Skocz do zawartości


Zdjęcie

Polak, Litwin czy Białorusin ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1

Cait Sith.
  • Postów: 685
  • Tematów: 159
  • Płeć:Nieokreślona
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Polak, Litwin czy Białorusin? Mińsk chce nam „zabrać” Mickiewicza!

 

Adam Mickiewicz należy także do kultury białoruskiej, gdyż urodził się na terenie obecnej Białorusi i w wielu utworach opisuje ziemię nowogródzką (na zachodzie kraju) - przekonuje we wtorek państwowy dziennik białoruski „Zwiazda”.

W sporach o to, do którego narodu należy poeta Adam Mickiewicz, złamano już wiele dzid. Litwini, Tatarzy i Żydzi spokojnie zaliczają go do grona swoich twórców. A u Polaków książka z poematem +Pan Tadeusz+ jest niemal w każdym domu jak Biblia”

— czytamy w tekście, który skupia się na argumentach przemawiających za przynależnością poety także do kultury białoruskiej.
Dziennik podkreśla, że Mickiewicz urodził się w Zaosiu w obecnym obwodzie brzeskim Białorusi, a dzieciństwo spędził w domu swoich rodziców w Nowogródku (w obwodzie grodzieńskim) i w tamtejszym kościele został ochrzczony.
W środowisku Adama Mickiewicza panował język polski i dlatego poeta właśnie nim się posługiwał. Ale za swoją ojczyznę uważał Nowogródczyznę. W swoich utworach opisuje słynne miejsca tej ziemi (zamek nowogródzki, jezioro Świteź), jej historię (walki z niemieckimi rycerzami) i jej tradycje (Dziady, zwyczaje tatarskie)”
— podkreśla dziennik.
Gazeta pisze, że Mickiewicz wykorzystywał w swoich utworach miejscową historię, folklor i podania.
W artykule zawrócono m.in. uwagę, powołując się na polskie badania nad dramatem „Dziady”, że opiera się on na obrzędzie nowogródzkim, w którym chrześcijaństwo miesza się z pogaństwem.
Mickiewicz ani razu nie był ani w Krakowie, ani w Warszawie i dlatego nie mógł opisać tych terenów
— argumentuje autorka artykułu Nina Szczarbaczewicz.
Stawia ona również tezę, że „Sonety krymskie” „tak świetnie się udały dzięki temu, że w Nowogródku był meczet”.
Poeta mógł codziennie kontaktować się z tatarską ludnością. Swoją drogą, meczet działa tam do dziś, choć został przebudowany
— zauważa autorka.
Snuje ona również rozważania na temat tego, co poeta rozumiał pod słowem Litwa, którą uważał za swoją ojczyznę, wspierając się opinią dyrektora Muzeum Mickiewicza w Nowogródku Mikałaja Hajby.
Mickiewicz uważał się za Litwina i jest na to wiele dowodów. Na początku XIX wieku inaczej rozumiano to pojęcie, nie jako osobę narodowości litewskiej, tylko obywatela byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego
— podkreśla Hajba.
Wyraża on również przekonanie, że w inwokacji do „Pana Tadeusza” Mickiewicz ma myśli „Litwę, która obejmuje zachodnią część Białorusi, Wileńszczyznę XIX wieku”.
Tekst kończy się apelem o to, by także Białorusini uznawali Mickiewicza za swojego.
Gdy inne narody z satysfakcją zaliczają do własnych szeregów naszych twórców i działaczy, gromadząc informacje, które wiążą ich z cudzą ziemią, czyż nie nadszedł czas, byśmy także my obudzili się ze snu i +przyswoili+ sobie naszych krajan, ludzi, których te ziemie natchnęły i których pamiętały?
— pyta autorka.

 

(wPolityce.pl) 


  • 3



#2

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ale przecież te ziemie były kulturowo (i politycznie w jakimś tam stopniu też) polskie. To śmieszne roszczenia, szczególnie argument, że "te regiony opisywał"... w takim razie był też Tatarem i Anglikiem? A Mika Waltari starożytnym Egipcjaninem, Bizantyjczykiem i Turkiem? Co za bzdura.


  • 2

#3

Cait Sith.
  • Postów: 685
  • Tematów: 159
  • Płeć:Nieokreślona
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No bzdura wg mnie też. Gdyby chciał być Białorusinem nie pisałby swoich utworów po polsku. 


  • 0



#4

Blitz Wölf.
  • Postów: 495
  • Tematów: 7
  • Płeć:Nieokreślona
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

"Quo vadis?" - zapytałby strony Winicjusz,
Polaka z Litwinem nie łączy dziś nic już.
Patriota naciera,
Bo Litwin się spiera,
Że wieszcz nasz się zwał Mickevičius
...

~ Jacek Kaczmarski, "Limeryki o narodach", '92 rok - nadal aktualne treści

 

Kalkulowanie, czy Mickiewicz był Polakiem, Litwinem czy jeszcze kimś innym to absurd. Nie wierzę, że istnieją ludzie, którym sen z powiek spędza przynależność narodowa "w przełożeniu na nasze realia" człowieka, który żył 200 lat temu, kiedy świat wyglądał inaczej. Niemniej - dzięki za ciekawostkę, Trzynastko. :)


  • 0



#5

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Był Polakiem dlatego tworzył po Polsku. Miejsce urodzenia nie ma większego znaczenia. Na przykład. Moja babcia i dziadek ze strony ojca Urodzeni we Lwowie tak samo jak mój ojciec. Ale jednak to Polska rodzina. tym bardziej iż Lwów należał wtedy do polski. Tata mojej Mamy urodził się w Poznaniu a jej mama we wsi Jeżony na Białorusi ale w polskiej rodzinie. I co ? jestem po części Białorusinem, Ukraińcem i Polakiem ?  Należy pamiętać kim byli twoi przodkowie, a nie gdzie się urodziłeś. Tym bardziej iż wschodnia granica Polski jest w skali historycznej niesamowicie płynna 


  • 0



#6

Padael.

    Tauri

  • Postów: 1017
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pamiętać należy, że elity litewskie czy ruskie spolonizowały się i tożsamość narodowa pozostała w warstwie chłopskiej, Białorusini nie mają po prostu swoich wieszczów.

Jestem zdania, że powinniśmy "podzielić" się z nimi bo i dla nas lepiej jak ich wieszczem będzie Mickiewicz a nie Puszkin. Co do Białorusinów mam znajomego, który namiętnie przemierza ziemie naszych bliskich i dalszych wschodnich sąsiadów i mówił, że na Ukrainie polskie zabytki architektury niszczeją a na Białorusi wszystko starają się odnawiać i dbają o nasze byłe dwory i pałace nie zapominają o podkreślaniu ich polskiej genezy a Polaków witają serdecznie. Litwini i Ukraińcy nie przepadają za Polakami ale Białorusini szukają swych narodowych korzeni dobrze, że nie tylko u swego wschodniego sąsiada ale i u nas. Pamiętajmy, że przez wieki byli obywatelami Rzeczypospolitej.

Bądźmy więc wspaniałomyślni i podzielmy się naszą kulturą i historią choć oczywistym jest fakt, że Mickiewicz był i czuł się Polakiem.


  • 0



#7

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli chcą uznać "wczesnego" Mickiewicza za swojego klasyka, czemu nie. W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie. Byle nie przeradzało się to w narodowościowe wojenki odnośnie tego kim był Mickiewicz - bo akurat tak się składa, że nie musiał być białorusinem aby być uznanym za poetę również białoruskiego.


  • 0



#8

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

. Po pierwsze ojciec Mickiewicza był polskim szlachcicem herbu Poraj . Fakt ten jest bezsporny i co więcej potwierdzony przez carska administrację po odpowiednim procesie sadowym. Po prostu gdy by nie był szlachcicem to nasz wieszcz za nieprawomyślność nie został by zesłany na jakieś tam przymusowe pobyty na Krymie czy w Odessie tylko wcielony przymusowo do carskiej armii na 25 lat bo tak kończył każdy :nieherbowy", który podpadł lekko caratowi. Gdyby podpadł ciężej, to wiadomo szubienica lub dożywocie w kopalni na Syberii.

Po drugie: Matka Mickiewicza to Barbara Majewska  herbu Starykoń. Istnieją Mąjewscy będący potomkami spolszczonych Frankistów. Frankiści to żydzi z małej  sekty(przypominającej wspólczesne new-agowe)  którzy uznali że sensowne jest przyjęcie katolicyzmu. Janusz Odrowąż-Pieniążek napisał (dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawiei najwybitniejszy w Polsce znawca  Mickiewicza):

(…) frankiści, ludzie na ogół zamożni, przyjęli chrzest w roku 1759 we Lwowie, a frankistowscy Majewscy uszlachceni zostali w 1768 r. z herbem Łabędź. Co więc mogła mieć z nimi wspólnego córka ekonoma z Czombrowa, choćby była nawet i Majewska z domu, z drobnej szlachty innego całkiem herbu?

 

 

 

Sam Mickiewicz miał powiedzieć :

Mój ojciec z Mazurów, matka moja Majewska z wychrztów.

 

 

Trzeba też podkreślić, że sami żydzi określają żyda jako syna wierzącej żydówki. Majewska zaś była wierząca katoliczką i ewentualne żydowskie korzenie dotyczyły tylko linii  jej ojca . 

Choćby nie wiem co Mickiewicz nie był żydem!

 

Pamiętać należy, że elity litewskie czy ruskie spolonizowały się i tożsamość narodowa pozostała w warstwie chłopskiej, Białorusini nie mają po prostu swoich wieszczów

 

.Powiedział bym inaczej . Polskie Kresy wschodnie to mieszanka mocno spolonizowanych ludów rusińskich i bałtyjskich. I do tego gigantyczna ilość  przesiedleńców z terenów Polski i żydów karnie przesiedlanych z całej Rosji Carskiej  Znaczna część historii Kresów została twórczo zniekształcona przez politycznych propagandystów.

Żmudźini "przypisali się" do historii Litwy. Potomków Litwinów z czasów Jagielonów czy innego Świdrygiełłły przypisano do Białorusinów., Oryginalnych Białorusinów , część Polaków , Ukraińców i Poleszuków przypisano na siłę do Ukraińców. No jeszcze zostali nam Poleszucy. Potomkowie Dragowiczan , plemienia równie starego jak Polanie czy Rusini mówiący własnym językiem na siłę zruszczono dopiero w czasach Stalina . W Polsce przedwojennej było ich jeszcze prawie milion.

 

Żeby było śmieszniej sam Mickiewicz wypowiedział znamienne zdanie o przodkach obecnych LItwinów : "tępe , zakute żmudzkie łby". Pozostaje mu wierzyć bo w tym temacie był fachowcem bo przez pewien czas uczył w szkole na terenie obecnej Litwy.:)

 

Stawia ona również tezę, że „Sonety krymskie” „tak świetnie się udały dzięki temu, że w Nowogródku był meczet”.

 

 

No cóż to jest objaw głupoty piszacej  bo Sonety Krymskie  Mickiewicz napisał po wyprawie na Krym gdzie w tedy tatarów było 20 razy tyle co obecnie. Utrzymywali się jak byśmy dziś powiedzieli z turystyki i agroturystyki :).Po za tym zwyczajowo byli przewodnikami turystycznymi no i powiedzmy hmm. Takimi XIX wiecznymi habibiWięc społecznośc liczna, dość swododna i absolutnie nie fundamentalistyczna.Może w Nowogródku był meczet ale na Krymie było ich setki.


  • 0



#9

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Choćby nie wiem co Mickiewicz nie był żydem!

 

 

Ale na pewno był Żydem. W połowie. Zresztą jakie to ma znaczenie? Według mnie, jeśli się z innymi Żydami nie utożsamiał, to sprawa jest pomijalna.

 

Z Litwą utożsamiał się, owszem, jako z częścią Polski. Z Białorusią? Nie wiem. Na pewno nie w dzisiejszym rozumieniu tego słowa.

 

Nie mam nic przeciwko uznaniu przez Białorusinów Mickiewicza jako "wieszcza", ale czy to ma jakiekolwiek podstawy? Urodził się tam, opisywał te tereny - ale co poza tym? Który poeta tamtego okresu nie opisywał swoich rodzinnych stron? Przy ówczesnym zainteresowaniu folklorem i ludowością było to wręcz nieodzowne. Zastanawiam się, w którym momencie artysta bezspornie zwraca się do Białorusinów, czy w ogóle Rusinów? Jakiś cytat? Ja nie wiem - nie lubię Mickiewicza.


  • 0

#10

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Choćby nie wiem co Mickiewicz nie był żydem!

 

 

Ale na pewno był Żydem. W połowie. Zresztą jakie to ma znaczenie? Według mnie, jeśli się z innymi Żydami nie utożsamiał, to sprawa jest pomijalna.

 

 

 

 Nie niebył. Może miał korzenie żydowskie . Czyli powiedzmy 16 udziłau krwi (cokolwiek by to miało znaczyć). Niespełniał też definicji żyda uznawanej przez innych żydów. Żydzi to tak naprawdę wspólnota religina a nie etniczna:

Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem.

 

 

 

  • Zresztą jakie to ma znaczenie?

     

     Żadne.


  • 0



#11

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@noxili - właśnie o to mi chodziło, był w jakimś stopniu Żydem (etnicznie), a nie żydem (religia). Tyle. Pytanie, co z Białorusią.


  • 0

#12

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Podobne sporo dotyczą tego czy liczyć Josepha Conrada jako polskiego pisarza.


  • 0



#13

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Za to jakoś nie zauważyłem jakoś u róznych pismaków obiekcji aby  np żyda urodzonego w niemieckim mieście(XIX wieczne Oppeln czyli dzisiejsze Opole)) przypisać Polsce . Tylko , że ten typ był postacią negatywna bo to najprawdopodobniejszy kandydat na Kube Rozpruwacza.(Aron Mordke Kozminski)

Za to syn polaka i tatarki nagle jest... tylko i wyłacznie rosjaninem (Konstanty Ciołkowski -twórca teorii lotów w Kosmos).


  • 0



#14

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Za to syn polaka i tatarki nagle jest... tylko i wyłacznie rosjaninem

 

 

A dlaczego miałby nie być? Pochodzenie (biologiczne) nie ma zbyt wiele wspólnego z narodowością - wystarczy spojrzeć na USA. Jeśli czuł się Rosjaninem i tylko nim, to nic nam do tego.

 

Powtarzam pytanie o białoruskie konteksty twórczości Wieszcza. Ktoś, coś?


  • 0

#15

Cait Sith.
  • Postów: 685
  • Tematów: 159
  • Płeć:Nieokreślona
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

" Adam Mickiewicz, największy poeta litewski urodził się akurat w noc wigilijną 1798 roku. Ten wielki romantyk, co to pisał 'Litwo, Ojczyzna moja..', wcale nie był Litwinem, choć od dawna tak myślały wszystkie dzieci litewskie, ale.. Białorusinem.

Okazuje się, że w dworku Mickiewiczów na Nowogrodczyźnie rozmawiano po białorusku, a języka polskiego używano tylko dla celów prestiżowych w kontaktach z polską szlachtą. Niejako ze względu na rację stanu. Co więcej, Mickiewicz najważniejsze swoje młodzieńcze utwory wierszowane pisał po białorusku. Większość z tego, niestety przepadła, ale prawdopodobnie została zniszczona przez polskich nacjonalistów.
Do takich wniosków doszła Anna Applebaum, Polka żydowskiego pochodzenia zamieszkała w Anglii, w książce wydanej przez Pantheon Books w 1994 roku p.t. 'Between East and West; Across the Borderlands of Europe'.
Informacje swoje zebrała w czasie krótkiej podróży do krajów 'między wschodem a zachodem' - tzn. do zachodnich rubieży byłego imperium sowieckiego, jak to sama określa."

 

Takie coś znalazłam tu :

http://www.antoranz....09006_poeta.HTM


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych