne :) Dziwię się że Tatry nie są tym objęte . Choć może  objęte tylko że są równi i równiejsi dla naszego państwa.Mój ojciec nie jest jednym z najbogatszych polaków...


  • 0



#17

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

hmmm... Czy ja wiem, czy aż tak prywatna?

Jest coś takiego (niestety) jak Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i może się okazać, że "gusta prywatne", to mogą wystarczyć, co najwyżej, na urządzenie sobie wnętrza tego domu  :D

 

 

Nie musisz mi mówić ;p Dość się już naużerałem z różnymi MPZP i SUiKZP, dlatego wiem jak to działa. Od tego jest architekt, żeby zrobił taki projekt, który spełni wymogi MPZP. Jeśli więc Miejscowy Plan na działce, na której ma powstać willa, będzie określał kąt nachylenia połaci dachowych dajmy na to 37,4 st. - to trzeba będzie zaprojektować taki właśnie dach. Ale... Wiele (o ile nie wszystko) da się obejść albo nagiąć, są różne sposoby. Nie zdziwiłbym się też gdyby urzędnicy prędzej zmienili Plan dla całej gminy, niż zrezygnowali z projektu Hadid - zdobywczyni, bądź co bądź, architektonicznego Nobla. W końcu będzie to z pożytkiem dla całego miasta,bo zapewniam Cię, że dużo osób będzie chciało zrobić zdjęcie takiej realizacji. A nie jest żadną tajemnicą, że Zakopane jest pazerne na każdego turystę...

Może, też się okazać, że inwestorowi bardziej będzie się opłacało zapłacić karę finansowa za samowolkę (tym bardziej, że przy takich inwestycjach, jak to się mówi, ekhm, 'cena nie gra roli'); nawet te 200 tys, byle tylko nadzór nie nakazał rozbiórki - a nie łudźmy się, w tym wypadku raczej nie nakaże ;) Poza tym - o czym my mówimy? Nie wiemy nawet czy w tym miejscu, w którym ma powstać willa obowiązuje w ogóle jakiś MPZP, może jest to takie zadupie, że wystarczy zaświadczenie wójta czy tam burmistrza, zgodność z WZ, itp.


  • 0



#18

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie zdziwiłbym się też gdyby urzędnicy prędzej zmienili Plan dla całej gminy, niż zrezygnowali z projektu Hadid - zdobywczyni, bądź co bądź, architektonicznego Nobla.

Wiesz co?

Też bym się nie zdziwił :D

 

Doświadczenie uczy mnie, że nie takich przepisów, których nie dałoby się zmienić w imię "wyższych racji".

Można to też ująć inaczej - nie ma takich przepisów, które obowiązywałyby wszystkich - bez wyjątku, bo jak wiadomo, są równi i równiejsi.

Przykłady można by mnożyć (ale to nie o tym temat).

 

Ale akurat w tym przypadku, trudno mieć pretensję do Zaha Hadid.

 

Pomijam już kwestię, że jakoś nie mogę sobie wyobrazić, żeby projektując kolejny swój budynek, brała ona pod uwagę miejscowy plan zagospodarowania :D

 

Z drugiej strony - chciałbym zobaczyć jak poradziłaby sobie z takim wyzwaniem i jaki efekt by z tego wyszedł.

To mogłoby być nawet zabawne - zweryfikować talent takiej postaci, ograniczając go tysiącem bardziej i mniej bzdurnych obostrzeń.


  • 1



#19

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

(...) są równi i równiejsi.

 

Otóż to. Na układy nie ma rady.

 

Pomijam już kwestię, że jakoś nie mogę sobie wyobrazić, żeby projektując kolejny swój budynek, brała ona pod uwagę miejscowy plan zagospodarowania :D

Z drugiej strony - chciałbym zobaczyć jak poradziłaby sobie z takim wyzwaniem i jaki efekt by z tego wyszedł.
To mogłoby być nawet zabawne - zweryfikować talent takiej postaci, ograniczając go tysiącem bardziej i mniej bzdurnych obostrzeń.

 

 

Z MPZP (jeśli w ogóle jest) pewnie będą się borykali pracownicy z jej biura. Z tego co kojarzę to pracuje u niej kilku młodych polskich architektów, kto wie, może właśnie im przypadnie ta niewdzięczna dola :P


  • 0



#20

Arrius.
  • Postów: 13
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Amontillado i pishor. Ta kobieta projektuje takie same badziewia jak ten zameczek ze Strzegomia z pierwszej strony. Jej projekty są wręcz szkodliwe dla otoczenia. Dlaczego tak uważam? Uważam tak, ponieważ ona projektuje co chce, nie patrząc na KONTEKST.

A o architektonicznym Noblu tu nie wspominajcie. Przyszedł czas by poprawność polityczna była i musiano dać coś kobiecie. To tak jak na eurowizji wygrał facet przebrany za babę z brodą. Czy śpiewa najlepiej w europie? Czy jest najpiękniejsza lub najprzystojniejszy? To porównanie jest bardziej adekwatne.

Ta kobieta zapewne nie wie gdzie leży Polska i co to są Tatry. Ten sam domek jakby ją poprosił marsjanin zrobiła by na marsie. Poza tym nie ma bata by ten projek w takiej formie zrealizowano jeżeli dla tego terenu jest MPZP. 

Amontillado a odnośnie urzędników. Im jest wszystko jedno kto tam projektuje i co. Uwież mi. Kolejną kwestią jest to, że nawet jeżeli ktoś wybuduje ten dom jak pisałeś jako samowolę budowlaną to oprócz kary taki budyneki tak będzie musiał zostać rozebrany na koszt właściciela. Amen.

A jeżeli nawet powstanie to właściciel już zadba o to by nikt jego mega-przeszklogego domu i jego samego w gatkach nie fotografował. Choćby mial postawić mur na 4 metry ;).

I ostatnia kwestia. Domy, hotele i cała reszta bliżej nie określonych bud które stoją w zakopanem wygląda tak a nei inaczej z wielu powodów. Dachy mają takie spadki nie przez przypadek. To jest najbezpieczniejsze. Jeżeli na stropie plaskim takim jak tam przez noc napada metr śniegu to nie ma bata. gdzieś to zacznie pękać.


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych